Решение по дело №6164/2020 на Районен съд - Перник

Номер на акта: 260063
Дата: 15 февруари 2022 г. (в сила от 19 март 2022 г.)
Съдия: Диана Младенова Матеева
Дело: 20201720106164
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 23 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

 

 

                         РЕШЕНИЕ № 260063 / 15.2.2022г.

 

гр. Перник, 15.02.2022 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пернишкият районен съд, 6-ти граждански състав, в открито съдебно заседание на 18 01 2022 година, в състав:

 

СЪДИЯ: Д МАТЕЕВА

 

при секретаря Л Добрева,

като разгледа докладваното от съдията гр.д. № 06164 по описа на съда за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано по искова молба, подадена от

 М.М.В. ЕГН ********** ***

И чрез адв.В.Н. ***, с която е предявен иск за заплащане на сумата от 15 000 лева, представляваща обезщетение за причинени неимуществени вреди от застрахователно събитие- ПТП, настъпило на 01.04.2020 г. в гр. Перник с МПС „********** ****“, с рег. № ** ** ****, управлявано от К.К.И., притежаващ валидно сключена застраховка „Гражданска отговорност“ с  валидна полица, при което на ищцата – кач. на пешеходец - са били причинени : сътресение на гл.мозък ВЧТ с частична загуба на съзнание, Контузио крании, Контузия на шия, Стеснето дисково пространство на нива С5-С6

ведно със законната лихва върху гла**ицата, считано от 01.04.2020 г.- датата на събитието, до окончателното ѝ изплащане.

 

Ищцата твърди, че на посочената дата е била пешеходец и е пресичала на зелен светофар улицата –кръстовище в кв.Мошино – при Културния дом, когато водачът на л.автомобил, също с право да завие – на зелена светлина, я блъска

 

 

 

 

 Сочи, че при удара е загубила съзнание и се е осъзнала едва в линейката напът към Центъра за спешна медицинска помощ, изпитвала силни болки, гадило ѝ се е и е имала световъртеж. След изписването от болницата леченито ѝ продължило вкъщи, като първият месец ѝ било почти невъзможно да се придвижва сама. След терапия  и възстановителен период болките отшумели. В резултат на инцидента ищцата и до момента изпитвала страх , променила се походката ѝ.

Поради изложените съображения моли отвеникът да бъде осъден да ѝ заплати претендираното застрахователно обезщетение, ведно със със законната лихва върху гла**ицата, считано от 01.04.2020 г.- датата на ПТП

 до окончателното ѝ изплащане, както и да бъде определено и присъдено адвикастко възнаграждение по реда на чл. 38, ал. 1, т. 2 ЗА.

 

В срока по чл. 131 ГПК ответното дружеството е депозирало писмен отговор, с който оспорва предявения иск по основание и размер.

 Оспорва обстоятелството, че е причинен деликт от страна на водача на л.а. „*********“ с  водач К.К. В., като по-конкретно оспорва от процесното ПТП да е настъпила  описаната тежка вреда за ищцата, която да е в пряка причинна връзка с противопра**ото и вино**о поведение на водача. Считат, че съгласно приетите съдебно-медицински експертизи уврежданията не са такива, каквито са описани в документацията на Спешния център, като при прегледа се сутановява, че те са значително по- леки от отразените в мед. документация.Считат, че претенцията по размер не отговаря на икономическата конюнктура в страната и на причинената на ищцата вреда. Прави се възражение за съпричиняване на вредата от страна на ищцата.

 

Съдът, като съобрази доводите на страните и събраните доказателства, съгласно правилата на чл. 235, ал. 2 ГПК, намира от фактическа страна следното:

 

С представените по делото  писмени доказателства се установява, че на посочената дата  ищцата е била пешеходец, когато е блъсната на зелен светофар от завиващия / и имащ това право съгласно светофарната уредба / водач на МПС-то.

 

 

 

 

 

Съгласно приетата САТЕ, причината е била неспазване на предимство, при предприемане маневра завой наляво.

Било е образувано ДП 177 / 2020 на Второ РУП, което е било прекратено с Постановление.

Водачът на МПС-то е от кръга лица със валидна застраховка ГО поради което е предявена своевременно претенция за заплащане на доброволно застрахователно обезщетение.

Ищцата е обосновала пра**ия си интерес да заведе насотящия иск за неимуществени вреди срещу застрахователя с факта на нанесените й травми.

 

От показанията на свидетеля-извършител , които съдът цени при спазване на изискванията на ГПК с оглед на всички данни по делото,  се установява, че:

В момента е валяло сняг, нямало е други пресичащи.Той я вижда в последния момент, въпреки че е карал с ниска скорост. Подпрял я е на капака. Веднага слиза, оказва й първа помощ, купува вода от Нон-стопа, тя започва да вика, „ да дойде полиция“, но се сеща, че си е забравила личната карта, и докато чакат полиция, пристигалинейка и я натоварва / на самоход/.Майката на извършителя непрекъснато контактува с жената, тя е била видимо адекватна.Извършителя / който е студент/ и майка му са били в непрекъснат контакт с Бърза помощ, тогава е бил локдауна с КОВИД и са я държали в болницата за прегледи 3 дни.Полицията му съставя акт за 200лв които веднага е платил.Въобще не се е крил, обаждат се в болницата след три дни и оттам казват, че са я пуснали. Т.е. уврежданията не са били така сериозни, както са описани. Изрично свидетелят сочи, че светофарът е бил зелен както за пресичащата, така и за него като завиващ.

Разпитан акто свидетел е и съпругът на пострадалата.Той отива в болницата,с лед като му съобщават, че тя е постъпила там.Казали му, че има разместване на прешлените, но не са й слагали мед.яка / ? /лОбработката се изразявала в превръзка, и я сложили на легло да не мърда и не става.Стояла в Неврологично отделение 15 дни, дал е 20 лв. за хапчета.Тя взема хапчета за кръ**о.Била е болничен месе ц и половина, работела е в болница Токуда.

 

При тези противоречиви свидетелски показания съдът назначи съдебно-медицинска травматологична експертиза с в.л. от болница Пирогов, ккато и същата такава с невролог от болница ИСУЛ.

И двете експертизи, разгледани детайлно, са категорични, че описаните в деня на постъпване в Спешна помощ увреждания са преекспонирани и завишени в сра**ение с реално наличните контузии.това може да се обясни с факта, че финансовото усвояване на кринични пътеки изисква да се посочат данни, които да обосноват легло-дни и манипулации. В случая факта, че ищцата работи в болница Токуда / един вид колежка / също влияе на това, тя да бъде под засилено наблюдение, както и евентуално да се формира медицинска документация, годна да обоснове бъдещи имуществени бонуси от създадената ситуация.

Поради това и съдебният състав е назначил вещи лица от болници извън региона на ПТП-то именно с цел обекти**ост и безпристрастност.

Какво се установява от заключенията  на вещите лица :

Ищцата е имала ошипяване от период преди травмата, както и проблеми с кръ**ото.Образната диагностика не показва отклонения.Вещото лице от болинца ИСУЛ подробно анализира противоречията , които установява в първичната мед.документация в Спешиня център и НО на болинцата в Перник и тези, които са по повод делото.Твърденията за разместени прешлени не кореспондират по никакъв начин с липсата на поставеня мед.яка за период, каквото се прави в подобни случаи т.е. подобно увреждане не е било налично.вещото лице сочи, че ищцата НЕ Е ИМАЛА омзъчно сътресение в момента на удара. Съдът приема това с оглед показанията на извършителя – че ищцата се е развикала и той  и е давал вода, както и че тя се е качила в линейката на самоход. Не бива да се бърка силната уплаха със загуба на съзнание, само за да се извлече максимална имуществена облага от това, а също така това проитворечи и на принципа в чл.52 ЗЗД – справедливодт и адекватност на овъзмездяване на вредите.ищцата не е получила и твърдените усложнения.Не са установени трайни последици от получените увреждания от ищцата при процесното ПТП.

 

Въз основа на така установената фактическа обстановка, съдът намира от пра**а страна следното:

 

 

 

 

 

 

Предявеният искове са предявени пряко срещу застрахователя, каквато възможност е предоставена от закона в полза на увреденото лице.

За да са основателни така предявените искове, следва да бъде доказано наличието на застрахователно правоотношение между ответника, в качеството му на застраховател, и прекия причинител на пътно-транспортното произшествие , в качеството му на водач на лек автомобил марка/модел „********** ****“, застрахован по риска „Гражданска отговорност“.

 Следва да се налице и кумулати**ите предпоставки по чл. 45 ЗЗД, а именно – извършено вино**о от водача на лекия автомобил противопра**о деяние, от което да са настъпили в причинно следствена връзка вреди за пострадалия-ищец.

При проверка на предпоставките, обуславящи правото на иск, се дължи самостоятелна проверка както на общите условия, от които зависи съществуването на правото на иск, така и на допълнителните /специални/ предпоставки – дали е започнала процедура за доброволно плащане на застрахователно обезщетение и дали е постановен отказа или изтичане на тримесечния срок по чл. 496, ал. 1 ГПК.

 

Според практиката на ВКС липсата на влязла в сила присъда на делинквента не е основание да се откаже произнасяне по застрахователната претенция.

Предоставеният срок за преценка по чл. 496, ал. 1 КЗ не би могъл да се съкращава или игнорира, освен при обекти**ото осъществяване на някоя от другите две предпоставки за предявяване на исковете по чл. 432 КЗ, в рамките на същия този срок – изричен мотивиран отказ за плащане /пр. второ/ или плащане несъответно на интереса на увредените /пр. трето/ /в този смисъл- определение № 179 от 15.04.2019 г. на ВКС по ч. т. д. № 859/2019 г., I т. о., ТК/.

 

Съдът приема въз основа писмените доказателства, че към момента на процесното ПТП между ответното дружество ЗД БУЛ ИНС АД и собственика на лек автомобил марка/модел „********** ****“, с рег. № РК ******, управляван от собственика К.И., е бил налице валиден договор за застраховка „Гражданска отговорност“ с валидна

 

 

 

 

 

полица, което обстоятелство не се оспорва от ответника, въпреки че не е било обявено за безспорно с доклада по делото.

С оглед на това към датата на процесния деликт съществува валидно засрахователно правоотношение по застраховка „Гражданска отговорност“ между деликвента и ответника, поради което последният дължи на основание чл. 432, ал. 1 КЗ, във вр. с чл. 45 ЗЗД репариране на действително причинените вреди- пряка и непосредствена последица от пътно-транспортното произшествие.

 

От събраните и обсъдени по-горе доказателства, съдът намира за установен по безспорен начин факта на настъпило ПТП на 01.04.2020 г.,

 при което е, в резултат на което са причинени на ищцата определени телесни повреди.

Водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението, и по непредпазливост е причинил лека телесна повреда на ищцата.

 Не се установи по делото загубата на управление на лекия автомобил да се дължи на обекти**и обстоятества, стоящи извън контрола и възможностите на водача, които да изключват отговорността му.

 

Предвид на гореизложеното във връзка с наличието на предпоставките на чл. 45 ЗЗД  за  ангажиране деликтната отговорност на водача на лекия автомобил и доколкото същият е застрахован по риска „Гражданска отговорност“, то са налице условията и за ангажиране на  отговорността на ответното застахователно дружество по чл. 432 КЗ за претърпените от ищцата неимуществени вреди.

 

С оглед характера на получените травматични, неврологични и психични увреждания, както и последиците от тях съдът намира, че  сумата 4000 лева справедливо ще обезщети ищцата за претърпените от нея неимуществени вреди.

 При определяне размера на обезщетението съдът взе предвид обстоятелствата, при които е настъпило произшествието, вида, характера и тежестта на травмите и  възрастта на пострадалата.

 

 

 

 

 

При определяне на обезщетението съдът отчете продължителността на лечебния и възстановителен период, както и преживения от ищцата стрес и констатираното отражение върху психичното ѝ здраве.

Също така, при наличинте противоречия във свидетелските показания, както и при подробния анализ на мед.документи от вещото лице от болница ИСУЛ, съдът приема, че предявеният размер е прекомерно завишен и не отговаря на критерия за справедливост в чл.52 ЗЗД

 

 Съдът взе предвид и последиците за психичното здраве на ищцата към момента и за в бъдеще от настъпилото ПТП, които се изразяват в изтърпяване на страдания и неудобства от посттравматичното стресово разстройство,  отслабващи постепенно.

 Отслабването и изчезването на последните е в зависимост от индивидуалните адаптационни и възстановителни способности на психиката на ищцата и от наличието или липсата евентуално на нови провокиращи психомоториката ѝ фактори- събития, свързани с автомобилни злополуки, касаещи я пряко или косвено.

Отчете и обстоятелството, че няма трайни неврологични последици. 

 

Според съда така определения размер на обезщетението съответства както на установения в чл. 52 ЗЗД принцип за справедливост, така и е достатъчен да овъзмезди ищцата за неблагоприятните последици, настъпили за нея в резултат на непозволеното увреждане.

 При определяне на размера на обезщетението съдът се съобрази с Постановление № 4 от 23.12.1968 г. на Пленума на Върхо**ия съд на НРБ, както и взе предвид практиката по чл. 290 ГПК на ВКС по отношение преценката на неимуществените вреди.

Съдът намира, че претендираният размер е прекомерен, както твърди ответникът, тъй като съобразно изложените в съдебната практика критерии се налага изводът, че обезщетение в размер 4000 лева би било справедлива компенсация за претърпените от ищцата болки и страдания.

 

 

 

 

 

 

 

 

Размерът на обезщетението е съобразен и с лимита на застрахователното обезщетение, така и с обществено икономическите условия в страната.

Претенцията за заплащане на обезщетение за разликата над 4000 лева до целия предявен размер от 15 000 лева се явява неоснователна и недоказана и следва да се отхвърли.

 

 

С разпоредбата на чл. 497, ал. 1 КЗ е предвидено, че лихвата за забава върху дължимото се застрахователно обезщетение при застраховка “Гражданска отговорност“, ако застрахователят не го е определил и заплатил в срок, се дължи, считано от по-ранната от двете дати:

 1. изтичането на 15 работни дни от представянето на всимчки доказателства по чл. 106, ал. 3 КЗ и

 2. изтичането на срока по чл. 496, ал. 1 КЗ, освен в случаите, когато увреденото лице не е представило доказателства, поискани от застрахователя по реда на чл. 106, ал. 3 КЗ.

В случая съдът намира, че застрахователят дължи лихда от датата на събиието, тъй като е компенсаторна – 01.04.2020г. до окончателното изплащане на сумата

 

По разноските:

С оглед изхода на делото и на основание чл.38 от ЗАдв., ответната страна следва да бъде осъдена да заплати на адв. В.Н. , респ. адв.Н.Н. ***- възнаграждение в нормати**о определения минимален размер на адвокатските възнаграждения по чл. 7, ал. 2, т. 4 от Наредба № 1 от 09.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения - 500 лева.

 

Ищцата претендира разноски по списък по чл.80 ГПК

 

По този въпрос съдебният състав установи следното :

 

 

 

 

 

 

 

Ищцата е **есла 100лв. ДТ , а за разликата до дължимите 600лв. е освободена с Определение на ПОС от 15.03.2020 по в гр.дело № 00081 / 2021г. – като в това определение е освободена от **асяне на 5/ 6 от разноските и дължи 1/ 6 от същите.

 

При това положение ищцата е **есла 400лв. за две експертизи – с **. бел. на 22.06.2021г., като  от тях сумата 33.33лв. е изплатена на в.л. Е.З., а остатъка 333.34лв. е обратно върната на адв.В.Н.

На в.л. Е.З. са изплатени от бюджета на съда 236.67лв. на 14.09.2021г. – те се дължат от ответната страна

 

Остава сумата 33.33лв. която следва да се изплати като транспортни разходи на в.л.Д-лЛюбен Н.П..

Сумата 366.67лв. от бъджета на съда следва да се изплати на в.л. Д-р Л.Н.П. за приетата по делото съд.мед. експертиза, с оглед освобождаване на ищцата от **асяне на тази част от сумата, от ПОС с посоченото определение.

 

На в.л. Д-р А.В.П.  сумата 200лв. от бюджета на съда е изплатена с РКО на 16 11 2021

 

На основание чл.78, ал. 6 от ГПК  ответната страна при това положение следва да бъде осъдена  да заплати :

по сметка на Пернишкия районен  съд : сумата 200лв. както и сумата 366.67лв. разходи за две вещи лица

 

Мотивиран от гореизложеното, Пернишкият районен съд

 

РЕШИ:

 

ОСЪЖДА  ЗД БУЛ ИНС АД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. София, п.к. 1407, р-н Лозенец“, бул. Джеймс Баучер № 87, да заплати на

М.М.В. ЕГН ********** ***

И чрез адв.В.Н. САК / адв.Н.Н. САК

 

 

 

 

 

 сумата от 4000 лева, представляваща обезщетение за причинени неимуществени вреди от застрахователно събитие- ПТП, настъпило на 01.04.2020 г. в гр. Перник с МПС „********** ****“, с рег. № ** ** ****, управлявано от К.К.И., притежаващ валидно сключена застраховка „Гражданска отговорност“ с  валидна полица, при което на ищцата – кач. на пешеходец - са били причинени неимуществени вреди,

ведно със законната лихва върху гла**ицата, считано от 01.04.2020 г.- датата на събитието, до окончателното ѝ изплащане

КАТО ЗА РАЗЛИКАТА ДО ПЪЛНИЯ ПРЕДЯВЕН РАЗМЕР 15 000лв. – ОТХВЪРЛЯ като неоснователен и недоказан

 

ОСЪЖДА ЗД БУЛ ИНС АД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. София, п.к. 1407, р-н Лозенец“, бул. Джеймс Баучер № 87, да заплати на адв. Н.Н. САК

сумата 500 лева адвокатско възнаграждение на основание чл. 38 от Закона за адвокатурата.

 

ОСЪЖДА ЗД БУЛ ИНС АД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. София, п.к. 1407, р-н Лозенец“, бул. Джеймс Баучер № 87,да заплати по сметка на Пернишкия районен съд : сумата 200лв. както и сумата 366.67лв. - разходи за две вещи лица  по СМЕ както и сумата 236.67лв. за в.л. по САТЕ

 

Решението подлежи на обжалване пред Пернишки окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

СЪДИЯ: