Решение по дело №16328/2015 на Софийски градски съд

Номер на акта: 8737
Дата: 22 декември 2017 г. (в сила от 11 април 2019 г.)
Съдия: Богдана Николова Желявска
Дело: 20151100116328
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 17 декември 2015 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

София, 22.12.2017 г.

 

В    И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, I-ВО ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 3-ТИ състав, в открито заседание на шести ноември през две хиляди и седемнадесета година в състав:

 

                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОГДАНА ЖЕЛЯВСКА

 

при секретаря Ели Гигова, като разгледа докладваното от съдия Желявска гр.д.№ 16328/2015 г., за да се произнесе взе пред вид следното:

 

Предявени са искове с правно основание чл. 226, ал. 1 от  КЗ ( отм. ) и чл.45 от ЗЗД.

Ищецът Я.Ж.А., ЕГН: **********, чрез адв. Г.А.В. - САК, със съдебен адрес:***, твърди, че на 30.12.2008 г. около 18,30 часа по пътя от гр. Сандански към гр. Петрич, при управление на л.а. „Опел Вектра“ с рег. № ******, водачът Н.З.поради движение с несъобразена скорост навлезнал в лентата за насрещно движение и реализирал ПТП с движещия се в своята пътна лента л.а. „Опел Вектра“ с рег. № ******, управляван от ищеца, в резултат на което на последния са причинени телесни увреждения.

По случая е образувано ДП ЗМ № 929/2008 г. по описа на РУ – Петрич, което е прекратено поради смъртта на виновния водач Н.З.– починал при процесното ПТП.

Ищцаецът сочи, че относно л.а., причинил катастрофата, има сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ с ответното дружество съгласно полица № 155070032084  със срок на действие от 01.01.2008 г. до 31.12.2008 г.

По повод настъпилото ПТП в ответното дружество е образувана щета № 10100100231000010/13.08.2008 г., по която дружеството – ответник е изплатило застрахователно обезщетение в размер на 12 000 лв. след сключване на споразумение.

Ищцът зявява, че  след сключеното споразумение е настъпило значително влошаване в здравословното му състояние в резултат от уврежданията, получени при процесното ПТП.  Изпитвал болка, имал оттко и некрози на лявата подбедрица, поради което се наложило да постъпи за оперативно лечение на 27.01.2014 г. в УМБАЛСМ „Н.И.Пирогов“ ЕАД, от където е изписан на 30.01.2014 г. На 26.05.2014 г. отново постъпил в „Пирогов“ за оперативно лечение с некротична рана от катастрофата, като на 05.06.2014 г. отоново е приет за оперативно лечение на лява подбедрица. Твърди, че в резултат на ПТП-то е разивл тромбофлебит, като към момента на завеждане на исковата молба състоянието му не е напълно възстановено и продължава да търпи болки и страдания. Твърди, че описаните усложнения на здравословното му състояние не са били предмет на сключеното споразумение с дружеството – ответник.

В тази връзка ищецът предявява настоящите искове срещу „Д.з.“ АД с правно основание чл. 226, ал. 1 от  КЗ ( отм. ) и чл.45 от ЗЗД за заплащане на обезщетение за претърпени неимуществени вреди в размер на 30 000 лв., ведно със законна лихва, считано от датата на настъпване на увреждането – 30.12.2008 г., до окончателно изплащане на сумите. Претендира направените разноски по делото и адвокатаски хонорар.

Ответникът „Д.з.“ АД оспорва предявените искове изцяло по основание и по размер.

Твърди, че не е налице ексцес в здравословното състояние на ищеца в резултат на ПТП-то.

Твърди, че установените при ищеца вреди през 2014 г. не са се развили като последица от увреждането му, причинено при процесното ПТП.

Счита, че така предявеният размер за обезщетение на неимуществени вреди е прекомерно завишен, несъответстващ с характера и степента на увреждане и не кореспондира с  принципа за справедливост, залегнал в чл.52 от ЗЗД, както и с трайната съдебна практика в подобни случаи.

Предвид изложеното моли предявените искове да бъдат отхвърлени като неоснователни и недоказани. Претендира направените разноски по делото и юрисконсултско възнаграждание.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

 

Предявени са обективно съединени искове с правно основание чл. 226, ал. 1 от  КЗ ( отм. ), чл. 45 и чл.86 от ЗЗД за заплащане на обезщетение за претърпени неимуществени вреди в размер на 30 000 лв., ведно със законна лихва от датата на настъпване на увреждането – 30.12.2008 г., до окончателно изплащане на сумите.

Между страните не се спори, а и от събраните по делото доказателства се установява по безспорен начин настъпването на ПТП от 30.12.2008 г., когато по пътя от гр. Сандански към гр. Петрич, при управление на л.а. „Опел Вектра“ с рег. № ******, водачът Н.З.поради движение с несъобразена скорост навлязъл в лентата за насрещно движение и реализирал ПТП с движещия се в своята пътна лента л.а. „Опел Вектра“ с рег. № ******, управляван от ищеца, в резултат на което на последния са причинени телесни увреждения.

Между страните не се спори за наличието на валидно сключена застраховка „Гражданска отговорност“ относно процесния автомобил съгласно полица № 155070032084  със срок на действие от 01.01.2008 г. до 31.12.2008 г.

Спорът се свежда до наличието на твърдените от ищеца усложнения в здравословното му състояние и причинно-следствена връзка с ПТП-то, размера на исканото обезщетение, който ответникът счита за прекомерно завишен с оглед трайната съдебна практика и социално-икономическите условия на живот.

В хода на делото са изслушани заключения по назначените СМЕ и допълнителна СМЕ, които съдът кредитира като безпротиворечиви и съответстващи с оригиналния доказателствен материал, от които става ясно, че в резултат на претърпяното ПТП от 30.12.2008 г. ищецът Я.А. е получил контузия на главата, мозъчно сътресение, контузия на гръдния кош и корема, счупване на лявата бедрена кост, по повод на които е получил застрахователно обезщетение. Вещото лице д-р Юл. Й. сочи, че е възможно настъпилите усложнение в здравословното състояние на ищеца да се намират в причинно-следствена връзка с претърпяното ПТП от 30.12.2008 г. и получените тогава травматични увреждания, но е възможно причината да бъде от друго естество. Твърди, че за около осем месеца ищецът е изпитвал болки и страдания от усложненията в здравословното си състояние, като за окооло 1 месец те са били с интензивен характер. Проведеното лечение на пострадалия е било антибиотично, антикоагулантно и оперативно в УМБАЛСМ „Н.И.Пирогов“.

От назначената и неоспорена от страните по делото САТЕ, която съдът кредитира като безпротиворечива и съответстваща с останалия доказателствен материал, става ясно, че на 30.12.2008 г. при движение по пътя  гр. Сандански – гр. Петрич, с посока на движение гр. Петрич, водачът на л.а. „Опел Вектра“ с рег. № ****** Н.З.губи контрол над управлвяното МПС, навлиза в лентата за насрещно движение, като реализира ПТП с движещия се в посока гр. Сандански л.а. „Опел Вектра“ с рег. № ******, с водач Я.А.,в резултат на което на последния са причинени телесни увреждания. Вещото лице инж. Ст. А. твърди, че скоростта на движение на л.а. „Опел Вектра“ с рег. № ****** е била 100 км/ч, а на другия л.а. – 70-80 км/ч, като максималната скорост, при която може да се преодолеен конкретния завой на суха асфалтова настилка без занасяне е не повече от 92 км/ч. Сочи, че причината за настъпване на ПТП не е техническа, а субектвина – дължи се на избраната скорост на движение, по-висока от критичната скорост за преминване през десния завой. Твърди, че водачът на л.а. „Опел Вектра“ с рег. № ****** е имал възможност да предотврати настъпване на ПТП-то, ако е се е движел със скорост, при която автомобилът му не би навлезнал в насрещното платно за движение.

По искане на ищеца и с оглед доказване на претърпениете неимуществени вреди по делото е разпитан  един свидетел при режим на довеждане.

Свидетелят В.А.Х. – приятел на бащата на ищеца, твърди, че разбрал за инцидента 30 минути след катастрофата. Бил в болницата, където разбрал, че майката на ищеца е починала, а той е в безсъзнание. Бил в много тежко състояние – със счупен крак. Почти не говорел. Сочи, че ищецът е опериран няколко пъти поради образуване на гной в крака му. Изпитвал силни болки, куцал, пиел лекарства, не можел да работи.   

Настоящият съдебен състав намира, че така предявените искове по чл. чл. 226, ал. 1 от  КЗ ( отм. ), чл. 45 и чл.86 от ЗЗД за изплащане на обезщетение за претърпени имуществени и неимуществени вреди от Димитър Кашъмов вследствие настъпилото на 30.12.2008 г. ПТП, са неоснователни и като такива следва да бъдат отхвърлени.

Съгласно разпоредбата на чл.45, ал.1 от ЗЗД всеки е длъжен да поправи вредите, които виновно е причинил другиму, а според ал.2 на същия текст при всички случай на непозволено увреждане вината се предполага до доказване на противното. В хода на настоящото производство не бяха ангажирани доказателтва от страна на ответника, които да оборят презумпцията за вина на деликвента. Съгласно чл.226, ал.1 от КЗ ( отм. ) увреденият, спрямо когото застрахованият е отговорен, има право да иска обезщетение пряко от застрахователя.

Непозволеното увреждане е сложен юридически състав, чиито елементи при условията на кумулативност следва да бъдат налице, за да бъде ангажирана отговорността както на прекия причинител, осъществил деликта, така и на обвързания с гаранционно-обезпечителната отговорност правен субект, а именно: деяние, противоправност, вреда, причинна връзка между деянието и вредата, както и вина, независимо от нейната форма – умисъл или непредпазливост. Следователно основателността на иска по чл.45 от ЗЗД предполага установяване в съдебното производство на тези елементи, съотнесени към конкретната фактическа обстановка, твърдяна от ищеца. В настоящия случай не беше доказно по безспорен начин наличието на всички елементи от състава на непозволеното увреждане.

При условията на пълно и главно доказаване в тежест на ищеца бе да установи наличието на причнно-следствена връзка между твърдяното усложение в здравословното му състояние и получените травматичини увреждания вследствие на ПТП от 30.12.2008 г.. В хода на делото не бяха ангажирани достатъчно доказателства в тази насока. Напротив, от изслушаните заключения на вещето лице по назначената СМЕ и допълнителна СМЕ не установява по безспорен начин наличието на причинно-следствена връзка между претърпените увреждания и твърдения ексцес. Вещото лице д-р Юл. Й. излага се обосновани доводи за липса на причинно-следствена връзка между влошаването на здравословното състояние на ищеца и получените увреждания вследствие на ПТП от 30.12.2008 г.

Настоящият състав, като съобрази всички обстоятелства по делото, намира, че исковете не са доказани по основание, поради което следват да бъдат отхвърлени.

С оглед изхода на спора ищецът следва да бъде осъден да заплати на дружеството ответник на основание чл. 78, ал.3 вр. ал. 8 от ГПК сумата в размер на 1 430 лв. - юрисконсултско възнаграждение, съразмерно размера на иска.

 

Водим от горното, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОТХВЪРЛЯ иска на Я.Ж.А., ЕГН **********, срешу „Д.З.“ АД с ЕИК ******, със седалище и адрес на управление ***, за заплащане на  обезщетение за претърпени неимуществени вреди, причинени при ПТП, станало на 30.12.2008 г., в размер на 30 000 лв.,  като НЕОСНОВАТЕЛЕН И НЕДОКАЗАН.

ОСЪЖДА Я.Ж.А., ЕГН ********** ДА ЗАПЛАТИ на ответника „Д.З.“ АД с ЕИК ******, сумата в размер на 1 430 лв.  – разноски по делото, на основание чл. 78 от ГПК.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване в четиринадесетдневен срок от съобщението за изготвянето му пред Софийски апелативен съд.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: