Определение по дело №1128/2019 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 28 ноември 2019 г. (в сила от 16 декември 2019 г.)
Съдия: Цвета Живкова Попова
Дело: 20192100201128
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 28 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

П Р О Т О К О Л

 

       

Година 2019, 28 ноември                                                              град Бургас

БУРГАСКИ ОКРЪЖЕН СЪД                                           Наказателен състав

На двадесет и осми ноември                    две хиляди и деветнадесета година

В публично заседание в следния състав:

 

      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЦВЕТА ПОПОВА

                              

Секретар: Илияна Георгиева

Прокурор: Галя Маринова

Сложи за разглеждане докладваното от съдия Попова

ЧН дело 1128 по описа за 2019 година

На именното повикване в 09:30 часа се явиха:

 

Осъденият Д.Г.Д. се явява лично, конвоиран от служители на ОД „Охрана Бургас“.

Явява се упълномощеният защитник – адв. Стефан Лазов.

За началника на Затвора Бургас се явява инспектор Диана Александрова - упълномощена с пълномощно от 28.11.2019г. на началника на затвора.

За Окръжна прокуратура Бургас се явява прокурор Галя Маринова.

ЗА НАЧАЛНИКА НА ЗАТВОРА – ИНСПЕКТОР ДИАНА АЛЕКСАНДРОВА: Да се даде ход на делото.

ПРОКУРОРЪТ: Да се даде ход на делото.

АДВ. ЛАЗОВ: Да се даде ход на делото.

ОСЪДЕНИЯТ Д.: Да се даде ход на делото.

С оглед становищата на страните, СЪДЪТ

О П Р Е Д Е Л И:

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО.

ЗА НАЧАЛНИКА НА ЗАТВОРА – ИНСПЕКТОР ДИАНА АЛЕКСАНДРОВА: Представям следните документи на съда: справка за остатъка от наказанието към 28.11.2019 г.; заповед №382/27.06.2018 г. на началника на Затвора Бургас; справка от началника на Затвора Бургас относно информация за проведени общопенитенциарни дейности, свързани с културно-масова, спортна и религиозна дейност в ЗООТ „Житарово“, както и в кои от тях е участвал лишеният от свобода Д.Д., като към справката са приложени три броя списъци с желаещи да участват в срещи по волейбол и футбол и справка за периода на посещенията на богослуженията в ЗООТ „Житарово“ на лишения от свобода Д. от свещеник Д.В.; справка относно ползване на награда на лишения от свобода Д., към която са приложени копия от заповед № 934/09.09.2019г., копия от картон на лишения от свобода Д. и копие от билет за свиждане.

ПРОКУРОРЪТ: Запознах се с представените от затворническата администрация доказателства. Моля да ги приемете.

АДВ. ЛАЗОВ: Моля да приемете представените доказателства.

ОСЪДЕНИЯТ Д.: Моля да ги приемете.

ОСЪДЕНИЯТ Д.: Да се приемат доказателствата.

Богослужението това е, когато ходя на църква. Всеки вторник е богослужението в общежитието, в един часа. Когато бях в корпуса, почти всеки ден си ходех там преди да ме преместят. Когато бях навън, ходех в неделя в манастира в Поморие или в църквата „Св. Св. Кирил и Методий“. Когато беше развалена църквата, ходех само в Поморие. От първия ден, откакто съм постъпил в затвора, винаги съм ходил на църква.

Още не бях влязъл в казармата, бях на 16-17 години, когато започнах да ходя на църква. Не съм вземал причастие. Причастие е, когато пее попът, когато отслужва литургия. Не знам кои са тайнствата.

Ходя в църква, за да запаля свещичка за здраве. Не съм запознат много със службата, но съм вярващ.

На въпроси на прокурора:

Аз не ходя за престъпленията в църквата. Аз ходя за здраве. Да запаля свещичка за здраве за мен и семейството ми. Здравето е това, което свързва мен с църквата и религията. Винаги се моля всичко да е наред, всичко да е добре.

ЗА НАЧАЛНИКА НА ЗАТВОРА БУРГАС – ИНСПЕКТОР ДИАНА АЛЕКСАНДРОВА: Няма да представям други доказателства. Нямам нови доказателствени искания.

ПРОКУРОРЪТ: Няма да представям други доказателства. Нямам искания по доказателствата. Да се приключи събирането на доказателства.

АДВ. ЛАЗОВ: Няма да представям други доказателства. Нямам искания за събиране на доказателства. Да се приключи събирането на доказателства.

По доказателствата, СЪДЪТ

О П Р Е Д Е Л И:

ПРОЧИТА и ПРИЕМА представените в днешното съдебно заседание от инспектор Александрова писмени доказателства.

ПРОЧИТА приложените по делото писмените доказателства.

ПРИКЛЮЧВА съдебното следствие.

ПРИСТЪПВА към изслушване на съдебните прения.

АДВ. ЛАЗОВ: Уважаема госпожо съдия, моля да бъде уважена молбата на лишения от свобода Д.. Основният въпрос е дали лишеният от свобода, ако бъде освободен условно предсрочно, това ще бъде положително спрямо него или престоят му в затвора е недостатъчен да се вземе такова решение. Моето лично мнение, с оглед събраните доказателства и разпита на свидетели в предходното съдебно заседание е, че с оглед възрастта на лишения от свобода и липсата на трайна криминализация, престоят му в оставащите малко повече от три месеца няма да доведе до допълнителна положителна промяна в поведението, да го поправи повече от настоящия момент. С оглед становището на свидетеля Я., считам, че за периода от изготвяне на доклада от началото на месец октомври 2019г. до настоящия момент лишеният от свобода следва да е затвърдил положителни и трайни тенденции в поведението си. Престоят му, както е посочено и в молбата оттук-нататък, би имал негативен ефект върху него. Същият не е прекъснал отношенията си с близките, които биха го подкрепили след излизане на затвора. На *** години е и както е посочил в молбата, повече от шест години се е въздържал да извършва престъпления и противоправни деяния. Същият е наясно, че това може би е последният шанс да устрои живота си по нормален начин, без участия в извършване на престъпления и всякакви неправомерни деяния. Прогнозата за живота на свобода считам, че е добра. Същият ще живее в кв. *** с приятелката си, осигурена му е работа от близък негов познат, което е положително, с оглед факта, че осъдените трудно намират работа след освобождаването. По повод предложената пробационна мярка, ако съдът прецени, не възразявам да се наложи. С оглед на всичко това, моля да уважите молбата и да се произнесете с определение осъденият Д. да бъде условно предсрочно освободен от остатъка на наложеното му наказание по НОХД №348/2019г. на Окръжен съд Бургас.

ИНСПЕКТОР ДИАНА АЛЕКСАНДРОВА: Уважаема госпожо съдия, от постъпването си в ЗООТ „Житарово“ лишеният от свобода показа, че може да работи и да спазва установените правила. По отношение на него се прилага прогресивната система, показа добри трудови умения, устойчивост на отрицателно влияние. В затворническата общност много лесно лишените от свобода, които са по-податливи, се поддават на негативно влияние, по-лесно могат да нарушат правилата и установения ред. За лишения от свобода Д. мога да кажа, че прояви характер и тази устойчивост на негативното влияние, поради което няма наложени дисциплинарни наказания и е поощрен с награда „свиждане с близките извън затворническото общежитие“. В предишното заседание е обсъден целият процес на промяната. Към настоящия момент можем да дадем шанс на Д. да продължи позитивната промяна в поведението си и да се върне обратно в обществото като гражданин, който ще спазва законоустановените правила. Предлагам молбата на  лишения от свобода за условно предсрочно освобождаване да бъде уважена.

ПРОКУРОРЪТ: Уважаема госпожо съдия, аз считам молбата за неоснователна, поради липсата на кумулативните материалноправни предпоставки на чл. 70, ал. 1 НК. Действително осъденият фактически е изтърпял повече от половината от наложеното наказание, но не са достатъчно събраните доказателства относно поправянето на осъдения. На първо място, от представената по делото оценка на осъдения за степента на риска от рецидив е видно, че точките от 67 са се понижили на 49. От разпита на свидетеля Я. се установява намаляване на тези точки по различни подзони, описани в оценката, като подобренията той отчита въз основа на разговори и наблюдения спрямо осъдения в рамките на само пет месеца. Този срок считам за твърде недостатъчен и кратък, за да могат констатациите в първоначания доклад от 16.05.2019г. за неосъзнаване факторите за криминалното си поведение, устойчивост на криминалните нагласи и липса на мотивация за промяна у осъдения да бъдат променени в трайни  позитивни нагласи, каквато е формулировката в доклада на инспектор Я. от 11.10.2019г. В противоречие именно със становището в доклада от 11.10.2019г. относно трайните позитивни нагласи е потвърденото от Я. в предходно заседание, че на него му е бил необходим по-дълъг период - месец или два, за да заяви категорична поведенческа промяна при осъдения, поради което самият той би изготвил предложение за условно предсрочно освобождаване в по-късен момент. Сиреч, макар и при наличие на промяна, не може с категорично да заяви наличието на категорична поведенческа промяна. В материалите по делото прави впечатление драстичното намаляване на точките по два показателя - отношение към правонарушението и умение за мислене. Считам, че както способността за мислене, така и отношението към правонарушението, трудно могат да бъдат променени за пет месеца, още повече, че осъденият Д. е три пъти осъждан, като по предходните присъди също е търпял ефективно наказание лишаване от свобода. Единственото безспорно установено в производството е наличието на устойчива трудова дейност. Особено внимание следва да се отчете и на участието на осъдения в пенитенциарните мероприятия, културно-масови и спортни такива, които са били игнорирани в доклада на инспектора, въпреки че разпоредбата на чл.439а от НПК изрично ги посочва като обстоятелства, които следва да бъдат изяснени, с оглед установяване поправянето на осъдения. Установява се по делото, че осъденият участвал единствено в мероприятия за 24 май, като активно се включвал в почивните дни във футболни и волейболни игри – с оглед доказателствата по делото, трябва да са три на брой. Неубедителни са свидетелските показания на инспектор Я. за участие в подобни мероприятия, след като не може да даде обяснения за вероятно мероприятие на 06.11., като отдава изключително значение на посещението на осъдения на събрание със свещеник, които показвали желание за правомерен живот оттук-насетне. Прави впечатление, че представените в днешното съдебно заседание, както и показанията на свидетелят Я. са в противоречие с един също официален доклад по делото, изготвен от пробационен служител, където той заявява, че осъденият не се включва в провеждането на пенитенциарни мероприятия, поради трудовата си ангажираност. Ето защо, считам доказателствата за поправянето на осъдения за неубедителни и противоречиви, поради което моля да постановите определение, с което да откажете условното предсрочно освобождаване от изтърпяването на останалата част от наказанието лишаване от свобода по отношение на осъдения Д..

ОСЪДЕНИЯТ Д.: Не съм съгласен с прокурора. Считам, че съм се поправил, тъй като показвам поведение. Аз съм на *** години и нямам повече време за глупости. Преди това съм бил в затвора, четири месеца арест, месец и половина или два преди да си подпиша присъдата и пет месеца в общежитието. Което показва, че е положително всичко. Аз не съм написал всичко това. Което са видели в мен началниците ми, това са написали. Това е.

Моят комшия, който живее във ***, през една къща сме, си направи фирма и му дават от общината проекти и ще работя при него. Става въпрос за строителство, тротоари, къето има гипс картони.Той се казва В.Г. В. Уговорили сме се веднага, като изляза, да започна там да работя. Мога да си остана и на тази работа, където работя сега в затвора. Всички началници искат да остана там да работя. Дълго време ще се изготвят документите и затова ще започна при комшията да работя. Не смятам повече да се занимавам с тези глупости, с това, което се случи, за което лежа – за наркотици. Шест години и половина съм се пазил да се реабилитирам, за да почна работа. Когато искам да започна работа, ми искат свидетелство за съдимост, но там пише „осъждан“. Искам да се реабилитирам, да започна работа, да връщам заемите, които имам.

Виновен съм, но съм се поправил. Ако може да ми уважите молбата.

     СЪДЪТ, след като се запозна с материалите по делото, изслуша становищата на страните и съобрази закона, прие следното:

     С одобрено на 10.04.2019 г. споразумение по НОХД № 348/2019 г. по описа на Бургаския окръжен съд Д.Г.Д. с ЕГН ********** е осъден за извършено на 20.11.2018 г. престъпление по чл. 354а, ал. 1, вр. чл. 26, ал. 1 НК на „лишаване от свобода“ за срок от една година и шест месеца при първоначален „общ“ режим и „глоба“ в размер на 2500 лв.

    Осъденият постъпил в Затвора - Бургас на 22.03.2019 г., като за начало на изтърпяване на наказанието е прието 20.11.2018 г. - датата на задържане по ДП № 300/2018 г. по описа на ОД на МВР - Бургас.

    Към настоящия момент Д.Д. фактически е изтърпял една година и осем дни. Остатъкът от наказанието е четири месеца и четири дни, при зачетено време на положен труд съгласно чл. 41, ал. 3 от НК – един месец и осемнадесет дни. В случая е налице предвидената в закона предпоставка осъденият да е изтърпял фактически не по-малко от една втора от наложеното наказание.

    Втората предпоставка за предсрочно освобождаване е осъденият да е дал доказателства за своето поправяне. В тази насока по делото липсват убедителни доказателства. Действително от материалите по затворни-ческото досие се установява, че по време на престоя си в пенитенциарното заведение Д.Д. не е нарушавал режимните изисквания, не е бил наказван. На 16.05.2019 г. той бил настанен в ЗО „Житарово“ към Затвора- Бургас, а от 1.08.2019 г. бил назначен на работа на длъжност „***“ във външен работен обект ПМУ. Видно от писменото становище на началника на затвора и от показанията на свид. Д.Я. - инспектор СДВР в ЗО „Житарово“ към Затвора Бургас, отзивите за работата на осъдения били добри. Със заповед № 934/9.09.2019 г. на началника на сектор ЗО „Житарово“ Д.Д. бил награден със „свиждане с близките извън затворническото общежитие за срок от 8 часа“.

    Спазването на установените правила в затворническото общежитие и изпълнението на възложената от администрацията на затвора работа са задължения за лишените от свобода. Несъмнено осъденият е проявил дисциплинираност в пенитенциарното заведение и е постигнал успехи в работата, но именно това негово поведение е дало основание за награждаването му. Посочените обстоятелства обаче не са достатъчни за приложението на института на условното освобождаване.

    Първоначалната оценка на риска от рецидив била в средни стойности – 67 точки. Проблемните зони били отношение към правонарушението и умения за мислене. Осъденият категорично отричал извършването на престъплението, за което бил осъден, не осъзнавал факторите за криминалното си поведение, смятал съдебния процес за опорочен. Криминалните му нагласи били устойчиви, липсвала мотивация за промяна. Д. не разпознавал проблемите в цялост, осъзнавал негативните последици, но рискувал, бил импулсивен. Рискът от сериозни вреди също бил в средни стойности. Факторите, отключващи противо-правното поведение били липса на финансови средства и търсене на силни усещания.

    Първоначалният доклад бил изготвен на 16.05.2019 г. от инспектор Р. Почти пет месеца по-късно – на 9.10.2019 г., свид. Д.Я. извършил втора оценка на риска от рецидив, при която стойностите били понижени от 67 т. на 49 т. В текущия доклад свидетелят отбелязал, че били изградени трайни позитивни нагласи в поведението на лишения от свобода Д..

    В съдебно заседание свид. Я. заяви, че в резултат на провежданите от него срещи с осъдения и на база наблюденията си върху Д.  той отчел понижаване на стойностите, свързани със: способност да се разпознават проблемите, способност да се решават проблемите, осъзнаване на последствията и постигане на цели. Всяка една от тези подзони на зоната „умения за мислене“ била намалена с 1 точка, при първоначално определения максимум от 2 точки. Спад със 7 точки бил констатиран и в другата проблемна зона – „отношение към правонарушението“. Осъденият започнал да приема отговорността за криминалното си поведение, разбирал и осъзнавал мотивите за това поведение, както и вредата от правонарушението, започнал да приема като справедливо наложеното му наказание. Свидетелят отчел мотивация за законосъобразно поведение при живот на свобода и промяна в нагласите и стремеж към водене на правомерен начин на живот. Бил отчетен още категоричен стремеж и желание осъденият да се върне в обществото на свободните граждани и да спазва правилата. Всяка една от подзоните била намалена с 1 точка, като в тази връзка свид. Я. заяви, че към момента на изготвяне на оценката е бил необходим малко по-дълъг период от време, в който той да получи нужната му убеденост в положителното развитие на Д.. Тоест налице била положителна поведенческа промяна у лишения от свобода, но на Я. били необходими още месец или два месеца, за да заяви нейната категоричност. Затова сега вече той можел да каже, че към днешна дата промяната е трайна. Посоченото изявление означава, че в текущия доклад от 11.10.2019 г. и в писменото становище от 7.11.2019 г. свидетелят е направил невярно твърдение, окачествявайки тогава промяната като трайна и даваща основание да се подкрепи искането на осъдения за предсрочно освобождаване. В същото време не може да бъде подминато заявеното от свидетеля в съдебно заседание, че двата посочени по-горе документа били с идентично съдържание, защото „за един месец няма какво да се отчете в поведението на лишения от свобода“ и още: „осъденият е тръгнал в положителна промяна“, като оставащите месеци от наказанието „ще бъдат затвърждаване на тази положителна промяна, което ще доведе до още някакъв спад в оценката“.

    Следва да бъде отбелязана и неистинността на показанията на свидетеля, че осъденият посетил пенитенциарните мероприятия по повод Деня на народните будители и друг, неуточнен от Я. празник на 6.11.2019 г. Видно от справката на началника на затвора, Д.Д. не е присъствал на лекторията на 1.11.2019 г. поради трудова ангажираност на външен работен обект, а лектория на 6.11.2019 г. не е имало.

    Съдът приема, че действително е започнал процес на положителна поведенческа промяна у осъдения. Същевременно, отчитайки данните в първоначалния доклад от 16.05.2019 г., съдът не може да приеме, че за период само от 6 месеца са били изградени трайни позитивни промени в нагласите и поведението на Д.. Още повече като се има предвид, че осъденият изтърпява трето наказание „лишаване от свобода“ – същият е търпял наказание „лишаване от свобода“ за срок от 6 месеца за престъпление по чл. 195, ал. 1 вр. чл. 194, ал. 1 вр. чл. 20, ал. 2 НК и „лишаване от свобода“ за срок от 2 години и 3 месеца за престъпление по чл. 212, ал. 4 вр. ал. 1 вр. чл. 20, ал. 2 вр. чл. 26 НК, като и тогава не е имал деструктивно поведение в пенитенциарното заведение.

    Съдът намира за неприемлив стремежа на свид. Я. да омаловажи първата оценка на риска от рецидив с аргумента, че периодът на наблюдение върху лишените от свобода преди изготвяне на първоначалния доклад бил малък – не повече от месец. Срокът за изготвяне на този доклад е ясно регламентиран в ЗИНЗС, а в случая от значение е и обстоятелството, че Д.Д. е бил преместен от Ареста в Затвора- Бургас на 22.03.2019 г. (вж. заповед № 343/21.03.2019 г. на началника на затвора), тоест инспекторът е разполагал с много повече време от необходимото за съставянето на доклада.

    По делото е изпратено сведение от 25.11.2019 г. от Димо Вълчев – свещеник капелан в Затвора-Бургас. В него свещеникът е посочил, че „л.св. Д.Д. се покайва за грешките които е извършил, дълбоко съжалява и споделя християнските ценности: смирен, милосърден, кротък, трудолюбив и отговорен“. Във връзка с това е необходимо да бъде отбелязано, че осъденият е посещавал богослуженията, които се провеждали по график всеки вторник от 13:00 часа, в периода преди извеждането му на работа (вж. справката от началника на затвора). Д.Д. е бил назначен на работа във ВРО ПМУ със заповед № 51 от 31.07.2019 г. на началник сектор ЗО „Житарово“, считано от 1.08.2019 г. При положение че към 16.05.2019 г. (датата на изготвяне на първоначалния доклад) са били отчетени устойчиви криминални нагласи и осъденият не е имал мотивация за промяна, то съдът намира, че направената от свещеника преценка за нагласите на осъдения не може безрезервно да бъде споделена. В тази насока твърде показателно е заявеното от осъдения в съдебно заседание, че посещава храма още от ученик, за да запали свещичка за здраве. Очевидно в случая редовните посещения в храма не са израз на желание за правомерен начин на живот.

    С оглед на изложените съображения, съдът прие, че събраните по делото доказателства не обосновават извод за настъпила трайна и устойчива положителна промяна в поведението на Д.. При липсата на убедителни доказателства, че осъденият се е поправил и че процесът на неговото превъзпитаване и поправяне е приключил, молбата за условно предсрочно освобождаване следва да бъде оставена без уважение като неоснователна.

    Мотивиран от горното и на основание чл. 440, ал. 1 от НПК, съдът

    О П Р Е Д Е Л И: № 342

    ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на осъдения Д.Г.Д. с ЕГН ********** за условно предсрочно освобождаване от неизтърпяната част от наказанието „лишаване от свобода“, наложено с одобрено на 10.04.2019 г. споразумение по НОХД № 348/2019 г. по описа на Бургаския окръжен съд.

    Определението подлежи на обжалване от осъдения и началника на затвора и на протест от прокурора в седемдневен срок пред Апелативен съд – гр. Бургас.

 

                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

Протоколът се изготви в съдебно заседание, което приключи в 10.20 часа.

 

СЕКРЕТАР:                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: