Решение по дело №2675/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 3349
Дата: 19 юли 2019 г. (в сила от 20 август 2019 г.)
Съдия: Михаил Петков Михайлов
Дело: 20193110102675
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 19 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

3349/19.7.2019г.

 гр. Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИЯТ районен СЪД, гражданско ОТДЕЛЕНИЕ, ХХІ състав, в публично заседание на двадесет и осми юни, през две хиляди и деветнадесета година, проведено в състав:

 

 РАЙОНЕН СЪДИЯ: МИХАИЛ МИХАЙЛОВ

                                                                                  

при участието секретаря Даяна Петрова, като разгледа докладваното от съдия Михайлов гр. дело 2675 по описа на Варненски районен съд за 2019г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по делото е образувано по предявен иск от В.Р.И., ЕГН ********** ***, в качеството му на баща и законен представител на детето Р.В.Р., ЕГН********** срещу М.Х.Т., ЕГН ********** *** дол,с правно осн. чл.127, ал.2 СК, за предоставяне упражняване на родителските права по отношение на детето Р.В.Р. на бащата, определяне местоживеенето на детето при последния, определяне на режим на личен контакт на детето с майката, както и осъждането й да заплаща месечна издръжка в полза на детето в размер на 140 лева месечно считано от влизане в сила на съдебното решение до настъпване на законови основания за нейното изменение или отмяна, на осн. чл. 143 СК.

            В исковата молба се сочи, че бащата се грижи за детето, при когото същото живее. Посочва се, че ответницата страда от психическо заболяване, като към момента тя живее с родителите си в село Бояна.

            В срока по чл. 131 ГПК не депозиран писмен отговор от ответницата.

            Съдът, след преценка на представените по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено от фактическа страна следното:

            Предоставено е удостоверение за раждане на детето Р.В.Р., ЕГН **********, от което се установява, че детето е родено на ***г. в гр. Варна, като родителни на същото са страните по делото.

Представена е епикриза от Университетска болница ***********, от която се установява, че на ответницата М.Х.Т. е поставена диагноза „Параноидна шизофрения“, във връзка с проведено лечение за периода 28.11.2018г. – 17.12.2018г.

            Представен по делото е трудов договор №00287/26.11.2018г., от който се установява, че ищеца работи по ТПО, за което получава възнаргаждение в размер на 773,22 лева месечно.  

            В хода на съдебното производство е изслушан свидетеля Г. Р. И. – сестра на ищеца. Свидетеля посочва, че след раждане на детето ответницата си и тръгнала, не е виждал след това детето, не е търсила контакт с него. Посочва, че ищецът е подпомаган при отглеждане на детето от самата нея, като и от тяхната майка, баба и леля. Когато ищеца се прибере от работа тай се грижи за детето.

            Изготвен и представен е по делото социален доклад  на Дирекция „Социално подпомагане“ – Варна в който се сочи, че детето Р. се отглежда при бащата, който при отглеждането на детето е подкрепян от своите родители. Домът, в който се отглежда детето отговаря на неговите потребности. Ищецът полага адекватни грижи за детето, създал е добри битови условия за неговото отглеждане, при което ДСП гр.Варна изразяват становище, че е в интерес на детето родителските права да бъдат предоставени на бащата.

            При така установената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

            От представените по делото писмени доказателства, се установи, че родители на детето са ищецът и ответницата. От изготвения социален доклад на Дирекция „Социално подпомагане“ гр. Варна съдът приема за установено, че към настоящия момент детето живее при своят баща, който упражнява и преките грижи за детето. Установи се, че жилището в което е отглеждано детето е създадена благоприятна обстановка за неговото правилно развитие. Адекватните грижи които полага бащата за израстването на детето, създадената от последния обстановка за неговото отглеждане, съдът намира, че са в интерес на правата и защита на законните интереси на детето, като с оглед охрана на последните следва да бъде запазено създаденото статукво, като родителските права следва да му бъдат предоставени. Установява се, че майката страда от „Параноидна шизофрения“, както и, че след раждане на детето същата е напуснала жилището. Няма данни по делото вследствие проведено лечение ответницата към момента на приключване на устните състезания в настоящата съдебна инстанция да е провела лечение, което да предполага подобряване на състоянието й. От показанията на свидетеля Иванова съдът приема, че бащата има възможност да се грижи за детето, същия е подпомаган в тази си дейност от своите близки, на които може да разчита за помощ при необходимост.

            При бащата следва да бъде определено местоживеенето на детето, като на майката следва да бъде определен режем на личен контакт с него, като й се даде да го вижда и взема всяка първа, втора и трета седмица на месеца от 10,00 часа до 16,00 часа в събота и от 10,00 часа до 16,00 часа в неделя по местоживеене на детето в присъствие на неговия баща, до навършване на пет годишна възраст, а след навършване на пет годишна възраст  - всяка първа и треса седмица от месеца от 10,00 часа в събота до 16,00 часа в неделя с приспиване, като майката следва да взима и връща детето на адреса, на който то живее с неговия баща. След навършване на пет годишна възраст майката може да вижда и взима детето за по три дни в периода на дните определени за Коледни, Новогодишни и Великденски празници, както и през всяка четна година на рождения ден на детето.  

            Съдът посочва, че разграничението, което се постановява при режима на личен контакт на детето в хипотезата преди и след навършване на пет години е необходимо с оглед изграждане на емоционална връзка между майката и детето, която в хода на съдебното производство не се установи да съществува.

Предвид безусловния характер на задължението за издръжка на ненавършило пълнолетие дете следва да се определи адекватна на нуждите на детето издръжка, съобразно неговата възраст и възможността задълженото лице да престира последната. Предвид изложеното съдът намира, че  следва да бъде определена издръжка да детето в размер на 240 лева месечно, от които ответницата следва да поеме 140 лева, като по-малкото парично участие на ищеца е за сметка на грижи за отглеждането и възпитанието на детето, които той полага. Издръжката се дължи считано от влизане в сила на съдебното решение до настъпване на законови основания за нейното изменение или прекратяване, с падеж първи число на месеца за който се дължи.

            Мотивиран от изложеното, съдът

Р Е Ш И:

ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права по отношение на детето Р.В.Р., ЕГН ********** на бащата В.Р.И., ЕГН ********** ***, на осн. чл. 127, ал.2 СК.

ОПРЕДЕЛЯ местоживеенето на детето Р.В.Р., ЕГН ********** при бащата В.Р.И., ЕГН ********** ***.

ОПРЕДЕЛЯ режим на лични контакти на майката М.Х.Т., ЕГН ********** *** дол с детето Р.В.Р., ЕГН **********, както следва: дава възможност на майката М.Х.Т., ЕГН ********** да вижда и взима детето всяка първа, втора и трета седмица на месеца от 10,00 часа до 16,00 часа в събота и от 10,00 часа до 16,00 часа в неделя по местоживеене на детето в присъствие на неговия баща, до навършване на пет годишна възраст, а след навършване на пет годишна възраст  - всяка първа и треса седмица от месеца от 10,00 часа в събота до 16,00 часа в неделя с приспиване, като майката следва да взима и връща детето на адреса, на който то живее с неговия баща. След навършване на пет годишна възраст майката може да вижда и взима детето за по три дни в периода на дните определени за Коледни, Новогодишни и Великденски празници, както и през всяка четна година на рождения ден на детето.  

ОСЪЖДА М.Х.Т., ЕГН ********** *** дол да заплаща месечна издръжка на детето Р.В.Р., ЕГН ********** в размер на 140 (сто и четиридесет) лева, платима чрез неговия баща и законен представител В.Р.И., ЕГН ********** ***, с падеж първо число на месеца, за който се дължи съответната издръжка, считан от влизане в сила на съдебното решение до настъпване основания за нейното изменение или прекратяване, на осн. чл. 143 СК.

ОСЪЖДА М.Х.Т., ЕГН ********** *** дол да заплати в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на Варненски районен съд сумата от 201,60 (двеста и един лева и 60 ст.) лева, съставляваща дължима държавна такса по предявения иск за определяне издръжка на дете, както и 5 (пет) лева държавна такса за служебно издаване на изпълнителен лист, на осн. чл. 78, ал.6 ГПК.

ПОСТАНОВЯВА предварително изпълнение на решението в частта за издръжката, на основание чл.242, ал.1 от ГПК.

РЕШЕНИЕТО подлежи на въззивно обжалване пред Варненски окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: