Решение по дело №172/2021 на Районен съд - Хасково

Номер на акта: 260144
Дата: 18 юни 2021 г.
Съдия: Даниела Колева Николова
Дело: 20215640200172
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

  260144  /  17.06.2021          година  гр.Хасково

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

              Хасковският районен съд                                Втори наказателен състав

              на седемнадесети май   двехиляди  двадесет и първа   година

              в публичното заседание в следния  състав:

 

                                                                            Районен съдия : Даниела  Николова

 

             секретар:Ваня Кирева

             прокурор

             като разгледа докладваното от   съдията

             АНД  №172   по описа за 2021 година

 

          Производството е по реда на чл. 59 и сл. от Закона за административните нарушения и наказания.

          Образувано е по жалба от Г.  А.Д. ***  срещу Наказателно постановление № 20-1253-001238/ 08.09.2020 г. на Началник  група в сектор ПП при ОД на МВР Хасково, с което на основание   чл. 174, ал.3, предл. 1 от ЗДвП   е наложено наказание  глоба в размер на 2000 лева   и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца и  на основание чл.183 ал.3 т.5 от ЗДвП глоба от 30 лв  .В подадената жалба се релевират оплаквания за неправилност и незаконосъобразност на атакуваното в горепосочените му части  наказателно постановление, което било издадено в нарушение на материалния закон и процесуалните правила . Моли съда да постанови решение, с което да отмени атакуваното наказателно постановление.

            В съдебно заседание пред Районен съд – Хасково, жалбоподателят, редовно призован не се явява .Чрез  пълномощника си адв.Р.   заявява ,че поддържа жалбата и моли за отмяна на НП в обжалваните части.

            Административнонаказващият орган - Началника на  Сектор ПП при ОД на МВР Хасково, редовно призован, не се явява и не изпраща представител.В придружителното писмо към АНП излага становище жалбата да не бъде уважавана.

Жалбата е подадена в законоустановения срок, срещу подлежащ на обжалване акт, от лице, легитимирано да атакува наказателното постановление, поради което е процесуално допустима.

          ХАСКОВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, за да се произнесе по основателността й и след като се запозна и прецени събраните доказателства при извършената проверка на обжалваното наказателно постановление, намира за установено следното:

           На 30.08.2020 г. служителят    на РУ на МВР - Хасково св.С.Г.С.,заедно с  колегата си Н. В.   били на работа ,като  със служебния автомобил извършвали  патрулна дейност в град Хасково . Около 03.00 часа на 30.08.2020 г. на бул.“България „ в града забелязали  лек автомобил марка „*******“ с рег.№*******    ,който  се движел в посока центъра в платното за насрещно движещи се автомобили  ,   нарушавайки забраната на  пътен знак В1 „Забранено влизането на ППС „.По тази причина  последвали автомобила, спряли го в района на „21 –ви век“  и след проверка установили, че МПС  било управлявано от жалбоподателя Г.А.Д. *** .Усъмнили се ,че водачът е употребил алкохол и поискали съдействие от органите на сектор "ПП" при ОД на МВР –Хасково за извършване на проверка  за  употребата на алкохол . За   целта на място   бил изпратен  екип на сектор "ПП" при ОД на МВР –Хасково , включващ в състава си св.К.М.М.  и св.Н.М.М.  , "мл. автоконтрольори" в сектор ПП при ОД на МВР –Хасково ,които разяснили на водача ,че  следва  да бъде тестван за употреба на алкохол ,но той отказал . Заради получен сигнал за възникнало по  същото време  тежко ПТП  се наложило контролните органи на ПП ,заедно с жалбоподателя да отидат в сградата на РУ-Хасково , където жалбоподателят отново бил поканен  да бъде тестван   с техническо средство Алкотест Дрегер  7510 ARBA№0088  за установяване употребата на алкохол ,но  същият отказал . По време на престоя  в РУ-Хасково   състоянието   на жалбоподателя се влошило и той легнал на земята .Оказана му била  медицинска помощ  и   бил откаран в Спешно отделение на  МБАЛ-Хасково  за преглед.Според св.М.  жалбоподателят  отказал да му бъде извършен медицински преглед,държал се грубо с медицинския екип ,което наложило използването на помощни средства и отвеждането му обратно в сградата на РУ-Хасково .  На същата дата, срещу жалбоподателя, в негово присъствие, бил съставен от св.К.М.    Акт за установяване на административно нарушение серия GA № 210900 за  нарушения на чл.6 т.1 от ЗДвП,  174, ал. 3 от ЗДвП и чл.147 ал.1 от ЗДвП.  Жалбоподателят отказал да подпише    съставения и предявен акт за установяване на административно нарушение и да   получи  екземпляр от него, според отразеното в приложената разписка с посочване на три имена и подпис на нарочен свидетел.  В хода на проверката бил издаден талон за медицинско изследване №082728. Възражения срещу съставения АУАН не  са постъпили допълнително в рамките на законоустановения срок от съставянето му.При издаване на наказателното постановление, административно-наказващият орган възприел изцяло описаната в АУАН фактическа обстановка ,налагайки съответните санкции.         

Изложената  фактическа обстановка се установява от представените по делото писмени доказателства,съдържащи се в  АНП.Показанията на разпитаните   в хода на делото свидетели К.М. ,С.С. и Н.М.   съдържат информация  относно обстоятелствата, свързани с действията, развили се  в хода на полицейската проверка   при констатиране на  нарушението    , констатациите   относно поведението и действията на жалбоподателя   и тези, свързани със съставянето на АУАН.Съдът кредитира и показанията на св.Стойчо Иванов Мирчев ,в които потвърждава пребиваването на жалбоподателя в Спешно отделение на МБАЛ-Хасково .

                 При така установените факти съдът намира от правна страна следното:            

                 В конкретния случай, не са допуснати нарушения на чл. 40 от ЗАНН, във връзка с действията по съставянето на акта за установяване на административно нарушение и връчването му на жалбоподателя. На същия е осигурена възможност да се запознае с неговото съдържание, както и да направи възражения по него, като от последната не се е възползвал,отказвайки да подпише и получи екземпляр от АУАН. Процесният акт за установяване на административно нарушение е съставен в присъствие на свидетел, пряко участвал в установяване на описаните    в него нарушения. От показанията на разпитаните свидетели се установява, че лицето, сочено като нарушител се е намирало на място и негова е била преценката по какъв начин да се ангажира с участие в производството по съставяне на АУАН с оглед упражняване правото му на защита. Предвидено е в чл. 43, ал.2 от ЗАНН, че когато нарушителят откаже да подпише акта, това се удостоверява от подписа на един свидетел, името и точният адрес, на който се отбелязват в акта. Видно от доказателствата събрани по делото е, че в случая хипотезата е тъкмо такава – жалбоподателя е отказал да подпише акта и да получи препис от него, като това обстоятелство е удостоверено в АУАН с подписа на съответно н.  На следващо място, обжалваното наказателно постановление е издадено в шестмесечния срок по чл. 34, ал. 3 от ЗАНН, от компетентен орган. Спазени са формата и редът за издаването му.       

               По отношение на нарушението по чл. 6, т.1 ЗДвП.Съобразно чл. 6, т.1 ЗДвП участниците в движението съобразяват своето поведение със сигналите на длъжностните лица, упълномощени да регулират или да контролират движението по пътищата, както и със светлинните сигнали, с пътните знаци и с пътната маркировка. В настоящото НП изрично е посочено, че нарушението се състои в навлизане от страна на водача след знак забраняващ влизането на съответното ППС /а именно знак Г2/. Осъществяването на това нарушение се установява от разпита на актосъставителя  и свидетелите по акта . Липсват наведени от страна на жалбоподателя доводи за липса на осъществяването на това нарушение, като липсват и представени от жалбоподателя доказателства  в тази връзка.Нарушението в случая правилно е съотнесено и към съответната санкционна норма, а именно - чл. 183, ал.3, т.5, пр.1 от ЗДвП. Съобразно същата се наказва с глоба 30 лв. водач, който навлиза след знак, забраняващ влизането на съответното пътно превозно средство, или се движи в забранената посока на еднопосочен път. Така посочената санкция е императивно посочена, поради което и не подлежи на изменение от страна на съда като правилно определена.Всичко изложено мотивира извода за законосъобразност на обжалваното НП , в това число и в неговата санкционна част, която не противоречи на разпоредбата на чл. 27 ЗАНН, поради което същото следва да бъде потвърдено в тази му част.

       От показанията на разпитаните по делото свидетели, служители на РУ и   ОД МВР-Хасково , и така също и от съдържанието на АУАН и НП, е видно, че отговорността на жалбоподателя  е ангажирана за отказ да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол или упойващи вещества. Контролните органи са изпълнили задължението си по чл.3, ал.1 от Наредба №1/19.07.2017г. за реда за установяване употребата на алкохол в кръвта и/или наркотични вещества или техни аналози /обнародвана ДВ, бр.61/28.07.2017г., в редакцията, действала към момента на установяване на нарушението и преди изменение ДВ, бр.81/02.10.2018г., понастоящем със заглавие след изменението Наредба №1/19.07.2017г. за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози/ и при отказ на водача за извършване на проверка с техническо средство са издали приложения по делото талон за изследване, като същият е в необходимото съдържание и съгласно действащото към момента на извършване на нарушението Приложение №1 към чл.4, ал.3 /обн.ДВ бр.61 от 2017г., в сила от 29.09.2017г./, като не е спорно по делото, че Ч. не се е явил в указаното време и час за даване на кръвна проба. В съответствие с обстоятелствата по делото и приложимия материален закон нарушението е квалифицирано по чл.174, ал.3 от ЗДвП като отказ от проверка с техническо средство - пр.1 на ал.3. Хипотезата на чл.174, ал.3, пр.2 от ЗДвП би била налице в случаите, в които проверката с техническото средство е направена, но показанията на същото са такива, че е задължително извършването на медицинско изследване и лицето откаже да извърши необходимите действия, за да бъде осъществено, или в случай, че физическото състояние на лицето по принцип не позволява проверка с техническо средство, а не че лицето е отказало проверка с техническо средство. Това са случаите на чл.3, ал.2 от Наредбата, когато не се приемат показанията на техническото средство, когато се установи, че е взета некачествена или невалидна проба, като и хипотезите по т.4 на чл.3, ал.2 от Наредбата – физическото състояние на лицето не позволява извършването на проверка, а също и по чл.6, ал.4-6 от Наредбата при констатирана концентрация на алкохол или упойващо вещество над 0,5 на хиляда. В този смисъл нарушението на дееца е правилно е санкционирано по текста на чл. 174, ал.3 от ЗДвП като отказ да бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол или упойващи вещества, Правилно в решението си въззивния съд е приел и че по отношение на нарушението – отказ да бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол или упойващи вещества, основната защитна теза е несъотносима по прилагането на първата от двете предвидени като алтернативни в закона хипотези. Представените пред касационната инстанция доказателства също са в посока да установят неотносими към законосъобразното налагане на санкцията факти, които не са и спорни по делото – жалбоподателят не се е явил в посочения времеви отрязък за да бъде извършено медицинското изследване.

От материалноправна страна, обстоятелствата, изложени в акта за установяване на административно нарушение и в наказателното постановление относно нарушението по чл. 174, ал. 3 от ЗДвП действително се потвърждават от събраните по делото доказателствени източници. Установено е  в хода на административнонаказателното производство, а впоследствие  и пред съда , че на посочената в АУАН и НП дата – 03.05.2018 г. жалбоподателят, като водач на лек автомобил  след като в хода на извършваната от контролните органи от състава на РУ на МВР – Хасково, а след това и от състава на Сектор „ПП“ при ОД на МВР- Хасково проверка е бил поканен, отказал да даде проба за алкохол с техническо средство – АлкотестДрегер”. В случая липсва и отбелязване в приложения по преписката и приет като писмено доказателство талон за медицинско изследване жалбоподателят, в крайна сметка да се е явил да даде и кръвна проба за изследване концентрацията на алкохол в кръвта в уреченото време в определения му  медицински център. Факт, който, освен от писмените доказателства, се потвърждава и от показанията на свидетелите Л., Т. , дадени пред съда в качеството на свидетели, след извършване на последваща проверка. Доколкото административнонаказателната отговорност на водача е ангажирана за осъществяване на първата от алтернативно предвидените в  чл. 174, ал. 3 от ЗДвП хипотези, основният  довод на защитата  за липсата на обективна възможност същият да се яви в МБАЛ-Хасково  в посочения в медицинския  талон срок, са неотносими към законосъобразното налагане на административното наказание Решение № 845 от 9.11.2018 г. на АдмС - Хасково по к. а. н. д. № 671/2018 г., но въпреки това ще  бъдат обсъдени от настоящата инстанция .  Поддържаната теза  на защитата за хода на събитията, последвали полицейската проверка е ,че жалбоподателят е  имал желание да даде кръвна проба, но единствено и само  обективни пречки- забавянето от полицейските органи по повод извършвана проверка на автомобила  не му позволили добросъвестно да изпълни това си намерение.Тази  теза  е доказателствено обезпечена  от   показанията на свидетелите И. П. и В. В. ,но при липса на други подкрепящи ги доказателства жалбоподателят  действително да се е явил  в  Спешно  отделение на МБАЛ – Хасково, макар и  след изтичане на определения в талона срок.Несъстоятелен е и доводът, свързан със забравяне на  личната  карта от  жалбоподателя . С оглед  целта на пътуването до МБАЛ – Хасково  жалбоподателят  е следвало при напускане на мястото на проверката и преди качване в  таксиметровия автомобил  да се увери, че разполага с някой от личните си документи,които ще му бъдат необходими  за планираното медицинско изследване. Предвид тези обстоятелства, закъснението дори да не е планирано от жалбоподателя , в никакъв случай не може да се счете за резултат от действието на обективни причини.Следва да се отбележи, че свидетелите И. П. и В. В. са допуснати и разпитани по искане на жалбоподателя . Те са безспорно в  близки отношения с него и желанието им да му помогнат е очевидно. В същото време, извършилият проверката св.Р. Т.  е категоричен, че при спирането му  жалбоподателят  е бил сам в автомобила и с него е нямало други лица,противно на твърдяното от св.И. П. ,че е бил заедно с жалбоподателя.При тези данни, въззивният  съд намира , че изводи за „добросъвестно“ намерение на  жалбоподателя  да даде кръв за изследване,не могат да бъдат направени. Предоставената на жалбоподателя  възможност за проверка чрез кръвен тест на алкохолното съдържание в кръвта е негов личен избор, и обстоятелството, че е подходил небрежно към тази възможност, не прави деянието му несъставомерно.Анализът на  доказателствата сочи , че жалбоподателят без уважителни причини не се е явил в указания срок в МБАЛ – Хасково  за медицинско изследване, поради което отказа да му бъде извършена проверка  с техническо средство за употреба на алкохол се явява съставомерен .

 

                 Мотивиран така и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

                              Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА  Наказателно постановление №20-1253-001238 от 08.09.2020г. на Началник група в сектор ПП при ОД на МВР-Хасково, в частта на наложените на основание   чл. 174, ал.3, предл. 1 от ЗДвП    наказания  глоба в размер на 2000 лева   и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца и глоба от 30 лв.  на основание чл.183 ал.3 т.5 от ЗДвП  .          

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд –Хасково в 14 – дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

                                                            Съдия: /п/ не се чете

 

 

Вярно с оригинала!

Секретар: В.К.