Решение по дело №2439/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 19 февруари 2024 г.
Съдия: Величка Атанасова Георгиева
Дело: 20237180702439
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 2 октомври 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

   Р Е Ш Е Н И Е

 

 

№1604

 

Град Пловдив, 19 февруари 2024 година

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПЛОВДИВ, І отделение, ХІV състав, в открито заседание на осемнадесети януари през две хиляди и двадесет и четвърта  година в състав:

 

          СЪДИЯ: ВЕЛИЧКА ГЕОРГИЕВА

 

при секретаря Недялка Петкова, като разгледа докладваното от съдия Георгиева административно дело № 2439 по описа на съда за 2023 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на Дял Трети, Глава Десета, Раздел Първи от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.172, ал.5 от Закона за движението по пътищата /ЗДвП/.

Образувано е по жалба на Ш.С.А., ЕГН ********** ***, чрез адв. Ж.П., против заповед за прилагане на ПАМ № 23-1030-000037/ 20.01.2023г. на началник група в сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР – Пловдив, с която на оспорващия е наложена принудителна административна мярка по чл. 171, т. 1, б. "б“ от ЗДвП – временно отнемане на свидетелството за правоуправление на МПС на водач, който откаже да бъде проверен с техническо средство или с тест, изследван с доказателствен анализатор или да даде биологични проби за химическо изследване и/или химико-токсикологично лабораторно изследване - до решаване на въпроса за отговорността му, но не повече от 18 месеца.

В жалбата се излагат съображения за неправилност и незаконосъобразност на оспорения акт. Сочи се, че същият е издаден в нарушение на материалния закон и при допуснати съществени процесуални нарушения. Претендира се отмяна на оспорвания акт. В писмено становище от процесуалния представител на жалбоподателя се поддържа жалбата и се претендира присъждане на направените в съдебното производство разноски.

Ответникът – началник група в сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР – Пловдив в нарочно становище намира жалбата за неоснователна. В този смисъл моли същата да бъде отхвърлена, а оспорената заповед да бъде оставена в сила като правилна и законосъобразна. Прави възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение.

Окръжна прокуратура – Пловдив не взема становище по жалбата.

Жалбата е подадена в рамките на установения за това преклузивен процесуален срок и при наличие на правен интерес срещу административен акт, подлежащ на съдебен контрол, поради което се явява допустима.

Разгледана по същество, същата е основателна, поради следните съображения:

Процесната заповед е издадена за това, че на 19.01.2023 г. на жалбоподателя, в качеството му на водач МПС, е извършена полицейска проверка около 20.02 ч., в хода на която е отказал проверка с тест за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози и не е изпълнил предписание за химико-токсилогично лабораторно изследване за установяване на наркотични вещества или техни аналози. Съставен му е АУАН и е издадена ЗППАМ и талон за изследване, екземпляри от които са били връчени на нарушителя.

Пловдивският административен съд, въз основа на приетите за установени факти и след служебна проверка на оспорения акт, съгласно чл. 168, ал. 1 от АПК, на всички основания по чл. 146, както и на основание чл. 169 АПК, счита следното: По смисъла на чл. 171, ал. 1 ЗДвП принудителните административни мерки се налагат за осигуряване безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения по този закон, поради което те са от вида на преустановяващите ПАМ.

Описаните в АУАН № 801887 от 19.01.2023 г. фактически обстоятелства за извършено административно нарушение по ЗДвП съставляват едновременно и фактически обстоятелства за издаване на обжалваната заповед. Според чл. 189, ал. 2 от ЗДвП редовно съставените актове по този закон имат доказателствена сила до доказване на противното. В случая, няма спор между страните по установената от административния орган фактическа обстановка, не се оспорва и от жалбоподателя.

По делото бе представено и прието от жалбоподателя постановление за частично прекратяване на наказателно производство № 878 от 10.07.2023 г. на Районна прокуратура – Пловдив по ДП № 42/ 2023 г. по описа на РУ 06 при ОД на МВР – Пловдив, с което наказателното производство против жалбоподателя за престъпление по чл.343б, ал.3 от НК е било прекратено поради заключение на извършената експертиза, която установява липсата на наркотични вещества в кръвта на жалбоподателя.

Въз основа на събраните доказателства по делото съдът намира за безспорна установената от събраните писмени доказателства по делото фактическа обстановка.

Съгласно разпоредбата на чл. 168, ал. 1 от АПК съдът не се ограничава само с обсъждане на основанията, посочени от оспорващия, а проверява законосъобразността на оспорения административен акт на всички основания по чл. 146 от АПК.

Обжалваната заповед е издадена от компетентно длъжностно лице по смисъла на чл. 172, ал. 1 от ЗДвП съгласно приложената по делото заповед № 317з-3162/15.04.2022 г. на директора на ОД на МВР – Пловдив и заповед № 8121з-1524/ 09.12.2016 г. на министъра на вътрешните работи, в необходимата писмена форма. В заповедта е цитирана приложимата законова разпоредба, регламентираща условията за налагане на ПАМ - чл. 171, т. 1, б. "б" от ЗДвП. Изложени са фактическите основания, които са мотивирали административния орган да я издаде, основно чрез препращане към съдържанието на съставения срещу водача АУАН, който е неразделна част от административната преписка.

Разпоредбата на чл. 171, ал. 1 б. "б" ЗДвП предвижда, налагането на ПАМ при управляване на моторно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта над 0, 5 на хиляда, установена с медицинско и химическо лабораторно изследване или с изследване с доказателствен анализатор, или с друго техническо средство, определящо съдържанието на алкохол в кръвта чрез измерването му в издишания въздух, или след употреба на наркотични вещества или техни аналози, установена с медицинско и химико-токсикологично лабораторно изследване или с тест, както и който откаже да бъде проверен с техническо средство или с тест, изследван с доказателствен анализатор или да даде биологични проби за химическо изследване и/или химико-токсикологично лабораторно изследване – до решаване на въпроса за отговорността му, но за не повече от 18 месеца; при наличие на изследване от кръвна проба или изследване с доказателствен анализатор по реда на чл. 174, ал. 4 установените стойности са определящи.

В настоящия случай, нарушението на водача е констатирано от компетентни длъжностни лица и е съставен АУАН, който съгласно чл. 189, ал. 2 от ЗДвП се ползва с обвързваща доказателствена сила до доказване на противното. По делото не се спори относно фактите, послужили като предпоставка за издаване на заповедта, а именно управляване на МПС от адресата на заповедта и отказ да се извърши тест за употреба на наркотични вещества или техни аналози, съответно да се даде проба за химико-токсикологично лабораторно изследване. Спорът е дали при тези факти, административният орган е следвало да издаде оспорената заповед или не.

Предназначението и ефектът на налагане на ПАМ по реда на чл. 171, т. 1 буква "б" ЗДвП е именно да се преустанови нарушението с цел да се осигури безопасността на движението. Последното от своя страна предполага незабавни фактически действия. При установяване на фактическите основания, визирани в хипотезата на правната норма, органът действа при условията на обвързана компетентност и няма право на избор или свободна преценка относно налагането на ПАМ и е длъжен да издаде административен акт с указаното в закона съдържание.

При спазване на чл. 170, ал. 1 от АПК ответникът по оспорването е доказал обстоятелствата, които изискват налагане на принудителната административна мярка по чл. 171, т. 1, б. "б" от ЗДвП към момента на издаването й. В тежест на жалбоподателя е да установи факти, от които черпи права, като обори констатациите на административния орган.

Обстоятелството, че жалбоподателят е дал биологичен материал за изследване след намесата на съда по реда на чл. 146 НПК не променя горните изводи. За съставомерността на деянието и изясняване на въпроса за отговорността е от значение фактът на отказ от тестване, съответно отказ за даване на биологичен материал за установяване наличието на наркотични вещества. Въпреки това извършеното последващо медицинско и химико-токсикологично лабораторно изследване за установяване на употреба на наркотични вещества или техните аналози е част от процедурата по установяване отговорността на водача по чл. 5, ал. 3, т. 1, пр. 2 от ЗДвП. В случай, че същото не е дало резултат към момента на издаването на ЗППАМ по чл. 171, т. 1 б. "б" ЗДвП, а такъв е получен в по-късен момент, макар и в друго производство, то същото следва да се съобрази на основание чл. 142, ал. 2 от АПК.

Видно от представеното прокурорско постановление, от назначената токсикохимическа експертиза в лаборатория във ВМА – София се установява, че в кръвта на А. не се установява наличие на наркотични вещества. Доказателственото значение на негативния резултат от изследваната от токсилогичната експертиза кръвна проба от жалбоподателя е съобразен от прокурора при РП Пловдив при решаване на въпроса за отговорността на водача. След като според този резултат биологичната проба кръв за употреба на наркотични вещества на жалбоподателя е отрицателна, то въпросът за отговорността е решен, а наложената ЗППАМ се явява незаконосъобразна. С оглед на изложеното, жалбата се явява основателна и следва да бъде уважена.

Съобразно изхода на спора, на основание чл. 143, ал. 1 от АПК, на жалбоподателя следва да се присъдят направените от него разноски по делото, които са своевременно поискани и доказани в размер на 760 лева, от които 10 лева - държавна такса и 750 лева – адвокатско възнаграждение. Неоснователни са възраженията на процесуалния представител на ответника за прекомерност на претендираното адвокатско възнаграждение, доколкото същото е под предвидения минимален размер в чл. 8, ал. 3 от Наредбата за минималните размери на адвокатските възнаграждения.

Във връзка с гореизложеното на основание чл. 172, ал. 2 от АПК, Административен съд - Пловдив

 

Р    Е    Ш    И :

 

ОТМЕНЯ заповед за прилагане на ПАМ № 23-1030-000037/ 20.01.2023г. на началник група в сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР – Пловдив.

ОСЪЖДА Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи – Пловдив да заплати на Ш.С.А., ЕГН ********** ***, сумата от 760лв. /седемстотин и шестдесет лева/ разноски по делото.

          Решението не подлежи на обжалване.

                                                                                            

                                       

СЪДИЯ: