Решение по дело №605/2019 на Районен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 17 юни 2019 г.
Съдия: Владимир Калоянов Крумов
Дело: 20191320100605
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 6 март 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е № 306

 

гр. Видин, 17.06.2019г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Видинският районен съд                  гражданска колегия в публичното заседание на седемнадесети май две хиляди и деветнадесета година в състав :

                                                              Председател : Владимир Крумов

при секретаря В. Узунова и в присъствието на прокурора ............................ като разгледа докладваното от съдия Крумов гр. дело № 605 по описа за 2019год. и за да се произнесе, взе предвид следното :

Производството е с правно основание чл. 19 от Закона за гражданската регистрация /ЗГР/.

Делото е образувано по молба от А.В.М., ЕГН **********,***. Твърди се, че молителя от дълги години живее и работи преимуществено в чужбина. Първо се установил в Гърция, а от близо шест години живее и работи предимно в Германия. В Германия молителят се запознала със съпруга си Чибуйкем Хенри Аугустин, с когото работят заедно. През лятото на 2018г. решили да сключат граждански брак. Оказало се, че в Германия процедурата е много тромава и продължителна, тъй като съпругът й тогава бил само със статут на бежанец. Молителят и Чибуйкем Хенри Аугустин, през време на отпуските си, отишли в Гърция на гости при приятели на молителя. Установили, че в Гърция въпроса с документите и сключването на граждански брак е много лесно. Тъй като молителят има все още адресна регистрация и право да живее и пребивава в Гърция, подали документи и сключили граждански брак на 28.09.2018г. в Гърция. Било издадено удостоверение, което молителят легализирал и превел на немски език и български език. В Германия било прието без проблем преведеното удостоверение, издадено в Гърция. Започнали да наричат молителя госпожа Аугустин и й казали, че трябва да смени личните си документи. Молителят дошъл в България да смени личните си документи и се оказало, че в  издаденото гръцко удостоверение не е вписана промяна във фамилното й име. Молителят се свързал с общината в Гърция, като й казали, че понеже документът е издаден, при тях няма как да се промени фамилното й име. В Община Видин също казали, че няма административна процедура по която служебно или по заявление да променят фамилното име. Налице е пропуск да бъде вписано фамилното име след брака в гръцкото удостоверение. Сегашното фамилно име на молителя е на бившият й съпруг, което остана без промяна след развода, тъй като смяната му тогава би създала административни пречки на молителя във връзка със смяната на документите. В Германия наричат молителя г.жа Аугустин, както и съпругът й държи да носи неговата фамилия. Иска да бъде постановено решение, с което бъде допусната промяна на фамилното име на молителя съответно от “М.” на “Аугустин”.

 Ответната страна не е представила писмен отговор. В съдебното заседание не се е явил представител.

По делото са събрани писмени доказателства и гласни доказателства.

 От събраните по делото писмени и гласни доказателства, Съдът приема за установено от фактическа страна : молителят е сключил граждански брак с Чибуйкем Хенри Аугустин на 28.09.2018г.  в Гърция, Егалео. В издаденото удостоверение за сключен граждански брак молителят е записан с фамилно име след брака М.. Молителят разказвала на свидетеля Пламен Методиев Георгиев, че има проблеми в Германия с фамилното име М. и иска да приеме фамилното име на съпруга си.

Останалите събрани по делото доказателства съдът намира, че не са необходими към предмета на делото, поради което не следва да се обсъждат.

При така установената фактическа обстановка съдът намира, че молбата е неоснователна и следва да бъде отхвърлена. Промяната на фамилното име се допуска, когато са налице хипотезите указани в чл. 19 от ЗГР. Не се доказа наличие на някоя от хипотезите посочени в чл. 19 от ЗГР обуславящи промяна на фамилното име на молителя. Фамилното име на молителя е образувано съгласно чл. 12 от СК, – молителят е запазил своето фамилно име преди гражданския брак.

Не се установиха важни обстоятелства, по смисъла на чл. 19, ал. 1 от ЗГР които да обусловят исканата промяна на фамилното име на молителя.

С оглед на горното молбата следва да бъде отхвърлена като неоснователна и не следва да бъде допусната промяна на фамилното име на молителя.

Воден от горното, Съдът

 

Р Е Ш И :

 

Отхвърля молбата на А.В.М., ЕГН **********,***, за промяна на фамилното й име от “М.” на “Аугустин”, като неоснователна.

Решението подлежи на обжалване пред Окръжен съд гр. Видин в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

                                                                        Районен съдия :