Решение по дело №5971/2020 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: 260328
Дата: 26 април 2021 г. (в сила от 7 август 2021 г.)
Съдия: Дияна Атанасова Николова
Дело: 20204430105971
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 10 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

 

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

 

гр.Плевен, 26.04.2021 г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

         ПЛЕВЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ІІІ-ти граждански състав в открито съдебно заседание на 30.03.2021 година, в състав :                                     

 

 РАЙОНЕН СЪДИЯ : ДИЯНА НИКОЛОВА

 

       

          при секретаря Вероника Георгиева, като разгледа докладваното от съдия НИКОЛОВА гражданско дело №5971 по описа на съда за 2020 г., за да се произнесе взе предвид следното :

 

 

 Иск с правно основание чл.2 ал.1 т.3 от ЗОДОВ.

           Делото е образувано въз основа на депозирана искова молба от В.М.А., ЕГН-**********,***, чрез пълномощник - адв. Л.Н. - ПлАК, с адрес за връчване на съдебни книжа *** против  Прокуратурата на Република България с адрес  ***, на основание чл.2 ал.1 т.3 от ЗОДОВ, в която се твърди следното : ищецът е привлечен в качеството на обвиняем по чл. 209, ал.1, вр. с чл.20, ал.2, вр. с ал.1 от НК, с Постановление за привличане на обвиняем от 06.01.2012 год. по Досъдебно производство №3-1072011 год. по описа на Софийска районна прокуратура за това, че от 09.11.2010 год. в ***, пред клон на „***, в съучастие като извършител с неустановено по делото лице-извършител, с цел да набави за себе си имотна облага възбудил и поддържал заблуждение у *** чрез телефонен разговор, че в следствие на пътно - транспортно произшествие нейният син е причинил смърт на лице от женски пол и следва да му бъде предадена определена парично сума за да не бъде осъден синът и на лишаване от свобода, която парична сума в размер на 2 000 лева *** изтеглила от личните си спестявания и предала на обвиняемия А. и с това и причинил имотна вреда в размер на 2 000 лева. Със същото Постановление За привличане на обвиняем му е взета мярка за неотклонение „подписка. С Протокол за предявяване на разследване от 16.02.2012 год. по Досъдебно производство №3-1072011год. по описа на Софийска районна прокуратура, материалите по разследването са му били предявени и делото е било изпратено на наблюдаващия прокурор за последващи процесуално- следствени действия. По повод на образуваното наказателно производство, Софийска районна прокуратура е изготвила обвинителен акт и е внесла материалите по досъдебното производство в Софийски районен съд за разглеждане на делото в неговата съдебна фаза, като по описа на Софийски районен съд е било образувано НОХД№П-75702012 год. по описа на СРС-НО, 102-ри състав.С Присъда от 23.10.2014 год. по НОХД№П-75702012 год. по описа на СРС-НО, 102 -ри състав, ищецът е бил признат на невиновен, поради което и на основание чл. 304 от НПК същия е оправдан по повдигнатото му обвинение за престъпление по чл. 209, ал.1, вр. с чл.20, ал.2, вр. с ал.1 от НК.

          Срещу постановената от първоинстанционния съд оправдателна присъда, прокурор при Софийска районна прокуратура е изготвил протест и на 28.10.2014   год. същият е внесен чрез Софиски районен съд до Софийски гра***и съд - Наказателна колегия. По повод на постъпилия в съда протест е образувано ВНОХД№3779 по описа за 2019 год. на Софийски гра***и съд - Наказателна колегия. С Решение №906 от 06.11.2019 год. по ВНОХД№3779 2019 год. състав на Софийски гра***и съд - Наказателна колегия е потвърдил присъда от 23.10.2014 год. по НОХД№П-75702012 год. на Софийски районен съд, НО, 102 ри състав, като решението е окончателно и на същата дата оправдателната присъда е влязла в сила.

          Ищецът твърди, че през периода от привличането му в качеството на обвиняем за извършено по смисъла на закона тежко умишлено престъпление, до окончателно приключване на наказателното производство срещу него, с влязла в сила оправдателна присъда близо 7 години и 10 месеца, е претърпял неимуществени вреди, свързани с негативни психични изживявания, като потиснатост, безсъние, чувство на несигурност и злепоставяне сред близки и в обществото, душевни мъки, страдания и претиснения, че е обвинен несправедливо в престъпление, което не е извършил. Ищецът твърди, че тези негативни психични изживявания, както и многобройните явявания в качеството му на подсъдим при разглеждане на делото в съдебна фаза пред първоинстанционния съд, са повлияли отрицателно и по отношения на брачната му връзка. Същият се чувствал изнервен и притеснен, като се налагало често да се оправдава пред съпругата и семейството си, че не е извършил престъплението за което му е повдигнато обвинение. В следствие на тези негативни изживявания, в хода на воденото и неприключило срещу него наказателно производство, с влязло в сина на 11.10.2013 год. Решение №1607 на Районен съд - Плевен, по гр.дело №46592013 год., се стигнало до прекратяване на брака му със съпругата.

          От изложеното по-горе ищецът счита, че ответната страна, с незаконните си действия по повдигането на обвинение за извършено тежко умишлено престъпление, по което същия е оправдан с влязъл в сила съдебен акт, му е причинила вреди от категорията на неимуществените, изразяващи се в негативни психични изживявания, като потиснатост, притеснения, безсъние, несигурност и злепоставяне в обществото, душевни мъки и страдания, които са се отразили отрицателно на цялостното му семейно, психично и здравословно състояние и за които вреди ответната страна следва да носи отговорност за обезвреда, по реда и условията на Закона за отговорността на държавата и общините за вреди ЗОДОВ, като се отчете и продължителният период от време на наказателното преследване.

          Гореизложеното мотивира правния интерес на ищеца, да бъде призован с ответната страна на съд и след, като докаже основателността на исковата си претенция, същия моли, да бъде постановен съдебен акт, с който да бъде осъдена Прокуратурата на Република България с адрес в ***, на основание чл.2, ал.1, т.З от ЗОДОВ, да заплати на *** А., ЕГН **********,*** 000 лв., представляваща обезщетение за причинени неимуществени вреди, вследствие от незаконосъобразните действия на Прокуратурата на Република България по повдигане на незаконно обвинение по чл.209, ал.1, вр. с чл.20, ал.2, вр. с ал.1 от НК, което наказателно производство е продължило продължителен период от време и същото е приключило с влязла в законна сила на 06.11.2019 год. оправдателна Присъда по НОХД№П-75702012 год. по описа на Софийски районен съд, НО, 102-ри състав, ведно със законната лихва върху главницата, считано от влизане в сила на Присъдата - 06.11.2019 год. до окончателно изплащане на сумата.

          Претендират се разноски по делото.

          В срок е депозиран писмен отговор от *** -прокурор при Районна прокуратура – Плевен, Представител н.П.н.Р.Б. ***, с който  искът се оспорва по основание и размер.

          Твърди с, че приложената присъда доказва само първия елемент от фактическия състав на отговорността по ЗОДОВ. В тежест на ищеца е да докаже и наличието на твърдените неимуществени вреди, непосредствената им връзка с обвинението за престъпление от общ характер, както и техния размер. Твърденията за търпени вреди , вкл. за връзката между повдигнатото обвинение и прекратената брачна връзка на ищеца, не са подкрепени с доказателства. Оспорва предявената искова претенция и по размер.Като акцесорно задължение оспорва и претенцията за законна лихва върху претендиралата сума от 10 000 лева, като обезщетение за неимуществени вреди. Претендиралата сума от 10 000 лева е завишена и несъобразена с чл.52 от ЗЗД. Изискуемата по смисъла на чл.52 от ЗЗД справедливост е критерий за определяне размера на неимуществените вреди, който обаче не следва да се прилага абстрактно, а само въз основа на конкретни обстоятелства, свързани с претендиралото за претърпяно увреждане. При определяне размера на обезщетението за неимуществени вреди съдът съобразява негативните последици върху личността и психиката на лицето, срещу което е упражнена наказателна репресия, отражението, което същата е дала върху семейния и приятелския кръг, колеги и общество, като се вземе предвид продължителността на воденото производство, постановените ограничения в хода на същото, взетата мярка за неотклонение . В този смисъл наказателното производство е с продължителност от 7 години, което не е извън разумния срок, още повече, че досъдебното производство е приключило в кратък срок и е била взета най - леката мярка за неотклонение „Подписка“, която не е довела до ограничаване на правата на ищеца .На следващо място ищецът е бил оправдан още на първа съдебна инстанция, а прокуратурата не е поддържала протеста. Наред с това ищецът е бил осъждан многократно, като е имало налично висящо производство, образувано от Софийска Районна прокуратура по чл.324 ал.1 от НК. Независимо от това в тежест на ищеца е да докаже размера на търпените вреди и връзката им с повдигнатото обвинение. Същият твърди, че е претърпял вреди от категорията на неимуществените като потиснатост, безсъние, душевни мъки и страдания, за което не е представил доказателства, както и не е представил такива относно твърдяното злепоставяне в обществото.

В о.с.з. ищецът не се явява лично, представлява се от адв.Л.Н., който поддържа иска и навежда доводи в представена по делото писмена защита.

Ответната страна, редовно призована, изразява становище чрез представляващия по делото прокурор от РП-Плевен ***, която оспорва иска. Подробни доводи са навадени в представена писмена защита по делото.

Контролиращата страна Районна прокуратура Плевен чрез представляващия я прокурор изразява становище за неоснователност на предявения иск.

Съдът, като взе предвид доказателствата по делото, доводите на страните и разпоредбите на закона, намира иска за процесуално допустими. По основание  искът е доказан, но се явява частично основателен във вр. с размера на претендираното обезщетение.

Съгласно чл.2 ал.1 т.3 от ЗОДОВ държавата отговаря за вредите, причинени на граждани от разследващите органи, прокуратурата или съда, при обвинение в извършване на престъпление, ако лицето бъде оправдано или ако образуваното наказателно производство бъде прекратено поради това, че деянието не е извършено от лицето или че извършеното деяние не е престъпление, или поради това, че наказателното производство е образувано, след като наказателното преследване е погасено по давност или деянието е амнистирано. Съгласно чл.4 от същия закон държавата и общините дължат обезщетение за всички имуществени и неимуществени вреди, които са пряка и непосредствена последица от увреждането, независимо от това, дали са причинени виновно от длъжностното лице. Твърденията на ищеца относно времетраенето /от 06.01.2012год. до 06.11.2019год./ на наказателното производство срещу него - привличане като обвиняем в рамките на досъдебното производство и продължителността на същото пред всички инстанции, не се оспорват. Безспорно по делото е, че с Решение от 06.11.2019год., постановено по ВНОХД № 3779/2019год. по описа на СГС, влязло в сила на същата дата,  е потвърдена  оправдателната присъда спрямо  ищеца, постановена по НОХД П-7570/2012год. по описа на РС-София, по обвинение в извършено престъпление по чл.209 ал.1 вр. чл.20 ал.2 вр. ал.1 от НК, а именно : от 09.11.2010 год. в ***, пред клон на ***, в съучастие като извършител с неустановено по делото лице-извършител, с цел да набави за себе си имотна облага възбудил и поддържал заблуждение у *** чрез телефонен разговор, че в следствие на пътно - транспортно произшествие нейният син е причинил смърт на лице от женски пол и следва да му бъде предадена определена парично сума за да не бъде осъден синът и на лишаване от свобода, която парична сума в размер на 2 000лв. *** изтеглила от личните си спестявания и предала на обвиняемия А. и с това й причинил имотна вреда в размер на 2 000лв. Не се спори, че по време на наказателното преследване ищецът е бил с взета мярка за неотклонение – подписка. Не се спори, а това се установява и от приложеното по делото свидетелство за съдимост на ищеца /л.24 и сл. от делото/, че същият е многократно осъждан. Не се спори, че ищецът е изтърпял ефективно наказание лишаване от свобода  като осъден за същото престъпление като процесното, предмет на разглеждане по НОХД №П-7570/2012год. по описа на СРС, завършило с оправдателна присъда спрямо него. Установява се, че ищецът е сключил граждански брак с *** на 03.09.2005год., който брак е прекратен на основание чл.50 от СК на 11.10.2013год. Установява се, че през време на висящия наказателен процес ищецът е работил като таксиметров шофьор в гр.София, а от 6 години живее и работи в ***, където е сформирал съжителство на семейни начала с чешка гражданка. Установява с, че в процесиня период спрямо ищеца са водени и други наказателни производства, а именно : срещу него е било образувано НАХД №17124/2010год., приключило с влязло в сила решение на 16.07.2012год.; образувано е било НОХД № 115/2012год. по описа на РС - Тополовград, приключило с влязла в сила присъда на 30.08.2012год., по която ищецът е  осъден на наказание лишаване от свобода за срок от 3 години, при първоначален строг режим. В този период е било образувано и НОХД №11603/2012год. по описа на СРС, приключило с влязла в сила присъда на 17.06.2013год., по което ищецът е бил осъден ефективно на наказание лишаване от свобода при първоначален строг режим в затвор или в затворническо  общежитие от закрит тип.

Оспорва се в резултат на продължилото срещу ищеца наказателно производство същият да е претърпял неимуществени вреди, респ. според наведените доводи в писмената защита на ответната страна – същите да са извън обичайните и презюмирани негативни преживявания при предявено  обвинение за извършено престъпление от общ характер/притеснение и безпокойство/. Ответната страна посочва, че през времетраенето на наказателното производство ищецът е имал работа, като се посочва също така, че няма доказателства да се е развел със съпругата си именно  и само в във вр. с обвинението срещу  него, по което впоследствие  е бил оправдан.

По отношение претенцията на ищеца за неимуществени вреди: същите  ищецът оценява на сумата от 10 000лв. Твърди, че воденото наказателно  преследване срещу него, продължило в рамките на 7 години и 10месеца, се отразило негативно на неговия живот и здраве, а именно : редица негативни психически изживявания от негова страна, като – потиснатост, безсъние, чувство  на несигурност и злепоставяне пред близки и обществото, душевни мъки и страдания, притеснения, че е обвинен несправедливо. Като причина за развода си също посочва повдигнатото му обвинение и продължилото с години наказателно производство срещу него.

В подкрепа на твърденията си за изживени болки и страдания, свързани пряко с душевното му състояние през времетраенето на наказателното производство, както и с претърпените болки и страдания затова, че се развел със съпругата си и не могъл да се реализира в определена трудова сфера, ищецът е посочил като свидетели  Ю.С. - майка и П.А. - брат. Преди да обсъди показанията на свидетелите, съдът намира за необходимо да отбележи, че нито в исковата молба ищецът е заявил, нито в хода на делото  са събрани доказателства за това – какъв човек е бил ищецът – като личност, като характер, като стил на поведение; какъв е бил по професия; какво образование има; какви интереси е имал; каква е била приятелската му среда и т.н. При разпита свидетелката Ю.С. твърди, че не знае какъв е бил и какъв е приятелският кръг на ищеца; че не знае да е има противообществени прояви и проблеми с органите на реда. На въпрос на прокурор *** дали свидетелката си спомня за какво точно е бил обвинен по делото, касаещо настоящия исков процес, отговорът на свидетелката е :„За някаква възрастна жена, че измама някаква.Не ми е споделял за други деяния да е извършвал.“ : На въпроси дали  ищецът е криминално проявен, свидетелката  заявява :„Не знам дали е  осъждан.“ От показанията й се установява, че ищецът е работил като таксиметров шофьор, а впоследствие, преди 6 години заминал да работи в ***, където пребивава и понастоящем и където съжителства с чехкиня. От показанията й се установява, че ищецът не споделял твърде много с нея и самата тя заявява следното на въпрос на съда : „Той ме държеше настрани.“ Свидетелката заявява, че ищецът се притеснявал във вр. с обвинението, развел се заради това, бил отслабнал много, но същевременно заявява, че здравословни проблеми не е имал. От показанията на П.А. /брат на ищеца/ се установява, че във вр. с процесното обвинение ищецът бил видимо много притеснен. Установява се, че през времетраенето на наказателното преследване ищецът е бил в затвор, където вече е изтърпявал ефективно наложено му наказание лишаване от свобода за извършено друго престпъление. В тази връзка свидетелят А. твърди, че когато го посещавали в затвора ищецът казвал, че е притеснен и не може да спи. От показанията му се установява, че ищецът е изтърпял присъда за същото престъпление като обвинението по процесното. От показанията му се установява, че майка им /св. Ю.С./ знае, че ищецът е осъждан и го е посещавала в затвора. От показанията на този свидетел се установява също така, че след излизането на ищеца от затвора му било трудно да си намери работа - заради  осъжданията до онзи момент и заради това, че имало срещу него неприключило наказателно производство. От показанията на свидетеля се установява, че и той, като майката, не познава приятелския кръг на брат си. Твърди, че ищецът и съпругата му не се разбирали и били добре до момента  в който „не се случиха всички тези неща, които влезе в затвора и тогава бракът им приключи, заради тези неща.“ На конкретен въпрос, свързан с развода на ищеца, свидетелят дава отговор, че  съпругата не приела добре факта, че ищецът е обвинен за втори път за едно и също нещо - т.нар. телефонна измама, и повече не могла да търпи.

Съдът приема, че не следва да кредитира с доверие част от показанията на свидетелката Ю.С.. Заинтересоваността на същата явно проличава при съпоставка на дадените от нея отговори на въпроси, свързани пряко с предмета на делото и тези, дадени от сина й П.А.. Свидетелката твърде пестеливо излага твърдения по част от въпросите, които й се зададоха в хода на делото, а на определени въпроси не дава правдиви отговори и/или премълчава истината. Като пример за това следва да се посочи, че същата заявява, че не знае дали ищецът преди  е имал проблеми с органите на реда, противообществени прояви и т.н.; че я държал настрана един вид от проблемите си, но същевременно се установява, че свидетелката знае много добре, че синът и е осъждан многократно, както и че е изтърпял ефективно наложено му наказание лишаване от свобода в затвор, където  лично го е посещавала - факт, който същата определено премълчава пред съда. Що се отнася до показанията на свидетеля П.А., съдът отчита също заинтересоваността му от изхода на делото с оглед близкото му родство с ищеца, но кредитира изцяло същите, т.к. са последователни, непротиворечиви и не се опровергават от други, събрани в хода на делото доказателства. Съдът приема, че действително в хода на продължилото 7г.10м. наказателно производство срещу ищеца /общо досъдебна и съдебна фаза/, същият е имал лични притеснения и безпокойства, свързани с това какъв би бил изходът на това дело и твърдението му, че е невинен. Съдът приема, че в рамките на тези години същият е имал притеснения, но не са налице доказателства за това тези притеснения да са били прекалено големи, надхвърлящи рамките на обичайните в такива ситуации притеснения; да е преживял голям стрес и т.н. Няма доказателства за това ищецът да е бил потиснат в каквато и да било степен - особено в рамки, извън обичайните за ситуацията, в която се е намирал. Няма доказателства за това именно процесното обвинение да е било причина същият да страда от безсъние и да е претърпял някакви сериозни страдания, които да са дали отпечатък върху неговото здраве /психично и физическо/ - както към определен момент от миналото, така и понастоящем. Видно от личните данни за ищеца, съдържащи се в присъдата е, че същият има висше образование. По делото обаче не се посочва от страна на ищеца какво точно образование има. Не се конкретизира и не се доказва по какъв начин процесното обвинение му е попречило да си намери работа. Не конкретизира и не доказва каква точно работа е  искал да започне, къде и защо да започва друга работа и т.н. Видно от свидетелството му за съдимост е, че е осъждан за престъпление по чл.324 ал.1 от НК - който упражнява професия или занаят, без да има съответна правоспособност, се наказва с лишаване от свобода до една година или с глоба от сто до триста лева. Видно също така от бюлетина е, че ищецът има многократни осъждания за различни престъпления. Ищецът заявява, че претендира обезщетение и за причинени му вреди в резултат на това, че процесното обвинение срещу него, приключило с оправдателна присъда, го е злепоставило пред негови близки и пред обществеността. Както беше посочено по-горе, по делото няма данни каква личност е бил ищецът, а приетият като доказателство бюлетин за съдимост, обективиращ многобройните му осъждзания, по-скоро обосновава извод, че същият едва ли се е ползвал с голямо уважение в обществото и се е ползвал с добро име …Към момента на повдигане на обвинението срещу него, ищецът е работил като таксиметров шофьор. Всяка една професия тежи на мястото си и е сама по себе си важна за нуждите на обществото. Доказателствата по делото обаче са такива, че същият е продължил да работи въпреки повдигнато му обвинение - до момента, в който е следвало да бъде приведен в затвор за изтърпяване на ефективно наложено му наказание лишаване от свобода. Конкретният вид професия, който е упражнявал ищецът е в сферата на услугите, същият не е бил популярна личност, нито е упражнявал професия с важно обществено-политическо значение, за да се отрази образуваното спрямо него наказателно производство негативно върху професионалния му облик и труд. Няма доказателства за това в резултат на процесното наказателно производство ищецът да не е могъл да си намери друга работа, нито има доказателства да е искал да сменя тази си професия. Да, действително  св.П.А. твърди, че след излизане от затвора за ищеца било трудово да си намери работа, но – поради предишните му осъждания и висящия наказателен процес. Следва да се отбележи, че докато данни за предишните осъждания на ищеца несъмнено е имало и всеки работодател е могъл да провери това чрез изискване на свидетелство за съдимост, то данни за висящ процес невинаги се изискват и невинаги стават достояние на трети  лица ,вкл. и по повод кандидатстване за работа. Дори и да се приеме, че наличието на висящо наказателно производство би било в известен смисъл спънка за ищеца да си намери работа, много по-голяма такава е било неговото съдебно минало, за което свидетелстват многобройните му осъждания за престъпления от общ характер, отразени в свидетелството му за съдимост. Няма конкретни доказателства /налице са само общи твърдения/ за това, че наказателното преследване спрямо ищеца се е отразило негативно на неговите приятелски отношения, социални контакти, отношения с близки, роднини и други членове на обществото. Най-близките му–майка и брат, заявяват пред съда, че нямат представа какъв е бил неговият приятелски кръг и не дават показания, от които  съдът да може да съпостави контактите на  ищеца и  отношенията му с други хора преди и след повдигане на процесното обвинение. Следователно няма доказателства за това по какъв начин  процесното наказателно производство се е отразило на взаимоотношенията на ищеца с негови близки, приятел, роднини т.н. и конкретно няма доказателства това да е влошило тези отношения, в сравнение с преди. Няма конкретни доказателства за това процесното наказателно преследване да е оказало негативно влияние на здравето на ищеца. Дори напротив, свидетелката Ю.С. заявява, че синът й бил притеснен и много отслабнал, но здравословни проблеми нямал. Каквито и притеснения да е имал ищецът във вр. с процесното наказателно производство, приключило с оправдателна присъда, несъмнено е, че през една част от времетраенето му спрямо него са били висящи и други наказателни производство, което съдът е отразил по-горе в мотивите си. Свидетелят П.А. твърди, че когато ходили при ищеца на свиждане докато бил в затвора /изтърпявайки наказание лишаване от свобода по осъждане за друго престъпление/, той се оплаквал, че е притеснен и не може да спи. Свидетелят обаче не заявява от какво точно са били притесненията на ищеца и от какво точно не е можел да спи - дали заради конкретното процесно обвинение или заради това, че е в затвора, вече осъден за друго престъпление; хипотетично би могъл да бъде притеснен заради отношенията му с други затворници, от други проблеми в това място за лишаване от свобода; Не може да се обоснове категоричен извод да е страдал от безсъние само заради процесното обвинение или това се е дължало и на наличните към онзи момент други, неприкючили наказателни производства срещу него. Няма доказателства и за това бракът на ищеца да е прекратен именно и само поради повдигнатото му процесно обвинение, по което впоследствие е оправдан. В тази връзка св.Ю.С. твърди следното „със съпругата си нямаха проблеми, много добре бяха.“ В тази връзка свидетелят П.А. твърди следното : „Със съпругата си се разбираха. Живееха заедно, бяха си добре, докато не се случиха всички тези неща, които влезе в затвора и тогава бракът им приключи, заради тези неща.“ От показанията на свидетеля се установява, че съпругата на ищеца не приела добре предишните му осъждания и при обвинението в повторно извършено престъпление - процесното, повече не могла да търпи. Ищецът е сключил брак през 2005год, а се е развел през 2013год. Повдигнато му обвинение е на 06.01.2012год. Т.е. молбата за развод е подадена на 03.09.2013год. - установено служебно след справка в деловодната програма на съда, или точно 8 години след сключването на брака и 1 г. и 8м. след повдигане на поредното обвинение срещу ищеца. Съдът приема, че може основателно да се  обоснове извод, че едва ли само процесното обвинение е причина за дълбокото и непоправимо разстройства на брака на ищеца и неговата съпруга. Следователно, обосновава се извод, че бракът на ищеца е бил разклатен преди още да му бъде повдигнато процесното обвинение, т.к. същият вече е имал образувани /още преди сключването на брака/ наказателни производства и други, образувани и преключили през време на брака. Наред с това, следва да се отбележи, че  разводът на ищеца е разгледан в рамките не на исково производство, в което да се изследва евентуално въпросът за брачната вина и което производство предполага едно принципно несъгласие на единия съпруг да се развежда. Разводът се е  осъществил в рамките на охранително производство, в което страните са представили писмено споразумение относно прекратяването на брака по реда на чл.50 от СК. В това производство не са изследвани причините за настъпилото дълбоко и непоправимо разстройства на брака – от една страна, а  от друга - то е резултат на едно предварително обмислено и постигнато взаимно съгласие на съпрузите да прекратят брачната си връзка като изчерпана от съдържание, представяйки на съда споразумение, с което уреждат всички основни брачни въпроси. На следващо място, установява се, че през времетраенето на наказателното производство ищецът е имал мярка за неотклонение „подписка“. Установява се, че наказателното преследване срещу него е приключило с влязла в сила присъда на 06.11.2019год., а отпреди 6 години /т.е. още през 2015год. - показания на св.Ю.С./ ищецът е заминал и се е установил оттогава досега в ***, където работи и има сформирано съпружеско съжителство. Т.е., установява се, че въпреки висящия наказателен процес ищецът е могъл и е пътувал, имал е възможност да промени мястото и вида на работата, чрез която да се издържа.

С оглед изложеното, съдът приема, че на ищеца се полага обезщетение, но не и в размера, в който се претендира. Като се отчете факта, че през част от процесния период, за който се претендира същото, е изтърпявал наказание  лишаване от свобода и спрямо  него е  имало и други неприключили наказателни производства, разгледано във вр. с оскъдността на доказателствата за претърпените от него болки и страдания, пряко свързани с процесното наказателно производство срещу него, както и разгледани във вр. с времетраенето на  наказателното поризводство, съдът приема, че размерът на обезщетение, което следва да му присъди е 3000лв., ведно със законната лихва. За разликата до претендираните 10000лв. искът следва да бъде отхвърлен като неоснователен и недоказан.

Ищецът няма искане за присъждане на разноски.

          Воден от горното съдът,

 

        Р    е   ш    и  :

 

          ОСЪЖДА на основание чл.2 ал.1 т.3 вр. чл.4 от ЗОДОВ П.н.Р.Б. ***, *** ДА ЗАПЛАТИ на В.М.А., ЕГН **********,***, с пълномощник - адв. Л.Н. - ПлАК, с адрес за връчване на съдебни книжа ***, сумата 3000лв., представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди в резултат на обвинение в извършване на престъпление, за което е оправдан изцяло по НОХД №П-7570/2012год. по описа на РС-София, ведно със законната лихва върху сумата, считано от 06.11.2019г., до окончателното й изплащане, като за разликата до претендираните 10 000лв. ОТХВЪРЛЯ иска, като НЕОСНОВАТЕЛЕН и НЕДОКАЗАН.

        Решението може да се обжалва с въззивна жалба в двуседмичен срок от връчването му чрез Плевенски районен съд пред Плевенски окръжен съд.

 

 

                               РАЙОНЕН съдия: