Решение по дело №136/2019 на Районен съд - Несебър

Номер на акта: 151
Дата: 25 юли 2019 г. (в сила от 22 август 2019 г.)
Съдия: Евгени Мирославов Узунов
Дело: 20192150100136
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 4 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

 Р Е Ш Е Н И Е

 

 151                                         25.07.2019г.                                   град Несебър   

Несебърският районен съд                                                        граждански състав

на двадесет и първи юни                            две хиляди и деветнадесета година  

в закрито заседание в следния състав:

                                                                               Районен съдия: Е.У.

при секретаря Д.К.

като разгледа докладваното от съдията Е.У.

гражданско дело № 136 по описа за 2019 година,

за да се произнесе,  взе предвид следното:

Производството по делото е образувано по повод постъпила искова молба от : Ф.У., британски гражданин, роден на ***г., с постоянен адрес: ** Д. К., К., Б., У. М. *** ***, В., чрез адвокат Г.П.С.,***, адрес на кантора: гр.Б., ул.В. Л. №**, ет.*, офис *** СРЕЩУ : Решенията на общото събрание на етажните собственици на Етажна собственост /ЕС на Сграда с идентификатор ********, находяща се в комплекс „С. Б. *“, к.к.С. Б.- З., общ. Н. – представлявана от Т.Е., с адрес: к.к.С. б., комплекс „С. Б. *“, ап.*  **,  взети на ОС състояло се на 28.12.2018г .

Ищецът обосновава своята активна процесуална легитимация с твърдението, че е собственик на самостоятелен обект в етажна собственост находяща се комплекс „С. Б. *“, к.к.С. Б.- З., общ. Н..

Иска се от съда да отмени като незаконосъбразни всички взети решения от общото събрание на собствениците в етажна собственост и при алтернативност да бъдат обявени за недействителни във формата на нищожни, поради липса на изразена воля, решенията по т.5.2., т.8 и T.15 от Протокол за проведено ОС на ЕС от 28.12.2018г. .

Сочат, се,следните основания:

Общото събрание не е свикано от Управителя по реда предвиден в чл. 12 от ЗУЕС - към месец декември 2018г. действащ управител на етажната собственост е П.С.М. , който не е свиквал общо събрание на етажната собственост за дата 28.12.2018г., нито е бил адресиран от етажните собственици с искане за свикване на такова общо събрание;

Не били налични връчени или обявени надлежни покани за провеждане на общо събрание на ЕС за дата 28.12.2018г. в съответствие с изискванията на чл.13 от ЗУЕС - в общите части на сграда не са поставяни съобщения или покани за провеждане на това Общо събрание;Отделно от това, ОС е проведено в срок-по кратък от минималния между поканата и датата на събранието.

Не са обявени и/или съобщени решенията от това Общо събрание по предвидения в чл.16, ал.7 от ЗУЕС ред - в общите части на сграда на 04.01.2019г. не са поставяни никакви съобщения за проведено на 28.12.2018г. общо събрание, респ. за изготвен протокол от общо събрание;

Посочения в Протокол от 28.12.2018г. кворум в % ид.ч. не отговаря на действително представляван % идеални части на събранието - Т. В.Е. е записана като представляваща собственици на Aп.**, Ап.**, Ап.**, Aп.** и Ап.**, Т. Н.Л.е записана като представляваща собственици на Aп.**, Ап.**, Ап.**, Aп.**, Л.М.К. е записана като представляваща собственици на Aп.**, Ап.**, Ап.**, Aп.** с което е нарушен  чл.14, ал.4 на ЗУЕС, тъй като не са били надлежно представени 33% ид.ч. от общите части, за да бъде проведено общото събрание един час след обявения, следвало е същото да бъде проведено на следващия ден;

Съдържанието и формата на Протокол от 28.12.2018г. за проведено общо събрание на ЕС е незаконосъобразно, тъй като не отразява изявленията на участвалите лица на събранието - всички посочени като участващи на събранието етажни собственици са рускоговорящи лица, които би следвало да са направили своите изявленията, обсъждания и решенията на руски език. От протокола не е видно същия да представлява български превод на документ, изготвен на руски език, напротив подписан е български текст на протокола, съответно не може да се счита, че направените устно изявления и взети решения на руски език отговарят на записаното писмено съдържание на български език.

Сочи се нищожност на следните решения:

по „т.5.2 ...Доходите в бюджета на ЕС ще се формират въз основа размера на всички разходи, предвидени в бюджета на ЕС“. – т.к.решението по т.5.2 няма съдържание, тъй като доход не може да се формира от разход

по т.8 в Решението е записан срок в който следва да се платят дължими вноски от етажните собственици- 01.10.2018г., а в обсъждането на тази точка е посочен срок - 01.10.2020г.

по т.15 Решението е недействително, тъй като следва да бъде приет конкретен текст на Правилник за вътрешния ред в ЕС, в който се определят правила на реда в конкретно определена ЕС. Решението гласувано по бланков текст на Правилник за вътрешен ред не изразява конкретна воля, поради което е недействително.

Не на последно място се сочи, че събранието е проведено в апартамент С1, а не на общодостъпно място.

В срока за отговор е депозиран такъв.

Заявява се следното:

Общото събрание е свикано  на  осн. чл.12 ал.5 от ЗУЕС, поради не-провеждане на такова от 2016г..Като фактически се признава факта, че не е свикано от действащия до тогава управител.

Твърди се, че Поканата за провеждане на Общо събрание е била сложена в съответствие на изискванията на чл.13 от ЗУЕС. На 28.12.2018г., след провеждане на Общо събрание, е било залепено съобщение на входната врата на сградата, с което е било съобщено, че протокола ще бъде изготвен в срок съгласно ЗУЕС, а на 04.01.2019 г. е бил поставен Протокол относно поставяне на съобщение за вече изготвен протокол.Твърди се, че кворумът е спазен, тъй като всеки представител  всеки е представлявал освен своя личен апартаменти и не-повече от трима други собственици/ползватели.

Искът е с правно основание чл.40, ал.1 от ЗУЕС.

В съдебното заседание, ищците се представляват от адв.М.-АК Бургас.  

За ответната етажната собственост се явява Т.Е.. Оспорва се изцяло исковата молба. Поддържат се възраженията, направени с отговора.

Съдът, като взе предвид изложените с исковата молба доводи и обсъди събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намира за установено следното:

         Предявен е иск с право основание чл. 40, ал. 1 ЗУЕС, с предмет – отмяна на решения на общо събрание на ЕС, обективирани в протокол от  28.12.2018г.

        Предпоставка за допустимостта на иска по чл. 40, ал. 1 ЗУЕС е наличие на качество етажен собственик на ищеца и позитивно решение на ЕС. След влизане в сила на решение, то става задължително за всички, включително и за лицата, които не са го подкрепили.

Видно от представените по делото доказателства, ищеца легитимира правото си на етажен собственик чрез притежаването на право на собственост върху самостоятелен обект в сграда. Тези факти не са спорни между страните.

          За ищеца  е налице правен интерес от упражняване на потестативното право да иск за отмяна по реда на чл. 40, ал. 1 ЗУЕС, поради което иска е допустим.

          Настоящият състав на съда намира, че е спазен и тридесетдневния срок по чл.40 ал.2 от ЗУЕС. По делото е представен „протокол  по смисъла на чл.16 ал.7 от ЗУЕС с посочена дата на залепване – 04.01.2019г./стр.37 от делото/  Предвид факта, че датата на залепване на протокол по чл.16 ал.7 от ЗУЕС се ползва с удостоверителна сила и е от значение за процесуалната преклузия, съдът намира, че датата към която е относима датата на настъпване на преклузия за подаване на настоящата искова молба е 03.02.2019г., но тъй като срока изтича в неприсъствен ден, съгласно чл.60 ал.1 от ГПК, изтича в първия следващ присъствен ден, който е 04.02.2019г. Исковата молба е депозирана в съда на 04.02.2019г. – т.е. в рамките на 30-дневния срок.

ПО ОСНОВАТЕЛНОСТТА:

Видно от доказателствата по делото и приложената покана за свикване на ОС и протокола /стр.32-35от делото/, същото е свикано на осн чл.12 ал.5, от ЗУЕС като в протокола за поставяне на покана е посочена дата на поставяне-21.12.2018г. в 16.00ч. Същите дата и час са отбелязани в поканата.Чл.13 ал.1 от ЗУЕС е категоричен, че ОС се свиква не по-късно от 7 дни преди датата на събранието, а в неотложни случаи - не по-късно от 24 часа. Т.е. във всички случаи датата на свикване е задължителен реквизит от съдържанието и именно с цел да се обезпечи законосъобразното провеждане на същото.

Съгласно чл.60 ал.5 от ГПК, Сроковете броени в дни се изчисляват от деня, следващ този от който започва да тече срокът и изтича в края на работния ден на последния-в случая седмия ден, а в случай, че последният ден е неприсъствен, срока изтича в първия следващ присъствен ден. От анализа на нормативната разпоредба, изхождайки от Съдържанието на нормата на чл.13 от ЗУЕСне по-късно от 7 дни преди датата на събранието“ е в смисъл, че ОС следва да се насрочи за провеждане, най-рано на осмия ден, а по арг.на чл.60 ал.6 от ГПК, когато този ден е неприсъствен-следва първата възможна дата за провеждане на събранието да е първият присъствен-т.е. след 31.12.2018г., който през 2018г. е работен ден..Поканата за това ОС е с дата 21.12.2018г. . Видно от доказателствата по делото е, че ОС на етажната собственост е свикано незаконосъобразно.Отделно от гореизложеното, съдът намира, че поканата не изхожда от компетентно лице и не е по предвидения в ЗУЕС ред, като провеждането на ОС, свикано от собственици без надлежно уведомяване на Председателя на и представляващия ЕС в действителност заобикаля Закона и предпоставя невъзможност за изпълнение на взетите легитимно на предходно събрание Решения.Отделно от това в делото е наличен и представен от ищеца протокол за проведено на 13.12.2018г. ОС /стр.77 и следващите от делото/.В писмената защита, ответника оспорва протокола, като твърди, че е съставен за нуждите на производството, но не са ангажирани доказателства от които да се обосновава съмнение в авторството и съдържанието му.Не са представени и доказателства за оспорване на решенията по този протокол, което обстоятелство само по себе си изключва свикването на ОС при условия на чл.12 ал.5 от ЗУЕС, предл.второ- „когато е изминала повече от една година от последното проведено общо събрание.“ Порочното свикване на ОС,води до незаконосъобразност на провеждането му и оттам незаконосъобразност на взетите Решения, поради което следва да бъдат отменени.

 По отношение на разноските: Ответникът, чрез процесуалния си представител е направил искане за присъждане на съдебно-деловодни разноски в настоящото производство. Искането не подлежи на уважаване, тъй като искането не отговаря на изискванията на чл.80, вр. Т.2 от ТР №6/2012г. на ОСГТК на ВКС, а именно: Не е представен списък на разноските, макар да се претендира един разход, за който са представени доказателства.

Мотивиран от горното, Несебърски районен съд

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ ВСИЧКИ Решения на общото събрание на етажните собственици на Етажна собственост /ЕС на Сграда с идентификатор ********, находяща се в комплекс „С. Б. *“, к.к.С. Б.- З., общ. Н. – представлявана от Т.Е., с адрес: к.к.С. б., комплекс „С. Б. *“, ап.*  **,  взети на ОС състояло се на 28.12.2018г.

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на Г.П.С. процесуален представител на ищцеца Ф.У., британски гражданин, роден на ***г., с постоянен адрес: ** Д. К., К., Б., У. М. *** ***, на осн. чл.78 ал.1 от ГПК за присъждане на разноски , тъй като не отговаря на изискванията на чл.80, вр. т.2 от ТР №6/2012г. на ОСГТК на ВКС

 

Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок от съобщаването му на страните пред Окръжен съд - гр.Бургас.

                                                                            

                                                              РАЙОНЕН СЪДИЯ: