Определение по дело №952/2019 на Административен съд - Хасково

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 10 септември 2019 г.
Съдия: Цветомира Димитрова
Дело: 20197260700952
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 1 август 2019 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

10.09.2019г., гр.Хасково

 

Административен съд – Хасково, в закрито заседание на десети септември  две хиляди и  деветнадесета  година, в състав:

Съдия:  Цветомира Димитрова

разгледа докладваното от съдия Димитрова адм. дело №  952 по описа за 2019 година.

         

Съдебното производство  е образувано по повод  жалба  подадена от С.Г.И. ***, против мълчалив отказ  на Старши инспектор по приходите при ТД на НАП-Пловдив(В. Т. В.) сформиран по подадена от жалбоподателя молба вх. № ВхК-818/06.02.2019г. за издаване на ревизионен акт за дължимите от същия задължения за данък върху доходите по ЗОДФЛ за 2016г.

 При извършената служебна проверка за редовност и допустимост на оспорването, съдът намира, че са налице основания за оставяне на същото  без разглеждане и за  прекратяване на  производството по делото. Съображенията за това са следните:

Жалбата се явява недопустима, тъй като  липсва годен за обжалване административен акт. Мълчалив отказ, по смисъла на  чл. 58, ал. 1 от АПК е налице, когато административният орган е бил длъжен по силата на изрична законова разпоредба да се произнесе по искане, с което е сезиран, като издаде изричен административен акт и той не е изпълнил това задължение. В случая такова нормативно задължение  за  органа  посочен  от жалбоподателя  не е било породено.

              Според разпоредбата на  чл. 119, ал.2  от ДОПК   ревизионният акт се издава от органа, възложил ревизията, и ръководителя на ревизията, в 14-дневен срок от подаването на възражение или от изтичането на срока за подаване на възражение(срещу ревизионният доклад). Т.е. само и единствено  органа посочен от оспорващия-  старши инспектор по приходите при ТД на НАП-Пловдив(В. Т. В.), не разполага с компетентност еднолично да издаде  ревизионен акт. Освен това  действащият ДОПК не предвижда  възможност  ревизираните лица да инициират производство по възлагане на ревизия и издаване на ревизионен акт и  съответно при наличие на такова искане органите до които е отправено   не са длъжни  да образуват ревизионно производство, в хода на което да издадат ревизионен акт. Ето защо според настоящият съдебен състав мълчалив отказ за издаване на ревизионен акт по реда на ДОПК не би могъл да бъде сформиран .

             Наличието на пряк, личен и непосредствен правен интерес от оспорване на административен акт, оказващ влияние върху правната сфера на оспорващото лице, е абсолютна процесуална предпоставка за допустимост на обжалването, за която съда следи служебно. След като, както вече бе посочено, не е налице твърдяния административен акт, който да засяга интересите на жалбоподателя, то за същия не съществува правен интерес от оспорване. Липсва годен предмет на обжалване, поради което съдебното производство е недопустимо.

Водим от горното съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ  жалба подадена от  С.Г.И. ***, против мълчалив отказ  на старши инспектор по приходите при ТД на НАП-Пловдив(В. Т. В.), сформиран по подадена от жалбоподателя молба вх. № ВхК-818/06.02.2019г, за издаване на ревизионен акт за дължимите от същия задължения за данък върху доходите по ЗОДФЛ за 2016г.

ПРЕКРАТЯВА производството  по  адм. дело № 952  по описа на Административен съд, гр. Хасково за 2019г. 

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховен административен съд в 7-дневен срок от съобщаването му.

Препис от определението да се изпрати на оспорващия на посочения от него адрес и на старши инспектор по приходите  при ТД на НАП-Пловдив (В. Т. В.).

                                              

 

Съдия: