Определение по дело №636/2019 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 531
Дата: 21 ноември 2019 г. (в сила от 21 ноември 2019 г.)
Съдия: Недялка Николова Нинова
Дело: 20191800600636
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 29 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

                    О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

Номер              двадесет и първи ноември                   Година  2019                       гр. София

 

С. О. СЪД,    Наказателно отделение,    Втори въззивен състав

На двадесет и първи ноември                                                                               Година 2019

В закрито заседание в следния състав:

                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: Н. Н.

                                                                      ЧЛЕНОВЕ: Я. Б.

                                                                                                         Мл. с.: Б. Г.

Като разгледа докладваното от съдията Н. в.ч.н. дело номер 636 по описа на С. о. съд за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 243, ал. 8 НПК.

По реда на чл. 243, ал. 7 НПК е постъпила жалба от защитника на обвиняемата Д.Г.Л. – адв. Бл. Б. от САК - срещу определение от 02.08.2019 г., постановено в производството по реда на чл. 243, ал. 5 НПК по ч.н.д. № 350/19 г. по описа на районен съд – гр. С., с което е отменено постановлението на прокурор при районна прокуратура гр. С. от 15.05.2019 г. за прекратяване на наказателното производство по ДП № 103/2017 г. по описа на РУ – гр. С., образувано и водено срещу Д.Г.Л. за престъпление по чл. 331, ал. 3, алт. 2, вр. ал. 1, вр. чл. 330, ал. 1 НК и делото е върнато на районна прокуратура – С. с указания за прилагане на закона.

Посоченият съдебен акт се обжалва с доводи за наличие на основания за неговата отмяна, тъй като е постановен от незаконен състав. В тази връзка се твърди, че съдебният състав, постановил обжалваното определение, е следвало да се отведе от разглеждане на делото поради наличието на основанията по чл. 29, ал. 2 НПК - бил е предубеден при решаването му. Това твърдение се основава на факта, че същият съдебен състав се е произнесъл по въпросите по чл. 248, ал. 1 НПК в разпоредително заседание от 03.12.2018 г. по н.о.х.д. № 115/18 г. по описа на РС – С., образувано по внесен от РП – С. обвинителен акт срещу същото лице и за същото престъпление, като е приел, че „досъдебното производство е проведено обективно, всестранно и пълно и не е налице необходимост от коригиране на допуснати нарушения“ и въпреки тази своя позиция, при обсъждането на законосъобразността и обосноваността на постановлението на прокурора за прекратяване на наказателното производство е преценил, че е наложително да се проведе допълнително разследване. С тези доводи се поддържа искане за отмяна на атакуваното определение и въпреки непълното му формулиране, се подразбира искането за постановяване на ново определение, с което да се потвърди постановлението на прокурора за прекратяване на наказателното производство.

С. о. съд, след като обсъди доводите, изложени в жалбата и провери правилността на атакувания съдебен акт, намери за установено следното:

Жалбата е допустима, подадена в срока по чл. 243, ал. 7 НПК и от лице, легитимирано, съгласно същата разпоредба, да обжалва посочения съдебен акт -  защитника на обвиняемото лице Д.Л..

Производството пред районния съд е образувано по реда на чл. 243, ал. 5, вр. ал. 4 НПК по жалба от пострадалото лице С. В. Р. срещу постановлението на прокурор при районна прокуратура гр. С. от 15.05.2019 г., с което на основание чл. 243, ал. 1, т. 2 НПК е прекратено наказателното производство по ДП № 103/2017 г. по описа на РУ – гр. С., по което в качеството на обвиняем е привлечено лицето Д.Г.Л. за престъпление по чл. 331, ал. 3, алт. 2, вр. ал. 1, вр. чл. 330, ал. 1 НК – затова, че на 11.04.2017 г., около 16:45 ч., в имот, находящ се с. Х., община Б., обл. С., ул. „Х.. Б.“ № ., по непредпазливост /при небрежно изхвърляне на незагасена пепел в пластмасова кофа и последвало възпламеняване на горимите материали в близост до нея/ е запалила чужд имот със значителна стойност: паянтова стопанска сграда с навес с обща площ 38,00 кв.м на стойност 5 217,00 лв.; покрив ведно с гредореда под него на лятна кухня с обща площ от 16,00 кв.м на стойност 2 195 лв. и намиращите се в нея вещи, описани по вид, количество и единична стойност, собственост на С. В. Р. от с. Х. и на Д. В. Р. от гр. С., като от деянието са последвали значителни вреди на стойност 9 427,50 лв. за С. В. Р. от с. Х. и на Д. В. Р. от гр. С. /постановление за привличане на обвиняем от 06.03.2019 г. – л. 99  и сл. от ДП/.

Срещу същото лице и за същото деяние е било повдигнато обвинение с обвинителен акт, внесен за разглеждане пред РС – С. по реда на чл. 247, ал. 1, т. 1 НПК, по който е било образувано н.о.х.д. № 115/2018 г. по описа на РС – С.. В проведеното на 03.12.2018 г. разпоредително заседание по посоченото дело съдът е приел, че на досъдебното производство не са допуснати отстраними съществени нарушения на процесуалните правила, които да са ограничили процесуалните права на обвиняемата или на пострадалите лица, констатирал е че обстоятелствената част на внесения обвинителен акт съдържа подробно изложение на обстоятелствата относно обективните и субективните признаци на деянието, за което е било повдигнато обвинението и е оставил без уважение искането на защитата за прекратяване на съдебното производство и връщане на делото на прокурора за отстраняване на допуснато съществено нарушение на процесуалните правила. Това определение е било обжалвано от защитника на обвиняемата – адв. Бл. Б. – пред С. о. съд, като с определение от 09.01.2019 г., постановено по в.ч.н.д. № 8/2019 г. на СОС, въззивният съд е отменил обжалваното определение и е върнал делото на РП – С. за отстраняване на констатираните от въззивният съд съществени нарушения на процесуалните правила, допуснати на досъдебното производство.

С постановление от 15.05.2019 г. на наблюдаващия прокурор при районна прокуратура гр. С. е прекратено наказателното производство по ДП № 103/2017 г. по описа на РУ – гр. С. на основанието по чл. 243, ал. 1, т. 2 НПК – поради недоказаност на обвинението.

С обжалваното определение състав на РС – С. е отменил постановлението на прокурора за прекратяване на наказателното производство, като е счел, че същото е необосновано, тъй като е постановено при неизяснена фактическа обстановка и е върнал делото на прокурора с указание за събиране на допълнително доказателства за пълно, всестранно и обективно изясняване на обстоятелствата по делото. Обжалваното определение е постановено от съдебният състав, който преди това се е произнесъл по въпросите по чл. 248, ал. 1 НПК по н.о.х.д. № 115/2018 г. по описа на РС – С..

Поддържаните с частната жалба, с която е сезиран С. о. съд, доводи за незаконност на съдебния състав, постановил обжалваното определение, изискват този въпрос да бъде разгледан най-напред, тъй като касае процесуалната годност на постановения съдебен акт.

Изтъкнатите в частната жалба в тази връзка обстоятелства безспорно не съставляват основание за отвод на съдебния състав от категорията на абсолютните по смисъла на чл. 29, ал. 1 НПК. Изразеното от първоинстанционният съд становище по въпросите по чл. 248, ал. 1, т. 3 НПК в разпоредителното заседание по н.о.х.д. № 115/2018 г. по описа на РС – С. се отнася единствено до наличието или липсата на отстраними съществени нарушения на процесуалните правила, допуснати в хода на досъдебното производство, които да са ограничили процесуалните права на обвиняемата и на пострадалите лица. В тази хипотеза /при внесен обвинителен акт/ по начало непълнотата на доказателствата не съставлява съществено нарушение на процесуалните правила по смисъла на чл. 249, ал. 4 НПК и не е основание по смисъла на чл. 249, ал. 1 НПК за прекратяване на съдебното производство.  Освен това, видно от определението от 09.01.2019 г. по в.ч.н.д. № 8/2019 г. на СОС, постановено при  извършения второинстанционен съдебен контрол на определението по чл. 248, ал. 1, т. 3 НПК, въззивният съд не е констатирал допуснати от първоинстанционния съд нарушения на забраната, въведена с разпоредбата на чл. 248, ал. 4 НПК, в разпоредителното заседание да се обсъждат нарушения, свързани с допускането, събирането, проверката и оценката на доказателствата и доказателствените средства. С други думи първият съд никъде в това определение не е взел становище по въпроса дали разследването на досъдебното производство е било извършено с необходимата обективност, пълнота и всестранност.

Не така стои въпросът, ако съдът е констатирал непълнота на доказателствата, т.е. неизяснена фактическа обстановка и въпреки това прокурорът е прекратил наказателното производство в хипотезата на чл. 243, ал. 1 НПК, тъй като в такъв случай този извод на прокурора се явява необоснован, постановен в нарушение на изискванията за вземане на решение от прокурора по вътрешно убеждение, основано на обективно, всестранно и пълно изследване на всички обстоятелства по делото /чл. 14 НПК/. В производството по чл. 243, ал. 5 НПК, каквото е проведеното пред първия съд, предмет на извършвания съдебен контрол е именно обосноваността /и законосъобразността/ на извода на прокурора за прекратяване на наказателното производство, който предполага извършването на проверка и анализ на събраните доказателства от контролиращата съдебна инстанция и тъкмо в рамките на тези свои правомощия се е произнесъл и първоинстанционния съд с обжалваното определение. На това основание няма как първоинстанционният съд да бъде упрекнат в предубеденост при решаването на въпросите по чл. 243, ал. 5 НПК.

И не на последно място, напълно голословен е и упрекът конкретно, че в разпоредителното заседание по н.о.х.д. № 115/19 г. същият съдебен състав е приел, че „досъдебното производство е проведено обективно, всестранно и пълно и не е налице необходимост от коригиране на допуснати нарушения“. Тези твърдения, изнесени в частната жалба, не са верни. В това разпоредително заседание първият съд не е направил дори намек, касаещ обективността, всестранността и пълнотата на разследването, проведено на досъдебното производство. Изложил е единствено съждение в насока, че фактическото обвинение, изложено в обстоятелствената част на обвинителния акт, съдържа фактически твърдения за съставомерните обективни и субективни признаци на деянието, за което е повдигнато обвинението и поради това е приел, че не е ограничено правото на обвиняемата да научи за какво престъпление е привлечена да отговаря. В това производство първоинстанционният съд не се е произнасял по доказателствената обезпеченост на обвинението, поради което не може и да бъде упрекнат в предубеденост впоследствие при решаването на въпросите по чл. 243, ал. 5 НПК – относно обосноваността и законосъобразността на постановлението за прекратяване на наказателното производство.

В обощнение, ако разпоредителното заседание има за цел да подготви провеждането на съдебното заседание, вкл. провеждането на съдебното следствие, в което ще се проведе същинското доказване, то прекратяването на наказателното производство от прокурора на досъдебната фаза на процеса предполага събирането на доказателствата да е вече изчерпано и фактическата обстановка да е изяснена обективно, пълно и всестранно. Или в конкретния случай няма как първоинстанционният съд да бъде упрекнат в предубеденост, тъй като се е произнесъл по въпросите по чл. 248, ал. 1 НПК и впоследствие по обосноваността и законосъобразността на постановлението на прокурора за прекратяване на наказателното производство в производството по чл. 243, ал. 5 НПК.

В пределите на извършвания съдебен контрол на обжалвания съдебен акт С. о. съд установи следното:

Събраните на този етап от разследването по ДП № 103/2017 г. по описа на РУ – гр. Сливница доказателства очертават следната фактическа обстановка:

Свидетелите С. Р. и Д. Р. са брат и сестра. Двамата притежават наследствен имот, находящ се в с. Х., обл. С., ул. „Хр. Б.“ № .. Имотът съставлява дворно място с построени в него едноетажна, полумасивна жилищна сграда, лятна кухня и паянтова стопанска постройка, състояща от навес и помещение за отглеждане на животни /обор/. Сградите са долепени една до друга в посочената поредност, като между жилищната сграда и лятната кухня е обособено санитарно помещение /баня с тоалетна/. Жилищната сграда е построена през 1930 г., а допълнителните постройки са изградени на мястото на стари през 1974 г. от родителите на свидетелите Рангелови. Лятната кухня и стопанските постройки били с тухлени стени и общ покрив от греди и керемиди, с таван тип гредоред. Паянтовата стопанска постройка, състояща се от навес и обор, не била електроснабдена.

В имота постоянно живее свид. Р., който е инвалид, лежащо болен. Неговата сестра - свид. Р. - живее в гр. С., поради което тя нямала възможност да полага ежедневно грижите, от които се нуждаел болния ѝ брат. От 01.12.2016 г. свид. Р. наела обв. Л. да се грижи за него, като през делничните дни /от понеделник до петък/ обвиняемата живеела при свид. Р., а в края на седмицата се прибирала в гр. С. и получавала съответното възнаграждение от свид. Р.. Свид. Р. се отоплявал с печка на дърва и електрически радиатор. Дървата за огрев били складирани в крайното помещение от стопанската постройка, където били оставени още шишарки, предназначени за разпалване на печката и ярмомелка. Под навеса, до лявата му странична стена, най-отпред били оставени дървени и пластмасови щайги, в които били оставяни сухи дърва, подпалки и шишарки, предназначени за разпалване на печката. Обикновено обвиняемата приготвяла подпалките за печката за следващия ден. До щайгите стояла пластмасова кофа, в която също били поставяни дърва или шишарки. Зад тези щайги бил оставен метален варел, покрит с дървени дъски, върху които обикновено се поставяли различни съдове и гумени галоши. На закачалка на стената били оставяни работни дрехи. До варела, към задната стена на навеса имало два големи дървени сандъка, предназначени за съхраняване на жито. В дясната част на навеса били оставени бои и разредители, затворени, неизползвани. В стопанските постройки били складирани и други вещи: пет-шест кашона от банани, дървени платна, дървена стълба и др., подробно описани в показанията на свид. Р., които тук не се налага да бъдат подробно описвани.

Пред къщата в продължение до навеса има циментова пътека, като пода на сайванта също е циментов.

На 11.04.2017 г. обв. Л. била при свид. Р.. През деня печката не могла да се разпали, поради което свид. Р. ѝ казал да не слага повече дърва в печката, а да включи радиатора, което тя направила. Обвиняемата изнесла вътрешната, метална кофа от печката, в която имало пепел, а в пепелта имало полузагаснали въглени. Изсипала пепелта с незагасените въглени в пластмасова кофа, която оставила под навеса. Към 16,45 ч. си тръгнала. Незагасените въглени в пепелта продължили да тлеят с температура около 300 градуса/С, стопили пластмасовата кофа и възпламенили множеството горими материали, намиращи се около кофата под навеса. Разгорял се пожар, вследствие на който изгорели покривът на стопанската постройка /навеса и обора/ - греди и керемиди, напълно изгорели вещите, намиращи се под навеса, където огънят бил най-силен, поражения имало и по стената на лятната кухня, граничеща с навеса и в зоната на покрива над нея. Стойността на изгорелите вещи възлиза общо на 9 427,50 лв.

Около 20,00 ч. пожарът бил забелязан от свид. К., която живее в съседна къща. Свид. К. сигнализирала за пожара на тел. 112. На място пристигнали два екипа на РСПБЗН – С.а, които потушили огъня около 2,30 ч. 

Изложената фактическа обстановка, възприета и от първоинстанционния съд, се установява от събраните в хода на досъдебното производство доказателства от показанията на свидетелите Д. Р., Св. Р. и К. и извършените пожаротехническа и оценителни експертизи.

Причините за възникване и развитие на пожара са изяснени от извършената пожаротехническа експертиза. Вещите лица са дали обоснован от доказателствата по делото, събрани при огледа на местопроизшествието и от показанията на свид. Р., отговор на въпроса относно огнището на пожара – под навеса на стопанската постройка. Този извод е аргументиран с данните, установени при огледа на местопроизшествието, а именно там са намерени напълно изгорелите вещи и паднала покривна конструкция. От експертизата се установява още, че за възникването и развитието на пожара са благоприятствали множеството горими материали в стопанската постройка, продължителното горене чрез тлеене и въздействие на високата температура на покривната конструкция, като горенето се е интензифицирало след прогаряне на дървената конструкция. Вещите лица са категорични по въпроса относно причините за възникване на пожара – изсипването на незагасени въглени в пепел в пластмасова кофа и категорично отхвърлят версията за възникване на пожара от ел. късо съединение /в огнището на пожара липсва електрическа инсталация/.

Данните, установени чрез пожаротехническата експертиза, напълно кореспондират и подкрепят показанията на свид. Р. в частта им за наличието на множество горими материали под навеса и в стопанската постройка, благоприятствали за развитието на пожара и напълно подкрепят версията, че в изсипаната от обвиняемата пепел от печката е имало незагасени въглени и че пластмасовата кофа, в която обвиняемата е изсипала пепелта с незагасените въглени, се е намирала под навеса - там е установено огнището на пожара.

Установените от показанията на свид. Р. данни, че именно обвиняемата е приготвяла подпалките за разпалване на печката за следващия ден, които били оставяни в пластмасовата кофа под навеса, данните, че обвиняемата е обитавала имота и е имала ежедневен достъп до стопанската постройка, обективират наличието на субективни представи у нея за наличните вещи там, вкл. и горими такива – сухи дърва, подпалки и шишарки, бои и разредители, кашони, дървени сандъци и др.

На следващо място обвиняемата, изхождайки от възрастта ѝ и житейската ѝ опитност, е могла да предвиди настъпването на общественоопасните последици /възникването на пожара и причиняването на съставомерните вреди/ от своите действия, изразили се в изсипване на пепел с незагасени въглени в пластмасова кофа, намираща се в близост до други горими материали.

При така установената фактическа обстановка са налице достатъчно данни, обосноваващи извод, че обвиняемата е извършила престъплението по чл. 331, ал. 3, вр. ал. 1, вр. чл. 330, ал. 1 НК, като при описаните по-горе обстоятелства по непредпазливост е запалила чужд имот - паянтова стопанска сграда с навес с обща площ 38,00 кв.м на стойност 5 217,00 лв.; покрив ведно с гредореда под него на лятна кухня с обща площ от 16,00 кв.м на стойност 2 195 лв. и намиращите се в нея вещи, собственост на С. В. Р. от с. Х. и на Д. В. Р. от гр. С., като от деянието са последвали значителни вреди на стойност 9 427,50 лв. за свидетелите Р..

При установената фактическа обстановка се явява незакосъобразен изводът на прокурора за недоказаност на обстоятелството къде точно обвиняемата оставила пластмасовата кофа с пепелта от печката и била ли е близо тази кофа до леснозапалими материали. Обстоятелството, че кофата е била оставена под навеса, се установява от пожаротехническата експертиза, чрез която е установено точно мястото на възникване на пожара /огнището на пожара/, а именно под навеса на стопанската постройка, което пряко установява фактът, че обвиняемата е оставила пластмасовата кофа с пепелта от печката именно там, а не някъде другаде, като в такава насока се съдържат данни и в показанията на свид. Р.. От показанията на същата свидетелка се установяват и обстоятелствата, че под този навес е имало множество складирани горими вещи – сухи дърва, подпалки и шишарки, бои и разредители, кашони, дървени сандъци и др., които, предвид размерите на навеса, е очевидно, че са били в близост до пластмасовата кофа. Т.е. събраните доказателствени източници съдържат достатъчно данни, от които могат да се направят фактически изводи за местоположението на пластмасовата кофа, вкл. и за отстоянието от нея на намиращите се под навеса леснозапалими материали.

На следващо място прокурорът упорито игнорира едно достатъчно убедително установено обстоятелство относно причините за възникване на пожара, а именно наличието на полузагаснали въглени в пепелта, изсипана от обвиняемата в пластмасовата кофа. В тази насока пожаротехническата експертиза обосновано и убедително е аргументирала извода си, че единствената възможна причина за възникване на пожара при установените обстоятелства е наличието на незагасени въглени в пепелта, които продължили да тлеят с температура около 300 градуса/С, стопили пластмасовата кофа и възпламенили множеството горими материали, намиращи се около кофата под навеса.

Очевидно превратно са разбрани от прокурора констатираните от С. о. съд недостатъци в съдържанието на обстоятелствената част на внесения обвинителен акт /определение от 09.01.2019 г. по в.ч.н.д. № 8/19 г./, които са отнесени към непълнота на изложеното фактическо обвинение относно съставомерни обективни и субективни признаци на престъплението, за което е било повдигнато обвинението, поради липсата на изложени фактически твърдения затова дали в изсипаната от обвиняемата пепел е имало незагасени въглени, дали обвиняемата е имала субективни представи за наличието им и за наличието на горими материали под навеса и какви. Събраните в тази насока доказателствени източници в хода на досъдебното производство позволяват формирането на фактически твърдения и изводи за тези обстоятелства, които във внесения обвинителен акт не са били изложени и в това съдът е съзрял нарушение на правото на обвиняемата да научи за какво престъпление е привлечена, респ. да организира адекватно защитата си срещу фактическото обвинение.

С. о. съд не споделя извода на първоинстанционния съд, че по делото са останали неизяснени обстоятелства, т.е. за липса на пълно, обективно и всестранно разследване. Въззивният съд намери, че в хода на проведеното разследване са събрани достатъчно обвинителни доказателства в подкрепа на извода, че обвиняемата е извършила престъплението, за което е привлечена, поради което  и изводът на прокурора за неговата недоказаност, обосновал прекратяването на наказателното производство от прокурора на основание чл. 243, ал. 1, т. 2 НПК – поради недоказаност на обвинението, - се явява незаконосъобразен, постановен при превратно тълкуване на доказателствата, което налага отмяна на постановлението, с което наказателното производство е прекратено и връщане на делото на прокурора с указания за правилно прилагане на закона. 

Предвид изложеното, крайният извод на първоинстанционния съд за отмяна на постановлението на прокурора за прекратяване на наказателното производство, е правилен, като следва да се коригират мотивите, а именно неговата отмяна се налага поради неговата незаконосъобразност, а не необоснованост.

            На основание чл. 243, ал. 8 НПК С. о. съд

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

ПОТВЪРЖДАВА определение от 02.08.2019 г., постановено по ч.н.д. № 350/19 г. по описа на районен съд – гр. С., с което е отменено постановлението на прокурор при районна прокуратура гр. С. от 15.05.2019 г. за прекратяване на наказателното производство по ДП № 103/2017 г. по описа на РУ – гр. С., образувано и водено срещу Д.Г.Л. за престъпление по чл. 331, ал. 3, алт. 2, вр. ал. 1, вр. чл. 330, ал. 1 НК и делото е върнато на районна прокуратура – С. с указанията за прилагане на закона, дадени по-горе.

Определението е окончателно.

 

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

       ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                  

                                                                                                    2.