Решение по дело №4532/2018 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1459
Дата: 17 юли 2019 г. (в сила от 11 октомври 2019 г.)
Съдия: Христо Милков Минев
Дело: 20183110204532
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 октомври 2018 г.

Съдържание на акта

                                       Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

Номер                                           Година 2019                                      Град Варна

 

                                       В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Варненският районен съд                                                           първи състав

На шести юни                             Година две хиляди и деветнадесета

 

В публичното съдебно заседание в следния състав :

 

                                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ : Х. Минев

 

         като разгледа докладваното от Председателя наказателно административен характер дело номер 4532 по описа за две хиляди и деветнадесета година.

 

                                                       

                                               Р  Е  Ш  И:

 

 

         ОТМЕНЯ НП №03-009036/28.12.2017г. на Директор на Дирекция “Инспекция по труда”- гр.Варна,  с което на Х.К.С.  с ЕГН ********** е наложено административно наказание ГЛОБА  в размер  на 10000.00лева,  на осн.чл.416 ал.5, вр. чл.414 ал.3 от КТ.

 

         Решението подлежи на касационно обжалване пред Варненския административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

        

                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

        МОТИВИ: Производството е с правно основание чл.59 и сл. от ЗАНН.  

     Образувано е по жалба на Х.К.С.  с ЕГН **********, против наказателно постановление №03-009036/28.12.2017г. на Директор на Дирекция “Инспекция по труда”- гр.Варна,  с което на Х.К.С.  с ЕГН ********** е наложено административно наказание ГЛОБА  в размер  на 10000.00лева,  на осн.чл.416 ал.5, вр. чл.414 ал.3 от КТ.

В жалбата се твърди за незаконосъобразност и неправилност на наказателното постановление. Оспорва се извършване на нарушението за което е санкциониран въззивника. Формулира се искане за  отмяна на наказателното постановление.

         В с.з. представител на въззивникаадв.Г.Г. от АК Варна се явява. Счита, че са нарушени чл.42 и чл.57 от ЗАНН, досежно съдържанието на АУАН и НП. Оспорва нарушението и прави искане за отмяна на НП. Твърди, че въззивника не е имал качеството на работодател, а само на технически ръководител на обекта.

         Представител на въззиваемата страна излага доводи за неоснователност на жалбата и моли съда да потвърди НП като правилно и  законосъобразно.

         Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства, прие за установено  от фактическа страна следното:

         На въззивника е издадено НП, за това, че в качеството му на работодател, е допуснал до работа лицето А. Х. А. с ЕГН ********** да престира труд в негова полза с определено работно място – строителен обект – жилищна сграда, находящ се в гр.Варна, УПИ ХХV-34 с идентификатор 30497,15,43 в кв.96 по плана на с.Звездица, общ.Варна,  изпълнявайки трудови функции на длъжност „общ работник строителство“ при определено работно време, договорено трудово възнаграждение, без да е сключен трудов договор в писменна форма между страните по трудовото правоотношение.

          Прието е за установено от АНО, че нарушението е извършено на 01.12.2017г. на описаното по-горе място. Деянието е квалифицирано като нарушение по чл.62 ал.1 вр. чл.1 ал.2 и чл.61 ал.1 от КТ.

         В хода на адсминистративното прозиводство е представено Свидетелство за професионална квалификация  на Х.К.С., от което се установява, че същия има професия „Строителен техник“  със специалност „Транспортно строителство“.

         На 22.12.2017г. е съставен АУАН №03-009036, в който е прието за осъществено от страна на въззивното дружество, описаното по-горе нарушение, изразяващо се в допускане до работа на лице, с което не е сключен трудов договор. Нарушението било квалифицирано по чл.62 ал.1 вр.чл.1 ал.2 и чл.61 ал.1 от КТ. Акта е надлежно връчен на въззивника, който в срок е депозирал възраженията си.

          В последствие на 28.12.2017г. АНО е издал процесното НП, като е възприел изцяло описаната в АУАН фактическа обстановка и правна квалификация на нарушението и е ангажирал отговорността на въззивника, като е наложил глоба в размер 10000.00лева, без да изложи каквито и дабило съображения за размера на глобата. Следва да се има предвид, че предвид множеството подобни производства разглеждани от състава, дори на големи търговски дружества за такива нарушения са налагани санкции в пъти по-малки от процесното.

          По делото не се спори, че на 01.12.2017г. А. Х. А. е бил на работа на описания по-горе строителен обект находящ се в с.Звездица. Не се спори и факта, че на същия обект А. е бил общ работник и не е работил сам, а там са се намирали и други работници – св. Ж. и св.М., като М. заявява в с.з., че е работил на обекта един ден преди инцидента с А. и описва, както дейността си, така и падането на А. от тухлената зидария. И двамата свидетели установяват, че за този строителен обект са научили, че се търсят работници от К. – св. К., който ги е отвел до обекта. Заявяват и че уговорки за заплащане са имали със св.К..  

          Съдът кредитира показанията на свидетелите, като намира същите за обективни и принципно безпротиворечиви.

          Съдът не споделя заключението на актосъставителя,       че въззивника е допуснал нарушението, за което е санкциониран.

          От събраните в хода на съдебното производство доказателства не се установява, че на 01.12.2017г. А. А. е бил нает на работа от въззивника, при наличие на основните характеристики на трудово правоотношение. Такива са посочени в АУАН и НП само бланкетно, че А. е изпълнявал функции на длъжност „общ работник строителство“, при определено работно време, определено работно място и договорено трудово възнаграждение, но конкретни данни, за който и да било от така посочените елементи на трудовото правоотношение не са посочени.

        В хода на административното производство е приложено копие от сключен договор между въззивника и собственика на имота за техническо ръководство и окомплектоване на документите за строеж, по силата на който въззивника е бил изпълнител и е следвало да извършва техническо ръководство на процесния строеж и контрол на извършваните СМР, а също така и окомплектоване на необходимата документация за дейността и въвеждането на сградата в експлоатация.

         По силата на същия договор е възложено на въззивника да осигури квалифицирана работна ръка за изпълнение на СМР и безопасността на работниците на строежа.

         Неправилно актосъставителят и АНО са направили заключението, че по силата на този договор на въззивника, същия е и работодател на строителите на обекта.

         От приложената по делото строителна документация се установява, че строител и възложител на строителния обект е св.Т.. Същият е вписан като такъв при откриването на строителната площадка и даването на сктоителна линия и ниво на строежа и при спирането на строежа. Именно Т. е сключил и описания по-горе Договор с въззивника за   техническо ръководство на обекта, като е отчетена конкретната професионална компетентност на въззивника в тази насока. Следва да се отбележи и факта, че от договора сключен между Т. и въззивника не произтичат задължения за въззивника да наема работници от свое име и за своя сметка за завършването на строежа. Предвид изложеното и съдът намира, че възраженията на адв.Г. в тази насока са правилни и основателни.

          В конкретния случай съдът намира, че липсват данни за извършено нарушение от страна на въззивника, доколкото той не се е явявал работодател на пострадалия А.А.. Липсват каквито и да било доказателства въззивника С. да е наемал на работа лица на обекта.  

         Съдът споделя изцяло становището на адв.Г. , че не е осъществен състав на административното нарушение, за което е санкциониран въззивника С..

         Предвид изложеното и съдът намира, че не следва да обсъжда размерът на глобата наложена на въззивника, въпреки, че намира същата за немотивирана и силно завишена.            

Съдът не намира, за нужно да обсъжда и основанието или липсата на такова за приложението на чл.28 от ЗАНН, доколкото намира, че липсва състав на извършено административно нарушение.

 

         Водим от горното, съдът постанови решението си.

 

 

                                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: