Определение по дело №1619/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1600
Дата: 27 юни 2023 г.
Съдия: Светлана Бойкова Методиева
Дело: 20237180701619
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 26 юни 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

27.06.2023 г.

                                                                                               гр. Пловдив

                                                                                                   

         Пловдивски административен съд, II отделение, ХХІХ състав,

          На двадесет и седми юни,  две хиляди двадесет и третата година, в закрито съдебно заседание в следния състав:

                                АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: Светлана Методиева,

след като разгледа Адм.д. № 1619/2023 г. по описа на Административен съд Пловдив, ХХІХ състав, образувано по искова молба от И.С.И., депозирана чрез упълномощения му адвокат В.С., с правно основание по чл.284 от ЗИНЗС намери следното:

         Исковата молба е само отчасти допустима за разглеждане. Същата касае претенция за присъждане на неимуществени вреди от 50 000 лева, произтичащи от нарушения по чл.3 от ЗИНЗС при престой на ищеца в Затвора Пловдив. Видно е, че с исковата молба е заявено ищецът да търпи вредите, които е описал, от 22.03.2021 г. до датата на приключване на съдебното дирене пред първата инстанция. В тази насока и следва да се има предвид, че така предявеният иск за обезщетение отчасти е такъв за обезщетяване на бъдещи вреди /за времето от предявяване на иска до посоченото от ищеца приключване на съдебното дирене пред първоинстанционния съд/, в която част настоящият съд намира, че претенцията се явява недопустима. Следва да се има предвид, че принципно предявяването на иск за бъдещи вреди се приема от ВКС за допустимо /по-често касателно имуществените вреди/, но само ако тяхното настъпване е сигурно и размерът им е установим. В тази насока са напр. Решение № 155/2010 г. по гр. д. № 3836/2008 г., или Определение № 592/2019 г. по ч.т.д. № 1627/2019 г. на ВКС. В конкретния случай обаче, с оглед характера и особеностите на производството, а и от обстоятелствата по исковата молба, не може да се направи изобщо извод за това, че настъпването на претендираните бъдещи неимуществени вреди е сигурно, нито пък, че размерът им е установим преди още те да са настъпили. В тази насока и ще следва отчасти за периода от датата на предявяване на исковата молба до посочения край на исковия период – приключване на съдебното дирене в първата инстанция, исковата молба да се остави без разглеждане, като недопустима и делото отчасти да се прекрати.

За оставащата част от исковия период от 22.03.2021 г. до датата на предявяване на иска в съда, исковата претенция е допустима и делото ще следва да се насрочи за разглеждане в съдебно заседание с призоваване на страните и конкретно ищеца по начина, по който същият е поискал да участва.

Затова и   

и Съдът

        

ОПРЕДЕЛИ:

 

ОСТАВЯ ЧАСТИЧНО БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ като недопустима исковата претенция, заявена в исковата молба на И.С.И. против ГДИН по отношение на частта от исковия период, а именно от депозиране на исковата молба до приключване на съдебното дирене по делото пред първата инстанция.

 

ПРЕКРАТЯВА частично производството, образувано по исковата молба, касателно посочената част от  заявения исков период.

 

НАСРОЧВА ДЕЛОТО за разглеждане в открито съдебно заседание за 25.09.2023г. от 15,00 часа, за която дата и час да се призоват ищеца И., чрез администрацията на Затвора Пловдив за участие в заседанието чрез видеоконференция, пълномощникът му, ответникът ГДИН София и прокурор от ОП Пловдив.

 

ПРЕПИСИ от исковата молба с приложенията да се изпратят на ответника и на Окръжна прокуратураПловдив, с указание, че в 14-дневен срок от получаването им могат да представят писмен отговор и съответно да представят доказателства и да вземат становище по направените в исковата молба доказателствени искания.

 

СЛЕД изтичане на срока за писмен отговор, делото да се докладва НЕЗАБАВНО за произнасяне по доказателствените искания, обективирани в исковата молба.

 

 УКАЗВА, че всяка страна е длъжна да установи фактите, на които основава своите искания или възражения, като в тази връзка се ангажират доказателства за всяко твърдение, респективно възражение.

 

УКАЗВА на ищеца, че е негова доказателствената тежест да установи наличието на твърдените нарушения по чл.3 от ЗИНЗС, както и на действителния размер на неимуществени вреди, който претендира от тях, а също и размера на претендираните мораторни лихви.

 

УКАЗВА на ответника, че е негова доказателствената тежест да ангажира доказателства, оборващи законовата презумпция по чл.284, ал.5 от ЗИНЗС.

 

УКАЗВА на страните, че при неангажиране на доказателства ще се приложат последиците от недоказването.

 

 

Определението относно частичното прекратяване на производството е обжалваемо от ищеца в 7-дневен срок от получаване препис от същото с частна жалба пред тричленен състав на Административен съд Пловдив.

 

Препис от определението да се изпрати на страните.

 

                                       Административен съдия: