Решение по дело №1686/2019 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: 1109
Дата: 12 юни 2019 г. (в сила от 26 юни 2019 г.)
Съдия: Даниела Василева Дилова
Дело: 20194430101686
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 19 март 2019 г.

Съдържание на акта

          Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

гр.Плевен, 11 .06.2019год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Плевенският районен съд, ІІ състав, в публичното заседание на  шестнадесети май през две хиляди и  деветнадесета година в състав:

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:ДАНИЕЛА ДИЛОВА

 

при секретаря В.Георгиева като  разгледа докладваното от съдията ДИЛОВА гр. д.   1686  по описа за 2019 година, и на основание данните по делото и закона, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл. 28 във вр. с чл. 26 от Закона за закрила на детето.

В молбата си Дирекция за социално подпомагане гр.Плевен твърди, че в отдела е постъпил устен сигнал относно децата М.З.К.,  Ю.Ю.С., С.Ю.С., Е.Ю.С. , които се отглеждат при крайно лоши битови условия, представляващи опасност за здравето и живота им.Твърди се, че децата са със занемарен външен вид, с влошена лична хигиена, а детето Е. – с влошено здравословно състояние. Твърди се, че по данни на майката детето не е прегледано от личен лекар и не са осигурени лекарства за лечението му. Твърди се, че родителите на децата са били разделени за периода от м. ХІ.2017г.- VІ.2018г., след многократни проблеми в съвместното им съжителство, касаещи основно изпълнението на домакинските задължения от майката и неполагане грижи за децата. Твърди се, че по време на раздялата бащата се е грижил за децата подкрепян от майка си ***, а майката не е осъществявала контакт с децата и не е осигурявала средства за издръжката им. Твърди се, че битовите условия на семейството не са подходящи за отглеждане на деца на тази възраст. Моли съда да постанови мярка за закрила на децата М.З.К.,  Ю.Ю.С., С.Ю.С., Е.Ю.С.  настаняване за отглеждане в  ЦНСТ гр. Плевен, И.за срок от три години.

Заинтересованите страни З.К. и  Ю.Ю., редовно призовани  се явяват и  изразяват становище, че желаят да отглеждат децата си не се представляват.

 Децата се представляват от  особен представител адв. Л., който  изразява становище, че мярката за закрила на децата следва да бъде максимално краткосрочна.

За заинтересованата страна ЦНСТ  не се явява представител.

 Съдът, като прецени събраните по делото писмени доказателства и съобрази доводите на молителя, намира за установено следното:

От представените удостоверения за раждане е видно, че Ю.  Ю.С. е роден на ***г. и като родители са записани З.К. и Ю.Ю., детето М.З.К. е родено на ***г. и като родител е записана само майката З.К.,  детето Е.Ю.С. е родено на ***г.и  като родители са записани З.К. и Ю.Ю.,детето С.Ю.С. е роден на ***г. и като родители са записани З.К. и Ю.Ю..

Видно от Заповед №ЗД/Д- ЕН -366/21.11.2018г. е, че   детето С.С. е настанено в ЦНСТ „Трите бора“ до произнасяне на съда.Видно от Заповед № ЗД/Д-ЕН-369/21.11.2018г. е, че детето Ю.Ю.С. е настанено в ЦНСТ „Трите бора“ до произнасяне на съда с решение. Видно от заповед № ЗД/Д-ЕН-368/21.11.2018г. е, че детето М.З.К. е настанено в ЦНСТ „Трите бора“ до произнасяне на съда с решение. Видно от заповед № ЗД/Д-ЕН-367/21.11.2018г. е, че детето Е.Ю.С. е настанено в ЦНСТ „Трите бора“ до произнасяне на съда с решение.

 От представения социален доклад е видно, че детето С.Ю.С. е ученик в в / клас на ЦСОП ***, детето проявява желание и мотивация за учебна дейност, получава подкрепа от възпитателите, но поради социална занемареност в биологичното семейство трудно се осъществява контакт с  него. Силно привързан е към братята си, помага на по-малките, проявява загриженост. По данни от доклада семейството обитава собствено жилище в лошо техническо състояние, представляващо опасност за живота и здравето на децата.  Детето е отглеждано в една стая с останалите деца и с родителите си, липсват спално бельо и завивки, не е обособено място за подготовка на учебен материал и не е обособено лично пространство. Хигиената е на много ниско ниво, ел. контактите са необезопасени, вътрешните прозорци в стаята са счупени, вратата няма брава и не се затваря. Майката на детето не работи, а бащата реализира доход по програма към кметство ***и реализира доход в размер на 400 лв. Според доклада родителите не разполагат с необходимите финансови средства за задоволяване на потребностите на детето, както и не са осигурили необходимата спокойна, сигурна и безопасна среда за отглеждането му. По отношение на детето  Ю., което е ученик в V клас в *** също е установено,  че речниковия запас на детето е ограничен и недобре развит. И при него се установява силна емоционална привързаност към братята му, помага на по-малките, проявява загриженост. Социалния работник, счита че детето е „дете в риск“ тъй като за него не е осигурена необходимата сигурна, спокойна и безопасна среда за неговото отглеждане. Родителите не разполагат с необходимите финансови средства за задоволяване на потребностите му.По отношение на детето М.,което посещава предучилищна група в детска градина ***е установено, че детето е в период на адаптация към условията и средата в  ЦНСТ, комуникира избирателно с околните, често не отговаря на зададен му въпрос, отвръща с мълчание и е силно привързан към братята си. По отношение на него също е прието че е дете в риск  тъй като за него не е осигурена необходимата сигурна, спокойна и безопасна среда за неговото отглеждане. Детето Е.С. е в първа група на детска градина *** в Плевен. Добре се адаптира и свиква с условията и средствата на ЦНСТ, и при него се наблюдава силна емоционална привързаност към братята му. По отношение на него също е прието че е дете в риск  тъй като за него не е осигурена необходимата сигурна, спокойна и безопасна среда за неговото отглеждане. По делото са изготвени нови социални доклади, при които е установено, че бащата е отговорен и изпълнителен като родител при изпълнение на поставените задачи, но не е подкрепян от майката на децата, която не изпълнява никакви домакински дейности по собствена инициатива.  В ОЗД е подадено заявление за ползване на социална услуга „Повишаване на родителския капацитет“  от майката и бащата на децата.

В съдебно заседание съдът е изслушал децата Ю. С. и С.С., които заявяват,  че искат да се приберат при родителите си .

Социалния работник И. в съдебно заседание заявява, че водеща причина да бъдат изведени децата от семейството  са лошите взаимоотношения и лошите битови условия. Установява  се, че родителите на децата ги посещават редовно, интересуват се, но трябва още да се поработи за повишаване на родителския им капацитет.

При така установеното, съдът намира следното от правна страна:

Съгласно чл.25 ЗЗДет, ал.1, т.2 дете може да се настани извън семейството когато ,,родителите, настойниците или попечителите без основателна причина трайно не полагат грижа за детето“.Съгласно чл.25,ал.1, т.3 то може да се настани извън семейството когато ,,родителите, настойниците или попечителите се намират в трайна невъзможност да го отглеждат“ Липсата на други роднини и близки на детето, които да желаят да го отглеждат, обуславя извода, че са налице условията на чл.35 от ЗЗДет и детето следва да бъде настанено за отглеждане в специализирана институция.Мерките за закрила са визирани в чл.4 от закона, като съдът при определяне на адекватната мярка следва да отчете нуждите и интереса на детето. В тази връзка съдът намира, че в конкретния случай родителите са полагали грижи за децата си, но същите не са били адекватни на техните потребности. Установено е, че жилището в което живеят децата е в лошо състояние, както и че в продължителен период от време децата са отглеждани само от бащата, при посещение е установено, че децата са били в занемарен външен вид, не е била осигурена спокойна,безопасна и сигурна среда, а детето Е. е било с влошено здравословно състояние. Видно от социалните доклади е, че децата са силно привързани едно към друго,  Установява се известно подобрение на социално-битовите условия на жива от изслушването и към родителите си, както и че родителите полагат усилия за повишаване на родителския си капацитет.  Не са установени близки или роднини, които да полагат грижи за децата,  подходяща мярка която е в интерес на детето, е "настаняване в специализирана институция", поради което и молбата се явява основателна и следва да бъде уважена. Срокът за настаняване на детето, поискан в молбата съдът намира, че е твърде продължителен. Съдът счита, че  подходящия срок, за който следва да настани децата М.З.К.,  Ю.Ю.С., С.Ю.С., Е.Ю.С. за настаняване за отглеждане в  ЦНСТ гр. Плевен, ***е от осем месеца, считано от датата на настаняването им по административен ред, през който срок родителите на децата следва да направят всичко възможно да подобрят както социално-битовите условия, така и родителския си капацитет.

Водим от горното и на основание  чл. 28, ал. 1 от ЗЗДет съдът

Р Е Ш И:

 

ВЗЕМА, на основание чл.28, вр.чл.26, вр. чл.25, ал.1,  т.3  от  Закон за закрила на детето, мярка за закрила спрямо  децата М.З.К. ЕГН **********,  Ю.Ю.С. ЕГН  **********, С.Ю.С. ЕГН **********, Е.Ю.С. ЕГН ********** за настаняване за отглеждане в  ЦНСТ гр. Плевен, ***за срок от осем месеца, считано от датата на настаняването им по административен ред – 21.11.2018г .

Решението подлежи на обжалване пред Плевенския окръжен съд в      едноседмичен срок от съобщението до страните, че е изготвено.

                        

                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: