Решение по дело №54/2020 на Районен съд - Пещера

Номер на акта: 35
Дата: 15 юни 2020 г. (в сила от 4 юли 2020 г.)
Съдия: Атанаска Стоянова Павлова
Дело: 20205240200054
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 април 2020 г.

Съдържание на акта

  Р Е Ш Е Н И Е № 35

гр. Пещера, 15.06.2020 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЕЩЕРСКИ РАЙОНЕН СЪД, четвърти наказателен състав в публично заседание на пети юни през две хиляди и двадесета година в състав:

       ПРЕДСЕДАТЕЛ: Атанаска Павлова

при секретаря Е. М., като разгледа докладваното от съдия Павлова АНД №54  по описа на съда за 2020 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 59 и следващите от ЗАНН.

Образувано е по жалба на И.Н.Д., ЕГН **********,***, против Наказателно постановление № 19-0315-000197/16.05.2019г. на Началник РУ към ОД МВР Пазарджик, РУ Пещера,   с което на основание чл. 175,ал.3,пр.1 от ЗДвП му е наложена глоба в размер на 200 лева и е лишен от право да управлява МПС за срок от 6 месеца.

В депозирана жалба се навеждат доводи за необоснованост и незаконосъобразност на НП, като се излагат подробни доводи в тази посока, а именно, не е индивидуализиран акта, въз основа на който е издадено наказателното постановление, нарушено било правото на защита на жалбоподателя,  не е било дадено точно описание на нарушението, както и основания за приложението на чл. 28 от ЗАНН. Поддържат искане за неговата отмяна.

 В съдебно заседание жалбоподателят не се явява,представлява се от  адв. В. П.АК -Пазарджик,  като излага подробно съображения за отмяна на наказателното постановление.

Ответникът по жалбата, редовно призован,  не изпраща представител. Поддържа тезата в писмено становище, че НП е правилно и законосъобразно и следва да бъде потвърдено. Ангажират доказателства.

Съдът, като съобрази доводите изложени в жалбата и събраните по делото писмени и гласни доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, прие за установено следното:

Жалбата е подадена в преклузивния 7 - дневен срок за обжалване, изхожда от надлежна страна /санкционираното лице/, поради което същата е допустима.

  Разгледана по същество жалбата е основателна.

 

Издадено е НП №19-0315-000197/16.05.2019г. на Началника на РУ Пещера, с което на жалбоподателя е наложено наказание от 200 лева глоба и е лишен от право да управлява МПС  за срок от 6 месеца, за това че е извършил следното нарушение :

„на 03.04.2019 г. около 09:00 часа в с. Радилово, на кръстовище на ул. „Гънин“ и ул. „Старозагорска“, лицето Д. управлява МПС-т.а. УАЗ 469 без регистрационни табели с номер на шаси №291114 с неустановена собственост, като допуска следното нарушение :управлява МПС – т.а. , който не е регистриран  по надлежния ред. Нарушение на чл. 140 ал. 1 от ЗДвП.„

Посочено е  Постановление на РП Пещера  с вх. №327/2019г. за прекратяване на наказателно производство.

Отнети са и 10 контролни точки на основание Наредба № Iз-2539 на МВР.

 

Прие се по делото Постановление на РП Пещера  от 15.04.2019г. за прекратяване на наказателно производство, с което  се прекратява наказателното производство  за престъпление по чл. 345 ал.2 вр.ал.1 от НК- за това че на 03.04.2019г.  в с. Радилово,  кръстовище на ул. „Старозагорска“ и ул. „Гънин“ , управлява МПС марка  „УАЗ 469“ с шаси №291114, което не е регистрирано по надлежен ред. Наблюдаващият прокурор е приел, че деянието  макар и формално да осъществява признаците на престъплението по чл. 345 ал. 2 от НК,  не е престъпно, тъй като неговата обществено опасност е явно незначителна, деяние по чл. 9 ал. 2 от НК.

Приета е по делото справка за нарушител/ водач на жалбоподателя, от която се установява, че същия има две налагани наказания по Закона за движение по пътищата.

Прието е по делото и писмо от РУ Пещера рег. №315000-2258/07.05.2020г., с което сочат че АУАН на жалбоподателя не е бил съставян, тъй като е било образувано Бързо производство №118/2019г. на РУ МВР Пещера, като са били снети писмени обяснения по бързото производство от жалбоподателя.

Разпитан е по делото св. Г. П., който установява, че през 2019 година заедно с колегата му били на смяна като при обход на с. Радилово, забелязали автомобил без регистрационни табели отпред и отзад.  Спрели го и  извършил проверка. Установили, че автомобила е без табели и без регистрация. Жалбоподателят им обяснил, че оказвал помощ на ВиК за отстраняване на ремонт.

Съдът кредитира показанията на св. П., тъй  като същите са логични, основани на обективни факти и последователни. Подкрепят се и от приобщения по делото доказателствен материал.

 

При съвкупна преценка на събраните по-горе доказателства от фактическа страна Съдът  намира, че при издаване на  процесното НП и АУАН  е допуснато нарушение на материалниия закон и съществено процесуално нарушение , тъй като :

На първо място наказващия орган е посочил, че е нарушена материално правната разпоредба на чл.140 ал.1 от ЗДвП –а именно по пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места.

Безспорно процесния автомобил е бил без табели, което обстоятелство не се оспорва от самия жалбоподател. В случая наказващия орган  не е посочил за кое нарушение е санкционирал жалбоподателя, за това че няма табели на определените за това места или не е регистрирано. Самата материална норма има две хипотези, като не е посочено коя от двете има предвид, като и в описанието на нарушението е посочено, че е без регистрационни табели, а нарушението било за това, че не е регистрирано  по надлежния ред. Самия свидетел П. депозира показания, че жалбоподателя бил без табели отпред и отзад.  Тази неточност и неяснота е транспонирана и при посочване на санкционната норма, като е посочено , че се санкционира , за това че управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред чл. 175 ал.3 пр. 1 от ЗДвП. Последното рефлектира върху правото на защита на жалбоподателя предвид неяснотата по отношение описанието нарушението.

Отделно от това оценявайки причините, обстоятелствата и механизма, при които е било извършено нарушението обаче следва да се направи извод, че то съставлява маловажен случай по смисъла на чл. 28 от ЗАНН. Това е така, защото то е извършено без пряк умисъл от жалбоподателя Д. и при наличието на достатъчно извинителни обстоятелства. От събраните по делото гласни доказателства, става ясно защо автомобилът е бил придвижен по с. Радилово, и то само за да се изведе извън селото. Изясни се категорично, че целта на жалбоподателят е била да окаже помощ и съдействие при авария на ВиК група. Именно и едно от основанията на наблюдаващия прокурор за прекратяване на наказателното производство е било именно това.

Казано с други думи, Д. не е имал типичното поведение на водач, който управлява целенасочено нерегистрираното МПС с намерение да го ползва по предназначение. Не се твърди и не се установява, поведението на водача да е станало причина за извършването или да е създал някакви предпоставки за извършването на някакви други административни нарушения или престъпления. Освен това от справката му като нарушител/ водач, има две нарушения от 2004 година и от 2012 година, , както и два броя фиша, които са платени. Тоест в случая не се касае за тежки нарушения на правилата за движение, отчитайки че жалбоподателят е водач от 1985 година и има придобити  категории    B   M AM TKT.

Ако беше отчел всички тези факти,  АНО следваше да направи извод, че извършеното нарушение се характеризира с явно незначителна обществена опасност. Поради това наказващият орган е следвало на основание чл. 28 от ЗАНН да не налага санкция, а да предупреди нарушителя, че при повторно извършване на такова нарушение ще му бъде наложено административно наказание.

При това положение и като не е приложил нормата на чл. 28 от ЗАНН наказващият орган е издал незаконосъобразен акт. Преценката за "маловажност на случая" подлежи и на съдебен контрол, като в неговия обхват се включва и проверка за законосъобразност на съображенията от страна на наказващия орган дали да приложи или не чл. 28 от ЗАНН. С други думи, когато съдът констатира, че предпоставките на чл. 28 от ЗАНН са налице, но наказващият орган не го е приложил, това е основание за отмяна на наказателното постановление, като в този случай преценката на съда е преценка за законосъобразност /ТР № 1/12.12.2007 г. по тълк. н. д. № 1/2005 г. ОСНК - ВКС/. По тези съображения обжалваното НП следва да се отмени.

 

Налице е и още едно основание за отмяна на НП като незаконосъобразно. Последното е било издадено  в нарушение на чл. 36, ал. 1 и ал.2 от ЗАНН, в него не се сочи на какво основание и бил издаден- на основание АУАН,  или на основание издадено прокурорско постановление. Жалбоподателят не е давал обяснения, видно от приетите по делото писмени доказателства, пред наказващия орган, той дори не е знаел, че се провежда подобна процедура с административно наказателен характер. При това положение АНП е било образувано и се е развило незаконосъобразно, което пък съставлява абсолютно процесуално нарушение водещо до незаконосъобразност на издаденото НП.

Относно искането за присъждане на разноски от страна на пълномощника на жалбоподателя, съдът намира, че същото е своевременно направено, а именно в хода на съдебното производство. Пълномощникът има право на такива разноски предвид изхода на делото, а именно отмяна на НП по изложените по-горе съображения и съгласно разпоредбата на чл. 63, ал. 3 от ЗАНН, препращаща към чл. 143 от АПК. По делото е представен договор за правна защита и съдействие , от които се установява, че договореното адвокатско възнаграждение в размер на 300 лева жалбоподателя Д.  е заплатил в брой на адвокат В.Пейчев. В депозираното писмено становище от АНО е направено възражение за прекомерност на  адвокатското възнаграждение, поради което и на основание чл. 18 ал.2 от Наредбата за минималните размери на адвокатските възнаграждения следва да се определи в размер от 100 лева, предвид обстоятелството, че делото е приключило с едно заседание, без  отличаваща се фактическа и правна сложност. При това положение ОД на МВР Пазарджик, чието структурно звено е РУ Пещера  (органът издал НП) следва да бъде осъдена да заплати от бюджета си в полза на жалбоподателя посочените по-горе съдебни разноски. Както се посочи районните управления са структурирани към ОД на МВР- Пазарджик, съгласно чл. 42, ал. 3 от ЗМВР и не е самостоятелно ЮЛ разполагащо със собствен бюджет. Затова и с оглед разпоредбата на чл. 37, ал. 2 от ЗМВР следва разноските сторени от жалбоподателя да бъдат възложени в тежест на ОДМВР- Пазарджик, която има статута на ЮЛ.

 

Така мотивиран и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН Пещерския районен съд,

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ   Наказателно постановление № 19-0315-000197/16.05.2019г. на Началник РУ към ОД МВР Пазарджик, РУ Пещера,   с което на И.Н.Д., ЕГН **********,***, на  основание чл. 175,ал.3,пр.1 от ЗДвП му е наложена глоба в размер на 200 лева и е лишен от право да управлява МПС за срок от 6 месеца.

 

 

 

ОСЪЖДА ОД на МВР- Пазарджик да заплати на И.Н.Д., ЕГН **********,***, разноски в размер на 100 (сто ) лева- за адвокатско възнаграждение за един адвокат.

 

 

Решението може да се обжалва пред Административен съд гр. Пазарджик в 14- дневен срок от съобщението за изготвянето му.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: