Определение по дело №10/2020 на Окръжен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 февруари 2020 г.
Съдия: Павел Ванев Неделчев
Дело: 20204200600010
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 11 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

гр. Габрово, 14.02.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Габровският окръжен съд, въззивен наказателен състав, в закрито заседание на четиринадесети февруари през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПАВЕЛ НЕДЕЛЧЕВ  

 

                                               ЧЛЕНОВЕ: ПОЛИНА ПЕНКОВА

 

                                                                    мл. съдия МАРИЯ ДЪЛГИЧЕВА                                       

 

като разгледа докладваното от съдията Неделчев ВЧНД № 10 по описа за 2020 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по чл. 341, ал. 2, във вр. с чл. 249, ал. 3 от НПК.

С протоколно определение от 27.01.2020 г., постановено в разпоредително заседание по НОХД № 1206/2019 г. по описа на Районен съд – Габрово, съдът се е произнесъл по всички въпроси по чл. 248, ал. 1, т. 1-8 от НПК, като по т. 3 е приел, че на фазата на досъдебното производство и при изготвяне на обвинителния акт са допуснати съществени и отстраними нарушения на процесуалните правила, които нарушават правата на обвиняемия К.Г.В. ***. Първоинстанционният съд е счел, че в диспозитива на обвинителния акт е въведена неяснота за приетата от прокурора форма на участие на подсъдимия в престъпната дейност – помагачество или извършителство, и конкретните действия, извършени лично от него, по който начин да узнае обвинението в неговата цялост, с всички онези обстоятелства, свързващи възникването на претендираната спрямо него наказателна отговорност, съгласно чл. 55 от НПК.

Срещу определението на първоинстанционния съд е постъпил частен протест от прокурор при РП - Габрово. В протеста се сочи, че определението на районния съд е неправилно и незаконосъобразно. Прокурорът счита, че обвинителният акт е съобразен с изискванията на чл. 246 от НПК, като в диспозитива му са посочени адекватно правно относимите факти и обстоятелства по обвинението; очертана е рамката на предмета на доказване относно време, място и начин на извършване на деянието и действията на обвиняемия; правната квалификация на престъплението, както и че с активни свои действия обвиняемият е подпомагал осъществяването на всяко едно от инкриминираните деяния, като е приел, а впоследствие превозвал и оставял на определено място предмета на престъплението. Предлага се атакуваното определение да се отмени, като неправилно и незаконосъобразно.

Габровският окръжен съд, след като провери по реда на чл. 249, ал. 3 от НПК определението във връзка с депозирания частен протест и съобрази изложените в него съображения, намира за установено следното:

Протестът е депозиран в законоустановения срок и е допустим. Разгледан по същество, същият се явява неоснователен.

Производството по НОХД № 1206/2019 г. по описа на Районен съд – Габрово е образувано по обвинителен акт на РП – Габрово против К.Г.В. *** по обвинение за престъпление по чл. 210, ал. 1, т. 5, във вр. с чл. 209, ал. 1, във вр. с чл. 26, ал. 1, във вр. с чл. 20, ал. 4 от НК. Според заключителната част на обвинителния акт подсъдимият В. се предава на съд за това, че в гр. Габрово, през периода от 11.07.2018 г. до 01.02.2019 г. включително, при условията на продължавано престъпление, в съучастие като помагач с неустановено лице по делото – извършител, с цел да набави за себе си и за съучастника си имотна облага, умишлено улеснил извършването на измами, като спомогнал с приемане на парични суми и златни накити от двадесет пострадали лица и транспортирал на посочени места от съучастника, който възбудил и поддържал заблуждение у пострадалите. Следва индивидуализации на двадесет отделни деяния, при които се посочва, че подсъдимият е осъществил двете форми на изпълнителното деяние на престъплението измама – „възбудил“ и „поддържал“ заблуждение.

Настоящият въззивен състав намира за правилни и законосъобразни изводите на първоинстанционния съд за това, че така формулираното обвинение в заключителната част на обвинителния акт въвежда неяснота за приетата от прокурора форма на участие на подсъдимия в престъпната дейност, за която е привлечен към наказателна отговорност. От една страна се излагат твърдения за престъпно поведение, улесняващо измамата, извършена от неустановен съучастник на подсъдимия, а от друга - в заключителната част на обвинителния акт се заявява, че подсъдимият е участвал във формирането и в поддържането на вече формирани неправилни представи у измамените относно основанието за имуществено разпореждане, т.е. че реализира собствена активност по въздействие върху измамените. Това несъмнено съставлява съществено и отстранимо нарушение на процесуалните правила, тъй като се препятства правото на подсъдимия да научи за какво престъпление е привлечен в това процесуално качество. Предвид изложеното в частния протест, настоящият съд следва да посочи, че при провеждане на разпоредителното заседание съдът има суверенното право и задължение да се произнесе по въпроса по чл. 248, ал. 1, т. 3 от НПК, за което не е обвързан от становището на страните в процеса, включително виждането на подсъдимия и неговия защитник за допуснати в досъдебната фаза съществени и отстраними процесуални нарушения от вида на посочените в чл. 249, ал. 4 от НПК.         

В заключение, съдът намира, че обжалваното определение, с което съдебното производство е прекратено и делото е върнато на прокурора заради допуснати отстраними съществени нарушения на процесуалните правила е правилно и законосъобразно, поради което следва да се потвърди. Следва да се посочи, че доколкото нарушението е допуснато още при привличането на В. в качеството на обвиняем (постановление за привличане на обвиняем от 18.11.2019 г., л.л. 212-214 от том 2 от ДП), отстраняването му налага законосъобразното извършване на ново привличане.  

Мотивиран от горното и на основание чл. 341, ал. 2, във вр. с чл. 249, ал. 3 от НПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПОТВЪРЖДАВА протоколно определение от 27.01.2020 г. по НОХД № 1206/2019 г. по описа на Районен съд – Габрово, с което, на основание чл. 248, ал. 5, т. 1, във вр. с чл. 249, ал. 1 и чл. 248, ал. 1, т. 3 от НПК, е прекратено съдебното производство и делото е върнато на Районна прокуратура – Габрово.  

Определението не подлежи на обжалване или протест.

 

 

 

   ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                     2.