Решение по дело №134/2020 на Административен съд - Ямбол

Номер на акта: 148
Дата: 20 ноември 2020 г. (в сила от 20 ноември 2020 г.)
Съдия: Стоян Гончев Вълчев
Дело: 20207280700134
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е 

                     №148/20.11.2020 г.

гр. Ямбол

              

В    ИМЕТО    НА   НАРОДА

ЯМБОЛСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, втори касационен състав, в публично заседание на дванадесети ноември две хиляди и двадесета година в състав:

                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЪЛКО ДРАГАНОВ

                              ЧЛЕНОВЕ:1.ВАНЯ БЯНОВА-НЕЙКОВА

                               2.СТОЯН ВЪЛЧЕВ

 

при секретаря Добрина Димитрова и с участието на прокурора Рени Лефтерова, разгледа докладваното от съдия Вълчев  КАНД № 134 по описа за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Касационното производство пред Административен съд -Ямбол е по реда на чл. 63, ал. 1, изр. посл. от ЗАНН и във връзка с чл. 208 - 228 от АПК.

Образувано е по касационна жалба на РИОСВ-Бургас за проверка на Решение №260027/27.08.2020 г. постановено по анд № 607 по описа на Районен съд-Ямбол за 2020 г., с което е отменено Наказателно постановление № 69/19.11.2019 г., издадено от Директора на РИОСВ–гр.Стара Загора, с което на основание чл.200, ал.1, т.2 от Закона за водите, на „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД–гр.Ямбол, със седалище и адрес на управление гр.Ямбол, ул.„Д-р Петър Брънеков“ № 20, Булстат *********, представлявано от управителя ***, е наложена имуществена санкция в размер на 2000 лева за нарушение по чл.48, ал.1, т.11 от Закона за водите.

В жалбата се твърди, че атакуваното решение е неправилно, т.к. мотива на съда, че издаденото наказателно постановление е незаконосъобразно и следва да се отмени поради противоречие с материалния закон е необоснован. Претендира за отмяната му и за потвърждаване на издаденото наказателно постановление.

В съдебно заседание за касатора не се явява процесуален представител.

Ответникът по касация не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

Според участващият в процеса прокурор решението на районния съд е правилно и законосъобразно и следва жалбата да се остави без уважение.

Настоящият съдебен състав, след проверка на оспорения съдебен акт за наличието на наведените в жалбата отменителни основания и относно валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон, приема за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима, като подадена в 14-дневния срок по чл.211, ал.1 от АПК, от надлежно легитимирана страна, при наличието на правен интерес от обжалване.

Разгледана по същество е неоснователна по следните съображения:

С Решение №260027/27.08.2020 г. по анд № 607/2020 г. Районен съд-Ямбол е отменил Наказателно постановление № 69/19.11.2019 г., издадено от Директора на РИОСВ–гр.Стара Загора, с което на основание чл.200, ал.1, т.2 от Закона за водите, на „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД–гр.Ямбол, със седалище и адрес на управление гр.Ямбол, ул.„Д-р Петър Брънеков“ № 20, Булстат *********, представлявано от управителя ***, е наложена имуществена санкция в размер на 2000 лева за нарушение по чл.48, ал.1, т.11 от Закона за водите.

За да постанови решението си районния съд приема, че наказателното постановление е незаконосъобразно от материално-правна страна, т.к. отговорността на дружеството е ангажирана на основание чл.200, ал.1, т.2 от Закона за водите или за ползване на водни обекти, водностопански съоръжения или системи без необходимото за това основание или в отклонение на предвидените условия в разрешителното, докато съгласно чл.38, ал.3 от Наредба № 2/08.06.2011 г. за издаване на разрешителни за заустване на отпадъчни води във водни обекти и определяне индивидуалните емисионни ограничения на точкови източници на замърсяване, неспазването на определените в разрешителното за заустване индивидуални емисионни ограничения, за каквото деяние дружеството е привлечено да отговаря, следва да се счита за нарушаване на емисионните норми по смисъла на чл.200, ал.1, т.6 от Закона за водите и следователно, подлежи на санкциониране в хипотезата на тази норма или като е санкционирал дружеството на основание чл.200, ал.1, т.2 от Закона за водите, АНО е допуснал нарушение на материалния закон и е издал незаконосъобразен акт.

Приетата от районния съд фактическа обстановка е изцяло съобразена с установените по делото факти и обстоятелства, събрани в съответствие с разпоредбите на НПК, като настоящата инстанция споделя напълно направените въз основа на нея правни изводи, а постановеното решение не страда от визираните в жалбата пороци, поради което не са налице касационни основания за отменянето му.

В настоящия случай наказанието е наложено на основание чл.200, ал.1, т.2 ЗВ, сочещ че се наказва с глоба, съответно имуществена санкция, освен ако не подлежи на по-тежко наказание, физическото или юридическото лице, което ползва водни обекти, водностопански съоръжения и системи или изгражда такива без необходимото за това основание или в отклонение от предвидените условия в разрешителното - от 2000 лв. до 10 000 лв.;

Визиран за осъществен е състава на чл.48, ал.1, т.11 ЗВ, според който водоползвателите - титуляри на разрешителни, имат задължение да изпълняват условията в издадените им разрешителни по реда на този закон и комплексните разрешителни, издадени по реда на Закона за опазване на околната среда, като фактическото описание е, че оператора „В и К“-Ямбол–титуляр на разрешителното не изпълнява поставените условия в Разрешително за заустване на отпадъчни води № 33140195/07.12.2015 г. в част „Индивидуални емисионни ограничения“ във връзка с констатираните превишения на ИВО по показатели: неразтворени вещества, ХПК, БПК5, общ фосфат и общо екстрахируеми вещества.

От своя страна съгласно разпоредбата на чл.38, ал.3 от Наредба № 2/8.06.2011 г. за издаване на разрешителни за заустване на отпадъчни води във водни обекти и определяне на индивидуалните емисионни ограничения на точкови източници на замърсяване, по смисъла на чл.200, ал.1, т.6 от Закона за водите за нарушаване на емисионните норми се счита неспазването на определените в разрешителното за заустване индивидуални емисионни ограничения.

При наличието на изрична регламентация по отношение на разрешителното за заустване и определените в него индивидуални емисионни ограничения, каквото е фактическото описание на вмененото нарушение, следва като санкционна да намери приложение нормата на чл.200, ал.1, т.6 ЗВ, до какъвто извод е достигнал и районния съд.

В случая посочването на чл.35, ал.12, т.2 от Наредба № 2/8.06.2011 г. в наказателното постановление и позоваването на този текст в касационната жалба не намира основание, т.к. според него срокът за достигане на индивидуалните емисионни ограничения, посочен в разрешителното за заустване за експлоатация на съществуващи канализационни системи на населени места, селищни и курортни образувания, се определя до шест месеца от въвеждане в редовна експлоатация на пречиствателната станция за отпадъчни води, но не по-късно от 31.12.2015 г., за всички останали случаи, което не кореспондира с описаното нарушение.

В тази връзка изпълнителните деяния по чл.200, ал.1, т.2 ЗВ са „ползва“ или „изгражда“  водни обекти, водностопански съоръжения и системи, като от една страна АНО не е конкретизирал кое от тях има предвид за осъществено, а от друга страна е посочил съвсем различно и несъдържащо се в този норма изпълнително деяние-„не изпълнява поставените условия“.

Ето защо въззивната инстанция е достигнала до законосъобразния и обоснован извод за издадено в нарушение на материалния закон наказателно постановление, поради което решение като допустимо, валидно и правилно следва да бъде оставено в сила.

Водим от горното и на основание чл.221, ал.2 АПК,  съдът

 

Р      Е      Ш      И      :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №260027/27.08.2020 г. постановено по анд № 607/2020 г. по описа на Районен съд-Ямбол.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/ не се чете

      

        

                         

        

                                      ЧЛЕНОВЕ:1. /п/ не се чете                     

 

 

 

 

    2. /п/ не се чете