Определение по дело №1200/2019 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 1199
Дата: 19 юни 2019 г.
Съдия: Стефка Тодорова Михова
Дело: 20195300501200
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 6 юни 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О   П  Р   Е   Д   Е  Л   Е     Н     И     Е   1199

 

                                       гр. Пловдив , 19.06.2019 г.

 

           ПЛОВДИВСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, гражданско отделениеVІІ-ми гр.с. в закрито   заседание на  19.06.2019 г. в състав:

 

                                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТЕФКА МИХОВА

                                                                ЧЛЕНОВЕ: БОРИС ИЛИЕВ                                                                                                    ВИДЕЛИНА КУРШУМОВА

 

като разгледа докладваното от председателя  в.ч.гр.д № 1200 по описа за 2019 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 577, ал.1 ГПК вр. с чл. 274, ал.2  ГПК.

Образувано по частната жалба, с вх.№ 17329/05.06.2019г. при регистратурата на ПОС, подадена от Д.Г., нотариус вписан в НК с рег.№132,с район на действие района на РС-Пловдив , срещу Определение от 08.05.2019г. на  съдия по вписванията при РС-Пловдив, с което се отказва вписване на брачен договор акт 78,т.1/2019г. по описа на нотариус Д.Г., рег.№132 на НК,район на действие ПРС. В частната жалба са изложени съображения за неправилност на обжалвания отказ с искане до съда за неговата отмяна.

Пловдивският окръжен съд след като провери законосъобразността на обжалваният акт, приложените по делото доказателства, намира частната жалба за допустима, доколкото е депозирана в срок, от страна имаща правен интерес да обжалва, срещу подлежащ на обжалване акт, а разгледана по същество за  неоснователна  по  следните  съображения:

С обжалваното определение от 08.05.2019г. по преписка с вх. № 12597/08.05.2019г.  по входящия регистър на Службата по вписванията –                  гр.Пловдив, съдията по вписванията при РС-Пловдив , отказва вписване на брачен договор акт 78,т.1/2019г. по описа на нотариус Д.Г., рег.№132 на НК,район на действие ПРС. За да постанови обжалвания отказ съдията по вписванията е констатирал нарушение на императивната разпоредба на чл.39,ал.1 от СК , тъй като представеният  за вписване брачен договор  не е сключен лично от съпрузите ,  а чрез упълномощени от тях лица.

Обжалваният отказ е законосъобразен.

 Касае се за искане за вписване на брачен договор на основание чл.32 а ПВ във вр. с чл.39,ал.3 от СК. Брачният договор  е формален, доколкото чл. 39 ал. 1 СК въвежда неговата специфична форма за действителност - писмена с нотариална заверка на съдържанието и на подписите, както и строго личен - изискването за личното му сключване от страните не предполага възможността те да действат чрез пълномощник. С нотариалната заверка на подписа нотариусът удостоверява, че страните лично са се явили пред него и са подписали или потвърдили вече положените върху брачния договор свои подписи.С нотариалната заверка на съдържанието нотариусът удостоверява, че към датата на нотариалното удостоверяване брачният договор има такова съдържание, каквото има екземплярът, останал на съхранение в служебния му архив.

Предписаната  по императивен начин  от законодателя форма за сключване на брачния договор гарантира, че самоличността и дееспособността на страните ще бъде проверена  от нотариуса и че по отношение на сключената сделка ще бъде осъществен контрол за законосъобразност. Проверката за законосъобразност се предпоставя от установената в чл. 574 от ГПК забрана да се извършват нотариални действия относно противоречащи на закона или на добрите нрави сделки. Такава проверка е особено необходима с оглед на специфичния предмет на брачния договор, като  е вменена на нотариуса  и с разпоредбата на чл. 25, ал. 1 от  ЗННД , според която той е  длъжен да упътва страните, да изяснява тяхната воля и фактическото положение и да ги запознае ясно и недвусмислено с правните последици на извършения акт.

В процесния случай изискването за личното  сключване от  съпрузите на брачния договор е нарушено, като същите са били представлявани от пълномощници, по силата на учреденото им договорно представителство.

 Строго личният характер на брачния договор обаче е несъвместим, както със законовото, така и с договорното представителство, поради което  съдията по вписванията законосъобразно е отказал  неговото вписване в имотния регистър.

По изложените съображения обжалваното определение на съдията по вписванията, като правилно и законосъобразно,  следва да бъде потвърдено.

Водим от горното, съдът

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И :

 

ПОТВЪРЖДАВА Определение от 08.05.2019г. на  съдия по вписванията при РС-Пловдив, с което се отказва вписване на брачен договор акт 78,т.1/2019г. по описа на нотариус Д.Г., рег.№132 на НК,район на действие ПРС.

Определението подлежи на обжалване в едноседмичен срок от връчването му пред ВКС на РБ.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                         ЧЛЕНОВЕ:1.                     

 

 

 

                                                                                             2.