Решение по дело №964/2018 на Районен съд - Харманли

Номер на акта: 118
Дата: 31 май 2019 г. (в сила от 20 декември 2019 г.)
Съдия: Мария Атанасова
Дело: 20185630100964
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 25 септември 2018 г.

Съдържание на акта

Р         Е         Ш         Е         Н         И         Е

 

 

гр.Харманли 31. 05.2019 г.

 

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

ХАРМАНЛИЙСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД в публичното си заседание на двадесети май две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ : МАРИЯ АТАНАСОВА

 

при секретаря Антония Христова, с участието на прокурора............................... като  разгледа  докладваното  от  районния съдия гр.д. № 964 по описа за 2018 год., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Предявени са обективно, субективно и комулативно съединени искове за определяне местоживеенето, упражняването на родителски права, лични отношения и издръжката на малолетно дете, които намират правно основание в чл.127 ал.2, вр. ал.1 от СЕМЕЙНИЯ КОДЕКС и издръжка за минало време, който намира правно основание в чл.149 от СЕМЕЙНИЯ КОДЕКС.

Ищцата П.С.П., ЕГН ********** ***, съдебен адрес ***, офис 303 – адв.К.Р. твърди, че с ответника М.В.А. заживели на семейни начала през ноември месец 2016 г. в къща на ул. ****в гр. Харманли. След като в началото на 2017 г. разбрала, че е бременна, през месец юли същата година се преместили с него и сина и С. в апартамент на ул**** в гр.Харманли, който се водил на нейно име. На 16.10.2017 г. се родила дъщеря им К., но отношенията и с ответника непрекъснато се влошавали, като на моменти М. започнал да си позволява и физическо насилие над нея. Той предизвиквал скандали по различни поводи и я обвинявал, че има любовник, като я следял непрекъснато лично или чрез негови приятели. Непрестанните скандали, които се разигравали в присъствието на дъщеря им и постоянната ревност от негова страна довели до това, че той се изнесъл от жилището на 06.02.2018 г. и оттогава били окончателно разделени. Въпреки това, отношението на М. към нея ескалирало до там, че била принудена да потърси съдействие от съда и на основание Определение № 102 от 21.ІІ.2018 г. по гр. д. № 158/2018 г. на Районен съд - Харманли била издадена Заповед за незабавна защита № 2 от 21.ІІ.2018 г., която задължила ответника да се въздържа от домашно насилие над нея и детето им, както и забрани да ги приближава. През м. май 2018 г. постигнали споразумение да прекратят делото, тъй като имала уверението от ответника, че повече няма да я притеснява и отношенията им ще се нормализират. За съжаление много скоро след прекратяването на делото отношенията между тях отново се влошили и много често повод за разправии между тях ставало детето и упражняването на родителските права върху него, свижданията на бащата с детето и заплащане всеки месец на издръжка, с която бащата да участва в отглеждането му. Не успели да се споразумеят за размера на издръжката, като ответникът и заплатил за 2018г. само три месечни издръжки в размер на 130 лв. всяка, за месеците февруари, март и април. Считано от 01.05.2018г. не получавала никаква издръжка за детето.

От раждането на дъщеря им К. до този момент тя живеела при нея, тя се грижила за нея сама и с помощта на баба си и поемала всички разходи по отглеждането й. След раздялата им ответникът не се интересувал от действителните нужди на детето им и заплащал издръжка в минимален размер, която не била съобразена с неговите възможности и действителните нужди на детето от издръжка. Въпреки опитите и не успели да се споразумеят относно упражняването на родителските права над К., а липсата на регламентация на тези права била пречка за нормалното отглеждане на детето им.

Предявява срещу ответника иск с правно основание чл.127, ал.2 от СК с молба да и бъде предоставите упражняването на родителските права над К.с произтичащите от това последици. Моли да бъде прието, че между нея и К. има изградена силна емоционална връзка и тя е много привързано към нея. В интерес на дъщеря им било тя да остане при нея и тя да се грижа за нея, тъй като е създала сигурна семейна среда, в която тя се чувства щастлива и спокойна и са задоволени всичките й нужди. К. била много привързана и към брат си С. на 5 години, когото отглеждала сама след развода с баща му.

Предявява срещу ответника М.В.А. следния иск:

Моли на основание чл.127, ал.2 от СК да и бъде предоставено упражняването на родителските права върху детето К. М. А., ЕГН ********** и определено за местоживеене на детето нейното местоживеене ***, което то да следва в случай на промяната му.

Моли да бъде определен следния режим на свиждане на детето с бащата М.В.А.:

- до навършване на 2 г. възраст на детето - всеки първи и трети съботен и неделен ден от месеца - от 14 ч. до 18 ч. в събота и от 10 ч. до 14 ч. в неделя, без преспиване;

-След навършване на 2 г. възраст на детето - всеки първи и трети съботен и неделен ден от месеца - от 10 ч. в събота до 17 ч. в неделя, с преспиване;

-След навършване на 5 г. възраст бащата да взема детето всеки първи и трети съботен и неделен ден от месеца - от 10 ч. в събота до 17 ч. в неделя, с преспиване, както и два пъти по 15 дни през лятото, когато майката не е в платен годишен отпуск, като периодите на свижданията се уточняват от родителите най - късно до 31.05. всяка календарна година, и по време на празници, както следва: бащата да взема детето всяка нечетна година през дните на Коледните празници - 24 - ти, 25 - ти и 26 - ти декември, от 10.00 ч. на 24.12. до 17.00 ч. на 26.12., всяка четна година през Новогодишните празници - 30 - ти декември, 31 - ви декември, и 1 - ви януари, на следващата нечетна година, от 10.00 ч. на 30.12. до 17.00.4. на 01.01., и да взема детето всяка нечетна година през Великденските празници - от 10.00 ч. на Разпети петък до 17.00 ч. на първия ден след Великден.

Моли да бъде  осъден ответникът да заплаща месечна издръжка за детето К.М. А. ЕГН ********** в размер на 180 лв., считано от 01.02.2018г., платима до 5 - то число на месеца по банкова сметка ***, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска до настъпване на законни причини за изменението или прекратяването на издръжката.

Моли да и бъдат присъдите направените по делото разноски.

В законоустановения едномесечен срок е постъпил отговор от М.В.А., ЕГН: **********, с адрес ***, действащ чрез адв.Г.Г. ***, съдебен адрес *** Б.

ПО ДОПУСТИМОСТТА НА ИСКА:

Намира исковата молба за нередовна, заради несъответствие на нейното съдържане с изискванията на чл.127, ал.1, т.3, т.4 и т.5 от ГПК. В същата не било конкретизирано искането за издръжка за минало време, нито пък бил посочен размера този иск. Налице било противоречие във фактическите твърдения за платена от него издръжка в пари за времето до месец април 2018г. с петитума за осъждане за заплащане на издръжка за времето от 01.02.2018г. насам.

Ето защо моли да бъде оставена без движение исковата молба, като се укажете на ищеца да приведе същата в съответствие с изискванията на процесуалния закон.

ПО СЪЩЕСТВОТО НА ИСКА:

Категорично не отговаряло на истината твърдението, че за времето от тяхната фактическа раздяла насам ищцата е отглеждала и издържала сама дъщеря им К. М. А.. Напротив, твърди, че дълго време след раздялата им детето е издържал в по-голяма степен той, а участвал и активно в отглеждането му. Вземал дъщеря си при себе си, излизал неколкократно в отпуски и болнични, за да я гледа, същото е правела и майка му - баба на детето. При всеки свой личен ангажимент П. му се  обаждала и му завявала, че трябва да гледа детето, като дори го поставяла в затруднени ситуации, когато бил на работа. Никога обаче, не й отказвал и детето пребивавало многократно при него. Той свикнал с обгрижването на дъщеря им толкова, колкото и майката, а детето било привързано към него. За жалост от известно време насам П. препятствала да вижда дъщеря си. Не му вдигала телефона, криела се, отказвала да му я даде. Ситуацията била много притеснителна за него, тъй като бил налице риск с детето да се отчуждят един от друг. Предложил неколкократно на П. да уредят със споразумение режима на отношенията им във връзка с детето, но същата отказвала това. Очевидно е решила, че съдът следва да прецени въпроса, но исканията й да вижда и взема детето според възрастта му и по посочения в исковата молба начин, били абсурдни. Те твърде много ограничавали правата му на родител и не съответствали на действителните му отношения с детето.

Претендираната издръжка в размер на 180,00 лева намира за завишена, а исковия период, за който се претендира за неоснователен.

Моли съдът да се произнесете с решение, с което :

УПРАЖНЯВАНЕТО НА РОДИТЕЛСКИТЕ ПРАВА по отношение малолетното дете К. М. А. да се предостави на майката П.С.П., при която детето да живее.

На него - бащата М.В.А., да се гарантира право на лични отношения с дъщеря му, както следва:

1) Да вижда и взема детето при себе си всяка първа и трета събота и неделя от месеца, считано от 17:00 часа на петъчния ден до 17:00 часа на неделния ден, с две приспивания на детето при бащата, със задължение за връщане на майката след изтичане на уговореното време;

2)Да взема детето при себе си за цял един месец през лятото на
всяка календарна година, когато майката не ползва редовния си годишен
отпуск. За уточняване на режима в тази му част, до края на месец
февруари на всяка календарна година майката П.С.П. е длъжна да предоставя на бащата М.В.А. информация за времето, през което е
планувала да ползва своя редовен годишен отпуск;

3)Да взема дъщеря си при себе си през половината време от
Коледно-Новогодишните и Великденските празници и почивни дни, като
всяка четна календарна година детето ще пребивава при баща си през
първата половина от Коледно-Новогодишни и Великденските празнични и
почивни дни, а при майка си - през втората половина, а през нечетните
години - обратно.

4)Да взема дъщеря си при себе си през нейните рождени и именни дни на всяка четна календарна година, а през нечетната календарна година - в деня, следващ рождения или именния ден на детето, както и всяка календарна година на своя рожден и имен ден или в деня преди или след него.

Бащата М.В.А. да заплаща на П.С.П. като на майка и законен представител на малолетното им дете К. М.А., родено на ***г. в гр.Стара Загора, ЕГН: **********, месечна издръжка в размер на 130,00 /сто и тридесет/ лева, считано от датата на постановяването на съдебното решение до настъпването на законни причини за прекратяването или изменението на издръжката.

Моли да бъде осъдена ищцата да му заплати разноски по воденето на делото съответно на отхвърлената част от иска.

С разпореждане № 2063/28.11.2018 г. съдът е оставил производството по делото без движение, като е указал на ищцата да отстрани допуснатото противоречие между обстоятелствената част и петитума на исковата молба, касаещо началния момент, от който се претендира издръжка за детето.

С молба – уточнение вх. № 9942 от 10.12.2018 г. адв.К.Р. като пълномощник на П.С.П., ЕГН ********** в изпълнение на даденото указание за отстраняване на нередовност на исковата молба, моли да бъде прието следното уточнение:

Не било налице противоречие между обстоятелствената част на исковата молба и петитума на иска, относно началния момент, от който се претендира присъждане на издръжка за детето К. в размер на 180 лв., а именно: 01.02.2018г. Този начален момент съвпадал с началото на фактическата раздяла на страните, посочена в обстоятелствената част на исковата молба.

Направено било признание в исковата молба за доброволно заплатена издръжка от ответника в размер на 130 лв. за месеците февруари, март и април 2018г., което не променяло началния момент на иска, поради претендирана издръжка в по - висок размер - 180 лв.

С оглед направеното доброволно плащане за част от периода, моли да бъде прието следното уточнение на петитума на иска:

Моли да бъде осъден ответникът М.В.А. да доплати месечна издръжка за детето К. М. А. ЕГН ********** в размер на 50 лв. за периода от 01.02.2018г. до 30.04.2018г., или общо 150 лв., и да заплаща месечна издръжка за детето К. М. А. ЕГН ********** в размер на 180 лв., считано от 01.05.2018 г. до настъпване на законни причини за изменението или прекратяването на издръжката, платима до 5 - то число на месеца по банкова сметка ***, ведно, със законната лихва върху всяка просрочена вноска.

Подаден е отговор на молба – уточнение на искова молба от ответника М.В.А., ЕГН: **********, с адрес ***, действащ чрез адв.Г.Г. ***, съдебен адрес *** Б.

Поддържа заявеното в първоначално подадения отговор по делото.

Намира исковата молба за неоснователна в частта, в която се претендира издръжка в размер над минималния предвиден в закона. Оспорва същата и в останалата й част, като моля да уважени направените в отговора искания за произнасяне на съда относно родителските права и режима на лични отношения с детето.

В съдебно заседание на 12.04.2019 г. на основание чл.214 от ГПК процесуалният представител на ищцата е направил искане за увеличение на издръжката от 180 лв. на 220 лв.

Процесуалният представител на ответника  намира искането за допустимо и своевременно, но го оспорва по размер, като счита, че размерът на издръжката  явно надхвърля възможностите на бащата да плаща издръжка и е неадекватен на нуждите на детето.

С определение на съда е допуснато изменение на размера на иска за издръжка за детето К. М.А.ЕГН ********** от 180 лв. на 220 лв.

Съдът след като прецени събраните по делото доказателства във връзка със становищата на страните прие за установено следното:

          Страните по делото П.С.П., ЕГН ********** и М.В.А., ЕГН: **********,***   заживели на съпружески начала през месец ноември 2016 г. Когато забременяла, двамата заедно със сина и С. се установили да живеят в апартамент, находящ се в гр.Харманли, ул.”***, който е нейна собственост. На 16.10.2017 г. се родила дъщеря им К. М. А. Връзката между родителите не потръгнала. Те няколко пъти се разделяли, а през месец февруари 2018 г. се разделили окончателно. След раздялата на родителите К. останала да живее при майка си. От тогава П.С.П. е поела изцяло грижите, свързани с отглеждането на детето. Тя осигурявала памперси, дрешки, храна и лекарства за момиченцето. Детето страда от атопичен дерматит. Заболяването налага полагане на специални грижи за неговия тоалет – сутрешна баня с подходящи шампоани и кремове, ползване на повече памперси и памучно бельо. Освен това детето има проблеми и с крачетата, чиято операция престои. В грижите за момиченцето П.С.П. получава съдействие от своята баба по майчина линия – св.Л. К.Д..Тази свидетелка установява, че майката имала желание детето да познава своя баща и да общува с него. П.  предоставяла възможност на бащата да вземе детето при себе си за няколко дни, но той трудно се справял с обгрижването му в хигиенно отношение. През последните шест месеца бащата не се обаждал и не се е интересувал от дъщеря си. Не се обадил дори по случай рождения и ден и не изпратил подарък. Обадил се една вечер след рождения ден на детето в 21.30 ч. и поискал да го вземе, за да отпразнуват рождения ден с неговите близки. Тогава майката отказала да го даде, поради късния час. Св.Д. твърди, че при срещите с бащата детето не го познава и гледа плахо. Тя счита, че няма изградена емоционална връзка между бащата и детето. Свидетелите К. В.А. – брат на ответника и З. К. А.– негова майка твърдят, че П. възпрепятствала контактите на детето с бащата и неговите близки. Не му позволявала да види дъщеря си, тъй като не давал средства за издръжка на детето. М. искал да вижда детето и се интересувал за него. Ограничените контакти на бащата с детето са обясними, предвид представеното определение № 102/21.02.2019 г., постановено по гр.д. № 158/2019 г. по описа на Районен съд – Харманли. С този акт съдът задължил М.В.А. да се въздържа от извършване на домашно насилие над П.С.П. и К. М. А.. Забранил на М.В.А. да приближава пострадалото лице П.С.П. и детето К. М. А., жилището им, находящо се в гр.Харманли, ул.”**** и местата за социални контакти за срок до приключване на производството по делото. На основание това определение е издадена заповед за незабавна защита, в която е вписано, че при неизпълнение на същата, нарушителят ще бъде задържан от органите на МВР. Поради издадената ограничителна заповед М.В.А. поискал от родителите си да предявят иск за определяне на мерки за контакт с детето, за да може да вижда дъщеря си. Родителите му отказали, считайки за неуместно да водят дела срещу майката на своята внучка. Техният отказ довел до обтягане на отношенията със сина им. Св.З. К. А. установява, че е имало случаи, когато П. им предоставяла детето и такива случаи, когато отначало отказвала да даде детето, но после им го давала. Понякога тя вземали К. в събота с преспиване. Свидетелката признава, че дори през периода на ограничителната заповед, П. им е предоставяла възможност детето да гостува в техния дом. Това налага извода, че майката  желае детето да познава баща си и да контактува с него и близките му. 

По делото е представено становище изх. № СС/Д-Х-Х/16-002/10.04.2019 г. от Н.Д. – Директор на Дирекция „Социално подпомагане” - Харманли за детето К.М. А.изготвено на 10.04.2019 г. от Л.Й.-старши юрисконсулт и съгласувано на 10.04.2019 г. с Л. Г. - Началник отдел „Закрила на детето”.

Становището е изготвено след извършено посещение в дома на майката П.С. *** и протокол от проведена среща с майката от 08.04.2019 г.

В раздела „Структура на семейството” е отразено следното:

П.С.П., ЕГН ********** с адрес *** - майка;

К. М. А., ЕГН ********** с адрес: *** - дете;

С. В. К.на 5г. с адрес гр.Харманли, ул**** - дете от първия брак на майката прекратен е развод;

Към момента на изготвяне на становище детето К.се отглежда от своята майка - П.С.П.

В раздела „Основни грижи за децата” е отразено следното:

Основните потребностите от дрехи, храна, обувки и отопление през зимата се задоволяват адекватно от майката. Детето е здравно осигурено с избран личен лекар д-р Т.. По информация на майката не боледува често от остри респираторни заболявания. Всички задължителни имунизации според имунизационния календар на РБ България за възрастта му са поставени. Детето има дерматит, който се проявява от време на време. Това заболяване изисква специален режим, който майката спазва. Детето се храни повече със зеленчуци. Лекарствата необходими за лечение, които майката закупува всеки месец са на стойност 100.00 лв.


В раздела „Жилищни условия и гарантиране на безопасна и сигурна среда за детето” е отразено следното:

Жилището, в което живее семейството представлява апартамент и е собственост на майката - П.. Жилището се състои от две стаи и кухня. Холът е обзаведен с ъглов диван, маса, секция, плазма и легло тип кола. Спалнята е обзаведена със спален комплект, кошара, два стола, гардероб, скрин и шкаф. Кухнята е обзаведена с кухненски шкаф, маса. столове, хладилник и пералня. Обзавеждането в жилището е с модерни и нови мебели. В жилището се поддържа много добра хигиена. Жилището предлага много добри условия за отглеждане на деца.

В раздела „Трудова заетост, работно време и доходи” е отразено следното:

Майката е в отпуск по майчинство и полага грижи за малката К.. От ДСП-Харманли семейството се подпомага с месечна помощ по чл.7, ал.1 от ЗСПД за двете деца в размер на 90.00 лв.

В раздела „Възпитание, обучение, образование и социална интеграция на детето” е отразено следното:

Към момента на изготвяне на становището детето е в доучилищна възраст.

В раздела „Родителско сътрудничество и желание за активна родителска връзка” е отразено следното:

Майката и бащата са започнали да съжителстват заедно от ноември 2016г. През първите няколко месеца се разбирали добре, след известно време бащата изтеглил голям кредит и не погасявал месечните вноски. Майката разбрала, че М. отглежда марихуана в мазето на къщата, в която живеели. Бащата не се грижил за семейството. П. се грижила за домакинството и за издръжката на семейството. Разделили се през лятото на 2018г. Майката споделила, че бащата не се интересува за детето. Още по време на бремеността лекарите са установили, че детето има увреждания и поради тази причина бащата не го е искал. Майката споделя, че преди шест месеца бащата случайно видял детето, когато бабата по майчина линия – Л. го водила на разходка. Детето не  разпознало своя баща. През летния период майката се опитала, за да не прекъсва връзката на детето и бащата да го оставя за известно време при бащата и той да полага грижи за него за една седмица. На втория ден бащата върнал малката К. в неприлежен вид. След като изкъпала детето П. го изпратила отново при бащата. След седем дни бащата върнал детето и повече не го е търсил. Майката споделя, чс бащата е имал издадена ограничителна заповед да не доближава майката и детето, защото имало период, когато постоянно я притеснявал, преследвал, държал се агресивно.

Детето е силно привързано към майка си, отглежда се при много добри битови условия и се чувства добре, както емоционално, така и физически.

Въз основа на констатираните факти и обстоятелства при проучването е установено, че майката разполага с много добри битови условия за отглеждане на детето и полага адекватни грижи за него. Помощ и подкрепа при отглеждането на детето майката получава от своята баба по майчина линия –Л..

По делото е представено становище изх. № СС/Д-Х-Х/16-003/10.04.2019 г. от Н. Д. – Директор на Дирекция „Социално подпомагане” - Харманли за детето К. М. А. изготвено на 10.04.2019 г. от Л. Й.-старши юрисконсулт и съгласувано на 10.04.2019 г. с Л. Г. - Началник отдел „Закрила на детето”.

Становището е изготвено след извършено посещение в дома на бащата в гр.Харманли, бул.”България” бл.49 вх.Б ет.4 ап.24 и протокол от проведена среща с бащата от 08.04.2019 г.

В раздела „Структура на семейството” е отразено следното:

М.В.А. с адрес: *** - баща;

З. К. А. на ***., работи в РПЦ – Харманли към ДАБ при МС с адрес: гр.Харманли, бул******;

К. В.А. на ***години, работи на частно с адрес: гр.Харманли, ул****;

В раздела „Основни грижи за децата” е отразено следното:

Към момента на изготвяне на становището детето К.се отглежда от своята майка - П.С.П.

Детето е здравно осигурено с избран личен лекар д-р Т.. Бащата няма информация кога детето боледува. Случвало се е да среща майката с колата на болницата, но тя му отвръщала, че не го интересува кой е болен.

В раздела „Жилищни условия и гарантиране на безопасна и сигурна среда за детето” е отразено следното:

Жилището, в което живее семейството представлява апартамент и е собственост на Д. С. – баба на М.. Жилището се състои от две стаи и кухня. Холът е обзаведен с диван, маса, секция, гардероб, плазма, спален комплект, фотьойл и табуретка. Детската стая е обзаведена с легло тип „Приста”, скрин, секция, шкаф, фотьойл и табуретка. Кухнята е обзаведена с кухненски шкафове, маса. Ъглов диван, стол, хладилник и плазма. В жилището се поддържа добра хигиена. Жилището предлага много добри условия за отглеждане на деца. В момента на посещението в жилището не се отглеждат домашни животни. Семейството е отглеждало малко куче, но в момента се отглежда на село.

В раздела „Трудова заетост, работно време и доходи” е отразено следното:

Бащата работи в РПЦ-Харманли при ДАБ при МС и заема длъжността гл.специалист. Декларира месечно възнаграждение в размер на 740.00 лв.

В раздела „Възпитание, обучение, образование и социална интеграция на детето” е отразено следното:

Към момента на изготвяне на становището детето е в доучилищна възраст.

В раздела „Родителско сътрудничество и желание за активна родителска връзка” е отразено следното:

Майката и бащата са започнали да съжителстват заедно от ноември 2016г. М.  споделя, че отначало докато П. забременее се разбирали добре, но след това отношенията им се влошили заради вмешателството в техните отношения от роднини и приятели на майката. М. предупреждавал П. да се съобразява с бюджета, с който разполагат. В третия месец от бременността, заради роднини на майката искала да направи аборт. Разделили се в края на месец юли 2018 г.. През месец август 2018 г. детето гостувало на бащата.

 По време на престоя в дома на бащата, същият бил в отпуск. Сутрин бащата хранил детето с мляко, каша, бисквити с кисело мляко. На обяд детето се хранило с пюрета, а вечер със супа. Между храненията бащата давал на малката К. плодове. Бащата водил детето на разходка. От 10.00 ч. до 11.30 ч. били в градската градина. Около 16.00 часа излизали на детската площадка срещу пицария „Атлас” По информация на бащата вечер детето заспивало късно, но било спокойно. Бащата не е виждал детето от 6 месеца и споделил, че майката не му позволява да го вижда От раздялата на двамата родители бащата не е купувал дрешки и не е правил подаръци на детето. Не му е пращал парични средства за неговата издръжка. Преди шест месеца бащата бил в дома на прабабата по майчина линия и извършвал поддръжка в дома и по нейна молба. Децата С. и К. били на двора. С. бил видимо доволен, че вижда М.. Бащата поговорил на К., но тя не го разпознала. Бащата разчита на помощ и подкрепа от своята майка. За Коледа и Нова година искал срещи с детето, но майката отказала такива. На рождения ден на детето 16.10.2018 г. бащата не присъствал.

Въз основа на констатираните факти и обстоятелства при проучването е установено, че бащата разполага с добри битови условия за отглеждане на дете, но емоционалната връзка баща – дете е прекъсната. Детето не разпознава своя баща.

Ищцата П.С.П. представя Удостоверение № 26-00059702/25.09.2018 г., издадено от НОИ ТО – Хасково, от което е видно, че през периода от 01.10.2017 г. до 25.09.2018 г. е получила парични обезщетения в размер на 5 847.37 лв. Тя представя декларация за семейно и имотно състояние и за годишен доход на член от семейството, в която е отразила, че не получава трудови възнаграждения, пенсия и наеми, суми от аренда – 29.17 лв., присъдена издръжка – 110 лв., месечни помощи /добавки/ за деца по ЗСПД – 90 лв. други доходи – 380 лв., притежава апартамент 68 кв.м. и гори 12 дка. С оглед на данните, отразени в декларацията нейният месечен доход възлиза на 609.17 лв.

Ответникът М.В.А. представя удостоверение Изх. № ФСД-47/11.01.2019 г., издадено от ДАБ при МС, от което е видно, че за периода от м. януари 2018 г. до м. декември 2018 г. като главен специалист е получил брутно трудово възнаграждение в размер на 10 987.32 лв., при което месечния му доход възлиза в размер на 915.61 лв. Той представя декларация за семейно и материално положение и имотно състояние, в която е посочено, че получава трудово възнаграждение около 700 лв. месечно и не притежава друго имущество.

При така изяснената фактическа обстановка следва да се приеме, че страните по делото П.С.П., ЕГН ********** *** и М.В.А., ЕГН: **********, с адрес ***,  през 2016 г. заживели на съпружески начала. Детето К. М. А., ЕГН ********** е родено на *** г. по време на фактическото съжителство на страните. През месец февруари 2018 г. родителите се разделили. От тогава детето живее при майка си, която е поела грижите за него.

Ищцата е предявила обективно, субективно и кумулативно съединени искове, които намират правното основание в чл.127 ал.2 от СК.

Относно упражняването на родителските права:

Съгласно разпоредбата на чл.127 от СК, когато родителите не живеят заедно, те могат да постигнат съгласие относно местоживеенето на детето, упражняването на родителските права, личните отношения с него и издръжката му, а ако не постигнат такова, спорът се решава от районния съд по настоящия адрес на детето. Конкретният случай е точно такъв, тъй като родителите на малолетната К. М. А. са разделени. Между тях не е постигнато съгласие, относно всички посочени по-горе въпроси. За формирането на преценката следва да се изходи от интересите на детето, съобразно родителския капацитет на двамата родители и тяхната способност и възможност да му осигурят адекватни грижи, добро възпитание и правилно формиране на личността му. Предвид на установените по делото факти и обстоятелства, настоящият съдебен състав намира, че упражняването на родителските права по отношение на малолетното дете К.М. А., родена на *** г. следва да бъде предоставено на нейната майка, при която то да живее на адрес: гр.Харманли, ул.”****, тъй като детето е на ниска възраст /година и седем месеца/, момиче и именно тя е по-подходяща да полага грижи за него с оглед на възрастта и пола му, а не на последно място има разбирателство между странит,е относно упражняването на родителските права. С оглед на изложените по - горе обстоятелства настоящият съдебен състав намира, че майката е по-пригодна да осъществява и занапред по-добро отглеждане и възпитание, отколкото бащата и е доказала това през последната година, през която е поела изцяло тази отговорност. Тя е осигурила дом и е създала подходящи условия за детето. В нейното обкръжение то се чувства спокойно, сигурно и защитено. Между тях има силна емоционална връзка и привързаност. Майката е поела издръжката и материалното му осигуряване. Бащата, през последните шест месеца не е общувал с детето си, тъй като по негови данни е ограничаван от майката. Не е полагал конкретни грижи за него и не е осигурявал средства за издръжката му. Детето не го разпознава и го гледа плахо. Емоционалната връзка баща – дете е прекъсната. Тези обстоятелства, обаче, не отнемат правото му да му бъде осигурена възможност за лични отношения с детето, но задължават съда да се съобрази с нуждата от адаптация на детето и постепенното възстановяване на близостта и емоционалната връзка с неговия баща. Поддържането на лични отношения между бащата и детето е жизнено необходимо за тях с оглед създаване на възможност чрез общуване детето да развива чувства на обич, привързаност и доверие, което ще съдейства за правилното му развитие, спокойствие и самочувствие. Безспорна е нуждата на всяко дете от системен контакт с двамата му родители и в частност с този, на когото не е предоставено упражняването на родителските права. В съгласие с член 8 от Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи и на неговото тълкуване в практиката, уважението към семейния живот изисква, когато семейният живот, дори и във формата на съжителство без брак е приключил, контактът между детето и отсъстващия родител да продължи. Известно е становището на Съда по правата на човека в Страсбург, че взаимната полза, която родителят и детето черпят от отношенията помежду си, е основен елемент от семейния живот. Следователно Европейската конвенция по правата на човека и органите, призвани да я прилагат и следят за нейното правилно приложение, признават “право на контакт” като фундаментално човешко право по смисъла на член 8. То принадлежи еднакво, както на всеки от родителите, така и на детето. Стремежът е да се постигне подходящ баланс между правата, като основен критерий за това са интересите на детето от контакта. За тази цел семейният живот следва да бъде разглеждан като двустранен и съдът да се намесва чрез принудителни мерки само, ако ненамесата би причинила вреда на детето. В тази връзка следва да се отбележи, че за родителя, комуто са предоставени родителските права възникват допълнителни задължения – да спазва коректно поведение спрямо другия, да не настройва детето срещу него и да не накърнява авторитета му.

Режимът на лични отношения се определя въз основа на обстоятелствата, установени във всеки конкретен случай, като основен критерий е най-добрият интерес на детето. Тъй като мерките във всички случаи се отнасят за бъдещ /след влизането в сила на решението/ период, ограничен по силата на закона само до навършването на пълнолетие, те може да бъдат определени и по конкретни периоди, съобразени с възрастта на детето и обусловените от нея обективни изменения в психо-емоционалните способности и потребности на детето. При неефективност на така определените мерки законът дава възможност на всеки родител да иска изменението им или определянето на нови.

От представеното становище от Директора на Дирекция „Социално подпомагане” - Харманли се установява, че към настоящия момент детето се отглежда от своята майка при много добри социално-битови условия, дневният му режим е съобразен с възрастта и потребностите му. Откакто бащата е напуснал семейното жилище, детето не поддържа редовно контакти с него. По данни на св.З. К. А. – майка на ответника на 11.04.2018 г. той е заминал за Англия. Установява се, че както бащата, така и роднините по бащина линия също желаят да поддържат връзка с детето. Желанието на майката съответства на нуждите на детето и́ – държи той да общува пълноценно с баща си и разширеното му семейство, което е правилно за психо-емоционалното му развитие.

Именно изхождайки от „най-добрия интерес на детето“ и вземайки предвид спецификата на настоящия случай, съдът счита, че режимът на лични отношения между двамата следва да бъде разширен по начин, който способства да бъде установена топла сърдечна връзка между баща и дъщеря. Следва да бъде постигнат баланс между определения режим на лични отношения на детето с бащата и упражняваните от майката родителски права, който да способства за запазването на близките отношения и с двамата родители, което е осъзната от тях необходимост за гарантиране на интересите на детето, включващи създаване и поддържане на чувства на обич, привързаност и доверие и към двамата родители, което ще съдейства за правилното му възпитание, развитие, спокойствие и самочувствие. Обстоятелството, че бащата работи извън страната и отсъства значително време, не следва да се отразява на положението на детето, като в този смисъл е и константната практика на ВКС. Комуникацията на бащата с детето по време на изпълняване на трудовите му задължения извън страната е въпрос от ежедневен характер, който следва по принцип да бъде разрешен в дух на разбирателство между двамата родители и те следва да положат максимално усилия да разговарят помежду си относно обстоятелствата, касаещи К.. Към настоящия момент детето е на възраст, на която има нужда от личен контакт със своите родители, и макар то да не може още да разбере начина на комуникация чрез мобилна или видеовръзка, е необходимо родителите да положат усилия в тази насока. Майката от своя страна при изявено желание от детето трябва да му осигури подходящите условия за осъществяване на отдалечена връзка с бащата посредством подходящите телекомуникационни средства, но към настоящия момент това да не става при предварително определен режим и график, а да е съобразено с желанията и възможностите на детето, както и с трудовата заетост на бащата. На същия следва да бъде осигурена възможност да разговаря перманентно с детето по телефон или чрез интернет телефония /скайп, фейсбук или други/.

Предвид изложените цели и критерии следва да бъде определен подходящ режим на лични отношения между детето и неговия баща, съобразно възрастта на детето както следва:

- до навършване на 2 г. възраст на детето - всеки първи и трети съботен и неделен ден от месеца - от 14 ч. до 18 ч. в събота и от 10 ч. до 14 ч. в неделя, без преспиване; за рождения ден на детето (16 октомври), бащата да взема детето на 17 октомври от 12.00 ч. до 17.00 ч. , на своя рожден и имен ден от 12.00 ч. до 17.00 часа.

-След навършване на 2 г. възраст на детето - всеки първи и трети съботен и неделен ден от месеца - от 10 ч. в събота до 17 ч. в неделя, с преспиване; по 15 дни през лятото, когато майката не е в платен годишен отпуск, като периодите на свижданията се уточняват от родителите най - късно до 30.04. всяка календарна година, за рождения ден на детето (16 октомври), бащата да взема детето на 17 октомври от 12.00 ч. до 17.00 ч., на своя рожден и имен ден от 12.00 ч. до 17.00 часа.

-След навършване на 5 г. възраст бащата да взема детето всеки първи и трети съботен и неделен ден от месеца - от 10 ч. в събота до 17 ч. в неделя, с преспиване, както и два пъти по 15 дни през лятото, когато майката не е в платен годишен отпуск, като периодите на свижданията се уточняват от родителите най - късно до 30.04. всяка календарна година, и по време на празници, както следва: бащата да взема детето всяка нечетна година през дните на Коледните празници - 24 - ти, 25 - ти и 26 - ти декември, от 10.00 ч. на 24.12. до 17.00 ч. на 26.12., всяка четна година през Новогодишните празници - 30 - ти декември, 31 - ви декември, и 1 - ви януари, на следващата нечетна година, от 10.00 ч. на 30.12. до 17.00.4. на 01.01., и да взема детето всяка нечетна година през Великденските празници - от 10.00 ч. на Разпети петък до 17.00 ч. на първия ден след Великден.

 За останалите официални празници той да взема детето:

   а) в четна година - от 9.00 ч. до 17.00 ч. на 3 март, 24 май и 22 септември;

   б) в нечетна година - от 9.00 ч. до 17.00 ч. на 1 май, 6 май и 6 септември;

   в) на Благовещение - всяка година от 17.00 на 24 март до 12.00 ч. на 26 март.    Ако детето е на детска градина на някоя от тези дати бащата да го взима от 17.00 до 19.00 ч.;

На семейни празници:

   а) за рождения ден на детето (16 октомври), бащата да взема детето от 12.00 ч. на 17 октомври до 17.00 ч. на 18 октомври, с преспиване;

   б) на своя рожден и имен ден ), бащата да взема детето от 12.00 ч. до 17.00 часа.

Бащата има задължението да взема детето от местоживеенето му и да го връща там в определеното време.

По отношение на дължимата издръжка

Според постановките в ППВС № 5 от 16.11.1970 г., доразвити с ППВС № 5 от 30.11.1981 г., нуждите на лицата, които имат право на издръжка се определят от обикновените условия на техния живот. Вземат се предвид възрастта, образованието и всички обстоятелства, които са от значение за случая, като нуждите са винаги конкретни. Възможностите на лицето, което дължи издръжката са основание за даването й и показател за нейния размер. Те също винаги са обективни и конкретни. При определяне размера на издръжката следва да се определи общата сума за издръжка на детето, която да се разпредели съобразно възможностите на родителите. За размера е от значение и при кого от родителите детето е предоставено за отглеждане, като усилията, които се полагат и ангажираността на родителя във връзка с отглеждане на детето следва да се вземат под внимание при определяне на издръжката, която той дължи.

От представеното писмени доказателства се установява, че родителите имат средно месечен доход както следва: майката в размер на 609.17 лв., бащата в размер на 915.61 лв., според представеното от него удостоверение, а според, подадената декларация месечен доход около 700 лв. При определяне участието на всеки от родители в издръжката на детето следва да се отчете обстоятелството, че майката е обременена с задължение за издръжка и към детето С., а бащата не дължи издръжка на други лица. Предвид възрастта на детето, което е на почти 2 години, обуславяща неговите потребности от дрехи, обувки, храна, лекарства, пособия и развлечения, обстоятелството, че страда от атопичен дерматит, което заболяване налага ползване на медикаменти на стойност около 100 лв. месечно и материалните възможности на родителите му, съдът намира, че за месечната издръжка на К. М.А. са необходими и страните са в състояние да осигуряват по 350 лв. Тази сума следва да се разпредели между двамата родители така: бащата да плаща 200 лв., а майката да осигурява 150 лв. Издръжката следва да се присъди, считано от 01.02.2018 г., тъй като бащата е плащал по 130 лв. издръжка за месеците февруари, март и април, поради което за тези месеци следва да доплати по 50 лв. месечно, а считано от 01.05.2018 г. да заплаща по 200 лв. месечна издръжка, платима до 5-то число на месеца по банкова сметка ***, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска от падежа до окончателното и изплащане до настъпване на законни причини за прекратяване на плащането или изменяване размера на издръжката. Искът на П.С.П., действаща като майка и законна представителка на детето за месечна издръжка за детето К. за разликата над 200 лв. до пълния предявен размер от 220 лв. като неоснователен следва да бъде отхвърлен.

На основание чл.127а ал.4 от СК следва да се допусне предварително изпълнение на постановеното решение в частта, относно присъдената издръжка.

На основание чл.78 ал.1 от ГПК на ищцата П.С. К. следва да бъдат присъдени направените разноски в хода на производството: 80.00 лв. –  внесена д.т., 600 лв. –  адвокатско възнаграждение и 300 лв.  – платено допълнително адвокатско възнаграждение, общо 980 лева. Неоснователно е възражение на ответната страна за прекомерност, предвид продължителността на процеса и неговата фактическа сложност.

Водим от горното съдът

 

Р     Е     Ш   И        :

 

ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права върху детето К. М. А., ЕГН **********, родена на *** г. на неговата майка П.С.П., ЕГН ********** ***.

 

ОПРЕДЕЛЯ местоживеене на детето К. М. А., ЕГН **********, родена на *** г. да бъде при неговата майка П.С.П., ЕГН ********** ***.

.

ОПРЕДЕЛЯ режим на лични контакти за бащата М.В.А., ЕГН: **********, с адрес *** с детето К. М. А., ЕГН **********, родена на *** г., както следва:

- до навършване на 2 г. възраст на детето - всеки първи и трети съботен и неделен ден от месеца - от 14 ч. до 18 ч. в събота и от 10 ч. до 14 ч. в неделя, без преспиване; за рождения ден на детето (16 октомври), бащата да взема детето на 17 октомври от 12.00 ч. до 17.00 ч., на своя рожден и имен ден от 12.00 ч. до 17.00 часа.

-След навършване на 2 г. възраст на детето - всеки първи и трети съботен и неделен ден от месеца - от 10 ч. в събота до 17 ч. в неделя, с преспиване; по 15 дни през лятото, когато майката не е в платен годишен отпуск, като периодите на свижданията се уточняват от родителите най - късно до 30.04. всяка календарна година, за рождения ден на детето (16 октомври), бащата да взема детето на 17 октомври от 12.00 ч. до 17.00 ч., на своя рожден и имен ден от 12.00 ч. до 17.00 часа.

-След навършване на 5 г. възраст бащата да взема детето всеки първи и трети съботен и неделен ден от месеца - от 10 ч. в събота до 17 ч. в неделя, с преспиване, както и два пъти по 15 дни през лятото, когато майката не е в платен годишен отпуск, като периодите на свижданията се уточняват от родителите най - късно до 30.04. всяка календарна година, и по време на празници, както следва: бащата да взема детето всяка нечетна година през дните на Коледните празници - 24 - ти, 25 - ти и 26 - ти декември, от 10.00 ч. на 24.12. до 17.00 ч. на 26.12., всяка четна година през Новогодишните празници - 30 - ти декември, 31 - ви декември, и 1 - ви януари, на следващата нечетна година, от 10.00 ч. на 30.12. до 17.00.4. на 01.01., и да взема детето всяка нечетна година през Великденските празници - от 10.00 ч. на Разпети петък до 17.00 ч. на първия ден след Великден.

 За останалите официални празници той да взема детето:

   а) в четна година - от 9.00 ч. до 17.00 ч. на 3 март, 24 май и 22 септември;

   б) в нечетна година - от 9.00 ч. до 17.00 ч. на 1 май, 6 май и 6 септември;

   в) на Благовещение - всяка година от 17.00 на 24 март до 12.00 ч. на 26 март.    Ако детето е на детска градина на някоя от тези дати бащата да го взима от 17.00 до 19.00 ч.;

На семейни празници:

   а) за рождения ден на детето (16 октомври), бащата да взема детето от 12.00 ч. на 17 октомври до 17.00 ч. на 18 октомври, с преспиване;

   б) на своя рожден и имен ден ), бащата да взема детето от 12.00 ч. до 17.00 часа.

Бащата има задължението да взема детето от местоживеенето му и да го връща там в определеното време.

 

ОСЪЖДА М.В.А., ЕГН: **********, с адрес *** да заплаща П.С.П., ЕГН ********** *** като на майка и законен представител на малолетното им дете К. М. А., ЕГН **********, родена на *** г. издръжка за месеците февруари, март и април 2018 г. по 50 лв. месечно, а считано от 01.05.2018 г. да заплаща по 200 лв. месечна издръжка, платима до 5-то число на месеца по банкова сметка ***, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска от падежа до окончателното и изплащане до настъпване на законни причини за прекратяване на плащането или изменяване размера на издръжката, като за разликата над 200 лв. до пълния предявен размер от 220 лв. искът като неоснователен - ОТХВЪРЛЯ.

 

ДОПУСКА предварително изпълнение на решението в частта, относно присъдената издръжка.

 

ОСЪЖДА М.В.А., ЕГН: **********, с адрес *** да заплати на държавата по сметка на Районен съд-Харманли 288.00 лв. д.т. по иска за издръжка и 5 лв. д.т. за издаване на изпълнителен лист.

 

ОСЪЖДА М.В.А., ЕГН: **********, с адрес *** да заплати на П.С.П., ЕГН ********** ***  сумата 980 лева. разноски по делото, от които 80.00 лв. –  внесена д.т. и 600 лв. –  адвокатско възнаграждение и 300 лв.  – платено допълнително адвокатско възнаграждение.

 

РЕШЕНИЕТО  подлежи на въззивно обжалване пред Хасковския окръжен съд в 2-седмичен срок от връчването му на страните.                                                                                                

                           

                                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ :