Решение по дело №172/2019 на Районен съд - Дупница

Номер на акта: 207
Дата: 4 юни 2019 г. (в сила от 1 ноември 2019 г.)
Съдия: Светла Василева Пейчева
Дело: 20191510200172
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

04.06.2019г.

 

 

 

Дупница

 
 


Номер                                                  Година                                     Град

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

       НО,III

 
 


Районен съд – Дупница                                                                                                        състав

19 март

 

2019

 
 


на                                                                                                           Година

Светла Пейчева

 
В публично съдебно заседание в следния състав:

Председател

Членове

Съдебни заседатели:

 

 
        1.

 

 

     Румяна Агонцева

 
         2.

 

 
Секретар:

Председателя на състава

 
Прокурор:

Сложи за разглеждане докладваното от

           Н А Х

 

172

 

2019

 
 


                                      дело №                                     по описа за                                   

 

Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба на „Ведека- Т“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Дупница, общ. Дупница, ж.к. „Бистрица“ бл. 92, вх. А, ет. 1, ап. 3, управлявано и представлявано от Кристиян Асенов Христов, подадена срещу НП №10-0000840 от 14.01.2019 г., издадено от Директор на Дирекция „Инспекция  по труда“ – гр. Кюстендил, с което на жалбоподателят на основание чл.416, ал.5, вр. чл.413, ал.2 КТ, е наложено административно наказание „имуществена санкция” от 1 500.00 (хиляда и петстотин) лв., за това, че при извършена проверка относно спазване разпоредбите на трудовото законодателство по работни места на 11.09.2018 г. и по документи на 04.10.2018 г., на „Ведека- Т“ ЕООД гр. Дупница, представлявано от Кристиян Асенов Христов –управител, стопанисващо шивашки цех в гр. Дупница, ул. „Драгой Болярин“ № 2, е установено, че дружеството в качеството си на работодател по смисъла на § 1, т. 1 от ЗП на КТ до 25.09.2018 г. не е документирало в книга за инструктаж провеждането на първоначален инструктаж по безопасност и здраве при работа на лицето   И.- , с ЕГН **********. От 05.06.2018 г. лицето изпълнява задълженията си като  „шивач“ мъжко и дамско облекло“ по трудов договор № 010/05.06.2018 г. - нарушение по чл.11, ал.5 във вр. с чл. 12, ал. 2 от Наредба №РД-07-2/16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд.

В жалбата е посочено, че са допуснато нарушения на процесуалноправите и материалноправните правила, както и че същото не е доказано по безспорен начин. Моли същото да бъде отменено като незаконосъобразно или да бъде изменено, поради обстоятелството, че на 16.03.2018 г. при провеждане на курс за шивачки,  по проект „Хоризонти“ 3 НПДЗ 2018 г. в Център за професионално обучение към „Атлас“ 1972 ЕООД, като мястото на провеждане на курса е било в цеха на ул. „Драгой Болярин“ № 2, в управляваната  от дружеството-жалбоподател фирма, че все пак инструктаж е проведен, поради което и следва да се приложи разпоредбата на чл. 415в, ал.1 КТ. Приложено е копие от книга за инструктаж

Жалбоподателят - редовно призован, не се явява представител. За него се явяват процесуален представител – адвокат Д., която поддържа жалбата. Излагат като довод, че инструктаж е бил проведен предварително при провеждане на курса за шивач, поради което НП се явява необосновано.

 За административно наказващия орган, редовно призован, се явява процесуален представител – ст. юрисконсулт Гогова. В съдебно заседание поддържа, че НП следва да бъде потвърдено. Излага подробни съображения, подкрепящи доводите за правилност и законосъобразност на издаденото НП. Сочи,  че нарушението касае не за това, че не е проведен инструктаж, а  затова, че не е документиран.

По делото са събрани гласни и писмени доказателства, чрез разпита на актосъставителя Любомир М. и свидетеля по акта Д.В.. Показанията на двамата свидетели са в посока, че поддържат констатациите отразени в АУАН, като показанията на двамата са безпротиворечиви, взаимно допълващи се в логична връзка и последователност едно спрямо друго, поради което и не се налага тяхното подробно обсъждане, и водещи на извод за извършено административно нарушение, а именно, че при проверката установили, че едно лице, след попълване на декларация, че е на работа в дружеството, е установено, че до 25.09.2018 г. работодателят не е документирал в книгата за инструктаж, че е проведен такъв за безопасност на здравето. В тази връзка,  при съставяне на АУАН, са иззети като доказателства копия от книга за проведен инструктаж, декларацията попълнена от работещото лице, трудов договор, справка за приети и отхвърлени уведомления по чл. 62, ал. 5 от КТ. Същите са приложени по администравнонаказателната преписка.

В хода на съдебното следствие е разпитана св.  И. –, която заявява, че освен на проведения курс ѝ е проведен инструктаж, такъв ѝ е проведен  устно след като била одобрена и назначена на работа.

Районният съд, като прецени събрания по делото доказателствен материал и след обсъждане на наведените от страните основания, намира за установено от фактическа страна следното:

На 15.10.2018 г. актосъставителя инж. Любомир М. на длъжност “старши инспектор“,  в присъствието на св. Д.В. съставили АУАН № 10- 0000840 на дружеството-жалбоподател за това, че при извършена проверка относно спазване разпоредбите на трудовото законодателство по работни места на 11.09.2018 г. и по документи на 04.10.2018 г., на „Ведека- Т“ ЕООД гр. Дупница, представлявано от Кристиян Асенов Христов –управител, стопанисващо шивашки цех в гр. Дупница, ул. „Драгой Болярин“ № 2, е установено, че дружеството в качеството си на работодател по смисъла на § 1, т. 1 от ЗП на КТ до 25.09.2018 г. не е документирало в книга за инструктаж провеждането на първоначален инструктаж по безопасност и здраве при работа на лицето   И.- , с ЕГН **********. От 05.06.2018 г. лицето изпълнява задълженията си като  „шивач“ мъжко и дамско облекло“ по трудов договор № 010/05.06.2018 г. - нарушение по чл.11, ал.5 във вр. с чл. 12, ал. 2 от Наредба №РД-07-2/16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд. АУАН е предявен на управителя на дружеството на същата дата. Същият не е отразил в графата за писмени бележки и обяснения, че има възражения по направените констатации. Такива не са постъпили в срока по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН.

Въз основа на така съставения АУАН АНО е издал атакуваното НП, в което е възприел същата фактическа обстановка и правна квалификация.

С оглед на така установеното от фактическа страна, съдът прави следните правни изводи:

Жалбата е подадена от надлежна страна, поради което е процесуално допустима. НП е връчено на 22.01.2019 г., като е депозирана жалба на 28.01.2019 г. Разгледана по същество същата е основателна.

Настоящият съдебен състав  счита, че е допуснато съществено процесуално нарушение, довело до ограничаване  правото на защита на дружеството-жалбоподател. А именно в процесното наказателно постановление е допуснато  нарушение на чл. 57, ал. 1, т. 6 от ЗАНН. Задължително изискване за АНО е да опише нарушението, като описанието да съответства на посочените за нарушени правни норми.

Същественото в случая според съда е това, че неправилно контролния орган е определил субекта на административно нарушение. Съображенията за това са следните:

Съгласно разпоредбата на чл.281, ал.1 от КТ, всички работници и служители се инструктират и обучават по безопасните методи на работа, а съобразно чл.10, ал.1 от Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г. за условията и реда за провеждане на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд (обн. ДВ бр.102/2009 г.) инструктажът по безопасност и здраве при работа има за цел да даде на работниците и служителите практически указания за безопасно изпълнение на трудовата дейност, както и да ги запознае с конкретните условия на работа. Административнонаказателната отговорност на въззивника е ангажирана за нарушение по чл. 11, ал. 5, във вр. с чл. 12, ал. 2  от Наредба № РД-07-2/16.12.2009 г. за условията и реда за провеждане на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здровословни и безопасни условия на труд, който гласи, че инструктажите, проведени по реда на Наредбата, се документират в Книги за инструктажи съгласно приложение № 1. В ал.1 на същата разпоредба е казано, че работодателят осигурява провеждането на инструктажи по безопасност и здраве при работа на всеки работещ независимо от срока на договора и продължителността на работното време.

От разпоредбата на чл. 2 от Наредбата, става ясно, че работодателят има задължението да осигури на всеки работещ подходящо обучение и/или инструктаж по безопасност и здраве при работа в съответствие със спецификата на професията/извършваната дейност и на работното място.

 Разпоредбата на чл.12, ал.1 от същата наредба гласи: „Начален инструктаж се провежда на лицата, които постъпват на работа, както и на лицата по чл.11 ал.1 т.1-5 с оглед запознаването им със: 1.) основните правила и изисквания по безопасност и здраве при работа в предприятието; 2.) вида и характера на извършваната работа; 3.) специфичните опасности и рисковете за здравето и живота на работещите; 4.) изискванията към тяхното поведение.“ От своя страна, чл. 3 от цитираната наредба забранява на работодателят да допуска до работа работник и служител, който не притежава необходимите знания и умения и/или не е инструктиран по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд.

Съгласно чл. 11, ал. 1 от Наредбата работодателят осигурява провеждането на инструктажи по безопасност и здраве при работа на всеки работещ независимо от срока на договора и продължителността на работното време.

От разпоредбата на чл. 2 от Наредбата, става ясно, че работодателят има задължението да осигури на всеки работещ подходящо обучение и/или инструктаж по безопасност и здраве при работа в съответствие със спецификата на професията/извършваната дейност и на работното място.

В чл.11, ал.2 от тази Наредба е посочено, че инструктажите по чл.10, ал.3 се провеждат от длъжностни лица с подходящо образование по ред и при условия, определени от работодателя, като се отчитат характерът на изпълняваната работа, конкретните условия на работното място и съществуващият професионален риск.

От анализа на цитираните разпоредби се установява, че задължението на работодателя е да осигури провеждането на инструктаж чрез определянето на длъжностно лице, което да извършва и документира инструктажа. Тоест документирането на проведения инструктаж е вменено в задължение не на работодателя, а на съответното длъжностно лице, което го е извършило. Въззивното дружество като работодател би могло да носи отговорност по наредбата  в случай че изобщо не е определило лице да провежда инструктажа (нарушение на чл.11, ал.1) или ако допусне до работа лице, което не е инструктирано (нарушение на чл. 3 от Наредбата).

На следващо място според настоящия съдебен състав недокументирането на проведен инструктаж, за каквото деяние е ангажирана отговорността на въззивника не представлява нарушение по смисъла на чл. 6 от ЗАНН, защото за това деяние санкция не е предвидена. В тази връзка следва да се отбележи, че приложената от АНО санкционна норма на чл. 413, ал.2 от КТ изисква деецът да не е изпълнил задълженията си по осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, а с провеждането на инструктажа, макар и недокументиран, това задължение е изпълнено - работникът е бил запознат с всички особености и опасности във връзка с работата, която изпълнява. Както бе посочено по-горе в мотивите нарушение ще има ако инструктаж не е бил проведен. В случая обаче такова обвинение не е повдигнато и не за това е наказан въззивника.

Поради изложените съображения, съдът намира, че процесното НП е издадено при допуснати нарушения на процесуалните правила и в нарушение на материалния закон, поради което същото е незаконосъобразно и като такова следва да бъде отменено.

Мотивиран от горното и на основание чл. 63, ал. 1, предл. ІІІ-то от ЗАНН, Районен съд гр. Дупница

Р  Е  Ш  И  :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление №10-0000840 от 14.01.2019 г., издадено от Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Кюстендил, с което на основание чл.416, ал.5, вр. чл.413, ал.2 КТ, е наложено административно наказание „имуществена санкция” от 1 500.00 (хиляда и петстотин) лв. за нарушение по чл.11, ал.5 във вр. с чл. 12, ал. 2 от Наредба №РД-07-2/16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд,  на „Ведека- Т“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Дупница, общ. Дупница, ж.к. „Бистрица“ бл. 92, вх. А, ет. 1, ап. 3, управлявано и представлявано от Кристиян Асенов Христов, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му на страните пред Административен съд - Кюстендил.

                         

                         

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: