О П
Р Е Д
Е Л Е
Н И Е
Гр.София , 23. 06. 2020г.
СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, наказателно отделение, 17-и въззивен състав, в закрито заседание на 23.06, две хиляди и двадесета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: СНЕЖИНА
КОЛЕВА
ЧЛЕНОВЕ : ПЕТЪР САНТИРОВ
Мл. с-я : РОСИ
МИХАЙЛОВА
разгледа, докладваното от съдия Колева
нчд № 5079 /
2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:
Делото е по реда на чл. 243, ал.7 от НПК.
С определение от 25.09.2019г. по НЧД № 14588/19г., СРС , 7- и състав е потвърдил постановление на СРП от 22.08.2019г. за прекратяване на наказателното производство ДП № 11134/18г. по описа на СРТП – ОР СДВР.
Определението е обжалвано от в срок от пострадалата С.Р. Г.-К.с искане да се отмени. Твърди се, че данните по делото не са оценени в съвкупност, т.к. са игнорирани настъпилите усложнения в здравословното състояние на лицето – „значително затрудненото й движение, довело до трайно увреждане на здравето“, преценено от повереника като причинена й средна телесна повреда.
От СРП становище не е постъпило.
Софийски градски съд, намери следното :
Данните по делото не сочат на всестранно и безсъмнено изясняване на получените от С.Р. Г.-К.увреждания от ПТП-то с оглед не само първоначално установените й увреждания в резултат на изследвания към 22.01.2018г. и 30.01.2018г., но и с оглед субективните й оплаквания , продължили през 2018г. и наложили оперативната интервенция и хоспитализацията й през януари на следващата 2019 година.
Така първата СМЕ по писмени данни от 27.09.2018г., изготвена от д-р В.е установила следните причинени на Г.-К.увреждания: контузия на левия глезен, контузии на корема и гръдния кош; контузия /навяхване /на шията; охлузвания в дясно челно на главата; вътречерепна травма / при нормална енецефалограма/; частично разкъсване на вътрешната успоредна връзка, съпътстващо от огнища на медуларен едем /оток на костния мозък/ в странчиния кондил на лявата бедрена кост, по медиалната /предна/ фасета на пателата /коляонно капаче/ и по хода на ставните повърхности на праксмилната тибио-фибуларна става / глезенна става откъм малкопищялната кост /- / 30.01.2018г./ и открита рана по окосмената част на главата 23.01.2018г. Даденото заключение е, че се касае за мекотъканни травми, реализирали временно разстройство на здравето, неопасно за живота при ненастъпили усложнения в оздравителния период от ортопедично, съдово, неврологично или друго естество/ .
ДСМЕ по писмени от 28.04.2019г., изготвена от д-р В., след анализ на медицинска документация от История на заболяването по повод осъществена хоспитализация и операция от 07.01. до 14.01.2019г. е установила, че са били диагностицирани клинчино и чрез образни изследвания следните диагнози фас – фрактура остеохондрали на медиалния кондил на лява бедрена кост; дисекираща остеохондроза и лезия на медиалния менискус на лямвото коляно със субективни оплакванияь за болки и и ограничени движения в лявата колянна става. Оценено е, че на клиничен съвет било взето решение да се осъществи остеохондропластика и парцеална менисцектомия на увредената част на менискуса и че след изписването бил издаден болничен лист за временна неработоспособност за 8 дни. В.л. е посочило, че проведената операция е била наложителна, с оглед продължаващите субективни оплаквания на пациентката, както и че тези допълнителни материали не дават основание за корекция или и допълнение на към определената медико – биологична характеристика на уврежданията от първоначалната експертиза .
Изготвената КСМЕ от 23.05.2019г. с участие освен на специалист по съдебна медицина и на ортопед е следвало да отговори на въпроса : след проучване на цялата медицинска документация какво лечение е било предприето и наложително ли е било . Вещите лица В.и д-р Н.Ц./ УМБАЛСМ Пирогов/ в заключението са посочили, че оперативната интервенция е била наложителна предвид продължаващите субективни оплаквания и с цел предотвратяване на допълнителни усложнения на опорната функция на долния крайник и ходенето, които са били затруднени за срок по – кратък от 30 дни от датата на оперативната интервенция / в епикризата липсвали данни за препоръки: рехабилитация, физиотерапия , помощни средства при ходене и др./ Счетено е, че не се налага промяна или допълване на първоначалната СМЕ относно медико-биологичната квалификация на телесната повреда.
В същото време в КСМЕ от 23.05.2019г. при анализа на данните по делото са изтъкнати съществени, според настоящия състав обстоятелства, а именно:
заявено е, че от първоначалната медицинска документация установените травми отговарят на навяхване на лявото коляно и лечението му е 3 седмици покой; подчертано е, че в първоначалната документация липсва отбелязване на увреда на медиалния мениск . Отчетено е, че такава увреда е възможна като част от първоначалната увреда, още повече, че се среща 10 пъти по – често от тези на латералния, но такава увреда не е била установена на 30.01.2018г; относно остеохондралната фарктура на медиалния бедрен кондил е посочено, че не може да се докаже връзка с установения едем на латералния бедрен кондил ; относно нуждата от оперативна интервенция същата е била нужна, но се счита, че не може да се докаже причинно – следствената връзка между претърпяното ПТП и показанията на оперативно лечение.
Така дадените отговори на вещите лица и в частност приетата от тях липса на причинна връзка между ПТП от 22.01.2018г. и установените клинично и рентгенографски увреждания, наложили операция на 07.01.2019г., е било нужно да се внимателно да се оценят от решаващият орган, т.к. : в самата оперативна документация / предоперативна епикриза/ е било отразено, че болки и блокажи на ставата, датирали от злополуката с л.а. на 22.01.2018г. , а и самите вещи лица са заявили, че този вид увреда е 10 пъти по – честа от тази на латералния мениск;
в гласните свидетелски показания, пострадалата на 06.12.2018г.
е очертала субективните си оплаквания относно болка в коляното при движение и при сгъване и разгъване, което кореспондира и данните от личната й лекарка д-р – св. П.Х., която поддържа, че й е издала направление за ортопед на 22.03.2018г. /препоръчал кинезетерапия, болкоуспокояващи и оперативно лечение/; последната свидетелка сочи, че заради оплакванията отново е била посетена „Софиямед“ и чрез ЯМР е установено все още частично разкъсване на връзката, а на 01.11.2018г.при изследването на пострадалата в МДЛ „Спектър“ било установено не скъсване на връзка, а Бейкарова киста;
писмените доказателства - Амбулаторен лист от 22.03.2018г. за
преглед на С.Р. Г.-К.в МЦ „Св.Петка“ / л.102/ и МР изследване от МДЛ „Спектър“ от 01.11.2018г. / л.201/ са потвърждение на данните от посочените гласни източници.
Всички тези източници са останали извън вниманието на вещите лица, а наличието им поражда съмнения относно пълнотата и обосноваността на ДСМЕ и КСМЕ.
Отделно с оглед противоречивия доказателствен материал : липса на констатирани увреди по ляво коляното от 22.01.18г. ; установяване на такива на 30.01.18г.; допълнително данни за МРТ изследване от 22.03.18г. и от 01.11.2018г., но не събрани и оценени; медицинска документация от история на заболяването № 190/07.01.2019г. е необходимо да се обмисли при повторна експертиза вещите лица да изследват всички гласни, писмени източници, като в допълнение да се извърши самостоятелно разчитане на дисковете /снимките/ лявата колянната става на С.Р., приложени по делото, а при необходимост да се съберат данни от лечебните заведения / само за пример от 22.03.18г. , от 01.11.2018г. и от ИЗ от 07.01.2019г./ и на тази база да се даде отговор от съответни вещи лица какви са уврежданията / вид и продължителност на страданието/ при С.Р. К.-Г.; какъв е механизма на причиняването им, като и по всички други въпроси, които разследващите намерят за относими за изясняване на делото.
С оглед горното, въззивният съд намери, че постановлението на СРП е незаконосъобразно и необосновано, поради което и следва да се отмени, както потвърждаващото го определение на СРС.
Воден от горното и на основание 243, ал.8 вр. с ал.6 вр. ал.5, т. 3 НПК , СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД
О П
Р Е Д
Е Л И :
ОТМЕНЯ определение на СРС от 25.09.2019 на СРС, н.о. 7-и състав по н.ч.д. 14588/19г. , а вместо него постановява
ОТМЕНЯ постановление на СРП от 22.08.2019г. за прекратяване на наказателното производство ДП № 11134/18г. по описа на СРТП – ОР СДВР, пр.пр. № 14078/2018г. и
ВРЪЩА делото на СРП, с оглед посоченото в мотивната част.
Определението не подлежи на обжалване и протест.
Да се уведомят страните .
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: