Решение по дело №420/2019 на Окръжен съд - Русе

Номер на акта: 344
Дата: 14 октомври 2019 г. (в сила от 14 октомври 2019 г.)
Съдия: Аглика Ивайлова Гавраилова
Дело: 20194500500420
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 1 юли 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

N  344

грусе,  14 октомври 2019 г. 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

РУСЕНСКИ   ОКРЪЖЕН СЪД............................ГРАЖДАНСКА КОЛЕГИЯ

в публично заседание на..........17 септември 2019г….………………състав :

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :  НАТАЛИЯ ГЕОРГИЕВА

ЧЛЕНОВЕ :  АГЛИКА ГАВРАИЛОВА

                      АНТОАНЕТА А.

 

при СЕКРЕТАРЯ.............МАНЯ ПЕЙНОВА……….….….......и в присъствието

на ПРОКУРОРА...................................................…............…...като разгледа

докладваното от...........СЪДИЯТА ГАВРАИЛОВА.....В.гр.д. N420 по описа

за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид :

                    Производството е по чл.258 и сл. ГПК.

           «БДЖ – П.П.»-ЕООД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление гр.С.***, представлявано от управителя Х. И., е обжалвало решение №412 от 13.03.2019г. на Русенския районен съд по гр.д.N7924/18г., с което предявеният против дружеството иск е уважен изцяло за сумата 1500лв., представляваща обезщетение за причинени неимуществени вреди от непозволено увреждане. Излагат се оплаквания за неправилност на решението в обжалваната част и се иска въззивният съд да го отмени и вместо него да постанови друго, с което да отхвърли иска или евентуално- да присъди обезщетение в по-нисък размер. Претендира разноски по делото.

Въззиваемата Н.Д.С.,***, изразява  становище, че жалбата е неоснователна.

Окръжният съд, след като прецени оплакванията по жалбата и провери събраните по делото доказателства, приема за установено следното :

Жалбата е подадена от надлежна страна по спора, в законоустановения срок и е процесуално допустима, а разгледана по същество е неоснователна.

С решението първоинстанционният съд е осъдил дружеството -жалбоподател „БДЖ – П. п.“-ЕООД  да заплати на ищцата-пострадала при инцидент с пътнически влак,  обезщетение за претърпените неимуществени вреди в претендирания размер от 1500лв., ведно със законната лихва, считано от датата на настъпване на произшествието-26.08.2018г. и разноските по делото.

По делото не е било спорно и от представения препис от Акт за злополука с пътник №2 от 12.09.2018г., съставен от дружеството, се установява, че на 26.08.2018г., около 13,44ч в района на Междугарието разделен пост Акацията-гара Янтра, при пътуването на пътнически влак е настъпило произшествие – „поради неизяснени причини - счупване на работния токоснемател на локомотив 44-158, части от токоснемателя водят до счупване на подвижното и неподвижното стъкло на вагон №5052 2150033-1 на МБВ 460“. В акта за злополука е посочено, че вследствие на този инцидент е контузен пътник - Н.С., на която е оказана спешна медицинска помощ. С писмо от 8.10.2018г. на „ДЗИ – О. з.“ ЕАД, пострадалата  е уведомена, че не е налице основание да й бъде изплатено застрахователно обезщетение за настъпилото произшествие, тъй като същото не е довело до настъпване на покрити застрахователни рискове по задължителната застраховка „Злополука на пътници в обществения транспорт“.

От медицинските документи и от приетата съдебно-медицинска експертиза се установява, че при инцидента на С. е получила охлузвания и кръвонасядания на дясната мишница, одрасквания на двете предмишници и лява ръка, одрасквания и прорезни наранявания по двете бедра, двете колена и лява подбедрица. Тези установени увреждания според вещото лице биха могли да бъдат получени при описания в исковата молба механизъм и по медико-биологичен признак. В експертизата се сочи, че  при установените увреждания, обикновено болките са умерен към лек интензитет и са най-силни непосредствено след получаването им, след което постепенно намаляват и отшумяват в рамките на до няколко денонощия. Обикновено пълно възстановяване настъпва в рамките на около 7-10 дни, но в областта на по-дълбоките увреждания е възможно да остане диспигментация за индивидуален период от време. В съдебно заседание вещото лице уточнява, че в конкретния случай става въпрос за множество одрасквания и охлузвания на дясна мишница, двете предмишници, лява ръка, двете бедра, двете колена и лява подбедрица.

От показанията на свидетелката Г. А., майка на пострадалата, се установява, че дъщеря й се обадила по телефона и несвързано обяснила какво се е случило, била много разстроена и друга жена – случаен пътник, разказала какво е станало, както и че Н. е много уплашена, защото има кръвотечаща рана в областта на веждата. Свидетелката и съпругът й тръгнали с автомобил, за да приберат по пътя дъщеря си. Пресрещнали влака на гара Полски Тръмбеш и веднага отишли до най-близката здравна служба. От там отишли  Спешна помощ в гр. Русе. Дъщеря им била много уплашена, а по тялото й, включително и по лицето, имало множество прорезни рани и синини. Няколко дни след инцидента получените наранявания причинявали болки на ищцата и тя пиела аналгетици. Лекувала и белезите по тялото, но и към момента на разпита на свидетелката – съдебно заседание на 25.02.2019г., имала белег на веждата. От показанията на свидетелката се установява, че ищцата изпитва силен страх, когато  й предстои да пътува с влак – избягвала да сяда до прозорец.

Предвид данните в медицинската документация, заключението на съдебно-медицинската експертиза и изложеното от свидетелката, въззивният съд намира, че искът за заплащане на обезщетение за претърпените от ищцата неимуществени вреди, причинени й при влаковия инцидент, е основателен.Съгласно разпоредбата на чл.52 ЗЗД обезщетението за неимуществени вреди се определя от съда по справедливост. Обезщетението за неимуществени вреди има за цел да репарира в относително пълен обем болките и страданията, възникнали от произшествието. Болките на пострадалата не се ограничават само до изживените в момента на удара уплаха, стрес и физически болки. Впоследствие същата е продължила да търпи болки, получила е явно и страхова психоза от пътуване с влак.Изискването за  справедливо определяне на обезщетението за неимуществени вреди е свързано с преценка на конкретни обективно настъпили обстоятелства, включително и периода, през който те са търпени. При определяне на обезщетението първоинстанционният съд е съобразил претърпените от ищцата болки и страдания, безпокойство и психически притеснения и претендираното обезщетение от 1500лв.,  не е прекомерно. Въззивният съд намира за необходимо да посочи, че само нанесените  психически травми от изживения от ищцата ужас от инцидента, следва да се обезщетят с процесната  сума, а тя е получила и множество физически наранявания, описани по-горе.

По изложените съображения въззивният съд намира, че обжалваното решение е правилно и следва да бъде потвърденоъгласно чл.78 от ГПК жалбоподателят дължи на въззиваемата разноските за адвокатско възнаграждение.

                    Мотивиран така и на основание чл.271,ал.1,предл.1 от ГПК съдът

 

                                      Р    Е    Ш     И :

 

ПОТВЪРЖДАВА Решение № 412 от 13.03.2019г. на Русенския районен съд, постановено по гр.д.№7924/18г. по описа на РРС.

ОСЪЖДА „БДЖ – П.П., ЕИК ***, със седалище и адрес на управление гр.С.*** да заплати на Н.Д.С.,***, 400лв. разноски по делото.

Решението е окончателно.

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ :                                ЧЛЕНОВЕ :