Решение по дело №554/2021 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 260322
Дата: 6 април 2021 г. (в сила от 6 май 2021 г.)
Съдия: Анатоли Йорданов Бобоков
Дело: 20212120200554
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

260322                            06.04.2021г.                           град Бургас

 

В   И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Бургаският районен съд,              наказателно отделение, 17-ти състав

На 22.03.2021 година в публично заседание в следния състав:

 

                                                   Председател: АНАТОЛИ БОБОКОВ

 

Секретар: Д. Михайлова

като разгледа докладваното от съдия Бобоков

НАХД № 554 по описа на съда за 2021 година

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 84, ал. 3 от Закона за българските лични документи вр. чл. 59-63 ЗАНН и е образувано по повод жалба на Д.Г.С., ЕГН: **********, против Наказателно Постановление № 86 от 14.01.2021 год. на Началник сектор БДС към ОД МВР гр. Бургас, с което за извършено от жалбоподателя нарушение на чл. 7 от Закон за българските лични документи (ЗБЛД), на осн. чл. 81, ал.2 т. 2 от ЗБЛД, на жалбоподателя е наложено административно наказание „глоба“, в размер на 30 лв.

Жалбоподателят моли наказателното постановление да бъде отменено.

В открито съдебно заседание, редовно призован, не се явява представител.

АНО, редовно призовани, не изпращат представител и не изразяват становище.

Съдът намира жалбата за процесуално допустима, тъй като е подадена от надлежна страна, в законоустановения за това срок и съдържа необходимите реквизити, а като взе предвид събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа страна следното:

На 08.01.2021г, жалбоподателят, се явила в сектор «Български документи за самоличност» при ОД на МВР - гр. Бургас за издаване на нова лична карта. В декларация заявил, че личната му карта се е повредила. Бил му съставен акт за административно нарушение, в който като нарушена, била посочена законовата разпоредба на чл. 7 ЗБЛД. Актът за нарушение бил подписан от актосъставителя, двама свидетели и предявен на жалбоподателя, който го подписал без възражения.

Въз основа на съставения акт и след проверка на неговата законосъобразност, било издадено и обжалваното наказателно постановление, с което, за нарушение на чл. 7, от Закона за българските лични документи, на основание чл. 81, ал. 2, т. 2 от Закона за българските лични документи, на жалбоподателя било наложено административно наказание «глоба», в размер на 30 лева.

Съдът, с оглед установената фактическа обстановка и съобразно възраженията и доводите на страните, както и като съобрази разпоредбите на ЗБЛД и ЗАНН, намира жалбата за основателна, като съображенията за това са следните:

В АУАН и в наказателното постановление, липсва конкретно описание на извършеното нарушение и обстоятелствата, при които е извършено – задължителен реквизит, по силата на чл. 42, т. 3,4 и съответно чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН.

От обективна страна, не са описани фактите, очертаващи състава на нарушението - не е посочена дата и място на извършване на нарушението и обстоятелствата, при които е извършено. Датата 08.01.2021г, посочена в АУАН и НП е датата, на която лицето се е явило в сектор «БДС» - гр. Бургас и е дата на констатиране на нарушението, а не е посочено от АНО, като дата на извършване на нарушението. Съгласно посочената административно - наказателна разпоредба, субект на нарушение е лицето, което «повреди», «унищожи» или «загуби» български личен документ. Изпълнителното деяние е «повреди», «унищожи» или «загуби» – АНО не уточнява кое от деянията е извършено. Направено е описание, което представлява евентуален резултат от определено действие, което не е посочено изрично, като не е установен и автор на деянието.

Отделно от гореизложеното, деянието на жалбоподателя е квалифицирано от АНО, като нарушение по чл. 81, ал. 2, т.2 от ЗБЛД. Съгласно въпросната разпоредба, наказва се с глоба от 30 до 200 лв. лице, което изгуби, повреди или унищожи български личен документ. С недостатъчно ясното описание на деянието в обстоятелствената част на НП, прави невъзможно за жалбоподателя да установи за какво точно нарушение е санкциониран - дали за това, че е повредил, изгубил или унищожил български личен документ или за това, че е декларирал този документ за повреден, изгубен или унищожен.

Горепосочените нарушения са неотстраними в съдебната фаза на процеса и представляват самостоятелни основания за отмяна на обжалваното наказателно постановление, без да се разглежда спора по същество.

Съдът намира, че след като тези обстоятелства не са били установени още в началото на административнонаказателното производство, наказващият орган е следвало да отправи предупреждение към нарушителя, че при повторно извършване на нарушение ще му бъде наложено административно наказание, прилагайки по този начин разпоредбата на чл.28 от ЗАНН.

 

Съдът на основание чл. 63, ал. 3 ЗАНН дължи произнасяне по разноските като в случая право на такива има жалбоподателят, който претендира на основание чл. 38, ал. 1, т. 3 от Закона за адвокатурата. Видно от приложените по делото писмени доказателства правната защита е била предоставена на основание чл. 38, ал. 1, т. 3 ЗАдв – безплатно. Същевременно съгласно разпоредбата на чл. 38, ал. 2 ЗАдв, в случаите по ал. 1, ако в съответното производство насрещната страна е осъдена за разноски, адвокатът има право на адвокатско възнаграждение, което съдът определя в размер не по-нисък от предвидения в наредбата по чл. 36, ал. 2 и осъжда другата страна да го заплати. В случая съгласно разпоредбата на чл. 18, ал. 2 от НАРЕДБА № 1 от 9.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, ако административното наказание е под формата на глоба, имуществена санкция и/или е наложено имуществено обезщетение, възнаграждението се определя по правилата на чл. 7, ал. 2 върху стойността на санкцията, съответно обезщетението. В случая чл. 7, ал. 2, т. 1 от Наредбата предвижда, че за защита по дела с определен интерес при интерес до 1000 лв. минималното възнаграждение е в размер на 300 лв., поради което и ОД на МВР - Бургас следва да бъде осъдено да заплати сумата от 300 лева на адв. Р.Р. ***.

Мотивиран от изложеното и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН, Бургаският районен съд

 

 

 

                                                Р Е Ш И:

 

 

 

ОТМЕНЯ НП№ 86 от 14.01.2021 год. на Началник сектор БДС към ОД МВР гр. Бургас, с което за извършено от Д.Г.С., ЕГН: ********** нарушение на чл. 7 от Закон за българските лични документи (ЗБЛД), на осн. чл. 81, ал.2 т. 2 от ЗБЛД, му е наложено административно наказание „глоба“, в размер на 30 лв.

ОСЪЖДА Областна дирекция на МВР - Бургас да заплати на адв. Р.Р. *** сумата в размер на 300 (триста) лева, представляваща сторени в производството разноски.

 Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – Бургас в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

                                                           

                                                      

                                                          Председател:  /А. Бобоков/

Вярно с оригинала: Ж. М.