Решение по дело №73/2022 на Административен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 13 април 2022 г.
Съдия: Ивайло Емилов Иванов
Дело: 20227160700073
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 1 февруари 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

54

 

Гр. Перник, 13.04.2022 година.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Административен съд – Перник, в открито съдебно заседание, проведено на двадесет и първи март през две хиляди двадесет и втора година, в състав:

Съдия: Ивайло И.

 

при съдебния секретар А.М., като разгледа докладваното от съдия Ивайло И. административно дело № 73 по описа за 2022 година на Административен съд – Перник, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 145 и следващите от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл. 118, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/.

Образувано е по жалба на „***“ АД, с ЕИК ***, със седалище и адрес на управление гр. Перник,                                ул. „***“ № 1, чрез процесуалния си представител адвокат Х.И.М. *** против Решение № КПК-2/06.01.2022 година на Директора на Териториално поделение Перник на Националния осигурителен институт, с което е потвърдено Разпореждане № 39/22.11.2021 година, издадено от длъжностно лице при ТП Перник на Националния осигурителен институт, с което е прието наличието на трудова злополука по чл. 55, ал. 1 от КСО по отношение на лицето М.М.М..

В жалбата се твърди, че решението е неправилно, незаконосъобразно и необосновано, издадено при нарушение на материалния закон. Оспорват се изводите на решаващият административен орган за това, че злополуката станала на 12.11.2021 година е трудова, доколкото не е възникнала по време на извършване на работата и по време на работното време. Навеждат се доводи за наличие на хипотезата на чл. 55, ал. 3 от КСО, а именно, че пострадалата умишлено е увредила здравето си. Жалбоподателят моли съда да отмени решението, с което е потвърдено разпореждането на длъжностното лице по чл. 60, ал. 1 от КСО, като незаконосъобразен акт.

В проведеното съдебно заседание на 21.03.2022 година, жалбоподателят редовно призован, се представлява от адвокат Х.М. ***, който поддържа жалбата и моли съда да отмени оспорения административен акт.

В проведеното съдебно заседание на 21.03.2022 година, ответникът по жалбата – директорът на Териториално поделение Перник на Националния осигурителен институт, редовно призован, не се явява, представлява се от юрисконсулт Е.С., която оспорва жалбата, като неоснователна и излага доводи, че оспорвания акт е напълно законосъобразен. Моли съда да отхвърли жалбата.

В проведеното съдебно заседание на 21.03.2022 година заинтересованата страна М.М.М., редовно призована се явява лично. Оспорва жалбата като неоснователна и моли съда да приеме, че е налице трудова злополука.

Административен съд – Перник, в настоящия съдебен състав, след като обсъди доводите на страните и прецени по реда на чл. 235, ал. 2 от ГПК, във връзка с чл. 144 от АПК приетите по делото писмени доказателства, приема за установено от фактическа страна следното:

По допустимостта на жалбата:

Жалбата е процесуално допустима, като същата е подадена в срок, от страна, която има правен интерес от обжалването, срещу акт, който подлежи на съдебен контрол. Атакува се акт, който е преминал през изискуемия се административен ред на оспорване, като предпоставка за допустимост на съдебния контрол, поради което подадената жалба е процесуално допустима и се дължи нейното разглеждане по същество.

С Трудов договор №2 3/22.02.2016 година, сключен между „***“ АД – работодател и М.М. М. – работник /пострадало лице/, последната е била назначена на длъжността „Кранист“ при определено трудово възнаграждение и работно време – 8 часа при петдневна работна седмица. Договорът бил сключен на основание чл. 67, ал. 1, т. 1, във връзка чл. 70, т. 1 от КТ. Към трудовия договор е представена и длъжностна характеристика във връзка със заеманата длъжност, с която пострадалата се е запознала на 22.02.2016 година, видно от положения в нея подпис.

На 12.11.2021 година М.М.М. /пострадало лице/ трябвало да се яви втора смяна на работното си място. Съгласно приетите вътрешни правила за работа в предприятието, за втора смяна работникът бил длъжен да се яви в 13:20 часа, за да премине през пропускателния пункт на входа на „***“ АД. Тогава пристигал служебният транспорт, който трябвало да транспортира работниците до индустриалната зона на града. След пристигането си в предприятието, всеки от работниците, съгласно установените вътрешни правила е трябвало да отиде в съблекалните, където да облече необходимото работно облекло. В деня на злополуката пострадалото лице е пристигнало на работа със собствен транспорт в съответния част, след като се преоблякла тръгнала към НПЦ около 13:30 часа. Било и разпоредено от прекия ръководител да пристигне на работното си място в 13:40 часа, за да провери изправността на крана и да впише това в дневника, след което да смени колежката си и да започне втора смяна в 14:00 часа. Когато пристига на работното си място, тя видяла, че крана е разположен във втора клетка с поставен на него товар. В обичайните случаи, за да се качи в крана е следвало да се премине през гаражната му площадка, където нямало препятствия. Към датата на настъпване на злополуката обаче, НПЦ е бил в ремонт и това затруднило значително придвижването до него. Това наложило пострадалата да премине през парапета на подкрановата пътека и да я прескочи. Именно, в следствие на осъществяването на тези действия се е стигнало до причиняване на контузията на дясното коляно, която пострадалата получила вследствие на това, че се е спънала и паднала. Оказана и била необходимата медицинска помощ, като в следствие на настъпилото увреждане бил издаден на М.М.М. болничен лист /лист 17/ за период от 20 дни, а именно от 12.11.2021 година до 01.12.2021 година.

На 17.11.2021 година бил изготвен протокол за трудова злополука /лист 32/ от страна на осигурителя „ ***“ АД, към който са приложени и писмени показания на свидетели на злополуката, които били, а именно работниците И.М. и И.К., доктор К.Т., а така също и писмени обяснения на самото пострадало лице.

На 18.11.2021 година била подадена декларация за трудова злополука вх. № 5101-13-44 /лист 33/, като в т. 25 било посочено, че злополуката е настъпила при прескачане на парапета при крановата пътека.

Въз основа на гореустановените обстоятелства и представени в подкрепа на тях доказателства, длъжностното лице при ТП Перник на НОИ на основание чл. 60, ал. 1 от КСО е издало Разпореждане № 39 от 22.11.2021 година, с което по отношение на описаната злополука е прието, че е тя е трудова по смисъла на чл. 55, ал. 1 от КСО, тъй като злополуката е станала през работно време и във връзка с извършваната работа и е довела до временна неработоспособност на осигуреното лице.

Разпореждането е обжалвано в законоустановения срок от осигурителя с жалба вх. № 5101-13-44#2 от 06.12.2021 година, като са изложени доводи за това, че констатациите са неверни и че злополуката не е настъпила през работно време и във връзка с извършваната работа.

По повод на така постъпилата жалба, директорът на ТП Перник на НОИ е постановил оспореното Решение № КПК-2 от 06.01.2022 година, което се явява и предмет на настоящото съдебно производство, с което жалбата срещу горепосоченото разпореждане е отхвърлена.

Решението на директора на ТП Перник към НОИ е получено от осигурителя на 10.01.2022 година и в законоустановения срок е подадена жалба срещу него.

При така установените факти, настоящият съдебен състав на Административен съд – Перник като извърши по реда на чл. 168, ал. 1 от АПК цялостна проверка за законосъобразност на оспорения индивидуален административен акт на всички основания по чл. 146 от АПК достигна до следните правни изводи:

Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

Оспореното решение е издадено от компетентен орган, овластен с нормата на чл. 117, ал. 1, т. 2, б. “г“, във връзка с чл. 117, ал. 3 от КСО. Издадено е в писмена форма и съдържа изискуемите реквизити по                   чл. 59, ал. 2 от АПК, в т.ч. фактически и правни основания за издаването му. Оспореният в настоящото производство акт е мотивиран. Волята на административният орган е ясна и непротиворечива, като мотивите кореспондират изцяло на диспозитива на атакуваното решение. Същото се отнася и до разпореждане на длъжностното лице по чл. 60, ал. 1 от КСО. Въз основа на изложеното следва да се приеме, че не са налице предпоставки за отвяна на акта в условията на чл. 146, т. 1 и т. 2 от АПК.

При извършената служебна проверка съдът не констатира да са били допуснати съществени нарушения на административнопроизводствените правила при издаване на оспорения индивидуален административен акт. Административният орган е изложил в пълнота фактите за конкретния случай, които изцяло кореспондират с представената административна преписка и не се оборват от събраните в съдебното производство доказателства. Изцяло са спазени изискванията на Наредба за установяване, разследване, регистриране и отчитане на трудовата злополука /НУРРОТЗ/. Доколкото в настоящият случая, така настъпилата трудова злополука е довела до временна неработоспособност на пострадалото лице, то по аргумент на противното от чл. 7, ал. 2 от НУРРОТЗ може да се направи извод, че в този случай не е задължително да бъде открито производство по разследване на същата, доколкото тук не става въпрос нито за едно от изчерпателно посочените в нея основания, при наличие на които да се стигне до откриването на такова. Това създава възможност пред длъжностното лице по чл.60, ал. 1 от КСО само да прецени, дали въз основа на посоченото в декларацията по смисъла на               чл. 2 НУРРОТЗ да бъде открито производство по разследване или не. Тоест непровеждането на такова не е довело до нарушаване на административнопроизводствените правила и по тази причина следва да се направи единствения верен извод, че са били спазени изцяло процесуалните разпоредби, а от тук, че липсва основание за отмяна по               чл. 146, т. 3 от АПК.

Решението е съобразено и с материалноправните разпоредби и съответства на целта на закона. Направените от решаващият орган правни изводи са подробно мотивирани и се подкрепят от съда като съответстващи на доказателствения материал и на законовите разпоредби, които позволяват злополуката да бъде квалифицирана като трудова.

Според дефиницията, дадена с нормата на чл. 55, ал. 1 от КСО, трудова злополука е всяко внезапно увреждане на здравето, станало през време и във връзка или по повод на извършваната работа, както и при всяка работа, извършена в интерес на предприятието, когато е причинило временна неработоспособност, трайно намалена работоспособност или смърт. В разпоредбата на чл. 55, ал. 3 от КСО се посочва, че не е налице трудова злополука, ако пострадалият умишлено е увредил здравето си.

За да се приеме настъпилата злополука за трудова, е необходимо да се установи кумулативното наличие на следните предпоставки, които съдът счита, че в настоящият случая са налице:

На първо място се изисква да има внезапно увреждане на здравето на осигуреното лице. Съгласно трайната съдебна практика „внезапно“ е онова увреждане, което е настъпило неочаквано и непредвидимо, еднократно и пряко въздейства върху човешкия организъм, като накърнява телесната цялост и нарушава нормалното функциониране на човешкото тяло, като същото е настъпило в резултат на външно въздействие. В случая имаме наличие на външно въздействие, доколкото увреждането е причинено в следствие на спъване, което е довело до загуба на равновесие, а от тук и до нараняване на дясното коляно. Това е станало неочаквано и еднократно.

На следващо място законодателят изисква в следствие на увреждането да се е стигнало до настъпване на неработоспособност или смърт на пострадалото лице и да имаме причинно – следствена връзка между увреждането и настъпилият неблагоприятен резултат. Въз основа на представените с административната преписка писмени доказателства и по – конкретно от представяния болничен лист /лист 17/, издаден от ЛКК по един безспорен начин се установява, че е налице причинена временна неработоспособност на пострадалото лице. Категорично може да бъде установена и причинно – следствена връзка между увреждането и настъпилата временна неработоспособност, защото ако не бе причинено това падане, то не би се стигнало и до възникване на този краен резултат, а именно претърпяната от страна на осигуреното лице контузия.

С особено голямо значение е и последното изискване, изразяващо се в това, увреждането да е станало през време и във връзка или по повод на извършваната работа, както и при всяка работа, извършена в интерес на осигурителя и да е налице функционална връзка между настъпилото увреждане на здравето и условията на труд. В тази връзка съдът трябва да поясни няколко неща. На първо място „през време“ следва да се тълкува в смисъл, че става въпрос за всеки вид работно време, а в случая увреденото лице /осигуреното такова/ се явява, за да встъпи втора смяна по установения от работодателя график, утвърден със Заповед № 315 от 28.10.2021 година на началника на НПЦ /лист 22/. Във връзка с последната и в съответствие с правилата на чл. 22 от Правилника за вътрешния трудов ред и с дадените и от прекия ръководител обяснения, пострадалата се явява на работа в посочения от последния час, а именно 13:40. В тази връзка съдът не подкрепя доводите, посочени от страна на жалбоподателя, че не е налице един от изискуемите елементи, а именно това да е станало „през работно време“, само защото инцидентът се е случил преди документирано установеното работно време в 14:00 часа. На второ място се изисква това да е станало във връзка или по повод на извършваната работа или при осъществяване на работа в интерес на осигурителя. В разпореждането на длъжностното лице по чл. 60, ал. 1 от КСО се приема, че трудовата злополука е станала във връзка с извършваната работа. Това е потвърдено и с атакуваното решение на директора на ТП Перник на НОИ. В тази връзка съдът следва да разграничи две основни хипотези – „във връзка“ и „ по повод на извършваната работа“. Константно в теорията и в съдебната практика се приема, че за да бъде определена една злополука като трудова в следствие на това, че е възникнала „във връзка с изпълнение на работата“, то това трябва да е станало при изпълнение на трудовите задължения, които се установяват от длъжностната характеристика или иначе казано, за да се приеме, че е налице тази хипотеза, то пострадалото лице, в случая работникът/осигуреното лице, вече трябва да се е намирало на работното си място и вече да е предприело действия във връзка с изпълнение на задълженията, които произтичат от длъжностната му характеристика. Напротив, във втората хипотеза „ по повод на извършване на работата“ се има предвид, че злополуката е настъпила, по време когато лицето не изпълнява пряко трудовите си функции, но се налага да извърши някои съпътстващи действия с цел по този начин да се стигне до реализиране на основните му трудови задължения, които са предвидени в длъжностната му характеристика. С оглед на това, съдът счита, че тук е налице втората хипотеза, а именно, че трудовата злополука не е настъпила във връзка с извършваната работа, а е настъпила по повод на извършваната такава. Аргумент за този извод черпим от приложената по административната преписка длъжностна характеристика /лист 25/, в който подробно са описани основните функции и задължения, при изпълнение на длъжността „кранист“. В случая обаче, за да се стигне до тяхното реализиране е било необходимо пострадалото лице да предприеме действия, изразяващи се в това да прескочи определена преграда, тъй като не е било възможно по никакъв друго начин да достигне до работното си място, а именно съответният електрически мостови кран, с който се пренасят товари. Това обаче не води до промяна на квалификация на злополуката като трудова по смисъла на чл. 55, ал. 1 от КСО.

Предвид цитираните приложими правни норми и анализ на елементите от фактическия състав на трудовата злополука, както и от анализа на събраните доказателства, настоящият съдебен състав приема, че инцидентът станал на 12.11.2021 година, около 13:50 часа с М.М.М. в действителност представлява трудова злополука по смисъла на чл. 55, ал. 1 от КСО.

Не е спорно между страните, че на пострадалото лице М.М.М., настоящият жалбоподател се явява и осигурител, доколкото осигурителното правоотношение е едно вторично правоотношение, което възниква само при наличие на трудово правоотношение, което в случая е безспорно доказано от наличие на представен трудов договор /лист 23/.

В жалбата се навеждат твърдения, че е налице хипотезата на                    чл. 55, ал. 3 от КСО, а именно, че увреждането е причинено умишлено от страна на осигуреното лице, като в посока на това твърдение се излага аргумент, че работникът съзнателно е извършил съответното действие. Фактът на умишлено увреждане на здравето от пострадалия, която хипотеза, съгласно разпоредбата на чл. 55, ал. 3 от КСО го изключва от кръга на трудовите злополуки, е от вида на положителните факти. Това означава, че този факт от действителността трябва да бъде доказан с всички допустими доказателствени средства. От друга страна легална дефиниция за умисъл, като една от формите на вина, се съдържа в                    чл. 11, ал. 2 от НК, като тя има идентично значение по отношение на всички отрасли и клонове на правото. Съгласно цитираната разпоредба, умисълът ще е налице тогава, когато деецът не само е съзнавал характера на постъпките си и е предвиждал нейните последици, но едновременно с това е искал или допускал настъпването на тези последици.

Въз основа на приетите по делото доказателства не се установиха факти от правната действителност, които да сочат на хипотеза на умишлено причинено увреждане, а дори и да е проявена непредпазливост от страна на пострадалия, то това не може да доведе до отпадане на трудовия характер на настъпилата злополука, доколкото в чл. 55, ал. 3 от КСО става въпрос само за умишлени действия в тази посока.

С оглед на изложените мотиви, настоящият съдебен състав намира, че обжалваното решение на директора на ТП Перник на НОИ е правилно и законосъобразно, а подадената срещу него жалба е неоснователна, поради което същата следва да бъде отхвърлена.

Относно разноските:

Страните не претендират присъждане на направените съдебни разноски.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 172,ал. 2 от АПК настоящият съдебен състав на Административен съд – Перник

 

Р   Е   Ш   И   :

 

ОТХВЪРЛЯ жалбата на „***“ АД, с ЕИК ***, със седалище и адрес на управление гр. Перник,                                ул. „***“ № 1 против Решение № КПК-2 от 06.01.2022 година на Директора на Териториално поделение Перник на Националния осигурителен институт, с което е потвърдено Разпореждане № 39 от 22.11.2021 година, издадено от длъжностно лице при ТП Перник на НОИ, с което е прието наличието на трудова злополука по чл. 55, ал. 1 от КСО по отношение на лицето М.М.М., като неоснователна.

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва пред Върховния административен съд на Република България в 14- дневен срок от връчването му на страните.

 

 

Съдия:/п/