Присъда по дело №529/2014 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 27
Дата: 9 декември 2014 г. (в сила от 9 ноември 2015 г.)
Съдия: Агнеса Борисова Ставарова
Дело: 20141400200529
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 14 ноември 2014 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А  

 

гр. ВРАЦА, 09.12.2014 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

        Врачанският окръжен съд, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, в публичното заседание на девети декември две хиляди и четиринадесета година в състав:

 

                              Председател: АГНЕСА СТАВАРОВА

                      Съдебни заседатели: Ц.К.

                                            В.К.

                                          

при секретар И.М.

в присъствието на прокурора П. К.

като разгледа докладваното от СЪДИЯ СТАВАРОВА

наказателно ОХ дело №529 по описа на съда за 2014 год. и въз основа на закона и доказателствата

 

                       П  Р  И  С  Ъ  Д  И  :

 

        ПРИЗНАВА подсъдимия Г.Б.А. - роден на *** ***, българин, български гражданин, с основно образование, неженен, неосъждан, безработен, с ЕГН ********** ЗА ВИНОВЕН в това, че, на 17.04.2014 г. около 18.00 ч. на път II-15 на км 9+378 м."Скорошата" с посока на движение гр.Враца - гр.Оряхово, при управление на МПС, лек автомобил „Нисан" модел „Примера" с рег.№ BP **** ВВ, без да е правоспособен водач на МПС и в пияно състояние с 0,65 промила алкохол в кръвта си, в нарушение на правилата за движение по чл.20, ал.2 от ЗДвП, като е управлявал автомобила с несъобразена с пътната обстановка и атмосферните условия скорост, в нарушение на чл.20, ал.1 от ЗДвП, като не е контролирал непрекъснато превозното средство и в нарушение на чл.150 от ЗДвП - като неправоспособен водач, по непредпазливост е причинил смъртта и телесни повреди на повече от едно лице, както следва: на Г.Г.А. - негова дъщеря, на В.Л.Р., починала на **** год. - негова съпруга и средни телесни повреди на дъщеря си Б.Г.Н., на малолетната М.В.Г. и на В.Ц.Н., изразяващи се в разстройство на здравето временно опасно за живота и случаят е особено тежък, поради което и на основание чл.343, ал.4, вр. ал.3 предл. 1, алт.1, предл.2 и предл.4 б."б" алт.2 от НК във вр.чл.58а, ал.1 от НК ГО ОСЪЖДА на 4 /ЧЕТИРИ/ години "Лишаване от свобода", което наказание да изтърпи при първоначален "Общ" режим в затворническо общежитие от открит тип на основание чл.61, т.3, във вр.чл.59, ал.1 от ЗИНЗС.

       

        ОСЪЖДА подсъдимия Г.Б.А., със снета по-горе самоличност, да заплати в полза на Държавата разноски в размер на 884,94 (осемстотин осемдесет и четири лева и 0,94 ст.),

        ВЕЩЕСТВЕНИ ДОКАЗАТЕЛСТВА лек автомобил "Нисан Примера" с рег. № ВР **** ВВ да се върне на собственика П.Й.С. (племенник на подсъдимия) и лек автомобил "Сеат Кордоба" с рег. № ВР **** ВХ да се върне на собственика М. Г., оставени на съхранение в складовата база на МВР с.Косталево, след влизане на присъдата в законна сила.

        ОСТАНАЛИТЕ ВЕЩЕСТВЕНИ ДОКАЗАТЕЛСТВА - 1 бр. парче с неправилна форма от въздушна възглавница, (л.10) и 1 бр. компактдиск (л.32) ОТНЕМА в полза на Държавата и същите да бъдат унищожени, след влизане на присъдата в законна сила.


                   ПРИСЪДАТА може да се обжалва и протестира в 15-дневен срок, считано от днес пред Апелативен съд гр. София.

 

 

                                                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                       СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.

 

 

                                           2.

 

 

 

 

       

 

Съдържание на мотивите

 

 

    МОТИВИ към присъда по НОХД № 529/14 г.на ВрОС:

 

    С обвинителен акт , внесен пред Врачанския окръжен съд, Врачанската окръжна прокуратура е обвинила подс.Г.Б.А. за извършено престъпление по чл.343 ал.4 вр. с ал.3 пр.1 алт.1,пр.2 и пр.4б "б" алт.2 НК.

    Обвинението е затова,че подсъдимият на 17.04.2014 г. около 18:00 ч. на път II-15 на км 9+378 м."Скорошата" с посока на движение гр. Враца-гр. Оряхово,без да е правоспособен водач на МПС, при управление на ЛА"Нисан" модел "Примера" рег. № Вр **** ВВ,собственост на П.Й.С.,в пияно състояние с 0.65 промила алкохол в кръвта,по непредпазливост и в нарушение на правилата за движение по пътищата по чл.20 ал.2 ЗДвП- като е управлявал ЛА със скорост несъобразена със състоянието на пътя и атмосферните условия, по чл.20 ал.1 ЗДвП- не е контролирал непрекъснато превозното средство,по чл.150 ЗДвП,като  е управлявал автомобила без да е правоспособен водач и случаят е особено тежък е причинил смъртта и телесни повреди на повече от едно лице,както следва:

    - смъртта на  Г.Г.А.-  дъщеря,

    - смъртта на В.Л.Р.- съпруга,починала в болница в гр. Враца на **** г.

    -средна телесна повреда на Б.Г.Н.-дъщеря,

    -средна телесна повреда на малолетната М.В.Г.

    -средна телесна повреда на В. Ц. Н.,изразяващи се в разстройство на здравето,временно опасно за живота.

    С изрично заявление от подсъдимия в досъдебното производство и пред съда  за вземане на решение за предварително изслушване и след като се убеди ,че са налице основания за това, Врачанският окръжен съд разпореди предварително изслушване на страните без призоваване на свидетелите и вещите лица по чл.370 НПК.

    В съдебно заседание на 09.12.2014 г. пострадалите от деянието В.Ц. Г.- лично и като законен представител на малолетните деца  М. и В. Г.,Ц.В.Ц.- лично и като законен представител на малолетните  М. и В. Г. и чрез повереника адв. Т. от АК-София направиха искане за  конституирането им в качеството на частни обвинители по делото.

    Такова искане направи и пострадалия В.Ц.Н. лично и чрез повереника- адв. Т..

    Пострадалите Б.Г.Н.- лично и като наследница на жертвата В.Л.,Н.Г.Н. и Т.Г.Н.,в качеството на наследници на убитата В.Л., както и чрез адв. С. заявиха искане за конституирането им като частни обвинители в процеса.

    Служебно назначения особен представител на детето  Р.Г.А.,който е законен наследник на убитата В.Л. и на подсъдимия,  адв. Х.Х.И., в качеството си на повереник направи искане пред съда за конституирането на Р.А. като  частен обвинител по делото.

    На осн. чл.76 и сл. НПК  пострадалите бяха конституиране като страни в процеса, в качеството им на частни обвинители.

    При предварителното изслушване, подсъдимият по реда на чл.371 т.2 НПК направи признание изцяло по фактите ,изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт и се съгласи да не се събират доказателства за тези факти.

    Същият се представлява от договорния защитник - адв. С.Г.,която направи искане за провеждане на съкратено съдебно следствие по волята на подсъдимия.

    Съдът изпълни задълженията си по чл.372 НПК,разясни правата му и го уведоми,че съответните доказателства от досъдебното производство и направеното от него самопризнание по чл.371 т.2 НПК ще се ползват при постановяване на присъдата.

    След като се убеди,че самопризнанието се подкрепя от събраните в досъдебното производство доказателства,съдът обяви с определение,че при постановяване на присъдата ще ползва самопризнанието,без да събира доказателства за фактите,изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт.

    Доказателствата събрани в ДП са приобщени и предявени на страните.

    При установените факти,въз основа на  направените самопризнания от подсъдимия,приети за доказани и подкрепени от доказателствата по делото,съдът без възможност да приеме друга , извън описаната в обвинителния акт фактическа обстановка приема следното:

    Подс. Г.А. на 17.04.2014 г. преди обяд употребил в дома си алкохол-вино ,след което след обяд, заедно с В.Л.Р.,жената с която живее на семейни начала повече от 20 години и с децата си Г.Г.А. и  Б.Г.Н. тръгнали на път с л.а. за с. Борован.

Подсъдимият управлявал лека кола "Нисан" модел "Примера"  ДКН ВР **** ВВ,собственост на   П.С./негов племенник/,без да притежава документ за правоспособност като водач на МПС и след като е наказван по административен и съдебен ред за това,че управлява МПС,без да е правоспособен водач.

Времето по време на инцидента било дъждовно,но с нормална видимост за тази част от денонощието.Около 18:00 ч. пътували от гр. Враца по посока  гр.Оряхово за с. Борван.По двулентов път II-15 в м."Скорушата" с прав участък от пътното платно, с наклон на изкачване от 3% , пътувайки в своята дясна лента ,между два завоя,загубил контрол върху управляваното от него МПС постъпателно въртеливо движение на колата, обратно на часовниковата стрелка,странично и напред навлязъл в лентата за насрещно движение,където последвал удар с насрещно движещия се лек автомобил"Сеат Кордоба" Рег. № ВР **** ВХ,собственост на М.Г.,но управляван  от сина й В.Г..Движението в този участък от пътя е двупосочнолатното за движение се състои от две ленти,разделени с единична непрекъсната осева линия.В   този участък от пътя движението на МПС е с ограничение в двете посоки,с максимално разрешена от 50 км/ч. ,регулирана с пътен знак В 26.По посока движението на автомобила на дееца се е намирал пътен знак А1"Опасен завой на дясно" несъобразена скорост на движение с пътната обстановка и атмосферни условия,усложнена от метеорологичните условия, при мокра настилка,  подсъдимия,излизайки от десен завой, в прав участък преди да навлезе в ляв завой,не е успял за контролира колата,последвал  е удар  с инициален удар в областта на преден десен фар на "Сеата" и с дясна странична част,в областта на десен преден калник в челната част на "Нисана".Водачът на л.а."Сеат" св. Г. възприел насрещно движещият се автомобил,но поради липса на техническа възможност и време за реакция,не е могъл да предотврати удараазположението на двата автомобила след ударатразено в протокола за оглед и фотоалбума е било в лявата лента/по посока първоначалното движение  на МПС-о на  дееца/.ЛА"Сеат" е бил с обърнати десни колела,в дясно от осевата линия,обърнат в посока обратна на първоначалното си движение, а "Нисана"- на левия банкет,легнал на дясната си странична част ,с таван опрян плътно на мантинелата и в посока обратна на първоначалното си движениет удара двата автомобила били  деформирани,като "Нисана" е тотално унищожен, а "Сеата"- с унищожено купе, двигател,предно окачване,масивна деформация в предната челно част,посукано купе,деформирани калници и др.Това заставило извиканата техника на Гражданска защита да съдействат и извадят пострадалите пътници в л.а . на подсъдимия и св. Н. от автомобила на Г..Св.Г. успял да излезе през панорамното стъклоомогнал на съпругата си св.Ц.Ц. и на децата си М. и В. да ги извади от колата.Возещата се предна дзясна седалка в автомобила на подсъдимия- Г. Г.,починла на място.Починалата и другите пострадали, със съдействието на св. Л.А. и И.М.,които сигнализирали за катастрофата чрез тел.112, били закарани в болница,МБАЛ-Врацарез нощта на 18.04.2014 г., около 01:30 ч.в болницата починала и съпругата на дееца -В.Л.Р..

От заключението на назначената по делото СМЕ на трупа на Г. Г.,на 15 г.,починала на 17.04.2014 г. се установява,че причина за смъртта й е получената съчетана травма,изразяваща се в мозъчно- черепна травма-кръвоизлив под твърдата мозъчна обвивка,мозъчен отток,разкъсно-контузна рана на меките тъкани на черепа,контузия на белия дроб,коремна травма,пукване на черен дроб и далак,контузия на десен бъбрек,кръвоизлив в коремната кухина,разчленяване на тазаази съчетана травма е довела до състояние несъвместимо с живота.

    Смъртта е в пряка и причинна връзка със съчетаната травмаастъпила е бързо ,но не веднага.

    Съдържанието на експертното заключение на труп за пострадалата В.Р.,починала на 18.04.2014 г. сочи,че причина за смъртта й е травматичен кръгозагубен шок ,настъпил на фона на травматичното дълбоко разкъсване на черния дроб и многофрагментно открито счупване на дясната бедрена кост,довели до остра масивна кръгозагуба ,с последващо състояние,несъвместимо с животамъртта е в пряка и причинна връзка с уврежданията,получени при ПТП,настъпила е бързо,но не веднага,била е неизбежна,въпреки реанимационните мероприятия.

    По механизъм уврежданията на двете пострадали са настъпили след автомобилна катастрофа, в купето на автомобила и са прижизнени.

    В резултат на пътното произшествие, увреждане получила и другата, возеща се в купето дъщеря  на подсъдимия и  на починалата В.- Б.Г.,която получила многофрагментно счупване на дясната бедрена кост,счупване на десните срамна и седалищна кости на тазаекувана е в болница. Претърпяла е хирургична интервенцияези увреждания са й причинили трайно затруднение на движението на долен десен крайник за срок повече от един месец.По механизъм са получени от травма в купето на автомобила.Причинена й е средна телесна повреда.

    В насрещно движещият се автомобил,управляван от св. Г. пътували неговата съпруга Ц. Ц., неговия тъст/баща на съпругата му/ св. В.Н. ,малолетните деца М.- 6 г. и В..От удара пострадала М. Г. получила черепно- мозъчна травма и тежко мозъчно сътресение,с изпаздане в коматозно състояние,счупхване костите на черепната кутия и общомозъчен оттоквреждането й е причинило разстройство на здраветоременно опасно за живота и по медикобиологични признаци представлява средна телесна повреда. За срок от 6 месеца се проследява от специалист невролог за поява на късна неврологична симптоматика,потвърдено и от данните в СМЕ,каквато  не е установена.

    Според заключението на СМЕ от д-р Ф. Т. пътуващия до водача на л.а. св. Н. при удара е получил счупване на ребра-5,6 и 7 леви ребра,което представлява средна телесна повреда и води до трайно затруднание на движението на снагата за срок от повече от 1 месецолучил е и раздробено сучупване на първата предходилна кост на дясното стъпалоова увреждане е причинило трайно затруднение на движението на долен десен крайник за срок повече от 1 месец.Получил е наличие на въздух в лявата гръдна кухина с клинични данни за дихателна недостатъчност,заради което е претърпял опативна интервенция,изразяваща се в пункция на лявата гръдна половина и активна аспирация,все увреждания,които по медикобиологичен признак са средна телесна повреда,причиняваща разстройство на здравето,временно опасно за живота.

    Св.В. Г.- водача на л.а. е получил вследствие удара контузия на гръдния кош и коремаовели до болки и страдания.

    Св.Ц. Ц. при ПТП-о е получила разкъсно-контузна рана на главатаекомозъчно сътресение.

    Нараняванията на возещите се л.а."Сеат" деца на семейство Г.- за М.,описано по- горе, а за В.- претърпял е болки от съприкосновението на тялото с вътрешни части от автомобила, вследствие камшичния удар от инерционните сили при сблъсъка на колите.

    Уврежданията на посочените свидетели представляват лека телесна повредаоято е съпътствана с болки и страдания с временно разстройство на здравето,неопасно за живота.

    По делото е назначена АТЕ/автотехническа експертиза/. В заключението на вещото лице инж. Г.В. се съдржат отговори по важни нъпросиоито с останалите доказателства изясняват вероятната причина и механизма на автопроизшествието,установява се мястото на удара между двата автомобила,скоростите на движение преди и по време на удара,установяват се опасните зони за спиране при разрешената скорост, при действителната скорост на автомобилите и  имало ли е техническа възможност за предотвратяване на ПТП-о.

Съобразено с всички данни,броя на пътниците,липсата на спирачни следи,намерените обективни находки от счупени части от автомобилите и данните от фотоалбума,протокола за оглед и скица на автопроизшествието,заключението е ,че скоростта на движение на л.а."Сеат" към момента на удара е била около 90 км/ч., а на "Нисана"- около 77 км/чриемат се  за скорости на движение на автомобилите и преди удара.

Опасната скорост на л.а."Сеат" при движение със скорост около 90 км/ч. в условията на ПТП е около 120 м., а при максимално разрешената за  участъка от пътя от 50 км/ч. е около 45 м.

За "Нисана" опасната зана при  управление със скорост около 90 км/ч при дадените характеристики на произшествиено е около 83 м, а при скорост 50 км/ч е около 42 м.

Мястото на удара е на оксоло 1.2 м.-1.6 м. в лентата на движение на "Сеата".

Разстоянието между двата автомобила при възникване на опасността е било 13.35 м.

Опасността от удар между двата насрещно движещи се автомобила е възникнала,в момента в който л.а."Нисан" е започнал да навлиза в лентата за насрещно движениедарът между автомобилите не би настъпил ако сбора на опасните зони на спиране на двата автомобила е по- малък от 13.35м. т.е. от отстоянието на което са се намирали един от друг в момента на възникване на опасността .Техническа възможност за предотвратяване на удара не е имало,дори водачите да са предприели аварийно спиране или да не са управлявали с превишена, а в рамките на максимално допустимата от 50 км/ч. скорост.

    Съдът приема заключенията за обективнибосновани и напълно изясняващи някои обстоятелства по делото,основани на необходимите специални знания за изготвяне на СМЕ и АТЕ,без съмнение в тяхната правилност.

    На основание горните данни, този съд приее от техническа грледна точка причина за ПТП е загубата на контрол върху управлението на  л.а."Нисан" от подсъдимия,когато излизал от десен завой и направлявайки в прав участък л.а.,преди да навлезе в ляв завой от пътя, неправомерно е въздействал върху  волана при рязко завъртане на дясно и после на ляво,при което колата е навлязла в лявата лента за насрещно движение по пътя и е поставил себе си и другият водач на МПС в невъзможност да преодолеят ПТПе се е съобразил със сигналите и пътните знаци ,както и с маркировката по пътя.Затова не е бил в състояние да спре пред всяко предвидимо препятствие.Освен с обективните пътни условия и предвидените в  закона и правилника правила за движение по пътищата,подсъдимият ,като водач е пренебрегнал и други субективни фактори. Той не е имал нужната квалификация,знания и умения да управлява МПС, придобити по  определения за това редренебрегнал и психофизичната си моторика и състояние на невъзможност за бърза реакция,дължаща се на забавени координация и движения, след употреба на алкохол .Това е причината да не  може да  избере необходимата скорост при движение, при намалена видимост и мокър път,не е съобразил и не се е подготвил предварително за реакция в усложнена пътна обстановка.

    Подсъдимият е управлявал колата ,след употреба на алкохол с концентрация на алкохол в кръвта 0.65 промила.

Допуснал е нарушение на правилата по чл.20 ал.2 ЗДвПащото е управлявал МПС с несъобразена с пътната обстановка скорост, която е с мократа настилка на пътя,последователни завои и несъобразена с анмосферните условия- валяло е дъжд,било е облачно и дъждовно време.

    Нарушил е и чл.20 ал.1 ЗДвПато не е контролирал непрескъснато превозното средство,което е управлявал,в участък с последователни завои от дясно на ляво,през кратки отстояния,загубил е устойчивостта на колата и е навлязъл в лентата от пътя за насрещно движение.

    Нарушил е чл.150 ЗДвПакото е управлявал МПС без да е правоспособен водач,видно от приложените справка от АИС-АНД сектор "Пътна полиция" гр. Враца,л.25-26 ДП.

    Управлението на л.а. с превишена скорост от двамата водачи не е в пряка и причинна връзка с възникналото ПТП.

    Безспорно ее подсъдимият на 17.04.2014 г. при управление на МПС, без да е правоспосочен водач,в пияно състояние ,по непредпазливост и в нарушение на правилата за движение по чл.20 ал.2,чл.20 ал.1 ,чл.150 ЗДвП е причинил смъртта и средни телесни повреди на повече от едно лице:

    -   смъртта на дъщеря си Г.-15 г.,починала на **** г.

    -смъртта на съпругата си В.,починала в болница на **** г.

    - средни телесни повреди на дъщеря си Б., на св. В. Н. и на малолетната М.-6 г.писани по- горе,които са причинили разстройство на здравено,временно опасно за живота.

    - причинил е леки телесни повреди на други лицаоито не са съставомерен признак на престъплението.

 От обективна и субективна страна е осъществил състава на престъпление по чл.343 ал.4 вр. с ал.3 пр.1 алт.1,пр.2 и пр.4 б"б" алт.2 НК.

Случаят е особено тежък, изводимо от настъпилите тежки последицизключително високата обществена опасност на деянието и такава на подсъдимия. Показал е престъпна самонадеяност ,като не е искал настъпването на последиците,но е бил длъжен и могъл да ги предвиди,защото  за подобни нарушения е бил санкциониран по административен и съдебен ред. Осъждан е за управление на МПС,без да е правоспособен водач и в срока през който е бил наказан по административен ред на глоба  с присъда по НАХД № 339/13 г. РС-Враца е осъществил инкриминираното деяние.

Последиците от престъплението ,заедно с другите отегчаващи отговорността обстоятелства,разкриват  изключително висока степен на обществена опасност на деянието и дееца по смисъла на чл.93 т.8 НКричинил е смъртта на две лица, средни телесни повреди на три лица и леки телесни повреди на три лица.Комплексната преценка на отегчаващите обстоятелства,които характеризират дееца и деянието,заедно с пияното състояниеипса на правоспособност и понесените санкции за това,които не са дали добър правен резултат за нарушителя,броя на нарушенията на правилата за движение, сочат на изключителен случай на тежест.

    Искането на прокурора и частните обвинители при индивидуализиране на наказанието е за налагане на наказание при отегчаващи отговорността обстоятелства.

    Защитата на подсъдимия пледира за по-леко и с  определянето му по привилигирования състав по чл.343а НК оказана помощ на пострадалите.

    Съдът кто съобрази наличните смекчаващи и отегчаващи отговорността обстоятелства приее наказанието от 6 години лишаване от свобода ще е съответно за поправянето на дееца и с целитге по чл.36 НК.

Не прие за обосновано искането за преквалифициране на деянието по привилигирования състав по чл.343а НК,защото действията на подсъдимия,свързани с оказване помощ за извеждане на пострадалата си съпруга В. от купето на лекия автомобил, не означава  че е напрравил всичко възможно за оказване помощ на всички пострадалиа пострадалата Г. помощта не е била необходима, защото тя е починала много бързо след произшествието в купето на колатае се доказа да е проявил инициатива в такава степен ,че действително да е оказал помощ на останалите ранени по такъв начин,че да е насочил усилията си  да спасяване живота на останалите пътници.Обективно не е извършил такива действия,каквито са изискванията на закона за  налагане на намалена отговорност. Предприетите действия по отношение на  пострадалата В. се ценят от съда като смекчаващи отговорността обстоятелстваежката психическа травма ,която е нанесъл не само на себе си,но и на семейството си се извежда от неговата реална оценка за извършеното,искрено разкаяние и затруднението в което е поставил цялото семейство,останало без подкрепа и необходима грижа и най- вече малолентното дете Р..Алкохолната концентрация не е в голяма степен.

Всички тези обстоятелства мотивираха съдебния състав при определяне на наказанието.

    Съобразено и в чл.373 ал.2 НПКаказанието се определи  при условията на чл.58а ал.1 НК, като се намали с една трета наказанието. Деецът следва да изтърпи 4/ЧЕТИРИ/ години лишаване от свобода, при "общ" режим в затворническо общежитие от открит тип по чл.61 т.3 вр. с чл.59 ал.1 ЗИНЗС.

    В тежест на подсъдимия се възложиха разноски от 884.94 лв.аправени по делото.

Съзът се разпореди и с веществените доказателства .

    Причини за извършеното престъплениеиско самосъзнание и незачитане на правния ред.

 

    На основание горните доводи, съдът постанови своя съдебен акт.                         

                 

 

                  Председател: