Определение по дело №1307/2019 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 628
Дата: 15 май 2020 г.
Съдия: Георги Господинов Петров
Дело: 20197150701307
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 19 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

            РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

               АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПАЗАРДЖИК

 

 

 

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

               628 / 15.5.2020г.

 

 

гр. Пазарджик             15 май 2020год.

 

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПАЗАРДЖИК,  II състав в закрито заседание на петнадесети май през две хиляди и двадесетата година в състав:

 

СЪДИЯ :   ГЕОРГИ ПЕТРОВ 

                                                                                                                                 

като разгледа докладваното от съдията докладчик Петров адм. дело №1307 по описа на съда за 2019 год., за да се произнесе взе предвид следното:

 

1.  Производството е по реда на чл.248 ал.1 от ГПК, във връзка с чл. 144 от АПК.

 

2. Образувано е по Молба на Заместник министър на регионалното развитие и благоустройството и ръководител на управляващия орган на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014 – 2020 г., чрез процесуалния представител юрк. В. с искане, постановеното по делото Решение № 59 от 04.02.2020г., да бъде допълнено, като изрично се отхвърли направеното от Община Панагюрище искане за присъждане на сторените разноски по производството.

 

3. В указания срок, ответника не е взел становище по искането.

 

4.   Молбата е подадена в срока по чл. 248, ал. 1 от ГПК.

 

5.  Действително, в мотивите на съдебния акт е посочено, че според указанията дадени в т. 1 на Тълкувателно решение № 6 от 6.11.2013 г. на ВКС по тълк. д. № 6/2012 г., ОСГТК,  съдебни разноски за адвокатско възнаграждение се присъждат, когато страната е заплатила възнаграждението. В договора следва да е вписан начина на плащане – ако е по банков път, задължително се представят доказателства за това, а ако е в брой, то тогава вписването за направеното плащане в договора за правна помощ е достатъчно и има характера на разписка.

В случая е прието, че по делото липсват данни от страна на жалбоподателя да са заплатени някакви разноски, било в брой, било по банков път.

Изричен отхвърлителен диспозитив в съдебното решение не е постановен.

 

6. Според правилото на чл. 81 от ГПК, във всеки акт, с който приключва делото в съответната инстанция, съдът се произнася и по искането за разноски.

Действително, трайно сложило се положение в съдебната практика е, че след като в мотивите съдът е обсъдил неоснователността на искането за присъждане на разноски, не е необходимо да се формулира изричен диспозитив в съдебния акт в тази насока, поради простата причина, че след като няма позитивен диспозитив с който другата страна да е осъдена да заплати разноски, то поискалата ги страна, няма как да получи такива.

Независимо от това, с оглед последно цитираната разпоредба на процесуалния закон, настоящото искане ще следва да бъде квалифицирано, като основателно.

 

Ето защо, на основание чл. 248, ал. 3 от ГПК, във връзка с чл. 144 от АПК, Съдът

 

ОПРЕДЕЛИ :

 

ДОПЪЛВА в частта за разноските Решение № 59 от 04.02.2020г., постановено по адм. дело № 1307 по описа на Административен съд Пазарджик, както следва :

 

ОТХВЪРЛЯ искането на Община Панагюрище, Министерство на регионалното развитие и благоустройството, гр. София да бъде осъдено да ѝ заплати сумата от 1000,00лв., представляващи сторени от общината разноски за производството

 

Определението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Върховния административен съд на Република България в четиринадесет дневен срок от съобщаването.

 

Препис от определението да се връчи на страните.

 

 

 

Административен съдия : /п/