Определение по дело №1673/2020 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1640
Дата: 30 юли 2020 г. (в сила от 7 август 2020 г.)
Съдия: Веселина Тенчева Чолакова
Дело: 20207050701673
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 28 юли 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№__________

гр. Варна, ……………. 2020г.

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ГР. ВАРНА, Втори състав, в закрито заседание на двадесет и девети юли през  две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                   СЪДИЯ: ВЕСЕЛИНА ЧОЛАКОВА

 

като разгледа докладваното от съдията Чолакова  адм. д. № 1673 по описа за 2020 год. за да се произнесе, взе предвид:

 

            Производството е по реда на чл.60, ал.5 от АПК, във вр. с чл.188,ал.1 от ЗДДС.

Производството е образувано  по жалба на „М. 73“ ЕООД със седалище в гр.*** подадена чрез управителя против разпореждане за допускане на предварително изпълнение на Заповед за налагане на принудителна административна мярка № ***-ФК от 02.07.2020 г. издадена от началника на отдел „Оперативни дейности-Варна в ГД „Фискален контрол при ЦУ на НАП, с която е наложена принудителна административна мярка-запечатване на търговски обект магазин за хранителни стоки находящ се в гр.***, стопанисван от дружеството и забрана за достъпа до него в срок от 14 дни. . Оспорва се допуснатото предварително изпълнение на основание чл.60 от АПК, запечатването по което е насрочено за 31.07.2020 г. от 15,00 часа. С молба от 29.07.2020 г. жалбоподателят е уточнил, че оспорва само разпореждането за допуснато предварително изпълнение на заповедта. Счита, че не се установяват основанията за допускане на предварителното изпълнение на заповедта. Сочи се, че с предварителното изпълнение на заповедта ще бъдат причинени множество вреди, които са несъпоставими с преследваната от закона цел.

По допустимостта на жалбата:

Административен съд - Варна намира, че жалбата е недопустима при следните съображения:

Съгласно чл.188,ал.1 от ЗДДС принудителната административна мярка по чл. 186, ал. 1 подлежи на предварително изпълнение при условията на чл. 60, ал. 17 от Административнопроцесуалния кодекс. Съгласно чл.60,ал.5 от АПК разпореждането, с което се допуска или се отказва предварително изпълнение, може да се обжалва чрез административния орган пред съда в тридневен срок от съобщаването му, независимо дали административният акт е бил оспорен. Жалбоподателят е направил признание, че заповедта за налагане на ПАМ му е връчена на 16.07.2020 г., което се установява и от приложената към акта разписка. Срокът за оспорване е изтекъл на 20.07.2020 г. , а жалбата е подадена на 28.07.2020 г. т.е. след законоустановения срок.

От съдържанието на Заповед за налагане на принудителна административна мярка № 159-ФК от 02.07.2020 г. издадена от началника на отдел „Оперативни дейности-Варна в ГД „Фискален контрол при ЦУ на НАП е видно, че административният орган не е включил разпореждане за предварителното му изпълнение. Напротив в акта е посочено , че запечатването следва да се извърши в срок до 15 дни от датата на влизане в сила на заповедта за налагане на принудителна административна мярка. Следователно подадената срещу акта жалба въз основа на която е образувано адм. дело № 1618/2020 г. по описа на Административен съд-Варна, има суспензивен ефект и е приложима общата разпоредба на чл.166,ал.1 от АПК, че оспорването спира изпълнението.

В случая изпълнението на заповедта чрез запечатването на търговския обект магазин за хранителни стоки находящ се в гр. ***, стопанисван от дружеството и забрана за достъпа до него в срок от 14 дни е недопустимо от закона действие до момента на влизането на заповедта в сила. При предприето оспорване не може да се извърши запечатване на 31.07.2020 г., така както е посочено в разписката за връчване на заповедта.

Предвид изложеното съдът намира, че жалбата е недопустима поради това, че липсва акт, който да подлежи на обжалване, оспорващият няма правен интерес от оспорването и оспорването е просрочено. При установени предпоставки на чл.159,т.1,т.4 и т.5 от АПК жалбата срещу разпореждане за допускане на предварително изпълнение на Заповед за налагане на принудителна административна мярка № ***-ФК от 02.07.2020 г. издадена от началника на отдел „Оперативни дейности-Варна в ГД „Фискален контрол при ЦУ на НАП следва да се остави без разглеждане, а образуваното съдебно производство да се прекрати.

Водим от горното Административен съд – гр. Варна, Втори състав

 

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на „М. 73“ ЕООД, ЕИК *********,  със седалище в гр.*** подадена чрез управителя М.Н.П. против разпореждане за допускане на предварително изпълнение на Заповед за налагане на принудителна административна мярка № ***-ФК от 02.07.2020 г. издадена от началника на отдел „Оперативни дейности-Варна в ГД „Фискален контрол при ЦУ на НАП, с която е наложена принудителна административна мярка-запечатване на търговски обект магазин за хранителни стоки находящ се в гр.***, стопанисван от дружеството и забрана за достъпа до него за срок от 14 дни.

 

ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 1673/2020 г. по описа на Административен съд-Варна.

 

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд в 7-мо дневен срок от съобщението.

 

                 Определението да се съобщи на страните по телефона.                                                              

 

 

 СЪДИЯ: