Определение по дело №158/2018 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 2253
Дата: 19 ноември 2019 г.
Съдия: Кирил Стоянов Градев
Дело: 20182100100158
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 31 януари 2018 г.

Съдържание на акта

                              О   П    Р   Е   Д    Е   Л    Е   Н   И   Е

 

Номер  2253                                   19.11.2019 год.                         Гр.Бургас

 

                                     В    ИМЕТО     НА   НАРОДА

 

Бургаският окръжен съд , първо гражданско  и търговско отделение,

На  деветнадесети  ноември, две хиляди и деветнадесетата  година                                                                                                                          

В закрито  заседание в следния състав

                               

                                                           Председател: Кирил Градев                                                                      

                                                           

Секретар: ________________

Прокурор:________________

Като разгледа докладваното от съдия Кирил Градев

Гражданско дело №158 по описа за 2018 година

И за да се произнесе взе в предвид следното:

 

     Съобразно указанията на съда за  уточняване на  исковата претенция след изявлението на ищцовата страна за  изменение на иска по делото  са депозирани молби , с които са направени пояснения във връзка с изменението.

     С вх.№18187 от 18.11.2019 г.  ищцовата страна  е формулирала в окончателен вид своята претенция с правно основание чл.124 от ГПК – положителен установителен иск за право на собственост върху процесния имот с идентификатор  61056.501.602 по КККР на село Равда на първо място – на основание апортиране в капитала на  търговското дружество на почивната  база „Равда – Стара Загора“ , в чиято територия попада процесния имот. При условията на евентуалност е  предявен  и установителен иск за собственост на основание 10 – годишно давностно владение като се посочва , че  ищцовото дружество е придобило владението върху имота през 2005 г. при учредяването на дружеството с учредителен акт от 24.01.2005 г. , с който  в изпълнение на решение №1005 от 20.12.2004 г. на Министерския съвет в капитала на  новоучреденото търговско дружество с едноличен собственик – Държавата са внесени 165 имота, сред които под №133 е и  Почивна база „Равда – Стара Загора“, състояща се от шест сгради , седем бунгала и терен с обща площ от 36 180 кв.м като в тази територия попада и процесния имот. На основание чл.537 от ГПК се претендира нотариалните актове , въз основа на които ответниците претендират своето право на собственост – нотариален акт за собственост на  недвижим имот №22, н.д.№3531 /2012 на нотариус Стоян Ангелов и Нотариален акт за покупко-продажба №103 , н.д.№1290/2014 г. на нотариус Л.Чуткина да бъдат отменени.

       На основание чл.214 от ГПК ищецът може да измени основанието на  своя иск, ако с оглед защитата на ответника съдът прецени това за уместно. Срокът  за изменение на иска в процесния случай  е спазен. Съдът на проведеното първо по делото заседание е приел направеното  изменение на иска, но след констатацията за  пропуски със свое определение от 07.02.2019 г. е дал съответните указания на  ищцовата страна и е оставил делото без движение.

       След  изпълнение на указанията и  съответните уточнения съдът намира , че  направеното изменение е недопустимо. Формулираните положителни установителни искове , предявени при условията на евентуалност представляват  абсолютно нови искове на нови фактически основания и не могат да бъдат квалифицирани като изменен първоначален  отрицателен установителен иск. След конкретизацията на изменения  иск – положителен установителен на основание апорт на процесния имот в капитала на търговското дружество и при условията  на евентуалност – на основание десетгодишна придобивна давност , начиная от 2005 г., когато е получено владението върху имота при учредяване на  дружеството, съдът намира , че  така предявените искове не могат да бъдат квалифицирани като изменени по смисъла на чл.214 от ГПК от първоначално предявения отрицателен установителен иск , а същите представляват нови искове , чието предявяване по този начин е недопустимо. Евентуалното им предявявяне от страна на ищеца би следвало да бъде сторено в едно ново производство.  В тази насока е и практиката на ВКС – Вж. Решение № 51 / 30.04.2014 по т.д. № 1977 /2013 г. на ВКС, ІІ т..о.,; решение № 473 / 1.06.2010 по гр.д. № 1537 /2009 г. на ВКС, ІV г.о. и решение № 51 / 30.04.2014 по т.д. № 1977 /2013 г. на ВКС, ІІ т..о., постановени по реда на чл.290 ГПК, с които в отговор на правни въпроси по приложението на чл.214,ал.1 ГПК за допустимото изменение на предявен иск, е прието, че прибавяне на основание към първоначалното основание на предявен иск представлява изменение на иска, а едновременното прибавяне на ново основание и нова искане към вече заявените с исковата молба, не представляват изменение на иска, а предявяване на нов иск, допустимостта на което е отречена с разпоредбата на чл.214,ал.1 ГПК. В процесния случай не се изменя само основанието, а се изменя по същество иска и на практика се предявява  нов иск.

       Ето защо по така изложените съображения определението от 06.02.2019 г.  , с което е прието направеното изменение на иска  следва да бъде отменено и същото – оставено без уважение с оглед несъответствието на изменението с разпоредбата на чл.214 от ГПК.

       Определението по чл. 214 ГПК независимо дали се допуска изменение или се оставя без уважение такова искане, не прегражда развитието на спора и обжалваемостта му не е изрично предвидена в закона.В случай, че първоинстанционният съд неправилно е допуснал и не е допуснал изменение на иска, проверката за процесуална законосъобразност на действията е в рамките на въззивния контрол на самото решение, ако то бъде обжалвано. Поради това, самостоятелното обжалване на определението по чл. 214 ГПК е лишено от правен интерес и следва да бъде постановена неговата необжалваемост.

 

      По гореизложеното съдът

 

 

                                              О   П   Р   Е   Д   Е  Л   И:

 

 

      ОТМЕНЯ   определението си от 06.02.2019 г. , с което е прието направеното изменение на иска на „Ученически отдих и спорт“ЕАД против „Хелиос 27“ООД със седалище гр.София , С.К.К. и Г.К.К. от предявения първоначално  отрицателен установителен иск  на положителен установителен иск по отношение на процесния недвижим имот - имот с идентификатор  61056.501.602 по КККР на село Равда , доуточнен впоследствие с допълнителни  писмени молби като  ОСТАВЯ  БЕЗ  УВАЖЕНИЕ   молбата на „Ученически отдих и спорт“ЕАД за изменение на  иска, по който е образувано производството по делото на положителен установителен иск  - с който се претендира  да се приеме за установено , че ищецът е собственик на процесния недвижим имот с идентификатор  61056.501.602 по КККР на село Равда на основание апорт на имота в капитала на търговското дружество и  при условията на евентуалност – на основание 10 г. придобивна давност , начиная от 2005 г., когато е получено владението  върху имота при учредяване на  дружеството.                                                                                                                                             , к8огато .

     Делото  следва да бъде внесено за разглеждане в открито съдебно заседание като същото бъде насрочено с призоваване на страните.

     НАСРОЧВА  делото за 18.12.2019 г. от 11.00 ч. , за когато да се призоват страните по делото.

    Определението е необжалваемо.

   

                                        Окр. съдия: