Решение по дело №632/2019 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 52
Дата: 19 февруари 2020 г.
Съдия: Рената Георгиева Мишонова-Хальова
Дело: 20191400500632
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 28 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е №52

 

гр. ВРАЦА,  19.02.2020 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Врачанският окръжен съд ,гражданско  отделение, в публично заседание на 29  януари две хиляди и двадесета година                

в състав:

 

Председател:Рената Г.Мишонова- Хальова

    Членове:Мария  Аджемова

                                Иван Никифорски-мл.с.

 

   

при участие на секретар Веселка  Николова

като разгледа докладваното  от съдия  Мишонова- Хальова              

въз. гр.дело N` 632 по описа за 2019 год.,за да се произнесе взе предвид:

     С решение № 193/24.10.2019 г състав на  ВКС по гр.д.№4781/18 г по описа на ВКС  е допуснал касац. обжалване и е отменил  решение №242/23.07.2019 г по въз.гр.д.№106/18 г по описа на ВОС,в частта за родителските права над трите малолетните деца А., В. и  Н. С.Д., определяне на местоживеенето и режима за лични отношения с другия родител деца.

     Със същото  решение ВКС връща делото на ВОС за ново разглеждане от друг съд. състав в отменената част. С решението са дадени указания при новото разглеждане на делото, а именно:

     -да се изслушат децата навършили 10 год. възраст /А. и В./ съгласно чл. 15 ал.1 и2 от ЗЗакр. на детето

     -да се изслуша съдебно- психологическа експертиза, с оглед твърденията на майката, че е наложителна промяна за децата на средата ,в която живеят ,с оглед възрастта им и опасността да се отглеждат  без надзор при баща им.

     -да се изслушат отново родителите за преценка настъпила ли е промяна на отношението на децата към всеки от двамата родители.

      При новото разглеждане  делото от ВОС в отменената част, съдът е изпълнил указанията на ВКС като е постановил изслушване на двете малолетни деца над 10 г/ А. и В./, изслушал е отново родителите  във връзка с   желанието и на двамата за предоставяне род. права, местоживеене и режим за виждане с децата, изискал е нови актуални социални доклади от Д"СП" от гр.*** и гр.*** както и назначаването на специализирана  съдебно- психологическа експертиза относно  факта налице ли е  отчуждение на децата към някой от родителите, в каква степен ,защо и ако има такова родителско отчуждение как се отразявана децата и как ще се отрази и занапред?

     Съдът е събрал и нови писмени доказателства свързани с искането и на двамата родители за предоставяне род. права , вкл. и актуални фин.годишни  доходи за всеки от тях.

      Съд. състав ,след като обсъди  събраните по делото доказателства  пред МРСъд и при първото и второ  разглеждане на делото от ВОС относно иска за предоставяне  род. права над 3 деца , местоживеене и режим за  лични отношения с другия родител, приема  за установено следното:

     От приложеното  въз. гр.д.№106/18 г по описа на ВОС се  установява ,че  решението на ВОС №  242/23.07.2018 г е влязло в законна сила по отношение на  взаимната вина за развода между двете страни С. и Й. Д., а за самия развод и фамилното име  - в сила още с решението на МРСъд от 10.01.2018 г по гр.д.1276/17 г по описа на МРСъд, поради липса на жалба в тези части.

     Видно е ,че въззивният съд при новото разглеждане на делото следва да се произнесе отново по въззивната жалба на Й.Д., която обжалва решението на МРС от 10.01.2018 г по гр.д.1276/17 г по описа на МРСъд, с което род. права над трите деца са предоставени на бащата С.Д. , определено е местоживеене на децата ,с определен режим за лични контакти с майката .

     Във въззивната си жалба както и сега при новото разглеждане на делото в отменените части, въззивничката Й.Д. поддържа ,че бащата не е по- пригодния родител за отглеждането и възпитанието на трите  им деца и желае на нея да се предоставят род. права над децата, определи местоживеене *** , а на бащата определи режим за лични отношения.

      С оглед събраните доказателства по делото от факт. страна съд. състав приема следното:

     Не се спори между страните ,че са живели заедно  гр.*** от сключване на брака им на 20.11.2005 г до 21.08.2017 г, когато съпругата е напуснала сем. жилище като към тази дата и трите деца са били при нея в гр.***.  След подаване молба за развод, С.Д. отива в гр.*** и на 28.08.2017 г взима децата си от бабата и дядото по майчина линия и се прибират в гр. ***.

     С определение №207/15.03.2017 г въззивният съд е постановил на осн. чл. 323 ал.1 от ГПК привременни мерки относно упражняване род. права над трите деца като ги е предоставил на бащата с местоживеене *** , а на майката е определен режим за лични контакти-  всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 9 ч до 18 ч. и един месец през лятото /юли или август/, който да не съвпада с годишния  отпуск на бащата. Съдът е разпределил  и къде да прекарват децата коледните, новогодишните празници и рождените си дни ,според четна и нечетна години. Тези привременни мерки важат и към момента,  до постановяване на  окончателен влязъл в сила съд. акт относно род. права над децата на страните по делото.

     От събраните свидетелски показания се установява ,че в гр.*** децата живеят  в голям 4 стаен апартамент, собственост на родителите на бащата, който няма братя и сестри. Към момента на  приключване съд. следствие   С.  Д. заявява, че дядо му, който живеел в съседния апартамент  и му помагал за децата , е починал.

За бащата са посочени данни от соц. доклад  от гр.***, че  е работел в Ботевград на три смени като е пътувал непрекъснато , но сам той е декларирал  сега пред ВОС ,че работи във "В и К" *** като шофьор - редовна смяна и е  представил  от управителя на дружеството  служ. бележка ,че  по всяко време може да отсъства от работа,ако му се наложи. Бащата  декларира ,че  го подкрепят неговите кръстници и съседи ,които му помагат във всяко отношение при отглеждането на децата и  той разчита на тях.С.Д. заявява ,че  детето В., която има ТЕЛК 80% НТС поради заболяването "епилепсия" вече се оправяла, тъй като й намалили лекарствата с тенденция да се спрат, което радва бащата.М тази връзка е представил пред съда  нови писмени мед. документи.

     Майката пред ВОС заявява, че децата 2 години са живели при баща си ,тя иска да опита да дойдат да живеят при нея в гр.*** и да учат там. Същата е представила писм. доказателства ,че в гр. *** има спортен клуб за бойни изкуства и  школи по изкуства , където децата можели да се развиват пълноценно, както това правели сега в гр.***. Според Й. Д.  нейните родители на 53 и 63 г са в пенсионна възраст и могат да й помагат за отглеждането на децата, могат да живеят  в  жилището на родителите й в гр. ***.

     Съдът е изслушал на 12.12.2019 г двете непълнолетни деца А.  род. 2006 г и В. род. 2008 г., които са заявили че не желаят да  отидат да живеят в гр. ***  при майка си , а искат да останат  при баща си и да живеят четиримата  с него. Заявяват ,че майка им звъни всеки ден по телефона ,чуват се, но сестра им Н. род.2012 г не искала да се чува с майка си , била й обидена , не знаели защо. Децата твърдят ,че майка им ги е питала искат ли да  живеят с нея в гр. *** ,но те отказали. При осъществяване привременните мерки децата твърдят ,че или баща им ги кара  до гр. *** в определените съботни дни или майка им идва да ги вземе.

      Според присъстващия на  изслушването   на децата  А. и В. соц. работник от гр.***  -Н.М., те били искренни пред съда, били спокойни и М. ги виждала почти всеки ден. Знае ,че В. имала здравословни проблеми ,с нея работел ресурсен учител, бащата уведомявал соц. работник как са децата и най- вече за  здр. състояние на В..

      ВОС е назначил ,с оглед указанията на ВКС и психологическа експертиза за трите деца на страните по делото със задачи: дали има отчуждение на децата с някой от родителите, ако има до каква степен и защо и кат ще се отрази на децата отглеждането им без надзор при бащата , при положение ,че цял ден е на работа?

Според психолога  Д. К. психологическото изследване е обхванало както децата, така и техните родители в специализиран кабинет като използваните методи са били: беседа с децата и родителите поотделно  за оценка личностните качества, интелект, диагностика на тревожността и др. фактори посочени на стр. 78 по делото от експертизата.Заключението на в.л К. е ,че при детето А. е налице синдром на умерена степен на синдром на род. отчужденост/СРО/ ,  при В. е лека към умерена степен на СРО и при Н. -лека степен на СРО като и при трите деца има симптоми на негативно отчуждение към майката. Психологът заявява също, че  СРО  към майката  трите деца се  е създал защото те били когнитивно незрели и се подавали на внушения, а пък комуникацията между родителите им е нарушена и липсват единни правила за тяхното възпитаване. Дадена е и прогноза в заключението , а именно ,че следствие на СРО е възможно децата да развият в бъдеще емоционални е психически проблеми ,които да ги съпътстват цял живот и да имат психо -емоционален дисбаланс свързан с конфликта и раздялата на родителите им.Препоръчва се развиване на толерантност и способност да се уважава връзката на другия родител с детето и да се подпомага душевното здраве на децата.

     От актуалните  социални доклади се установява  ,че съществуват срещи от ДСП *** с бащата, посещения ,консултации като заключенията са ,че децата се чувстват добре и много спокойни при бащата, а В. и А. пък споделяли ,че не се чувстват добре като ходят при майка си в гр.***, където майката обръщала повече внимание на малката сестра  Н. род. 2012 г.

От актуалния соц. доклад от гр.*** се посочва, че майката   е работела в гр.*** като соц. работник , но от лятото на 2019 г вече е на труд. договор в МБАЛ в гр.*** и не пътува. Апартамента в който живее с родителите си е тристаен, отлични условия за децата , а  бабата и дядото  можели да  помагат . Твърди се ,че контактите между децата и майката не са прекъсвани , тя говори ежедневно с тях по телефона, а в  определените дни за контакти  и лични срещи ги взима в гр. ***.

      При така изложената факт. обстановка  се налагат следните правни  изводи:

     1. При произнасяне по въпроса на кого от родителите  да се предоставя упражняването на родителските права над децата  А., В. и Н., съдът изхожда преди всичко от интересите на децата.Съгласно чл.59, ал. 4 СК съдът решава въпросите по ал. 2,след като прецени всички обстоятелства с оглед интересите на децата като:възпитателските качества на родителите,полаганите до момента грижи и отношение към децата,желанието на родителите,привързаността на децата към родителите,пола и възрастта на децата,възможността за помощ от трети лица – близки на родителите,социално обкръжение и материални възможности.Така изброените критерии са възприети и в ППВС № 1/12.11.1974 г., чието задължително тълкуване е приложимо и при действащия Семеен кодекс, в сила от 2009 г. (Решение № 58 от 10.03.2011 г. на ВКС по гр. д. № 829/2010 г., III г. о., ГК).

     2.Извода на МРСъд за дълбоко и непоправимо разстройство  в брака на двете страни по делото, не могат да обосноват извод за лоши възпитателски качества или лош морален облик на който и да е от родителите. Няма и такива доказателства по делото,напротив и двамата родители са полагали грижи за децата до раздялата си.

Тъй като децата са останали да живеят при бащата , майката е била лишена от възможността да се грижи за тях, освен по време на определените лични контакти по привременните мерки, когато ги е взимала два пъти в месеца при нея в гр. ***.

     ВОС при новото разглеждане на делото  в отменените части е изслушал двете непълнолетни деца А. - на 13 и  половина години и   В. на 12 г.Същите за заявили ,че при разговор с майка им са отказали да отидат да живеят в гр. ***, но  разказват ,че тя е идвала да ги взима или баща им ги е водил до гр.***. Според в.л. психолог  Д. К. детето А. е развил умерена степен на синдрома на родителската отчужденост/СРО/ към майката , докато В. лека към умерена степен на СРО, а Н. лека степен на СРО. Какво в същност представлява СРО?Още през 1984 г световни  учени- психолози обръщат по- съществено внимание на този синдром като се посочва, че  СРО означава безкомпромисно обръщане на детето към единия- добрия, обичания  родител и също толкова безкомпромисно отвръщане от другия- лошия, мразения родител в контекста на конфликтите между родителите за род. права и право на лични отношения родители- деца. В настоящия казус обаче няма т.н. реактиво отблъскване на родителите от децата, респективно отчуждение родители деца. Майката  до момента два пъти в месеца е взимала децата при себе си и е правила всичко възможно  те да се чувстват добре, като е искала тяхното съгласие да дойдат да живеят при нея. Самата Й.Д. заявява пред ВОС, че иска да опита как ще се чувстват децата при нея? Бащата не е против, не създава пречки майката да контактува с децата си по телефона и дори да ги води при нея  до гр.*** по някой път. Следователно т.н. синдром на  род. отчуждение /СРО/ у децата А., В. и Н. към майката е в лека степен, към умерена само за В., умерена   за А. и в лека степен за Н..Според в.л. е възможно А. да е разказал фалшиви истории ,за да посочи своята емоционална дистанция към майката. Въз. съд приема ,че поради доказани по делото  добри ,неконфликтни отношения между родителите, този СРО  може да бъде и преодолян, но е в зависимост от поведението и на двамата родители по между им и спрямо децата им.

     3.Съд. състав  счита, че  трите деца следва да останат да живеят в гр. ***  и  на бащата да се предоставят род. права  и той да  полага грижите за тяхното отглеждане и възпитание. Мнението на децата при кой родител искат да останат да живеят ,   не е решаващо за съда , но определя  желанието им  да останат в средата, в която са живели от рождението си досега. Децата не желаят да се разделят, което е обяснимо, тъй като  винаги са живели заедно и е налице  обща привързаност по между им.Бащата работи дневна смяна, не пътува, имат голям 4 стаен обзаведен апартамент с всичко необходимо за децата.С.Д. е заявил, че има кръстници и съседи ,които му помагат за всичко, въпреки че няма друг близък роднина за помощ.тези негови твърдения се потвърждават и от разпитаните свидетели/св.Р.И.-съсед и св.Г.Й.-кръстник на семейството/

По този критерий майката има двама родители- песнионери ,които също могат  да помагат в отглеждането на децата и да живеят заедно с майката и децата.

Бащата не препятства  общуването на децата с майката, въпреки ,че тя няма ежедневен физически контакт с тях , а само по телефона. И двамата родители могат да обмислят възможостта да общуват  за в бъдеще пълноценно  с децата си по подходящ за всеки от тях начин,т.н. семейна терапия на СРО, което ще е в интерес на децата и в интерес от изчезване на СРО към майката.Само при тежки форми на СРО към единия родител практиката е показала, че прехвърлянето род. права на отхвърления родител , след кратко време водят до нормализиране на отношенията родители- деца и е възможно леко общуване с отхвърления родител .Но в настоящия случай интереса на децата и липсата на тежка фирма на СРО към майката дават основание на съда  да предостави род. права над трите деца над бащата, което ще е в техен  интерес.

     4.При  предоставяне род. права над децата на бащата , съдът  постановява тяхното местоживеене ***  на посочения адрес ул.***№7.

По отношение личните отношения между децата и родителя, с който няма да живеят заедно, в случая майката, съд. състав взема предвид интереса на децата и неговата защита.Следва да се определи широк режим на личните отношения деца- майка:

  - да вижда и взема децата при себе си в гр.*** всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 09.00 часа на съботния ден до 18.00 часа на неделния с преспиване;

 - да вижда и взема децата при себе си в гр.***  за един месец през лятото-юли или август,през който майката не е в платен годишен отпуск,през който има право да ги води и на почивки в България;

- да вижда и взема децата при себе си  в гр.*** всяка четна година за Великденските и Коледни празници(Рождество Христово) за дните,обявени  за почивни-от 09.00 часа на първия почивен ден до 18.00 часа на последния.

- да вижда и взема децата при себе си  в гр.*** всяка нечетна година за новогодишните празници за дните,обявени за почивни-от 09.00 часа на първия почивен ден до 18.00 часа на последния.

- да вижда и взема и трите деца при себе си в гр.*** всяка четна година за рождените дни на децата А. С. Д. и Н. С. Д.-за времето от 09.00 часа в деня на празника до 17.00 часа на следващия ден;

-  да вижда и взема и трите деца при себе си в гр.*** всяка нечетна година за рождения ден на детето В. С. Д.- за времето от 09.00 часа в деня на празника до 17.00 часа на следващия ден;

     Майката ще има правото да взема децата от адреса,на който ще живеят - гр. ***, ул. ***№7  и  задължението да ги връща на същия адрес.

 

     5. Тъй като  с отменителното решение  на ВКС  не  се  отменят изрично диспозитивите на ВОС  от № 242/23.07.2018 г по гр.д.№106/18 г по описа на ВОС, освен  за род. права ,лични отношения и местоживеене на трите деца на страните,то при този изход на делото при новото разглеждане, ВОС дължи ново произнасяне  за издръжката на децата ,д.т. върху нея и разноските направени от страните .

При така предоставени  род. права над децата на бащата , майката следва да  заплаща    определена издръжка за тях.

     Съгласно чл.142,ал.1 СК,размерът на дължимата издръжка се определя от една страна според нуждите на лицето,което има право на издръжка , а от друга – от възможностите на лицето, което я дължи.Съгласно чл.142,ал.2 СК минималната издръжка на едно дете е равна на една четвърт от размера на минималната работна заплата,която към датите на депозиране на исковите  молби (28.08.2017 год. и 30.08.2017 год.  ) е била 460.00 лева,а към днешна дата,считано от 01.01.2020 год. е в размер на 610.00 лева.

     И трите деца са малолетни,съответно на 13,11 и 7 години,като пред ВОС са представени актуални доходи на двамата родители както следва:С.Д. за 2019 г.е получавал средно 770,26 лв/удостоверение от 19.12.2019 г" В и К" ООД Враца/, а майката е представила у-е от  МБАЛ-*** ЕООД ,че получава  към 29.11.2019 г труд. възнаграждение от 700 лв.  Мин. издръжка за всяко дете е 1/4 от мин. раб. заплата от 610 лв от 01.01.2020 г.  или 152 лв.  Видно е ,че и двамата родители имат приблизително еднакви доходи, за децата ще е необходима месечна издръжка от 300 лв за всяко дете, от която майката да заплаща 150 лв, а останалата  част от издръжката се поеме от  бащата, който ще получава и месечните добавки за децата .Върху така определената издръжка  майката следва да заплати по сметка ВОС д.т. от  648 лв. Издръжката ще се  дължи от влизане на настоящето решение в сила, тъй като   дотогава има присъдена привременна издръжка, която  Й.Д. да заплаща за децата.

     6.Й.  Д. е претендирала чрез проц. си представител адв.С. разноски пред въззивната инстанция в размер на 1180 лв. С.Д.  чрез проц. си представител адв. Б.Б. е претендирал разноски  като пред ВОС не е представен списък с разноски, единствено адв. пълномощно  за безплатна адв. помощ  и внесени 80 лв -депозит за вещо лице.

 При този изход на делото разноски се дължат само на адв. Б. на осн. чл. 38 от ЗА в размер на  400 лв   , а на С.Д. 80 лв депозит за  в.л.внесени  от него по сметка ВОС.

    

 

      С оглед гореизложеното съд. състав

 

Р Е Ш И:

 

 

     ПОТВЪРЖДАВА  решение № 16/10.01.2018 г по гр.д.№1276/17 г по описа на МРС, с което род. права по отношение родените по време на брака  на С. и Й. Д. деца  А. С. Д., роден на *** г., В. С. Д., родена на *** г. и Н. С. Д., родена на *** г.,СЕ ПРЕДОСТАВЯТ  на  бащата С.В.Д. ***, ЕГН ********** като ПОСТАНОВЯВА местоживеене ***.

 

     ОТМЕНЯВА  решение № 16/10.01.2018 г по гр.д.№1276/17 г по описа на МРС,в частта за лични отношения на майката Й.Н.Д./Й./ с децата и вместо него постановява:

     - да вижда и взема трите  деца при себе си в гр.*** всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 09.00 часа на съботния ден до 18.00 часа на неделния с преспиване;

      - да вижда и взема  трите деца при себе си за един месец през лятото-юли или август,през който бащата не е в платен годишен отпуск,през който има право да ги води и на почивки в България;

     - да вижда и взема  трите деца при себе си  в гр.*** всяка четна година за Великденските и Коледни празници(Рождество Христово) за дните,обявени  за почивни-от 09.00 часа на първия почивен ден до 18.00 часа на последния.

     - да вижда и взема  трите деца при себе си  в гр.*** всяка нечетна година за новогодишните празници за дните,обявени за почивни-от 09.00 часа на първия почивен ден до 18.00 часа на последния.

     - да вижда и взема и трите деца при себе си в гр.*** всяка четна година за рождените дни на децата А. С. Д. и Н. С. Д.-за времето от 09.00 часа в деня на празника до 17.00 часа на следващия ден;

     - вижда и взема и трите деца при себе си в гр.*** всяка нечетна година за рождения ден на детето В. С. Д.- за времето от 09.00 часа в деня на празника до 17.00 часа на следващия ден;

     Майката ще има правото да взема децата от адреса,на който ще живеят - гр. ***, ул. ***№7  и  задължението да ги връща на същия адрес.

 

     ОТМЕНЯВА  решение № 16/10.01.2018 г по гр.д.№1276/17 г по описа на МРС,в частта, в която Й.Н.Д., ЕГН **********,следва  да заплаща за детето А. С. Д., ЕГН **********, роден на *** г. месечна издръжка в размер на 90 лв., месечна издръжка за детето В. С. Д., ЕГН ********** родена на *** г. в размер на 80 лв. и месечна издръжка за детето Н. С. Д., ЕГН **********, родена на *** г. в размер на 70 лв., ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска до окончателното им изплащане начиная от 28.08.2017 г., и вместо отменената част

 

ПОСТАНОВЯВА:

 

 

     ОСЪЖДА Й.Н.Д., ЕГН **********, да заплаща за детето А. С. Д., ЕГН **********, роден на *** г. , за детето В. С. Д., ЕГН ********** родена на *** г.  и  за детето Н. С. Д., ЕГН **********, родена на *** г. месечна издръжка по 150 лв за всяко дете ,ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска до окончателното им изплащане начиная от влизане в сила  на  настоящето съд.решение.

 

     ОТМЕНЯВА  решение № 16/10.01.2018 г по гр.д.№1276/17 г по описа на МРС,в частта, в която  Й.Н.Д., ЕГН **********,е осъдена да заплати държавна такса върху определената издръжка в полза на МзРС в размер на 345.60 лв. и вместо отменената част

 

ПОСТАНОВЯВА:

 

 

      ОСЪЖДА Й.Н.Д., ЕГН ********** да заплати д.т. върху определената издръжка в размер на  648 лв по сметка ВОС.

 

     ПОТВЪРЖДАВА решение№ 16/10.01.2018 г по гр.д.№1276/17 г по описа на МРС , в частта в която е отхвърлен иска на Й.Н.Д. против С.В.Д. искове за предоставяне упражняването на родителските права по отношение на родените от брака малолетни деца и за присъждане на издръжка в минимален размер ,която бащата да и заплаща за децата, въз основа на които е образувано приложеното гражданско дело № 1291/2017 г. на МзРС, като неоснователни и недоказани.

 

     ОСЪЖДА Й.Н.Д., ЕГН ********** да заплати на адв. Б.Б. от САК с адрес ***,  на осн. чл. 38 ал.2 от Закона за адвокатурата сумата от 400 лв адв. хонорар пред въззивната инстанция.

    

      ОСЪЖДА Й.Н.Д., ЕГН ********** да заплати на С.В.Д. сумата от 80 лв внесен от него  депозит за в.л. пред въззивната инстанция.

 

     ПОТВЪРЖДАВА решение№16/10.01.2018 г по гр.д.№1276/17 г по описа на МРС ,в частта за  дължимите от Й.Д. на С.Д. разноски от 600 лв за  първата инстанция , както и окончателна д.т. 15 лв по сметка МРС.

 

 

     Решението подлежи на обжалване пред ВКС в едномесечен срок  от съобщението до страните.

 

 

                Председател :

 

                     Членове:1/          2/