Решение по дело №602/2014 на Районен съд - Провадия

Номер на акта: 193
Дата: 8 юли 2015 г. (в сила от 19 април 2016 г.)
Съдия: Светослав Неделчев Тодоров
Дело: 20143130100602
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 17 юли 2014 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Провадия, 08.07.2015г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

               ПРОВАДИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, втори състав, в публично заседание проведено на осми юни през две хиляди и петнадесета година, в състав:

 

                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ: СВЕТОСЛАВ ТОДОРОВ

 

при секретаря Н.С., като разгледа докладваното от съдията гр.дело № 602 по описа за 2014г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по повод предявен от Ш.М.М., с ЕГН ********** *** срещу Д.Х.Х., с ЕГН ********** и адрес *** иск с правно основание чл.45 от ЗЗД за осъждане на ответника да заплати на ищеца сумата от 5000 лева, представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди от причинена му на 06.05.2010г. в 21.15 ч. в с.Я. средна телесна повреда, изразяваща се в прободно-порезно нараняване на дясното бедро, съпроводено с лезия /срязване/ на артерии перфорантес на дясното бедро, довело до развитие на кръвоизливна анемия със значително понижаване нивото на хемоглобина и загуба на съзнание, обусловило разстройство на здравето, временно опасно за живота.

В исковата молба се твърди, че на 06.05.2010г. в 21.15ч. в с.Я. ответника причинил на ищеца средна телесна повреда, изразяваща се в прободно-порезно нараняване на дясното бедро, съпроводено с лезия /срязване/ на артерии перфорантес на дясното бедро, довело до развитие на кръвоизливна анемия със значително понижаване нивото на хемоглобина и загуба на съзнание, обусловило разстройство на здравето, временно опасно за живота.

Ищецът бил конституиран като пострадал в досъдебното производство, а след това и като частен обвинител, но предявеният от него граждански иск не бил приет за съвместно разглеждане в наказателното производство.

С решение по НОХД № 168/2012г. по описа на РС гр.Провадия ответника бил признат за виновен, че е причинил горепосочената телесна повреда на ищеца. Присъдата била потвърдена с влязло в сила решение по ВНОХД № 1080/2014г. по описа на ВОС.

Ищецът твърди, че следствие на полученото нараняване не можел да спи и през цялото време усещал удара с ножа и картината се била запечатала в съзнанието му. Приятелката му го напуснала и на моменти изпадал в нервни кризи. Заявява, че полученото увреждане го лишило от доходи, тъй като не можел да работи с хора, както и че придвижването му след нараняването било много трудно и се вдигнал на крака след повече от 6 месеца, единствено заради грижите на майка му.

В срока и по реда на чл.131 от ГПК е постъпил отговор от ответника, с който оспорва предявения иск като допустим, но частично неоснователен. Заявява, че с оглед влязлата в сила присъда, безспорно е установено, че ответника виновно е извършил противоправно деяние, в резултат на което е причинил на ищеца описаните телесни увреждания.Поддържа, че исковата претенция е прекомерно завишена с оглед характера на увреждането и обстоятелствата, при които е настъпило увреждането. Твърди се, че ищецът е бил на 24 години към момента на увреждането и в тази млада възраст лесно е преодолял последиците от нараняването. Заявява, че уважаване на претенцията до размер на 500 лева в достатъчна степен може да обезщети пострадалия за претърпените от него болки и страдания, поради което моли иска да бъде уважен до този размер и отхвърлен като неоснователен за сумата над него до пълния претендиран размер от 5000 лв.

В открито съдебно заседание ищецът, лично и чрез проц. представител поддържа предявеният иск и моли същия да бъде уважен като основателен и доказан от събраните в производството доказателства. Ответника, лично и чрез проц. представител оспорва исковата претенция за размера над 500 лева и моли искът да бъде уважен само до този размер и отхвърлен за горницата над 500 лв. до пълния претендиран размер от 5000 лв.

СЪДЪТ, преценявайки събраните, по делото доказателства, по реда на чл. 12 от ГПК и чл. 235, ал. 2 от ГПК, приема за установено следното от фактическа страна:

С присъда от 14.07.2014г. постановена по НОХД № 168/2012г. по описа на ПРС ответника Д.Х. е признат за виновен за това, че на 06.05.2010г. в 21.15ч. в с.Я., обл.Варна е причинил средна телесна повреда на ищеца Ш.М., изразяваща се в прободно-порезно нараняване на дясното бедро, съпроводено с лезия /срязване/ на артерии перфорантес на дясното бедро, довело до развитие на кръвоизливна анемия със значително понижаване нивото на хемоглобина и загуба на съзнание, обусловило разстройство на здравето, временно опасно за живота /л.8/.

Присъдата е потвърдена с влязло в сила решение от 16.10.2014г. постановено по ВНОХД № 1080/2014г. по описа на ВОС /л.16-22/.

От медицинско удостоверение №148/2010г. издадено на ищеца на 15.05.2010г. се установява, че причиненото на ищеца нараняване е причинило разстройство на здравето временно опасно за живота /л.5-6/.

Видно от приложена към исковата молба епикриза се установява, че ищецът е приет за лечение в МБАЛ „Св. Анна –Варна“ АД на 07.05.2010г. с открита рана на бедрото в дясно и е изписан на 15.05.2010г., с предписано лечение превръзки на 3 дни и сваляне на конците на 12-я ден, както и провеждане на рехабилитация /л.4/.

При извършен на 23.05.2012г. преглед на ищеца е поставена диагноза  „посттравматично стресово разстройство, възникнало вследствие на стреса и преживяната психотравма на 06.05.2010г., която към датата на прегледа още има силно болестотворно въздействие върху ищеца“, както се установява от представено с исковата молба медицинско удостоверение издадено от д-р Р. Б., специалист по психиатрия и съдебна психиатрия /л.7/.

По делото са събрани и гласни доказателства посредством разпит на свидетелите Н. Ш. К., майка на ищеца и Х. И. Х.. В показанията си свидетеля Кадирова твърди, че ищецът е претърпял две операции за лечение на полученото нараняване - първата непосредствено след приемането му в болницата и втората около 10 дни след това. След изписването на ищеца за лечение в домашни условия състоянието му се влошило – „развалили му се нервите“, ставал нощно време, не можел да вдига тежко и имал разширен черен дроб. След инцидента ищеца се държал грубо и не се разбирал с приятелката си и се разделили.

Свидетеля Х. твърди, че инцидента се случил след възникнал конфликт, при който ищеца М. не е участвал. Твърди още, че след инцидента ищеца му се е оплаквал, че го боли крака, както и че се е разделил с приятелката си.

Съдът кредитира показанията на свидетелите в тази им част като дадени за пряко и непосредствено възприети факти и обстоятелства, последователни и непротиворечиви.

Предвид така установеното от фактическа страна, СЪДЪТ формулира следните изводи от правна страна:

Съгласно разпоредбата на чл.300 от ГПК влязлата в сила присъда на наказателния съд е задължителна за гражданския съд относно това, дали е извършено деянието, неговата противоправност и виновността на дееца. В конкретния случай с влязла в сила присъда ответника Д.Х. е признат за виновен, че е причинил на ищеца Ш.М. описаната в исковата молба телесна повреда. С оглед нормата на чл.300 от ГПК следва да се приеме за установен фактическия състав на чл.45 от ЗЗД и за съда остава да определи, обезщетение, чийто размер е свързан с критерия за справедливост, дефинитивно определен в чл. 52 ЗЗД.

Не се доказаха твърденията на ответника изложени в отговора на исковата молба, че е налице съпричиняване от страна на ищеца по отношение на настъпилото увреждане. Ответника не ангажира доказателства в тази насока, а и от показанията на св. Х. се установи, че ищецът не е участвал в конфликта между страните и не е провокирал по никакъв начин ответника.

Справедливостта по смисъла на чл.52 ЗЗД се извежда от преценката на конкретни обстоятелства, които носят обективни характеристики - характер и степен на увреждането, начин и обстоятелства, при които е получено, вредоносни последици, тяхната продължителност и степен на интензитет, възраст на увредения, неговото обществено и социално положение, обусловени от съществуващата икономическа конюнктура в страната (Решение № 407 от 26.05.2010 г. на ВКС по гр. д. № 1273/2009 г., III г.о., ГК, постановено в производство по чл. 290 от ГПК). В тази връзка съдът отчете степента на уврежданията – средна телесна повреда, съпроводена с разстройство на здравето временно опасно за живота, както и наличие на психична травма повече от 2 години след деянието, както се установява от представеното с исковата молба медицинско удостоверение от 23.05.2012г. Като взе предвид съвкупността от посочените обстоятелства, обусловени от съществуващата икономическа конюнктура в страната, съдът намери, че справедливо обезщетяване на претърпените от Ш.М. неимуществени вреди възлизат на сума в размер от 5000 лв., в който размер се претендират с исковата молба. Поради това искът е основателен в размер на 5000 лв., ведно със законната лихва от датата на увреждането 06.05.2010 г. до окончателното погасяване на задължението съгласно чл. 84, ал. 3 ЗЗД вр. чл. 86, ал. 1 ЗЗД.

С оглед изхода от спора и на основание чл.78, ал.1 от ГПК ищеца има право на поискани и доказано сторени съдебно-деловодни разноски. Макар и  ищеца да е направил искане за присъждане на разноски, същият не е представил списък на разноските по чл.80 от ГПК, както и доказателства да е направил разноски свързани с производството, включително и заплащане на адвокатско възнаграждение, поради което разноски не следва да му се присъждат.

 При този изход на спора и на основание чл. 78, ал. 6 ГПК, ответникът следва да бъде осъден да заплати в полза на държавата, в бюджета на съдебната власт, по сметка на ВСС сумата в размер  на 200 лева, представляваща държавна такса по уваженият иск.

Мотивиран от така изложените съображения, Провадийски районен съд

                                 

Р Е Ш И :

 

ОСЪЖДА Д.Х.Х., с ЕГН ********** и адрес *** ДА ЗАПЛАТИ на Ш.М.М., с ЕГН ********** *** сумата от 5000 /пет хиляди/ лева, представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди от причинена му на 06.05.2010г. в 21.15 ч. в с.Я. средна телесна повреда, изразяваща се в прободно-порезно нараняване на дясното бедро, съпроводено с лезия /срязване/ на артерии перфорантес на дясното бедро, довело до развитие на кръвоизливна анемия със значително понижаване нивото на хемоглобина и загуба на съзнание, обусловило разстройство на здравето, временно опасно за живота, а основание чл.45, ал.1 от ЗЗД.

 

ОСЪЖДА Д.Х.Х., с ЕГН ********** и адрес *** да заплати в полза на държавата, в бюджета на съдебната власт, по сметка на ВСС сумата в размер  на 200 /двеста/ лева, представляваща държавна такса по уваженият иск, на основание чл.78, ал.6 от ГПК.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на въззивно обжалване пред Варненски окръжен съд, в двуседмичен срок от получаване на съобщението от страните, че е изготвено и обявено.

Препис от настоящето решение да се връчи на страните по делото, заедно със съобщението за постановяването му на основание чл. 7, ал. 2 от ГПК.

 

 

                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: