Решение по дело №261/2018 на Районен съд - Попово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 декември 2018 г. (в сила от 31 януари 2019 г.)
Съдия: Явор Пламенов Томов
Дело: 20183520200261
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 октомври 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

                  Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е № 217

 

                                 гр.П., 14.12.2018 г.

 

                                   В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

   

Поповският районен съд, в публично заседание на пети декември през две хиляди и осемнадесета година, в състав:

                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЯВОР ТОМОВ

 

при секретаря М. А., като разгледа докладваното от  с ъ д и я т а  анд №  261 по описа а ПпРС за  2018 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Административнонаказателното производство по чл.59 и сл. от ЗАНН е образувано по жалба на М.А.Р. ***-0321-000934/17.09.2018 г. на Началник РУП към ОДМВР Т., РУ П., с което и на основание чл.174,ал.1,т.2  и на осн.чл.137в,ал.3 от ЗДвП са му наложения - глоба в размер на 1 000 лв., „лишаване от право да управлява МПС” за срок от 12 месеца и са отнети 10 к.т.; глоба в размер на 50 лв. и са отнети 6 к.т. за това, че „на 07.09.2018 г. в 23.10 ч. в гр.П., на ул.“М. Т.“ срещу блок № *, движещ се в посока към ул.“Р. Д.“, управлява л.а.“Форд Транзит“ с рег.№ OF J**** собственост на A. S. A. от град Offenbach am Main след употреба на алкохол установено с техническо средство „Алкотест Дрегер 7510” с №0042, скалата на който в 23.13 ч. отчете 0.81 промила алкохол в издишания въздух. Пробата е под № 03235. Водачът имаше мирис на алкохол и заяви, че е изпил две бири Издаден талон за медицинско изследване № 0035578, отказа да даде кръвна проба. При проверката се установи, че Р. превозва в автомобила дете под тригодишна възраст, без да е оборудван със системи за обезопасяване. Автомобилът временно е спрян от движение“ нарушения по чл.5, ал.3, т.1 и по чл. 137в, ал.3 от ЗДвП.

В жалбата се оспорват  извършените нарушения, като се излагат доводи относно допуснати многобройни съществени нарушения на процесуалния и материалния закон, довели до опорочаване на производството по налагане на административно наказание. В с.з. жалбоподателят се явява лично и се представлява от адв.Н.Л. от ТАК, която поддържа жалбата на посочените основания и пледира за отмяна на атакуваното НП.

Въззиваемата страна редовно призована, не ангажира становище по жалбата, не изпраща процесуален представител в с.з.

Районна прокуратура П., уведомени съгласно чл.62 от ЗАНН, не изпращат представител в с.з.

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства, прие за установено следното от фактическа страна:

Жалбата е подадена в срока и по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН и е процесуално допустима. Жалбоподателят М.А.Р. ***, бил правоспособен по смисъла на чл.150 ЗДвП водач на МПС /справка л.11/ за категории „В”, „АМ” и „В1“, с правоспособност придобита през 2013 г. като до извършване на настоящите нарушения бил санкциониран с глоби по фиш и за други нарушения на правилата за движение по пътищата.

На 07.09.2018 г. жалбоподателят употребил алкохол – бира, след което и доколкото не се чувствал повлиян от него, решил да управлява собствения на трето лице т.а.“Форд Транзит“ с рег.№OFJ**** /Заб. в обстоятелствената част на акта е посочен като рег.№ OF N J ****/. В автомобила освен жалбоподателя били още един мъж и малко дете. Около 23.10  ч. при движение по ул.“М. Т.“ в посока ул.“Р. Д.“, управляваният от Р. л.а. бил спрян за проверка от служители на РУ МВР П. – полицай С.Х. и полицай Х.Х.. След като установили самоличността на водача, липсата на оборудване в автомобила за превозване на дете и усетили мирис на алкохол,  полицай Ст.Х. проверил водача за употреба на алкохол с помощта на техническо средство „Алкотест Дрегер 7510” с № 0042, скалата на което в 23:13:38 отчела 0.81 на хиляда концентрация на алкохол в издишания въздух. Нарушителят признал, че е изпил 2 бири в домашни условия. Бил му издаден талон за изследване № 0035578 /приложен л.35/, с който му била предоставена възможност да се яви до 00.30 ч. в ФЦСМП гр.П. за да даде кръв за химическо изследване. Водачът се запознал със записаното в талона за изследване, приел и се съгласил с показанията на техническото средство, и отказал да даде кръв за анализ. За констатираните нарушения по чл.5,ал.3,т.1 и чл.137в ал.3 от ЗДвП бил съставен АУАН серия Д, № 0291883  /приложен л.7/, който бил предявен и връчен на нарушителя. Последният се запознал със съдържанието му и го подписал без възражения, като саморъчно вписал и, че „няма да дам кръвна проба вярвам на апарата“. След като и в 3-дневният срок по чл.44,ал.1 ЗАНН не депозирал допълнителни писмени възражения по акта, било издадено и атакуваното в настоящия процес НП №18-0321-000934/17.09.2018 г. на Началник РУП към ОДМВР Т., РУ П.,  връчено лично на нарушителя на 01.10.2018 г.

Фактическата обстановка беше установена от съда след преценка на показанията на изслушаните в с.з. актосъставител С.Х., св.Х.Х., както и приобщените по реда на чл.283 НПК писмени доказателства, като същата се оспорва от защитата на нарушителя.

При така установената фактическа обстановка, от правна страна съдът намери, че жалбата е НЕОСНОВАТЕЛНА, по следните съображения:

Съдът констатира, че при реализиране на административнонаказателната отговорност за извършените нарушения на правилата за движение по пътищата не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и материалния закон, водещи до опорочаване на производството по налагане на административно наказание. Първото и основно основание за законосъобразност на всяко НП е да бъде издадено от компетентен орган, като компетентността може да произтича както пряко от закона (случай, в който се презюмира), така и да бъде делегирана. В настоящият случай това основно изискване е спазено, тъй като атакуваното НП е издадено от компетентен да го издаде орган–Началник РУП към ОДМВР Т., РУ П., на когото съгласно чл.189,ал.12 от ЗДвП и приложената /л.9/ Заповед №8121з-515/14.05.2018г. на Министъра на вътрешните работи, са делегирани права по смисъла  на чл.47,ал.2  от ЗАНН.

Съдът намира за изцяло неоснователни възраженията на жалбоподателя касаещи допуснати съществени нарушения на материалния закон и процесуалните правила. Всъщност в по-голямата си част жалбата съдържа анализ и разсъждения относно поведението на полицейските служители, което е неотносимо към предмета на доказване по делото. Отправени са множество упреци към тях досежно мястото където са били застанали, липсата на съпричастност към съпругата на водача и т.н. – възражения, на които съдът не дължи отговор доколкото не касаят състава на вмененото нарушение. Единственото конкретно възражение на защитата /поддържано и в с.з./ е свързано с твърдение за това, че полицейските служители не са предоставили реална възможност на нарушителя да даде кръвна проба. Твърди се, че нарушителят Р. не е разбрал, че след като приема показанията на техническото средство няма право да даде кръвна проба, каквато по-късно все пак е решил да даде, но тъй като е бил задържан в РУП П. е било изтекло времето до 0.30 ч., в което е следвало да посети ФЦСМП П.

Съдът намира подобни възражения за голословни, неоснователни и ненамиращи нужната доказателствена опора в приобщената доказателствена съвкупност. Преди всичко подобно възражение очевидно не кореспондира с разпоредбата на чл.189,ал.2 ЗДвП, която размества доказателствената тежест и придава формалната доказателствена сила на редовно съставения АУАН, относно установените в него факти. На жалбоподателя Р. следва да се напомни, че  административнонаказателното производство се развива по реда на ЗАНН и специалните закони, какъвто в случая е ЗДвП, и едва когато се установят празноти в последните, по аргумент от чл.84 ЗАНН се прилага НПК. В конкретният случай АУАН е съставен от компетентен орган, в кръга на неговите правомощия, спазена е изискваната от закона форма за валидност и процесуалните правила, и съдържа всички необходими реквизити по чл.42 ЗАНН. Ето защо актът е редовно съставен и се ползва с формална доказателствена сила до доказване на обратното предвид разпоредбата на чл.189,ал.2 ЗДвП. В тежест на нарушителя е да установи, че отразените обстоятелства в АУАН не съответстват на действителното положение, като обаче такива твърдения за други факти и доказателства в обратния смисъл жалбоподателят не е ангажирал, при което съдът несъмнено е обвързан от нормата на чл. 189,ал.2 от ЗДвП.

Съдът приема, че контролните органи са спазили изцяло реда за установяване употребата на алкохол, предвиден в Наредба № 1/19.07.2017 г. за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози. На осн.чл.3,ал.1 е извършена проверка на място посредством годно техническо средство „Алкотест Дрегер 7510“ с № 0042 /видно от протокол за успешно преминала проверка от 24.04.2018 г. със срок на валидност 6 месеца,л.33/, скалата на което в 23.13. 38 ч. е отчела 0.81 промила алкохол в издишания въздух /протокол л.34/ - показания на техническото средство, с които водачът Р. се съгласил видно от саморъчното записване на изявлението за това в акта. При наличието на такова съгласие и по аргумент чл.6,ал.4,изр.2 от Наредба № 1 следва, че се приемат за достоверни именно показанията отчетени с техническото средство, т.е. априори в тези случаи е излишно издаване и връчване на талон за изследване, съгласно чл.6,ал.3,изр.2 от същият нормативен акт. Въпреки това обаче и независимо, че водачът не е имал възражения против достоверността на данните на техническото средство, то полицейските служители са му издали и талон за медицинско изследване № 0035578 /приложен л.35/ - по образец, от който съдържанието на който също е видно, че при съгласие на нарушителя с показанията на техническото средство ОСТАНАЛАТА ЧАСТ НЕ СЕ ПОПЪЛВА. Следователно след като нарушителят се е запознал с показанията на техническото средство и е приел като достоверна установената концентрация на алкохол в издишания въздух, респ. саморъчно е потвърдил за тези обстоятелства, то не е било необходимо да му бъде давана каквато и да е допълнителна възможност за даване на кръв за медицинско изследване. В този контекст не намират процесуална опора и твърденията на защитата за поставяне на нарушителя в обективна невъзможност да даде кръв за изследване, тъй като е бил задържан в сградата на РУП П. за време изключващо възможността до 0.30 ч. да се яви в ФЦСМП П.  За процесуална пълнота на изложението следва да се посочи, че визираната от съда и действаща към датата на нарушението разпоредба на чл.6,ал.3 от Наредбата е била отменена с изменения в ДВ, бр.81/02.10.2018 г. (влезли в сила 3 дни след обнародването й, по аргумент от чл.5,ал.5 от КРБ, доколкото не е определен друг срок, т.е. от 05.10.2018 г., докато нарушението предмет на издаденото НП е извършено на 07.09.2018 г., т.е. преди тази дата). Към настоящия момент съгласно чл.3,ал.2 и ал.3 от Наредбата, когато с техническо средство е установена концентрация на алкохол над 0.5 на хиляда, вече задължително се попълва и талон за изследване по образец, т.е. съгласието на нарушителя с показанията на техническото средство и тяхното изрично приемане, понастоящем вече е правно ирелевантно. От своя страна АНО в НП също коректно е посочил установената концентрация като 0.81 /промила/, т.е. по никакъв начин не е опорочено производството по ангажиране отговорността на нарушителя, респ. и правото му на защита. По същият начин следва да се отговори и на възражението на защитата относно неяснота в извършеното нарушение доколкото при описание на същото се сочело, че нарушителят е отказал кръвна проба. Нарушителят действително е отказал кръвна проба, но това очевидно не е друго нарушение по чл.174,ал.3 от ЗДвП, а е вписано само досежно допълване на фактическия състав по чл.174,ал.1,т.2 от ЗДвП, доколкото там е предвидена възможност за алтернативно изследване на кръвта – чрез медицинско и химическо изследване и/или техническо средство, определящо съдържанието на алкохол в кръвта чрез измерването му в издишвания въздух.

От събраните в хода на съдебното дирене доказателства по несъмнен и категоричен начин се установява, че на 07.09.2018 г., на посоченото място и час, жалбоподателят е управлявал МПС – л.а.“Форд Транзит“ с рег.№ OF J****. Не се спори по делото, че посредством техническо средство "Алкотест Дрегер 7510" с фабр.№ 0042, в 23.13 ч. е отчетена концентрация на алкохол в издишания от жалбоподателя въздух 0.81 на хиляда, т.е. е налице съставомерна концентрация над 0.5. на хиляда. При така отчетените обективни данни и както вече съдът посочи по-горе, установяването на алкохолното съдържание в кръвта на жалбоподателя е осъществено при стриктно спазване на изискванията и реда, регламентирани в Наредба № 1/19.07.2017 г. за реда за установяване употребата на алкохол и/или наркотични вещества или техни аналози. Алкохолното съдържание в издишания от нарушителя въздух е установено и доказано по несъмнен начин в размер на 0.81 на хиляда, което попада в административнонаказателния състав по чл.174,ал.1,т.2 ЗДвП. Ето защо съдът намери, че изцяло правилно и законосъобразно наказващият орган е преценил, че водачът М.А.Р. е управлявал МПС в нарушение на чл.5,ал.3,т.1 от ЗДвП, който забранява на водачите да управляват ППС под въздействието на алкохол  и в нарушение по чл.137в,ал.3 от ЗДвП, който въвежда забрана за недопускане превозване на деца под тригодишна възраст в МПС, които не са оборудвани със системи за обезопасяване.

Съгласно чл.174,ал.1,т.2 ЗДвП  се наказва с лишаване от право да управлява МПС за срок 12 месеца и глоба в размер на 1 000 лв. водач, който управлява МПС с концентрация на алкохол в кръвта над 0.8 до 1.2 на хиляда включително, установена с медицинско и химическо изследване и/или техническо средство, определящо съдържанието на алкохол в кръвта чрез измерването му в издишвания въздух, а съгласно чл.6,ал.1,т.1 от Наредба № Із-2539/17.12.2012 г. на МВР /Обн.,ДВ, бр.1/2013 г., в сила от 04.02.2013 г./ за същото нарушение се отнемат задължително и 10 к.т. В конкретният случай безспорно е налице пълно съответствие между фактическата обстановка констатирана от контролните органи и правната квалификация, дадена от наказващия орган в издаденото НП. Разпоредбата на чл.5,ал.3,т.1 от ЗДвП задължава всеки водач на МПС да не го управлява под въздействие на алкохол – разпоредба, чиято конкретна индивидуализация касаеща границите на допустимата концентрация е регламентирана чрез чл.174,ал.1,т.2 ЗДвП, по силата на който е санкциониран нарушителя. Нарушението е извършено виновно,умишлено, като  нарушителят е съзнавал общественоопасния характер на деянието си, знаел е че е употребил алкохол и не следва да управлява МПС в това си състояние, но въпреки това е управлявал л.а., с което е допускал настъпването на общественоопасните последици от своето деяние.

Отделно от това, съгласно чл.137в,ал.3 от ЗДвП в МПС, вкл. и от вида на това управлявано от жалбоподателя не се допуска превозване на деца под тригодишна възраст, когато липсва система за обезопасяване. В случая е безспорно доказано, че в л.а. е превозвано дете под тригодишна възраст независимо, че не е установена неговата самоличност, доколкото полицейските служители нямат подобно задължение. За съставомерност на нарушението по чл.137в,ал.3 от ЗДвП е достатъчно и само визуално да бъде констатирана възрастта на превозваното дете и липсата на система за обезопасяване по смисъла на чл.137б от ЗДвП. Подобен правен извод се налага и при съпоставка с приложимата санкционна норма чл.183,ал.4,т.10 от ЗДвП, по която се налага наказание глоба в размер на 50 лв., а съгласно чл.6,ал.1,т.11 от Наредба № Із-2539 за това нарушение се отнемат задължително и 6 к.т. на водач, който превозва деца (т.е. липсва необходимост за допълнителна индивидуализация като например: пол, самоличност, ръст или може би акт за раждане) в нарушение на изискванията на Глава втора, раздел ХХV. От субективна страна и това нарушение е извършено от водача при пряк умисъл – с оглед неговата правоспособност несъмнено е съзнавал задължението си да не се съгласява и да не превозва в л.а. дете под тригодишна възраст предвид липсата на система за обезопасяване, с която автомобила очевидно не е бил оборудван. Наказанието, което му е наложено също е правилно индивидуализирано във фиксирания му размер от 50 лв. и 6 к.т., поради което и справедливостта му в настоящото производство не следва да се обсъжда.

Водим от горното и на осн.чл.63,ал.1 от ЗАНН, съдът

 

                   Р   Е   Ш   И   :

 

ПОТВЪРЖДАВА НП  № 18-0321-000934/17.09.2018 г. на Началника на РУП П.,с което и на основание чл.174,ал.1,т.2 и чл.183,ал.4,т.10 от ЗДвП, на М.А.Р. ***, ЕГН-**********,***,офис *, чрез адв.Н.Л. ***, са наложени отделни административни наказания съответно - глоба в размер на 1 000 лв. /хиляда лева/, „лишаване от право да управлява МПС” за срок от 12 /дванадесет/ месеца и отнемане на 10 к.т. на основание чл.6,ал.1,т.1 от Наредба № Із-2539/2012 г. на МВР; глоба в размер на 50 лв. /петдесет лева/ и отнемане на 6 к.т. на осн. чл.6,ал.1,т.11 от Наредба № Із-2539, като ЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

 

РЕШЕНИЕТО  подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му на страните, пред Търговищки административен съд на основанията, предвидени в НПК и по реда на Глава дванадесета от АПК.

 

                                    

                                             РАЙОНЕН СЪДИЯ: