Решение по дело №425/2012 на Военен съд - Пловдив

Номер на акта: 40
Дата: 13 ноември 2012 г. (в сила от 29 ноември 2012 г.)
Съдия: Стойко Драганов Спасов
Дело: 20126200200425
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 октомври 2012 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                    Р Е Ш Е Н И Е

 

      № 40

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Днес, 13 ноември 2012 г., Пловдивският военен съд в гр. Пловдив – сградата на съда, в открито съдебно заседание в състав:

 

 

ВОЕНЕН СЪДИЯ : полковник СТОЙКО ДРАГАНОВ СПАСОВ

 

 

при секретар Ася Иванова и с участието на прокурора от Пловдивската Военно-окръжна прокуратура полк. Емил Ангелов, разгледа АНД № 425 / 2012 г., по описа на съда, против *** К.В.А. от военно формирование *** – гр. ***, предаден на съд по  чл. 372, ал. 1, алт. 2 от НК.

 

Съдът, на основание чл.378, ал.4, т.1 от НПК и чл.78а от НК, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ПРИЗНАВА обвиняемия *** К.В.А. от военно формирование *** – гр. ***, служил във военно формирование ***, роден на *** г. в гр ***, живущ в   гр. ***, ул.„ ***, ***гражданство, ***,  с  ЕГН: **********

 

за ВИНОВЕН в това, че :

На 30.05.2010 г. във военно формирование *** отказал да изпълни заповед на началника си *** Н.Б.Н. изпълняващ длъжността „Главен сержант на ІІІ-та батарея”, а именно - да се яви във военното формирование и да застъпи наряд като караулен на обект в „***” в състава на караул № 2 на мястото на Б. И. К., с което е нарушил чл.151, т.6, от Устав за войсковата служба на Въоръжените сили на Р. България,  поради което и на основание чл. 372, ал. 1, алт. 2 от НК и чл. 78а от НК го ОСВОБОЖДАВА от НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ и му НАЛАГА административно наказание ГЛОБА в размер на 1 000 /хиляда/ лева.

 

Решението може да се обжалва и протестира в 15 – дневен срок от днес пред ВоАпС – София.

 

 

                                                  ВОЕНЕН СЪДИЯ :

Съдържание на мотивите Свали мотивите

МОТИВИ по Решение № 40 от 13.11.2012 г. по АНД № 425 / 2012 г. по описа на Военен съд Пловдив.

 

От съвкупната преценка на събраните и проверени в съдебно заседание доказателства по делото, съдът приема за установено следното :

Обвиняемият *** /***/ К.В.А. е постъпил на кадрова военна служба в БА на 07.02.2007 г. Завършил *** образование. Във военно звание „***” е от 13.06.2011 г. На заеманата длъжност „*** във в.ф. *** - ***” е назначен със заповед № 172 от 28.04.2011 г. на Командира на в.ф. *** – ***. Обща оценка от последната атестация – не е подходящ за повишение, не е подходящ за развитие в длъжност. Няма издадено разрешение за достъп до класифицирана информация. Има участие в мисия извън страната през 2008 г. в *** /л.46 д.п./. По време на службата си изпълнявал поставените му задачи с условност и не винаги в срок. Отнасял се с неуважение към командирите си от всички степени. Не действал адекватно в екстремни ситуации, при точно поставени задачи. Личната му дисциплина била крайно слаба. Не работил добре в екип и не се вписвал добре в създадения колектив. Не се разбирал с колегите си и създавал предпоставки за конфликти и нарушения. Не познавал функционалните си задължения и не ги изпълнявал на ниво /л.47 д.п./.               По време на службата си не бил поощряван. Бил наказван по дисциплинарен ред веднъж с „мъмрене”, два пъти със „строго мъмрене” и веднъж с „предупреждение за уволнение” /л.47 д.п./. Не бил съден и осъждан за престъпление от общ характер и не е бил освобождаван от наказателна отговорност по реда на чл.78 а от НК /л.103 д.п./.

 

По време на службата си, извършил следното :

Задължение на всеки военнослужещ е да изпълнява точно, ясно и в пълен обем изискванията, залегнали в Закона за отбраната на въоръжените сили. Дисциплината е едно от най-важните условия за осигуряване на дееспособността и готовността за действие на военизираните служители. Наред с това, дисциплината се изгражда и обуславя и от принципите, върху които се строят взаимоотношенията между началници и подчинени, между младши и старши и между равни. Едно от важните изисквания на дисциплината е строго спазване на принципите на единоначалието, свързани със заповедоизпълнението.

Обвиняемият *** К.А. заемал длъжността „*** във в.ф. *** - ***”. От своя страна св. *** Н.Н., като главен сержант на батарея, бил пряк началник на войниците и сержантите от батареята, в това число и на *** А., съгласно чл.202, ал.2 от Устава за войсковата служба на ВС на Р.България.

На 30.05.2010 г. сутринта, по време на сутрешния развод на денонощния наряд, началника на вътрешния караул № 1 на в.ф. *** св. *** Н.Н. констатирал, че *** Б.И. К. е с подута буза, вследствие на зъбобол. След като докладвал на ,,Помощник оперативния дежурен“ св. ***. К.Ц., *** Н. получил разпореждане от „Оперативен дежурен” св. Х.  Х., да смени *** К. с друг военнослужещ. *** Н. разпоредил на св.   *** А.О. да се свърже по мобилния телефон с обвиняемия *** А., който единствен бил свободен към момента и да му каже да се яви по най-бързия начин във формированието, за да застъпи наряд като караулен на обект „***”. Обвиняемият *** А. отказал да дойде във формированието с мотив, че същия ден ще участва във футболен мач с местен селски клуб. От своя страна св. *** Н. взел телефона от св. *** О. и разпоредил устно на обвиняемия незабавно да дойде във формированието, за да застъпи наряд на мястото на *** К. Обвиняемият *** А. отказал да изпълни разпореждането на св. *** Н., след което телефонния разговор прекъснал. При следващите опити да се свържат с *** А., телефонът му е бил изключен. В крайна сметка, *** К. не бил сменен и застъпил в караул с негово съгласие.

За случилото се св. *** Ц. подал писмен рапорт до Командира на в.ф. ***, който назначил комисия, която да извърши служебна проверка по случая. След извършване на такава, комисията решила, че с действията си, *** А. е нарушил служебните си задължения.

За извършеното деяние, командира на в.ф. ***, със своя заповед № 231 от 23.06.2010 г. е наложил на *** А. дисциплинарно наказания „Строго мъмрене”.

          По този начин, с действията си, на 30.05.2010 г. във в.ф. ***, в нарушение на чл.151, т.6 от Устава на войсковата служба на Въоръжените сили на Република България, обвиняемият *** К.  А.,  отказал да изпълни заповед на началника си - ,,Главен сержант на     3-та батарея“ *** Н.Б.Н., а именно да се яви във военното формирование и да застъпи наряд като караулен на обект ,,***“ в състава на караул № 2 на мястото на *** Б. И. К.,  умишлено, е осъществил състава на престъплението по чл. 372, ал. 1, алт. 2 от НК.

 

Горното, по безспорен начин се установява от направените от обвиняемия  самопризнания по време на съдебното следствие, от показанията на свидетелите : *** И.А., *** Х.Х., ***. К.Ц., *** Н.Н., *** М.С., ***. А.П. и *** А.О., от писмените доказателства по делото, служебна характеристика, служебен картон, кадрова справка, справка съдимост и от останалите доказателства по делото.

 

ПРИЧИНИ: ниско правно съзнание, безотговорност и лекомислие

МОТИВИ: да участва във футболна среща

 

Спор по фактическата обстановка и правна квалификация няма от страните по делото.

 

Представителят на военно-окръжна прокуратура – Пловдив в съдебно заседание поддържа обвинението във вида, в което е повдигнато. Намира, че в хода на съдебното следствие, след като обвиняемият се е признал за виновен, са събрани безспорни и категорични доказателства за това, в което е обвинен. По тези причини, прокурора моли съдът да признае *** А. за виновен по вмененото му обвинение и да му определи наказание глоба към минималния размер, при превес на смекчаващите отговорността обстоятелства, които излага.

  Обвиняемия разбира в какво е обвинен, признава се за виновен  и дава обяснения. Проявява самокритичност и съжалява за стореното. Солидарен е със становището на прокурора. Относно наказанието, моли съда, то да бъде към минимума.

 

Съдът, като се съобрази с материалите по делото намира, че са налице предвидените в чл.78а от НК условия за освобождаване на обвиняемия   *** А. от наказателна отговорност и за налагане на административно наказание. Същият е пълнолетно лице. Не е осъждан за престъпление от общ характер и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на раздел четвърти глава осма от НК. За престъплението, което е извършено умишлено, се предвижда наказание лишаване от свобода до две години. От престъплението няма причинени имуществени вреди. Не е причинена тежка телесна повреда или смърт. Деецът не е бил в пияно състояние, както и при множество престъпления и не е извършено спрямо орган на власт при или по повод изпълнение на службата му.

 

При определяне размера на административното наказание, съдът взе  предвид самопризнанията на обвиняемия, с което е спомогнал за разкриване на обективната истина по делото, критичното му отношение към извършеното, че стореното е изолиран случай в неговия живот, неговата младост и след като се съобрази с финансовото му  състояние и трудовото възнаграждение – теглен заем и в голям размер, както и че родителите му са безработни, на които също помага финансово, му определя административно наказание глоба към минималния размер, а именно 1 000  /хиляда/ лева.

 

Водим от горното, по вътрешно убеждение, основано на събрания по делото доказателствен материал и въз основа на закона, съдът постанови Решението си.

 

                                      ВОЕНЕН СЪДИЯ:

гр. Пловдив                             

13 ноември 2012 г.