Решение по дело №11549/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 263709
Дата: 8 юни 2021 г.
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20191100111549
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 3 септември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

08.06.21г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Георги Иванов

 

 

Разгледа в съдебно заседание на 13.05.21г. /с участието на секретаря Д. Цветкова/ гражданско дело № 11549/19г. и констатира следното:

Предявен е иск Н. Д. против Л. И. с правно основание чл. 59 от ЗЗД за сумата 41 600 лева. Претендира се /при условията на и чл. 86 от ЗЗД/ и законна лихва /в размер на 6 552 лева/ върху посочената сума /главница/ за периода 13.02.18г. – 02.09.19г.

Правната квалификация на главния иск е направена от председателя на състава в контекста на изложените в исковата молба твърдения /фактически обстоятелства/ и заявеният петитум /преценени в съвкупност/; косвено и в контекста на съдържанието на събраният в процеса гласен доказателствен материал /който на практика доизяснява застъпваната от ищцата теза/. В същата връзка: съдържанието на исковата молба /преценено в контекста и на съдържанието на събраните в процеса гласни доказателства/ не може да обоснове квалифициране на основния иск в хипотезите на чл. 56 от ЗЗД или чл. 74 от ЗЗД /с оглед това – председателят на състава не обсъжда заявените от ответника възражения в посочените насоки/.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Събраните по делото доказателства /писмени, гласни и експертни – преценени в съвкупност и в контекста на твърденията, възраженията и признанията на страните/ удостоверяват, че:

На 04.10.07г. ответникът /Л. И./ и дъщерята на ищцата /Т. Д./ са сключили /в качеството си на кредитополучатели/ договор за банков кредит с „Райфайзенбанк /България/“ ЕАД /банка; заемодател/. Учреденото правоотношение впоследствие е било допълнено /изменено/ с анекси към посочения /основен/ договор /сключени на 18.06.08г. и на 13.04.09г./. На 13.02.18г. ищцата е изплатила окончателно – изцяло /със своя сума в размер на общо 83 200 лева/ оставащата част от кредита /погасила е цялото оставащо вземане на банката към посочените кредитополучатели/.

Искът е неоснователен:

Събраният по делото доказателствен материал /писмен, гласен и експертен – преценен в съвкупност/ удостоверява, че: процесният кредит е бил изтеглен /усвоен/ от Л. И. и Т. Д. с цел покупка на /и извършване на довършителни СМР-ти в/ недвижим имот. Такава сделка действително е била сключена от посочените страни /като купувачи/ като същите са придобили собствеността върху вещта при квоти 1/3 ид. ч. за ответника и 2/3 ид. ч. за Т. Д. /към момента имотът е поделен в рамките на съдебно производство при същите – посочените дялове/. Към 13.02.18г. /когато ищцата е погасила остатъка от кредита и е финализирала учредената договорна връзка между кредитополучателите и банката/ Л. И. вече е бил изплатил /със свои лични средства/ на Райфайзенбанк /България/“ ЕАД сума в размер на общо 99 687, 94 лева /което плащане на практика е покрило изцяло и дори е надхвърлило стойността на получената от него квота на съсобственост в имота/. В такава хипотеза /с оглед изложеното/ следва да се приеме, че: стореното от ищцата плащане е покрило стойността на другия дял от съсобствеността /този на дъщеря й/, което обстоятелство - изключва извода за настъпило в полза на ответника обогатяване.

Ако горните изводи да не бъдат споделени:

Събраният по делото доказателствен материал /основно – гласен в тази насока; преценен в съвкупност/ удостоверява, че процесното плащане /погасяване на кредита/ е било направено: или в полза на двамата кредитополучатели или поне в полза на Т. Д. - с дарствено намерение /цел; основание/. В такава хипотеза не може да се приеме, че една от основните предпоставки на чл. 59 от ЗЗД /липса на основание/ се явява удостоверена. Може да се приеме в случая /от друга страна/, че гласният доказателствен материал /преценен в съвкупност/ покрива и фактическия състав на правилото по чл. 55, ал. 2 от ЗЗД /процесните средства са били платени от ищцата безвъзмездно в полза – в помощ на семейството или поне на Т. Д./. Това обстоятелство също изключва възможността да се претендира връщане на платената сума.

В допълнение /по същите съображения главният иск би се явил неоснователен и в хипотезата на чл. 55, ал. 1, предл. 1-во от ЗЗД – ако се приеме, че това е правилната квалификация на основната претенция/.

С оглед изхода на спора по главната претенция – следва да бъде отхвърлена и акцесорната такава /и по съображенията, изложени в ТР № 5 от 19г. на ВКС, съгласно които: в хипотезата на неоснователно обогатяване - законна лихва се дължи не от момента на съответната престация, а от момента на поканата; липсват доказателства, съответно и твърдения - такава да е била отправяна до ответника преди завеждане на делото/.

Съдът,

 

Р Е Ш И :

 

 

ОТХВЪРЛЯ исковете /с правно основание чл. 59 от ЗЗД и чл. 86 от ЗЗД/ на Н.М.Д. ЕГН ********** против Л.О.И. ЕГН **********.

ОСЪЖДА Н.М.Д. да плати на Л.О.И. 2 760 лева – съдебни разноски /на основание чл. 78, ал. 3 от ГПК/.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

 

Председател: