Определение по дело №2147/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 769
Дата: 3 май 2019 г. (в сила от 5 юни 2019 г.)
Съдия: Елена Димитрова Герцова
Дело: 20195330202147
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 4 април 2019 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ № 769

Гр.Пловдив, 03.05.201                 

       В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пловдивски Районен съд                              ХХІІ наказателен състав

На трети май                                                                          Година 2019

В закрито заседание в следния състав:

 

            ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕНА ГЕРЦОВА

 

като разгледа докладваното от съдията

ЧН дело номер 2147 по описа за 2019 година

 

За да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 243, ал.4 от НПК.

С постановление от 18.03.2019г. Районна прокуратура - Пловдив е прекратила наказателното производство по досъдебно производство № 436/2016г. по описа на РУ на МВР с.Труд, образувано и водено за престъпление по чл.343, ал.1, б.”б”, пр.2, вр.чл.342, ал.1 от НК.

Недоволна от постановлението е останала пострадалата В.А.С., която чрез пълномощника си – адв.К., го обжалва, формулирайки претенция за отмяната му като неправилно и незаконосъобразно, по изложени в жалбата съображения.

Съдът, след като се запозна със събраните в хода на досъдебното производство материали, изводите в прокурорския акт и съображенията на жалбоподателите, намира за установено следното:

         ЖАЛБАТА Е НЕОСНОВАТЕЛНА.

Наказателното производство е започнало на 09.12.2016г срещу Неизвестен извършител за престъпление по чл.343, ал.1, б.”б”, вр.чл.342, ал.1 от НК, и е водено за това, че на 09.12.2016г. между с.Войводиново и гр.Пловдив при управление на моторно превозно средство – товарен автомобил марка „Фиат Добло” с рег.№ ****, управляван от Т.Г.П., ЕГН **********, от гр.Пловдив, е нарушил правилата за движение и по непредпазливост е причинил средна телесна повреда на В.А.С., ЕГН **********,***.

С постановление от 18.03.2019г. наблюдаващият прокурор е прекратил наказателното производство, като е направил извод, че липсва състав на престъпление по чл.343, ал.1, б.”б”, пр.2, вр.чл.342, ал.1 от НК.

В хода на наказателно производство, с оглед изясняване на обективната истина, са извършени действия по разследването: оглед на местопроизшествие, ведно с фотоалбум, разпитани са свидетели, изготвени са съдебномедицинска експертиза по писмени данни, автотехническа експертиза и комплексна съдебномедицинска и автотехническа експертиза, както и са приложени множество справки и документи.

От събраните по делото гласни и писмени доказателства прокурорът е приел за установена следната фактическа обстановка:

На 09.12.2016 г. на обяд св.Т.Г.П. управлявала товарен автомобил „Фиат Добло" с per. ****по платното за движение на път PDV1191 (между гр.Пловдив и с.Войводиново) в посока от изток на запад. Времето било ясно, с добра видимост, настилката суха. Св.П.управлявала посочения товарен автомобил със скорост около 60 км/ч. По същото време на път PDV1191 (между гр.Пловдив и с.Войводиново) на km 5 пешеходката - св.В.А.С., се намирала на южната страна на пътното платно - извън платното за движение и отивала на работа във фирма"Ови и Сари"', намираща се на ул."Запад" № 50 в с.Войводиново. В един момент св.С., без да се огледа, предприела тичейки пресичане на платното за движение от юг на север. Св.П.веднага реагират на опасността от удар на пешеходката. като задействала спирачната система и променила траекторията на автомобила наляво, тъй като св.С. продължавала да тича и вече се намирала пред колата на св.П.. В този момент св.С. се обърнала и видяла описания товарен автомобил, спряла се и направила бърза крачка назад. Настъпил неизбежен удар. при който с дясната предна част товарен автомобил „Фиат Добло" с per. ****ударил дясната част на тялото на св.В.С. в областта на таза и кръста. Св.С. паднала на платното за движение и почувствала силни болки в областта на долен ляв крайник, а св.П.спряла управлявания от нея товарен автомобил в ляво на платното за движение и отишла при св.С.. Св.Г.И.К., св.Р.С.К.и св.А.Х./колеги на св.С./. които били на работа по това време във фирма"Ови и Сари",. чули шум от настъпилото ПТП. излезли навън и видели св.С. да лежи на платното за движение. Веднага били уведомени органите на полицията, пристигнал екип на Спешна помощ. На местопроизшествието пристигнал дежурен полицейски автопатрул при РУ на МВР - Труд в състав св.В.П.О. и св.Г.Н.В.. Св.П.била изпробвана за наличие на алкохол с техническо средство като пробата била отрицателна.Бил извършен оглед на МП и съставен фотоалбум. Св.С. била откарала в спешен кабинет в гр.Пловдив за оказване на медицинска помощ.

Видно от заключението па назначената и изготвена съдебно-медицинска експертиза № 34/2017 г. на св.В.А.С. е било причинено контузии на главата, тялото и крайниците с кръвонасядане и охлузване на главата в областта на челото; разкъсно-контузна рана в областта на десния лакет и счупване в основата на четвърта ходилна кост на лявото стъпало. Описаните увреждания са в резултат на удари с или върху твърд тъп предмет и отговарят по време и начин да са причинени, както се съобщава по данните по досъдебното ироизводство - при станалото ПТП, с което са в пряка причинна връзка. Счупването на ходилната кост причинява трайно затрудняване движенията на долен ляв крайник за около 1.5-2 месеца - т. средна телесна повреда по смисъла на чл.129 от НК. Останалите увреждания причиняват разстройство на здравето, извън случаите на чл.128 и чл. 129 от НК - т.е. леки телесни повреди по смисъла на чл.130 от НК.

Видно от заключението на назначената и изготвена Съдебна авто-техническа експертиза ударът е настъпил по дължина около мерна линия между ориентир 1 и ориентир 2, приети в протокол за оглед; по широчина на около 2 - 2.5 метра южно от северния край на платното за движение - в северната пътна лента. Скоростта на движение на товарен автомобил ..Фиат Добло" в удара е била около 47-48 км/ч., а преди спиране около 60 км/ч.

Най-вероятен от техническа гледна точка, е следният механизъм на анашзираното ПТП:

Т.Г.П. управлявала товарен автомобил „Фиат Добло" с рег.№ **** по платното за движение на път PDV1191/между гр.Пловдив и с.Войводиново/ на km 5 в посока от изток на запад. По същото време пешеходката В.А.С. се намирала на южната страна на пътното платно - извън платното за движение, след което предприела пресичане на платното за движение от юг на север. Т.Г.П. реагирала на опасността от удар на пешеходката, като задействала спирачната система и промяна на траекторията на автомобила наляво, но в резултат на скорости и пресичане на траектории последвал удар, който бил неизбежен. Ударът настъпил в дясната предна част на автомобила и пешеходката. След удара пешеходката В.С. паднала на платното за движение, а товарен автомобил „Фиат Добло" спрял на място и в позиция, отразени в Протокол за оглед на МП и видни в Албума. От момента на навлизане на пешеходката на платното за движение, водачът на товарен автомобилФиат Добло"- Т.Г.П., е нямал техническа възможност да спре автомобила преди мястото на удара.

От техническа гледна точка основна причина за настъпилото произшествие е, че пешеходката В.С. е навлезнала и продължила движението си по платното за движение по начин, в момент и на място, когато не е било безопасно.

По делото е била назначена и изготвена Комплексна съдебно медицинска и автотехническа експертиза. Видно от заключението й:

На 09.12.2016 г. около 14:00 часа на пътното платно на път PDV1191 на km 5 (между гр.Пловдив и с.Войводиново) е настъпило пътнотранспортно произшествие между товарен автомобил „Фиат Добло" с per. № **** с водач Т.Г.П. и пешеходката В.А.С..

о Произшествието е настъпило на хоризонтален и равен участък от пътя при движение през деня.

о Платната за движение в мястото на произшествието имат настилка от асфалт, която по време на произшествието е била суха.

о Върху платното за движение в мястото на произшествието няма намерени следи от гуми.

о По време на произшествието с товарен автомобил ..Фиат Добло" е пътувал само водачът му.

Предвид данните от Протокол за оглед, максималната разрешена скорост на автомобила следва да е била за извън населено място - не по-голяма от 90 км/ч., като в същия Протокол няма данни за пътни знаци и/или друга сигнализация за ограничаване на тази скорост в зоната на местопроизшествието.

Скоростта на движение на товарен автомобил ..Фиат Добло" в удара е била около 47-48 km/h, а преди спиране около 60 km/h. Предвид показанията на водача на товарен автомобил ..Фиат Добло", че въздействал на спирачната система на автомобила, като го е спрял в позицията отразена в Протокол за оглед и видна в Албума, то е налице спирачен път.

Ударът е настъпил в предната дясна част на автомобила в зоната на десен фар и преден десен калник, след което е последвал втори удар на пешеходката с дясното странично огледало за обратно виждане на товарен автомобил ..Фиат Добло".

Предвид показанията на пострадалата и свидетелите, след удара с автомобила В.А.С. се е намирала около западната граница на платното за движение:

о ПО ДЪЛЖИНА около 2.5-3,5 m от мерна линия между ОРИЕНТИР 1 и ОРИЕНТИР 2. приети в Протокол за оглед.

о ПО ШИРОЧИНА на около 5,5-6.5 m северно от ОРИЕНТИР 2, приет в Протокол за оглед.

След графично мащабно представяне на пътната ситуация се установява, че след удара товарен автомобил „Фиат Добло" е изминал около 16,25 m до позицията му, отразена в Протокол за оглед.

Водачът на товарен автомобил „Фиат Добло" - Т.Г.П., е нямал техническа възможност да предотврати произшествието.

Най-вероятен от техническа гледна точка, е следният механизъм на анализираното ПТП:

Т.Г.П. управлявала товарен автомобил „Фиат Добло" per. № **** по платното за движение по път PDV1191 на km 5 (между гр.Пловдив и с.Войводиново) в посока от изток на запад. По същото време пешеходката В.А.С. се намирана на южната страна на пътното платно - извън платното за движение, след което предприела пресичане на платното за движение от юг на север. Т.Г.П. реагирала на опасността от удар на пешеходката. като задействала спирачната система и промяна на траектория на автомобила наляво, но в резултат на скорости и пресичане на траектории последвал удар. който бил неизбежен. Ударът настъпил в дясната предна част на автомобила и пешеходката. След удара пешеходката паднала на асфалтовата настилка на пътното платно, а товарен автомобил „Фиат Добло" спрял на място и в позиция, отразени в Протокол за оглед и видни в Албума. От техническа гледна точка причина за настъпилото произшествие е. че пешеходката В.А.С. е навлезнала и продължила движението си по платното за движение по начин, в момент и на място, когато не е било безопасно.

По данните от ДП. технически отдел на мястото на настъпване на изследваното пътнотранспортно произшествие, както и анализа са разработени 2D и 3D динамични мащабни скици, които са приложени като неразделна част от и към настоящата експертиза.

Описаните увреждания са в резултат на удари с или върху твърд тъп предмет, като ударът от автомобила е настъпил в дясната част на пострадалата, след което тя е паднала на асфалтовата настилка.

На В.А.С. е било причинено контузии на главата, тялото и крайниците с кръвонасядане и охлузване на главата в областта на челото, разкъсно-контузна рана в областта на десния лакет и счупване в основата на четвърта ходилна кост на ляво стъпало. Описаните увреждания са в резултат на удари с или върху твърд тъп предмет и отговарят по време и начин да са причинени, както се съобщава в данните по ДП - при станалото пътнотранспортно произшествие, с което са в пряка причинна връзка. Счупването на ходилната кост причинява трайно затрудняване движенията на долен ляв крайник за около 1.5-2 месеца - т.е средна телесна повреда по смисъла на чл. 129 от НК. Останалите увреждания причиняват разстройство на здравето, извън случаите на чл.128 и чл.129 от НК/, т.е. леки телесни повреди по смисъла начл130 отНК/. "

При така установената фактическа обстановка, която и настоящия съдебен състав намира за безспорно установена, прокурорът е направил извод за липса на престъпление по чл.343, ал.1, б.”б”, пр.2, вр.чл.342, ал.1 от НК, поради несъставомерност на деянието от обективна и субективна страна. От правна страна прокурорът е приел, че не са били реализирани визираните признаци на престъпление по цитираната правна квалификация, тъй като от доказателствата по делото се устанвява, че на 09.12.2016 г. св.Т.Г.П. управлявала товарен автомобил „Фиат Добло" per. № **** по платното за движение по път PDV1191 на km 5 (между гр.Пловдив и с.Войводиново със законово определена скорост. Внезапното навлизане на пешеходката В.А.С. на платното за движение и, продължавайки движението си по него, са поставили св.П.в обективна невъзможност да реагира, като предотврати настъпването на пътно транспортното произшествие, тъй като св.В.С. е била вътре в опасната зона на автомобила на св.Т. П., която нямала техническа възможност да установи автомобила преди мястото на удара.

Правилно, при изложените фактически положения, приети за установени в резултат на обстоен анализ на съвкупния доказателствен материал, представителят на държавното обвинение е приел, че липсва съставомерен признак от изследваното престъпление, тъй като с оглед конкретиката на казуса се изисква наличието на виновно поведение от страна на водача, при което същият да е нарушил правилата за движението по пътищата, което не се установява в настоящия казус, и на свой ред неправомерното му поведение да е в пряка причинно-следствена връзка с вредоносния резултат – причинената средна телесна повреда. В случая настъпилия травматизъм не е в резултат на неспазване на някоя от разпоредбите на ЗДвП или ППЗДвП, а само и единствено в резултат на непремереното поведение на пешеходеца – св.С.. В случая и от субективна страна липсва елемент от фактическия състав на деянието, тъй като водачът П.нито е била длъжна, нито е могла да предвиди неправомерното действие на другия участник в движението - пешеходеца св.С., респективно и общественоопасните последици от деянието. Последната със своите действия сама се е поставила в опасна ситуация и в тази връзка поведението на същата се явява случайно деяние по отношение на деятелността на водача П.по смисъла на чл.15 от НК, което изключва обществената опасност на деянието, тъй като същото не е извършено виновно. 

Настоящата съдебна инстанция намира извода на прокурора за наличие на прекратително основание в насока несъставомерност на деянието като правилен и законосъобразен, като е сторил това на основание чл.24, ал.1, т.1 от НК

Поради изложените съображения Съдът намира, че следва постановлението, предмет на настоящия съдебен контрол, да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно.

Мотивиран от горното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

         ПОТВЪРЖДАВА Постановление на Районна прокуратура – гр.Пловдив от 18.03.2019г. за прекратяване на наказателното производство по досъдебно производство № 436/2016. по описа на РУ на МВР с.Труд, образувано и водено срещу Неизвестен извършител за престъпление по чл.343, ал.1, б.”б.”, пр.2, вр.чл.342, ал.1 от НК

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване и протест в седмодневен срок пред ПОС от съобщаването му на страните.

 

Препис от настоящото определение да се изпрати на жалбоподателя В.А.С., чрез пълномощника й – адв.К., и на Районна прокуратура – Пловдив.

 

                                                 

  РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

Вярно с оригинала!

М.К.