Определение по дело №2910/2020 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 260147
Дата: 20 януари 2021 г. (в сила от 20 януари 2021 г.)
Съдия: Александър Димитров Муртев
Дело: 20202100502910
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 30 декември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

      260147              ,    20.01.2021 г.  гр. Бургас

ОКРЪЖЕН СЪД БУРГАС, II-ро Гражданско отделение, пети въззивен състав в закрито заседание на двадесети януари две хиляди двадесет и първа година в състав:

Председател: Вяра Камбурова

Членове: Галя Белева

    мл. съдия Александър Муртев

 

като разгледа докладваното от младши съдия Александър Муртев ч. гр. д.№ 2910 по описа за 2020 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по чл. 402, ал. 2, във вр. с чл. 274 от ГПК.

 Образувано е по подадена въззивна частна жалба от Рени – А1 ЕООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Монтана, общ. Монтана, обл. Монтана, ж.к. Изгрев, бл.2, вх.В, ет.1, ап.2, против Определение261361 от 06.10.2020г., постановено по ч.гр.д. № 87/2020г. по описа на Районен съд – Бургас. С обжалваното определение е оставено без уважение искането за отмяна на допуснатото обезпечение с определение от 08.01.2020 г. по молба подадена от "Пиргос Агро" ООД, ЕИК *********.

Жалбоподателят счита, че определението е незаконосъобразно и неправилно. Сочи, че в определението на БРС никъде не е указано, че запорите следва да се налагат постепенно, а не едновременно, поради което ДСИ при РС – Монтана е наложил едновременно запор върху всички банкови сметки на дружеството – жалбоподател в банка ДСК ЕАД и Юробанк България АД. Навежда оплакване, че към момента и по двете сметки има запорирани суми, като по сметката в Юробанк България АД запорираната сума към 25.06.2020г. възлиза на 11 665, 51 лева, представляваща цялата стойност на запора, а по сметката в Банка ДСК ЕАД е запорирана сума в размер на повече от 9 000, 00 лв. Навежда доводи, че с налагането на запора върху банковата сметка в Юробанк България АД е изпълнена обезпечителната заповед и всеки друг запор се явява прекомерен. Сочи, че предвид наличието на запора на банковата сметка в Юробанк България АД е налице залог в пари по смисъла на чл.398, ал.2 от ГПК.

Релевира оплакване, че с незаконосъобразния си отказ, БРС неправомерно потвърждава прекомерния запор и нанася вреди върху дружеството като спира дейността му за неопределен срок. Посочва, че е поискал от ДСИ – Монтана да вдигне запора върху банковата сметка в Банка ДСК ЕАД, но оттам получил отговор, че запорът следва да бъде вдигнат единствено с определение на съда, който е издал обезпечителната заповед.

По изложените съображения моли атакуваното определение на БРС да бъде отменено като незаконосъобразно и да бъде постановено друго, с което да бъде отменен частично наложения запор и да бъде постановено вдигане на запора върху банковата сметка на дружеството в ТБ Банка ДСК ЕАД.

Ответника по  жалбата – "Пиргос Агро" ООД с ЕИК *********, в представения отговор на въззивната частна жалба, оспорва изцяло същата.

Като се запозна с приложените към делото доказателства, Бургаският окръжен съд намира частната жалба за допустима – като подадена в срок и от легитимирана страна, съдържаща необходимите реквизити и насочена спрямо определение, което подлежи на обжалване.

Разгледана по същество, същата е неоснователна по следните съображения:

По делото е представено удостоверение (на л.5 от приложеното ч.т.д. № 220/2019г. на ОС - Монтана), от което се установява, че пред Арбитражен съд – Бургас при Сдружение Правна помощ и медиация има образувано а.д. № 1/2019г. със страни ищец Пиргос Агро ООД и ответник Рени – А1 ЕООД, с цена на иска 11399, 43 лв. и разноски в размер на 2226 лв.

С Определение № 214/08.01.2020г., постановено по гр.д. № 87/2020по описа на БРС е допуснато обезпечение в полза на ищеца Пиргос Агро ООД, ЕИК ********* на предявените осъдителни искове срещу ответника Рени – А1 ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Монтана, ж.к. Изгрев, бл.2, вх. В, ап.2, да бъде осъден да заплати на ищеца сума в общ размер от 11399, 43 лв. представляваща дължима и незаплатена неустойка по договор от 27.01.2016г. и по договор от 24.02.2016г., ведно със законната лихва върху главницата, чрез налагане на обезпечителна мярка запор върху наличните парични вземания по банковите сметки на ответника Рени –А1 ЕООД, ЕИК *********, в следните банки: УНИКРЕДИТ БУЛБАНК, РАЙФАЙЗЕНБАНК, АЛИАНЦ БАНК, БАНКА ДСК, ЮРОБАНК БЪЛГАРИЯ (ПОЩЕНСКА БАНКА), ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРСКА БАНКА, ПЪРВА ИНВЕСТИЦИОННА БАНКА, АСЕТ ИНТЕРНЕШЪНЪЛ БАНК, при последователно преминаване от банка в банка и от сметка в сметка, до достигане на общия размер на вземането от 11399, 43лв.

От приложените по делото съобщения /л.19-22/ се установява, че по образуваното изпълнително дело са наложени запори върху вземания по банковите сметки на ответника в банки Райфайзенбанк, банка ДСК и Юробанк, като съобщенията са изпратени на 31.01.2020г.

Съгласно разпоредбата на чл. 402, ал. 2 от ГПК обезпечението подлежи на отмяна, ако вече не съществува причината, поради която е допуснато, или са налице условията по чл. 398, ал. 2 от ГПК. Или първото от визираните в чл. 402, ал. 2 от ГПК условия за отмяна на допуснатото обезпечение е вече да не съществува причината, поради която обезпечението е било допуснато. Отпадането на причината, обаче, трябва да е несъмнено и окончателно. Такива са случаите, когато възнамеряваният иск, за който обезпечителната мярка е била допусната не е предявен в дадения от съда срок /чл. 390 от ГПК/, когато обезпеченият иск е отхвърлен като неоснователен, както и когато производството по обезпечения иск е прекратено, вследствие недопустимост на иска, било вследствие на оттегляне на иска или отказ от него /чл.403, ал.1 от ГПК/ и е налице окончателен, влязъл в сила съдебен акт. В противен случай би се стигнало до обезсмисляне на обезпечителния процес и до неоправдано засягане правата на ищеца по обезпечения иск. По делото липсват данни производството по обезпечения иск да е прекратено или приключило с влязло в сила отхвърлително решение, поради което се явяват правилни и законосъобразни съображенията на първоинстанционния съд за липса на материалноправните предпоставки, допускащи отмяна на допуснатото обезпечение.

Несъстоятелни са наведени с жалбата доводи за това, че със запорирането на паричните средства на жалбоподателя по банковата му сметка в “Юробанк България” АД е налице залог в пари по смисъла на чл.398, ал.2 от ГПК. Посочените парични средства са запорирани от ДСИ – Монтана по повод допуснатото от БРС обезпечение на иска, а не представляват едностранно учреден от страна на длъжника залог в полза на кредитора по специалната сметка на съда по смисъла на чл.180 и чл.181 от ЗЗД. С оглед изложеното не може да се направи извод, че наложената обезпечителна мярка е била заменена с парично обезпечение, въпреки несъразмерността й.

Неотносими към настоящето производство са и доводите, че с определението по чл. 389 от ГПК съдът не бил разпоредил изрично налагането на запор върху банковите сметки на ответното дружество да става в режим на последователно преминаване от банка в банка по реда на тяхното изброяване, от сметка в сметка, до покриване на размера на посочената в обезпечителната заповед сума. С определението по чл. 389 от ГПК ясно е постановено, че обезпечителната мярка запор върху банкови сметки се налага до общ размер от 11399,43 лв. Запорът на банкови сметки е уреден в чл. 507а, ал. 1 от ГПК - запор на банкова сметка ***о изпълнителното дело - и е елемент от изпълнителното производство. Съгласно  чл. 442а ал. 2 от ГПК по възражение на длъжника и при установяване на несъразмерност съдебният изпълнител вдига съответните обезпечителни мерки. Следователно доводите на жалбоподателя в тази насока, на практика представляващи доводи за несъразмерност по смисъла на чл. 442а от ГПК, не може да бъдат предмет на разрешаване в настоящето производство.

За пълнота на изложението следва да се спомене, че с чл. 442а от ГПК – ДВ, бр. 86/2017 година, е въведено изискване за съразмерност на наложените от съдебния изпълнител обезпечителни мерки и предприетите изпълнителни способи с размера на задължението. Длъжникът разполага с възможност да направи възражение пред съдебния изпълнител при несъразмерност между дълга и обезпечителните мерки или изпълнителните способи ( чл. 442а, ал. 2 от ГПК). При наложени от съдебния изпълнител обезпечения, които са явно несъразмерни с размера на задължението по изпълнителното дело, е налице незаконосъобразно принудително изпълнение (чл. 441, ал. 2 от ГПК – ДВ, бр. 86/2017 година), което е основание за ангажиране на отговорността на съдебния изпълнител за вреди (чл. 441, ал. 1 от ГПК). Със Закона за изменение и допълнение на ГПК, обн. ДВ, бр. 86/2017 година, не е предвидена изрична възможност за длъжника да обжалва постановения по възражението му по  чл. 442а, ал. 2 от ГПК отказ на съдебния изпълнител да вдигне съответните обезпечителни мерки, но последният по своята същност представлява отказ за преустановяване на конкретен изпълнителен способ – налице е отказ на съдебния изпълнител да прекрати принудителното изпълнение в съответната част по смисъла на чл. 435, ал. 2, точка 6 от ГПК. Доколкото обаче настоящото производство е образувано по молба за отмяна на вече допуснатото обезпечение и се развива по реда на чл.402 и сл. от ГПК, то се явява обоснован и съобразен с материалния закон изводът на първоинстанционния съд, че съществува друг ред за защита на жалбоподателя, по който същият да релевира възраженията си.

По изложените съображения частната жалба се явява неоснователна, а обжалваното определение, като правилно и законосъобразно, следва да бъде потвърдено.

Водим от изложеното и направените правни изводи, Бургаският окръжен съд,

 

 

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Определение № 261361 от 06.10.2020г. на РС – Бургас, постановено по гр. д. № 87 по описа на съда за 2020г.

 ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

 

Председател:                          

       Членове: 1.                                              

 2.