Решение по дело №86/2020 на Районен съд - Карлово

Номер на акта: 260001
Дата: 8 януари 2021 г. (в сила от 30 януари 2021 г.)
Съдия: Гюрай Алиев Мурадов
Дело: 20205320200086
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

                                                   Р Е Ш Е Н И Е

 

№ ..................

 

    гр. Карлово, 08.01.2021г.

 

   В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Карловският районен съд                        ІІІ наказателен състав,

на двадесет и трети ноември                   две хиляди и двадесета година

в публично заседание в състав:

 

 

                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: Гюрай Мурадов

 

 

при секретаря Снежанка Данчева, като разгледа докладваното от съдията наказателно административен характер дело № 86 по описа за 2020 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 59 и следващите от ЗАНН.

С наказателно постановление № 19-0281-000145 от 06.03.2019 г. на ВПД Началник група при РУ К.към ОД на МВР П., на М.С.И. с ЕГН **********,*** е наложено административно наказание на основание чл.183, ал.2, т.1 от Закона за движението по пътищата /ЗДвП/- глоба в размер на 20 лв. за нарушение на чл.98, ал.2, т.2 от ЗДвП.

         Недоволен от наказателното постановление останала жалбоподателката, която го обжалва в срок и моли същото да бъде отменено. Изтъква подробни доводи за незаконосъобразност на наказателното постановление, като счита, че са налице процесуални нарушения и случаят е маловажен.

В съдебно заседание жалбоподателката, редовно призована се явява лично, поддържа жалбата и излага доводи. Не претендира разноски.

Въззиваемата страна редовно призована, не изпраща представител, но в писмено становище моли за потвърждаване на наказателното постановление.

От събраните по делото писмени и гласни доказателства, съдът приема за установена следната фактическа обстановка:

         На 14.02.2019г. около 10:00 часа св. И.Т. и св.Д.В. – и двамата служители на РУП К.били изпратени от дежурния в РУП К.на адрес в гр. С., област П., ул. „В.“ по сигнал за неправилно паркиран автомобил. На място установили, че срещу №4 на тази улица, пред метален гараж е паркиран лек автомобил „П.Е.“ с рег. №*******. Служебно им било известно, че това МПС е собственост на жалбоподателката и, че тя живее наблизо. Открили я в дома й и разговаряли с нея, като тя заявила, че е паркирала автомобила там и, че той не пречи на никого. Тя незабавно го преместила на друго място. Въпреки това Т. й предложил да й състави фиш за неправилното паркиране, но И. пожелала да й се състави АУАН. Бил съставен АУАН с бл. номер 231054/14.02.2019г., като в него актосъставителя вписал, че нарушението е извършено като жалбоподателя И. е паркирала горепосочения автомобил в гр. С., на ул. „В.“ срещу №4, непосредствено пред гараж, като по този начин възпрепятства достъпа до него и е квалифицирано като такова по чл.98, ал.2, т.2 от ЗДВП.

Въз основа на съставения АУАН било издадено и атакуваното наказателно постановление, с което при идентично описани с акта обстоятелства по нарушението, на И., на осн. 183, ал.2, т.1 от ЗДвП е наложено административно наказание – ГЛОБА в размер на 20 лева за нарушението на чл.98, ал.2, т.2 от ЗДВП.

Съдът кредитира показанията на свидетелите и писмените доказателства по делото.

Като прецени изложената фактическа обстановка с оглед нормативните актове, регламентиращи процесните отношения и при цялостната служебна проверка на акта, на основание чл.313 и чл.314 от НПК във вр. с чл.84 от ЗАНН, настоящият състав на Карловският районен съд, достигна до следните правни изводи:

Жалбата се преценява като ДОПУСТИМА, а разгледана по същество се явява ОСНОВАТЕЛНА.

От даденото описание в АУАН и НП се установява, че автомобилът е бил паркиран в гр. С., на ул. „В.“ срещу №4, непосредствено пред гараж, като по този начин възпрепятствал достъпа до него. Жалбоподателката И. оспорва фактическата обстановка, но това обстоятелство се установява от показанията на двамата свидетели и приложените писмени доказателства. Св. Т. и при допълнителният си разпит отново потвърждава, че ако гаража е бил ползван, то паркирания автомобил на И. е пречил на използването му.

При издаването на АУАН не са налице процесуални нарушения, които да са довели до опорочаване на административно-наказателното производство. Акта изцяло отговаря на изискванията на чл.42 от ЗАНН, тъй като правилно в него е посочена нарушената норма, ясно и точно е описано нарушението, самоличността на нарушителя е категорично установена и не буди никакво съмнение.

Така стои въпроса и с издаденото наказателно постановление. Същото е издадено от компетентен орган. Правилно е описано самото нарушение и е индивидуализиран нарушителя, санкцията по която е наложено наказание е по правилната правна норма.         

         При така изложеното, съдът е на мнение, че като е определил наказание по чл. 183, ал.2, т.1 от ЗДвП за нарушение на чл.98, ал.2, т.2 от ЗДВП, наказващия орган е приложил правилна санкционна норма, която предвижда санкция за извършеното нарушение. След служебна проверка съда не установи и други процесуални нарушения в хода на административно наказателното производство.

Съда обаче приема за основателно възражението на жалбоподателя за наличието на маловажен случай поради следните причини:

Доколкото в ЗАНН няма легално определение на понятието "маловажен случай", предвид препращащата норма на чл.11 от ЗАНН, следва да намери приложение легалната дефиниция на това понятие, дадена в нормата на чл.93, т.9 от НК, като се приеме, че маловажен случай на административно нарушение е налице, когато извършеното административно нарушение, с оглед липсата на вредни последици или незначителността им и с оглед другите смекчаващи отговорността обстоятелства, представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушения от съответния вид.

Съгласно ТР № 1 от 12.12.2007 г. на тълк. н. д. № 1/2005 г., НК, преценката на административно наказващия орган за "маловажност" на случая по чл.28 от ЗАНН се прави по законосъобразност и подлежи на съдебен контрол. Разпоредбите на ЗАНН /чл.6, чл.12, чл.27 и чл.28/ налагат извод, че за всеки конкретен случай е необходимо да се подхожда индивидуално. Понятието "вредни последици", употребено в НК, е по-широко от понятието "вреди". В обхвата на "вредните последици" се включват, както имуществените вреди, така и всички други негативни имуществени последици, както и такива, които нямат имуществен характер. Тоест, преценката за степента на обществена опасност на нарушението, изисква да се обсъдят всички обстоятелства, свързани с обективното отрицателно въздействие, което деянието е оказало или може да окаже спрямо обекта на посегателство. За маловажния случай административно-наказващия орган не налага наказание, а отправя писмено или устно предупреждение, доколкото с оглед спецификата на конкретните обстоятелства, характеризиращи нарушението се оказва така, че и най-лекото предвидено в закона наказание не съответства на степента на обществена опасност на извършеното и на извършителя. В настоящия случай, жалбоподателката на 14.02.2019г. около 10:00 часа гр. С., област П., ул. „В.“ срещу №4, пред метален гараж е паркирала личния си лек автомобил „П.Е.“ с рег. №*******, тъй като живеела от дълги години в района и знаела, че този гараж не се използва и незабавно след предупреждение от полицейските служители е преместила МПС-то, като не е установено в случая, паркирания автомобил действително да е пречил на конкретно лице да ползва гаража си.

Освен това видно от приложената по делото справка за водач/нарушител И. притежава СУМПС повече от 20 години и за този период е наказвана само веднъж, като същевременно не са ангажирани каквито и да е доказателства за други нарушения от страна на г-жа И. по ЗДвП, свързани с паркиране на МПС и съда приема, че това е първо по ред такова нарушение. Тези обстоятелства навеждат съда на извода, че е налице класически маловажен случай на извършено нарушение и е следвало наказващия орган да предупреди нарушителя, а не да го санкционира.

Налице са условията за приложение на чл.28 от ЗАНН и жалбата на посоченото в нея основание следва да бъде уважена.

С оглед всичко гореизложено съдът намира, че обжалваното наказателно постановление е незаконосъобразно, поради което,

 

                                            Р  Е  Ш  И:

 

1.ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 19-0281-000145 от 06.03.2019 г. на ВПД Началник група при РУ К.към ОД на МВР П., с което на М.С.И. с ЕГН **********,*** е наложено административно наказание на основание чл.183, ал.2, т.1 от Закона за движението по пътищата /ЗДвП/- глоба в размер на 20 лв. за нарушение на чл.98, ал.2, т.2 от ЗДвП.

 

2.РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване от страните пред Административен съд – П. в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му.

 

 

 

 

                                                              РАЙОНЕН СЪДИЯ:

Сн.Д.