Решение по дело №620/2010 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 1
Дата: 3 януари 2011 г. (в сила от 3 януари 2011 г.)
Съдия: Лидия Крумова Кътова
Дело: 20101400600620
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 7 декември 2010 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е ...

 

гр. ВРАЦА,  03.01.2011 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Врачанският окръжен съд, наказателно отделение, в съдебно заседание на шестнадесети декември, двехиляди и десета година                       в състав:

 

Председател: ЛИДИЯ КРУМОВА

    Членове: СНЕЖАНА НАУМОВА

                                  ВЕСЕЛКА ИВАНОВА  

в присъствието секретаря В.В. и прокурора М. Б., като разгледа докладваното  от Лидия Крумова ВНОХ дело N620 по описа за 2010год., за да се произнесе, взе впредвид следното:

 

С присъда № 98/13.10.2010год., постановена по нох дело №605/10год. Врачанският районен съд е признал подсъдимият  Й.И.Й. *** за виновен в това, че при условията на продължавано престъпление и опасен рецидив, в качеството си на длъжностно лице –магазинер на лавка е присвоил парична сума в размер на 509.75лв. от търговски обект „служебна лавка” при Затвора гр. В. и вещи /стоки/ на стойност 5 466,42лв. от търговски обект „лавка-лишени от свобода” при Затвора гр. В. –  обща стойност на присвоеното  5976.17лв, собственост на ГД”Изпълнение на наказанията „ гр. С., връчени в това му качество да ги пази и управлява, поради което и на основание чл. 202, ал.2, т.2, вр. с чл. 201, вр. с чл.26, ал.1, вр. с чл.29, ал.1, б.”а”, и „б”, вр. с чл. 54 от НК го е осъдил на десет години лишаване от свобода, при първоначален режим „строг” в затвор.

На основание чл. 202, ал.3, вр. с чл. 37, ал.1, т. 6 и 7 от НК съдът е лишил подсъдимият Й.Й. от право да заема материално-отговорна длъжност и да упражнява дейност, свързана с материална отчетност за срок от 13 години.

С присъдата си съдът е осъдил подсъдимият Й. да заплати на ГД”Изпълнение на наказанията” гр. С. сумата 5736,17лв., представляваща обезщетение за имуществени вреди, причинени от деянието, като в останалата част до пълния размер от 5976,17лв. предявеният иск е отхвърлен като неоснователен и недоказан.

В тежест на подсъдимият са възложени и направените деловодни разноски в размер на 40лв. и държавна такса в размер на 229,45лв.

Недоволен от така постановената присъда е останал подсъдимия, който чрез договорният си защитник адв. В. Ф. в срока по чл. 319, ал.1 от НПК е подал въззивна жалба, в която се навеждат доводи за неправилност на присъдата, изразяваща се в необоснованост, незаконосъобразност и явна несправедливост на наложеното наказание, както и за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. Прави се искане за отмяна на атакувания съдебен акт и постановяване на нов, с който подсъдимият бъде оправдан, а алтернативно се прави искане и за намаляване размера на наложеното наказание.

В съдебно заседание пред въззивната инстанция оплакванията в жалбата се поддържат и доразвиват от защитата на жалбоподателя-подсъдим.

Участващият във въззивното производство прокурор от ВОП дава заключение, че жалбата е неоснователна, а присъдата на ВрРС обоснована и законосъобразна и следва да бъде потвърдена.

Въззивният съд, като взе в предвид наведените в жалбата и в съдебно заседание доводи и съображения и след цялостна служебна проверка на атакувания съдебен акт, извършена по реда на чл. 314 от НПК, приема жалбата за неоснователна по следните съображения:

Първоинстанционният съд е събрал  необходимите за правилното изясняване на делото от фактическа страна писмени и гласни доказателства, анализирал е същите обстойно, в резултат на което е достигнал до обосновани и законосъобразни правни изводи относно авторството и начина на извършване на престъплението, правната квалификация и субективната страна, личността на подсъдимия. Възприетата от районният съд фактическа обстановка кореспондира със събраните доказателства и се споделя изцяло от настоящата инстанция.

Извършеният от въззивната инстанция собствен анализ на събрания по делото доказателствен материал, даде основание да бъде приета за установена следната фактическа обстановка: Подсъдимият Й.Й. изтърпявал наказание лишаване от свобода за срок от 3год. и 6 мес., наложено му по нох дело № 242/06год на РС гр. Бяла в Затвора гр. В., което изтърпяване започнало на 4.01.2007год. Поради показано от него добро поведение, през 2008год. същият бил назначен на работа като “магазинер-лавка” въз основа на заповед 232/15.07.2008год. на Директора на Затвора гр. В. –св. К.. Още на следващия ден – 16.07.2008год. подсъдимият Й. встъпил в длъжност, като получил два търговски обекта – „лавка за служители”, намираща се пред корпуса на Затвора гр. В. и „лавка за лишени от свобода”, намираща се вътре в корпуса на затвора. В първия търговски обект –„лавката за слвужители” подсъдимият получавал доставяната му стока и я продавал на служители от Затвора срещу заплащане с пари. Във вторият обект – „лавката за лишени от свобода” стоката се получавала по същия начин, чрез доставка отвън, но продажбата ставала не срещу заплащане в пари, а безкасово - с персонални карти, всяка от които имала бар код и името на лишения от свобода, като отчитането на оборота от тези продажби ставало по електронен път. Всичко това, от получаването на стоката и заприходяването й към съответния обект, продажбата й и отчитането на средствата влизало в задълженията на подсъдимия по длъжностна характеристика, т.е. подсъдимият бил МОЛ за двата поверени му обекта и от тях имал ключове само той.

В изпълнение на задълженията си, служителите от счетоводния отдел при Затвора гр. В. извършвали ежемесечни инвентаризации на двата обекта и от поемането им през м. Юли 2008год. до края на м. ноември 2008год. инвентаризациите приключвали без констатирани липси.

При извършената месечна инвентаризация за периода 1.12-31.12.2008год., в един от двата обекта  -лавката за лишени от свобода- била констатирана липса на стоки на обща стойност 2872лв. В другият обект –лавката за служители не били констатирани липси през този период. При следващата инвентаризация – за периода 1.01.-31.01.2009год. отново били констатирани липси, този път и в двата търговски обекта, които подсъдимият обслужвал: в лавката за служители липсвала сума от 509,75лв., а от лавката за лишени от свобода липсвали стоки на стойност 2 594.37лв. За двата месеца декември 2008год. и януари 2009год. липсвали общо стоки и пари от двата обекта в размер на 5 976,17лв.

От събраните по делото доказателства не са установени данни за извършвани кражби от двата обекта, или за допуснати документални грешки при доставката на стоките и отчитането на оборотите, които да изключват вина на подсъдимия за констатираните липси.

Възприетите по-горе фактически констатации се установяват: от писмените доказателства –инвентаризационни описи, стоково-парични отчети и счетоводни справки за констатираните липси и изготвената въз основа на тях и останалите счетоводни документи към Затвора гр. Враца ССЕ; от приложената на д.п. длъжностна характеристика установяваща задълженията на подсъдимият и качеството му на длъжностно лице по смисъла на чл. 93, т.1, б.”б” от НК; от гласните доказателства – показанията на разпитаните по делото свидетели. Първоинстанционният съд в мотивите си е обсъдил всички тези доказателства, гласни и писмени, анализирал ги е, изложил е съображения на кои дава вяра и защо и на кои не и защо, с което е изпълнил задълженията си по чл. 305, ал.3 от НПК. Напълно обосновано и законосъобразно съдът е възприел обясненията на подсъдимия Й. като негова защитна позиция, без да им кредитира доверие, тъй като същите са в противоречие с всички останали доказателства. Без  значение за изхода на делото и за правната квалификация са наведените от подсъдимия съмнения, че други лишени от свобода са се възползвали от достъпа, който им е давал и са изнасяли стоки от лавката за лишени от свобода. Задължение  на подсъдимия е да опази поверената му стока и да отчете оборота от нейната продажба, а при съмнения за кражби или други посегателства, да сигнализира своевременно ръководството на своя работодател, за да бъдат взети необходимите мерки. Такива сигнали обаче за извършени кражби от обектите подсъдимия не е подавал, поради което и отговорността за констатираните липси е изцяло негова.

В подкрепа на присвоителните действия, извършени от подсъдимия Й., на които се дължат констатираните липси са показанията на св. М. Х. както от съдебното, така и тези от д.п., приобщени по реда на чл. 281, ал.1, т.2 от НПК, които присвоителни действия първоинстанционният съд е обсъдил обстойно в мотивите към съдебния акт. Този свидетел е единственият лишен от свобода, който е имал достъп до стоките, продавани от подсъдимия в лавката за лишени от свобода, тъй като е помагал на подсъдимият, когато е имал възможност, но само със съгласието и в присъствието на подсъдимия. Именно този свидетел установява, че подсъдимият е давал стоки на други лишени от свобода без да отчита продажбата на електронните им карти /на заем/, вземал е стоки и за него без да ги отчита, изнасял е стоки от лавката за лишени и ги е продавал в другата лавка – за служителите. Всичко това говори по несъмнен начин за допуснатите от подсъдимия нарушения на служебните му задължения,  в резултат на които нарушения се е стигнало и до констатираните липси.

Безспорен е и факта, че деянието е извършено при условията на продължавано престъпление по смисъла на чл. 26, ал.1 от НК – за периода от 1.12.2008год. до 31.01.2009год., като както в обвинителния акт, така и в мотивите към присъдата са описани деянията по време и място на извършването им, така както изисква ТР № 3/1971го. По н.д. № 32/70год. на ОСНК /раздел VІІІ, т.1/ – първото е извършено в лавката за лишени от свобода, в корпуса на Затвора гр. В. в периода от 1.12-31.12.2008год. и стойността на присвоеното е 2872.05лв., а второто е извършено в периода от 1.01-31.01.2009год. както в лавката за лишени от свобода, така и в лавката за служители, намираща се пред корпуса на Затвора и стойността на присвоеното е 3104,12лв. Двете деяния са извършени през непродължителен период от време / в рамките на два месеца/,  при една и съща обстановка и при еднородност на вината – умишлено. Подсъдимият е съзнавал, че присвоява средства, собственост на работодателя – ГД”ИН” гр. С. и е желаел настъпването на противоправните последици- противоправното облагодетелстване лично за него или за други лишени от  свобода.

Обосновано и законосъобразно извършеното от подсъдимия престъпление е квалифицирано и при условията на опасен рецидив по чл. 29, ал.1, б.”а” и „б” от НК – същият е осъждан неколкократно на лишаване от свобода, като три от наказанията са лишаване от свобода повече от една година и изтърпяването им не е отложено по реда на чл. 66 ал.1 от НК. Настоящето деяние е извършил по време на изтърпяване на наказанието по последните две присъди –групирани в едно общо наказание от 3год. и 6 мес. лишаване от свобода.

В резултат на всичко изложено по-горе, настоящата инстанция намира, че напълно обосновано и законосъобразно районният съд е приел, че с деянието си подсъдимият е осъществил от обективна и субективна страна престъпния състав на чл. 202, ал.2, т.2, вр. с чл. 201, вр. с чл. 26, ал.1, вр. с чл. 29, ал.1, б.”а” и „б” от НК – квалифицирано присвояване при условията на продължавано престъпление и на опасен рецидив.

Неоснователно е и оплакването, направено в жалбата относно незаконосъобразност на присъдата, дължаща се на явната несправедливост на наложеното наказание. Анализирайки обстоятелствата, относими към индивидуализиране на наказанието, съдът напълно законосъобразно е отчел наличието само на отегчаващи обстоятелства – обремененото съдебно минало на подсъдимия /осъжданията му извън тези, квалифициращи деянието при условията на опасен рецидив – последните три/, твърде високата стойност на присвоеното имущество, лошите характеристични данни, упоритостта при извършване на престъплението и липсата на смекчаващи такива. Безспорно е, че обществената опасност на деянието и на дееца е висока, като се отчете и дързостта, с която е извършено престъплението – по време на изтърпяване на друго наказание лишаване от свобода, в резултат на гласуваното му доверие от ръководството на Затвора гр. В., в рамките на два поредни месеца. Липсата на смекчаващи обстоятелства дава основание на настоящата инстанция да приеме и това оплакване за неоснователно, а определеното при превес на отегчаващите вината обстоятелства наказание лишаване от свобода за срок от десет години при първоначален “строг” режим за напълно законосъобразно. Не е налице нито едно обстоятелство, което да наложи смекчаване на наказателната репресия, включително и в частта, с която подсъдимият на основание чл. 202, ал.3 от НК е лишил подсъдимият Й. от правата по чл. 37, т. и т.7 от НК за срок от 13 години.

Обоснована и законосъобразна е постановената присъда и в гражданско-осъдителната част – частта, с която подсъдимият на основание чл. 45 от ЗЗД е осъден да заплати на ГД”Изпълнение на наказанията” гр. С. сумата 5736,17лв., ведно със законната лихва. Безспорно е установено авторството на деянието, противоправното поведение на подсъдимия за осъществяване на това деяние и причинната връзка между това противоправно поведение и претърпяните от гр. ищец имуществени вреди. Правилно съдът е отчел, че подсъдимият е възстановил само една малка част от причинените от него имуществени вреди – сумата 240лв., в тази част е отхвърлил предявеният гр. иск като неоснователен и недоказан.

Съобразно разпоредбата на чл. 189, ал.3 от НПК обосновано и законосъобразно съдът е възложил всички деловодни разноски, включително и държавната такса върху присъденото обезщетение на подсъдимия Й..

При горните съображения и след като при служебната проверка не бяха констатирани процесуални нарушения, налагащи отмяна на присъдата и връщане на делото за ново разглеждане, настоящият състав на ВрОС намира, че атакуваният съдебен акт като обоснован и законосъобразен следва да бъде потвърден, а жалбата против него - оставена без уважение, като неоснователна.

Водим от гореизложеното и на основание чл. 338 от НПК, Врачанският окръжен съд

 

Р  Е  Ш  И:

ПОТВЪРЖДАВА присъда № 98/13.10.2010год. на Врачанския районен съд, постановена по НОХ дело № 605/2010год.

НАСТОЯЩЕТО решение е окончателно и не подлежи на касационна жалба или протест.

 

 

 

 

Председател:...........        Членове:1..........

 

 

 2..........