Определение по дело №256/2019 на Окръжен съд - Кюстендил

Номер на акта: 302
Дата: 23 май 2019 г. (в сила от 23 май 2019 г.)
Съдия: Надя Спасова Георгиева Савова
Дело: 20191500600256
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 21 май 2019 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

гр.Кюстендил, 23.05.2019 г.

 

 

         КЮСТЕНДИЛСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, наказателно отделение,   в разпоредително заседание на двадесет и трети май две хиляди и деветнадесета  година, в състав:

 

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЕНКА БРАТАНОВА

                                                                      ЧЛЕНОВЕ: ЙОЛАНДА ЦЕКОВА                                                                                   

                                                                                          НАДЯ ГЕОРГИЕВА

                                                                                                                

като разгледа докладваното  от съдия Георгиева ВНЧД № 256/2019 г. по описа на съда и за да се произнесе, взе предвид следното:

               Производството е по реда на глава XХІІ от НПК,    чл.270,  ал. 4 НПК.

              Образувано е по частна жалба от адв.Вася Пешева, като защитник на подсъдимия Б.В.С., понастоящем в Затвора-Бобов дол,  срещу протоколно определение  от 07.05.2019 г., постановено по  НОХД № 1786/18 г. по описа   Дупнишкия  районен съд, с което е ОСТАВЕНО БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането  му изменение на мярката за неотклонение „ Задържане под стража” в по- лека   Твърди се, че обжалваното определение  и изводът на ДнРС за липса на нови обстоятелства, са незаконосъобразни и необосновани.Сочи се, че съдебното следствие е към края си и че събраните доказателства не установяват авторството на  подсъдимия в престъплението. Счита се, че сериозно е разколебано обвинението срещу подсъдимия С. за съпричастност към престъплението, поради което не са налице предпоставките за  определяне на най-тежката МН „ЗС”. Иска се да бъде изменена МН „ЗС” в по-лека-Домашен арест” или „Парична гаранция”

               ДнРП не е изразила становище по   частната жалба.

              КнОС констатира, че частната  жалба е допустима, тъй като  е  подадена от надлежна страна   в срока по  чл. 342, ал.1 НПК и има необходимото съдържание. Разгледана по същество е неоснователна,  по следните съображения:

                Първоинстанционното производство е образувано по обвинителен акт на ДнРС, с който е повдигнато обвинение   за извършено от  жалбоподателя в съучастие с още  8 лица  престъпление    по  чл. 196, ал.1, т.2 НК вр. чл. 195, ал.1, т.3, пр.2, т.4, пр.2 НК вр.чл.194, ал.1 вр. чл.29, ал.1, б. „а“ НК  вр. чл.20, ал.2 НК.

                  Подсъдимият-жалбоподател е задържани по мярка за неотклонение „задържане под стража“, считано от  13.07.2018 г., взета му с протоколно определение  от 13.07.2018 г.  по ЧНД № 1012/2018 г. по описа на ДнРС, след като на 11.07.2018 г. е  задържан за 24 часа с прокурорско постановление. От тази дата до настоящия момент е с МН „ЗС” , която е с продължителност понастоящем  малко над 10 месеца.

               Първоинстанционното производство  е на етап съдебно следствие

              С обжалваното определение, постановено на осн.чл.270, ал.3 от НПК, ДнРС е оставил без уважение искането за изменение на МН „ЗС” в по-лека, поради  липса на нови обстоятелства, налагащи изменение на мярката   и   поради все още съществуващата  реална опасност  от укриване и извършване на  ново престъпление от подсъдимия.

                 КнОС   споделя  извода на ДнРС за липса на промяна в обстоятелствата, при които е определена първоначалната мярка, поради което да е налице основание за нейното изменение в  по-лека.

          КнОС счита, че към настоящия момент още не  е отпаднало обоснованото предположение по см.на чл.270, ал.1 от НПК  за съпричастността на подсъдимия-жалбоподател към  деянието, за което е обвинен.  Разбира се, на настоящия етап,  то (обоснованото предположение или подозрение) се преценява въз основа на обобщена преценка на   данните по делото  за участието на жалбоподателя в престъплението, която е различна от дължимата от съда преценка на въпросите по чл.301 от НПК, сред които и  този относно това,  дали подсъдимият е извършил  деяние, съставляващо престъпление и дали го е извършил виновно.

          КнОС, в настоящия си състав приема, че  съществуващото подозрение към момента на взимане на МН „ЗС” не е отпаднало, вкл. не е намалял интензитета му до степен, обуславящ изменение на МН „ЗС” в по-лека.  Така приема КнОС, защото  не са извършени всички необходими и възможни процесуално –следствени действия за изясняване на обстоятелствата по делото.  Действително , на настоящия етап от съдебното следствие, не са събрани доказателства, които да уличават жалбоподателя в извършване на престъплението, за което е обвинен. Такива са налични, обаче, на досъд.производство, които макар още да не  са приобщени  към доказателствата по предвидения в НПК ред, в настоящето производство , касаещо МН, не могат да бъдат    игнорирани като налични данни, уличаващи подсъдимия в съпричастност към престъплението-предмет на делото.  Липсват събрани на съд.следствие доказателства които да изключват  по категоричен начин авторството на подсъдимия в престъплението.     Поради това, на настоящия етап,  не може да бъде направен обоснован извод за   разколебаване на обвинението, което в производството относно изменение на взетата МН следва да се преценява като ново обстоятелство, даващо основание за преценка на адекватността на мярката за  неотклонение  с предпоставките за вземането й, респ.продължаването й и с целите на МН, визирани в чл.57  от НПК   .

          Правилен е изводът на ДнРС за наличие на реална опасност от извършване на друго престъпление от подсъдимия, който  се извежда от обремененото му съдебно минало, включващо   6 осъждания за различни престъпления,  на различни наказания, вкл. и  ефективно ЛС, датата на изтърпяно на  последното наказание -27.01.2017 г., датата на деянието, за което е обвинен подсъдимия-   04.05.2017 г.  Посочените  обстоятелства, съдът приема, че обуславят извод за наличие на реална опасност от извършване на др.престъпление от подсъдимия.           Реални данни за укриване на подсъдимия, според КнОС липсват. 

          Предвид изложеното, КнОС счита, че са неоснователни доводите   в жалбата за изменение на МН „ЗС” в по-лека

          Водим от гореизложеното и на осн.чл.345 НПК вр.чл.270, ал.4 от  НПК,  съдът

                            

                                                     О    П    Р    Е   Д   Е   Л   И  :

 

 

        

                   ПОТВЪРЖДАВА протоколно определение    от 07.05.2019 г., постановено по  НОХД № 1786/18 г. по описа   Дупнишкия  районен съд, с което е ОСТАВЕНО БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането  на подсъдимия  Б.В.С. за изменение на мярката му за неотклонение „ Задържане под стража” в по- лека                 

                    Определението не подлежи на обжалване.

                            

                                                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                             

                                                                                                      ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                                                                                       2.