Решение по дело №912/2019 на Районен съд - Асеновград

Номер на акта: 184
Дата: 10 декември 2019 г.
Съдия: Стефка Томова Пашова
Дело: 20195310200912
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 Град Асеновград, 10.12.2019г.

 

ЧЕТВЪРТИ НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ с председател  СТЕФКА ПАШОВА, като разгледа в открито съдебно заседание на трети декември две хиляди и деветнадесета година, при участието на секретаря МАРИЯ АЦАЛОВА, докладваното от председателя на съдебния състав, нчхд № 912.2019г. по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производство по чл. 59 и следващите от ЗАНН.

Обжалвано е НП № 19-0239-001035 от 31.07.2019г. на Началника на РУ на МВР- Асеновград, с което на Н.И.К., ЕГН – ********** с адрес: ***, са наложени административни наказания – „Глоба“ в размер на 20,00 лева – двадесет лева, за нарушение по чл.40, ал.1 от ЗДвП и „Глоба“ в размер на 120,00 лева – сто и двадесет лева  и „Лишаване от право да управлява МПС за 3 месеца“, за нарушение по чл.123, ал.1, т.1 от ЗДвП.

По същество:

Жалбоподателят, представляван от адвокат М., пледира за отмяна на обжалваното НП поради недоказаност с категоричност на вмененото административно нарушение, както и допуснати съществени процесуални нарушения, включително и относно съставянето на акт за установяване на административно нарушение, лишаващ го от доказателствена сила, които се релевират както в съдебно заседание, така и в жалбата срещу обжалваното НП.

Въззиваемата страна, редовно призована, не взима становище по жалбата и не изпраща процесуален представител.

По процедурата:

АУАН № 1113 от 09.07.2019г. е съставен същия ден, за нарушение, сочено за извършено на същата дата, а НП за него е издадено на 31.07.2019г., поради което и съдът намери, че е спазен срока по чл.34 от ЗАНН.

АУАН е съставен от компетентен орган – „младши автоконтрольор“ при група „ПК“ при РУ Асеновград, за нарушение по ЗДвП, който се явява и компетентен орган, съгласно чл.189,ал.1 от ЗДвП и Заповед № 8121-515 от 19.05.2018г. на Министъра на вътрешните работи.

НП също е издадено от компетентен орган, съгласно чл. 189, ал.12 и горецитираната заповед.

АУАН е съставен в присъствието на нарушителя и на свидетел – очевидец, присъствал при установяване на административното нарушение.

Това е допустимо по ЗАНН, тъй като съгласно чл. 401 ал.1 от ЗАНН, акт за установяване на административно нарушение се съставя в присъствието на нарушителя и свидетели, които са присъствали при извършване или установяване на нарушението. В случая е вписан свидетел по установяване на нарушението - законово допустима хипотеза на един свидетел по акта за установяване на адм.нарушение, тъй като същият е установил нарушението чрез непосредствено възприятие на възпроизвеждащото го записало го устройство.С това е спазено законово изискване за допустимост на един свидетел по установяване на административно нарушение, поради което и наведеното в обратния смисъл възражение от адвокат М., се отхвърля от съда като неоснователно.

АУАН е връчен на нарушителя и същият е получил екземпляр от него.

АУАН съдържа изискуемите от чл.42 от ЗАНН реквизити, а НП- тези по чл.57, ал.1 от ЗАНН. При служебна проверка, съдът констатира допуснато съществено процесуално нарушение, изразено в несъответствие между описателна част като фактически състав на вмененото адм.нарушение и посочената за нарушена правна норма на чл.40, ал.1 от ЗДвП, с което е нарушено правото на защита на жалбопадателя до степен, която обективно го възпрепятства да разбере какво административно нарушение е осъществил, поради което и горното по своя характер представлява съществено процесуално нарушение и налага отмяна на обжалваното НП в тази му част, на това правно основание.

 

По фактите:

На 09.07.2019г. свидетелят Б.Т. ***, бил на работа за времето от 07,30 часа до 19,30 часа, като АП № 527, съвместно с колежката Р.К., по установен от Началника на РУ график.По време на това дежурство, той бил изпратен от оперативния дежурен на ул.“Захари Стоянов“, фирма „Валина“, за възникнало ПТП с материални щети, като единият от участниците е напуснал местопроизшествието. Полицейските служители К. и Т. провели разговор с жената, която е подала сигнала – Марушка Стеф Кацарова, която този ден била на работа във фирма „Валина“АД като ръчник и около 11 часа, по време, когато била в стаята на охранителя, чула удар. Тогава погледнала към монитора на охранителните камери и видяла малък камион с каросерия да прави маневра назад, за да се включи в движението, като същият ударил паркиралият зад него лек автомобил, бял на цвят, което посочила на полицейските служители, а впоследствие и описала в снети писмени обяснения. От фирма „Валина“, на полицейските служители били предоставени записи от охранителните камери, при което и двамата възприели записаното на тях адм.нарушение, като от записите направили и снимков материал, приложен по делото. От записите на охранителните камери, открили водача на МПС-то, допуснало ПТП и снели писмени обяснения от него, в които същият посочил, че въпросния ден, е шофирал лекотоварен автомобил „Митсубиши кантер“ с рег. № РВ 7687СМ, собственост на фирма „Техпро и ко“еоод, като след разтоварване на товара, бил паркирал пред сградата на фирма „Валина“оод, за където беше предназначен товара. Около 10,30 часа, водачът е трябвало да напусне адреса на доставка, като е предприел маневра за излизане от мястото на паркиране. Зад него е имало спрял лек автомобил, като при излизане от мястото на паркиране, е подпрял същия, без да разбере, поради това, че е имало шум в кабината и предвид на съвсем лекия допир до автомобила, не е разбрал, че е допуснал ПТП с материални щети, след което е поел по пътя си. В снетите обяснения водачът сочи, че ако е разбрал, че е допуснал произшествие, е щял да остане на място и да потърси водача на пострадалия автомобил, за да подпише двустранен протокол.

На жалбоподателя е съставен акт за установяване на административо нарушение, въз основа на който е било издадено и обжалваното НП.

По  доказателствата:

Така приетите за установени факти по делото, съдът намери за доказани от показанията на свидетелите Б.Й.Т. и Р.Т.К., които кредитира като логични, последователни, непротиворечиви и подкрепени и от писмените доказателства по делото – Заповед № 8121-515 от 19.05.2018г. на Министъра  на вътрешните работи, обяснение на Марушка Стеф Кацарова, Н.И.К., снимки от охранителна камера на местонарушението, справка за нарушител, които като надлежно приобщени и достоверни, съдът кредитира.

От правна страна:

При така приетите за установени факти по делото, от правна страна, съдът намери, че от обективна страна, водачът не е осъществил вмененото му административно нарушение, предвид на това, че същият е реализирал ПТП с материални щети при движение назад – извършвана маневра, без да се убеди, че пътят зад „МПС“-то е свободен, квалифицирано от административно – наказващият орган, като нарушение по чл.40, ал.1 от ЗАНН, тъй като фактическия състав на това административно нарушение включва не движение назад и рерализиране на ПТП, а изисква от водачите, преди д.започване на маневра движение назад, да се убедят, че  пътят зад превозното средство е свободен и че няма да създаде опасност или затруднения за останалите участници в движението.

 В случая, е вменено съвсем различно изпълнително деяние от това, предвидено като съставомерно, което не е нито вменено с акта за установяване на административно нарушение, нито с обжалваното НП и което от обективна страна, при осъществено движение назад, е не извършване на законово дължима преценка преди такова движение назад, с което от обективна страна, жалбоподателят въпреки, че се е движил назад и не е възприел, като реално е могъл и е бил длъжен- непредпазливост като форма на вина, е реализирал ПТП, то същият от правна страна е осъществил съвсем друг състав на административно нарушение, поради което и като е ангажирал административно – наказателната отговорност за такова, каквото не е осъществено от жалбоподателя, административно – наказващият орган, е издал едно незаконосъобразно наказателно постановление, което подлежи на отмяна в тази му част, ведно с наложеното за него административно наказание – „Глоба“ в размер на 20,00 лева – двадесет лева.

По отношение на това, че при осъществено ПТП с материални щети, жалбоподателят, като водач на МПС, реализирал такова с материални щети, не е спрял и не е установил последиците от ПТП - то, то същият от обективна страна, е осъществил състава на вмененото му административно нарушение по чл. 123, ал.1 т.1 от ЗДвП, както законосъобразно е било квалифицирано това административно нарушение от страна на административно – наказващият орган, а  от субективна страна то е осъществено по непредпазливост, при обективна възможност да се предвидят общественоопасните последици и не сторване на това, каквато форма на вина е напълно допустима от ЗАНН и при която , предвид и на обясненията на водача – жалбоподател, е реализирано вмененото адм.нарушение, поради което и за него, неговата административно – наказателна отговорност, съдът намери, че е законосъобразно ангажирана.

По отношение на наложените за нея две кумулативни наказания, а именно: „Глоба в размер на 100 лева“ и „Лишаване от право да управлява МПС за 3 месеца“, то съдът намери, че същите са завишени, като не са отчетени смегчаващите отговорността обстоятелства, а именно: незначителни материални щети, форма на вина – непредпазливост, причини и условия за извършване на административното нарушение, поради което и съдът намери, че следва размерът на всяко едно от двете кумулативни наказания да бъде определен към минимума на всяко едно от тях, поради което и същите следва да бъдат намалени, а именно: глобата да се намали в размер на 50 лева, а лишаването от правоуправление на МПС да се намали за срок от 1 месец, в който смисъл следва да се измени в посочената част, обжалваното НП и досежно това административно наказание – да се потвърди в останалата му част.

Следва да се посочи, че е налице законосъобразност на обжалваното НП, предвид на това, че се касае за адм.нарушение с мат. щети, които изключват хипотезата на маловажност на случая, каквато преценка законосъобразно е направил и административно – наказващият орган.

С оглед горното и на основание чл.63,ал.1 от ЗАНН,

Съдът

РЕШИ:

 ОТМЕНЯВА НП № 19-0239-001035 от 31.07.2019г. на Началника на РУ на МВР- Асеновград, с което на Н.И.К., ЕГН – ********** с адрес: ***, са наложени административни наказания – „Глоба“ в размер на 20,00 лева – двадесет лева, за нарушение по чл.40, ал.1 от ЗДвП и „Глоба“ в размер на 120,00 лева – сто и двадесет лева  и „Лишаване от право да управлява МПС за 3 месеца“, за нарушение по чл.123, ал.1, т.1 от ЗДвП В ЧАСТТА в която е наложена „Глоба“ в размер на 20,00 лева – двадесет лева, за нарушение по чл. 40, ал.1 от ЗАНН, ИЗМЕНЯВА същото в частта, в която са наложени „Глоба в размер на 120,00 лева – сто и двадесет лева и „Лишаване от право да се управлява МПС за срок от 3 месеца“, КАТО НАМАЛЯВА размера на наложената глоба от 120 лева на 50- петдесет лева и НАМАЛЯВА размера на лишаването от правоуправление на МПС за срок от 3 месеца на 1 – един месец и ПОТВЪРЖДАВА НП в останалата му част.

Решението да се съобщи на жалбоподателя и на въззиваемата страна.

Същото подлежи на обжалване пред Административен съд- Пловдив, по реда на глава 12 от АПК, на касационните основания, визирани в НПК, в 14 – дневен срок от съобщаването му на страните.

 

Районен съдия: