Решение по дело №478/2020 на Районен съд - Каварна

Номер на акта: 260063
Дата: 16 юни 2021 г. (в сила от 16 юни 2021 г.)
Съдия: Веселина Михайлова Узунова Панчева
Дело: 20203240100478
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 26 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

гр.Каварна, 16.06.2021 год.

 

В    И М Е Т О    НА    Н А Р О Д А

Каварненският районен съд в публично заседание на двадесет и седми май, през две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЕСЕЛИНА УЗУНОВА

 

при секретаря Елена Шопова, като разгледа докладваното от съдията Гр.д.       №478 по описа за 2020 год., и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по чл.318 и сл. от ГПК, във вр. с чл.49, ал.1 и ал.3 от СК.

******************************************************

С протоколно определение от 27.05.2021 год., на основание чл.321,ал.5 от ГПК, производството по делото е трансформирано от исково в охранително, по реда на чл.50 от СК. След трансформация, молителите поддържат искането за развод по реда на чл.50 от СК и молят съда да утвърди постигнатото по реда на чл.51 от СК споразумение.

***********************************************************

***********************************************************

Мотивиран от изложеното, Каварненският районен съд

 

                                            Р  Е  Ш  И  :

 

ПРЕКРАТЯВА С РАЗВОД, сключения на **** год. граждански брак пред длъжностното лице по гражданското състояние при Община Каварна, между  против Ц.З.Ц. с ЕГН ********** с адрес *** и  А.Г.П. – Ц. с ЕГН ********** ***, на основание чл.50 от СК.

УТВЪРЖДАВА постигнатото споразумение.

Двамата съпрузи постигат съгласие да прекратят брака сключен на 05.08.2000 год. с развод, поради настъпило в него дълбоко и непоправимо разстройство, като не желаят издирването на вината, на която и да е от страните за това.

1.   Родителите се съгласяват, че родителските права по отношение на малолетното дете З. Ц. Ц. ЕГН ********** ще се упражняват споделено от майката А.Г.П.-Ц. ЕГН ********** и бащата Ц.З.Ц. ЕГН **********. В този смисъл отглеждането и възпитаването на детето попадат в правата и задълженията и на двамата родители, като спазване на принципа заложен в чл. 122, ал. 1 и 2 СК, че носител на родителски права и задължения по отношение на ненавършилите пълнолетие деца, е всеки един от родителите.

1.1. Двамата родители ще участват активно в изграждане на социално-културния и образователен интегритет на детето, като никой от родителите няма да възпрепятства другия да упражнява свободно родителските права върху детето.

1.2. Упражняване на правата, чрез които се защитават основни, дълготрайни интереси на детето (образование, лечение, управление на имуществото и други, включително представителство и попечителско съдействие) се предоставят за упражняване съвместно на двамата родители. Ежедневно осъществяваните права (чрез които се предоставят фактическите грижи на детето, вкл. надзор, защита и контрол) се предоставят на родителя, който полага непосредствените грижи по отглеждане и възпитание през съответния период от време, когато детето е при него. В тази връзка онези родителски права, които по естеството си предполагат непосредствен контакт с детето (в частност, но не само, на съвместно живеене, грижи, възпитание, надзор, контрол, отглеждане, формиране на възгледи и образование) се упражняват във всеки момент от онзи родител, при когото детето се намира или следва да се намира фактически съгласно разпределението на личните контакти и местоживеенето.

1.3. И двамата родители имат отговорността и задължението да участват във вземането на решения, свързани с отглеждането на детето, здравословното му състояние, извънкласна дейност, респективно училище, както и право на достъп до медицинското досие на детето, респективно досието на детето в съответно училище.

1.4. Правото да се определи училище, в което учи дете З. Ц., не подлежи на разпределение и всякога трябва да се упражнява от двамата родители съвместно. При непостигане на съгласие относно това право, спорът се решава по реда на чл. 123, ал. 2 СК.

1.5. И двамата родители ще имат право да присъстват на всички важни събития в живота на детето (рожден ден, имен ден, празници и мероприятия в училище и други).

1.6. При евентуално пътуване на детето в чужбина, всеки от родителите следва да даде изричното си съгласие за това посредством нотариално заверена декларация за съгласие. При непостигане на съгласие относно това право, спорът се решава по реда на чл. 127а, ал. 2 от СК;

1.7. Страните се съгласяват, че ще комуникират по отношение на детето с взаимно уважение, открита комуникация, честност и внимание по всякакви въпроси, които могат да възникнат при отглеждането му;

2.    Относно местоживеенето на детето З. Ц. Ц. ЕГН ********** родителите се споразумяват детето да живее на адреса на майката -  гр. Каварна, местност „***“№ ***

2.2.  Евентуална промяна на адреса и местоживеенето на детето може да се осъществи единствено при съгласието и на двамата родители. При непостигане на съгласие относно това право, спорът се решава по реда на чл. 127, ал. 2 от СК;

 3.   Детето З. Ц. Ц. ЕГН ********** ще осъществява лични контакти с бащата Ц.З.Ц. ЕГН **********, който ще взима и вижда детето  всеки петък след училище - 17часа до неделя с преспиване – 15:00 часа, като изключение се прави само за дните за съответните лични и семейни празници, както и по взаимни договорки.

3.2.3. всички ваканции се поделят по равно между родителите, като изключение се прави само за личните и семейните празници.

3.2.4.   Личните празници на детето З.: ***– рожден ден, детето ще бъде през всяка четна година при майката, а при всяка нечетна година при бащата.

3.2.5. Семейните празници на близките на детето З. по майчина линия: рожден ден на майката; имен ден на майката и други детето ще бъде при майката;

 3.2.6. Семейни празници на близките на детето по бащина линия:  рожден ден на бащата, имен ден на бащата и други детето ще бъде при бащата;

3.2.7. При съвпадение на семейните празници на близките на детето по майчина и бащина линия, детето ще бъде през четна година при майката, при нечетна при бащата;

3.2.8. Коледа -  всяка четна година детето ще е при майката, а нечетна при бащата; Нова година - всяка нечетна година детето ще е при майката, а четна при бащата; Великден -  всяка четна година детето ще е при майката, а нечетна при бащата. 3-ти март Националният празник на България -  всяка четна година детето ще е при майката, а нечетна при бащата; 24 май -  всяка четна година детето ще е при майката, а нечетна при бащата; 6 септември Съединението на България - всяка четна година детето ще е при майката, а нечетна при бащата; 22 септември ден на Независимостта на България - всяка четна година детето ще е при майката, а нечетна при бащата; 1 ноември Ден на народните будители - всяка четна година детето ще е при майката, а нечетна при бащата; 1 юни Денят на детето - всяка четна година детето ще е при майката, а нечетна при бащата; 26 декември Денят на бащата - всяка година детето ще прекарва с бащата, 8 март Денят на майката - всяка година детето ще прекарва с майката.

3.2.9. При своевременно уведомяване в срок от два дни, всеки един от родителите ще може да води детето на забавни, културни, спорни и други събития;

4.   Всеки от родителите има право по всяко уместно време на инцидентен и кратковременен контакт с детето и извън времето, през което тя пребивава при него. В тази връзка всеки един от родителите се задължава за времето, в което той упражнява непосредствените грижи по отглеждане и възпитание на детето, да осигури на детето възможност да чува другия родител по телефон или чрез интернет връзка, при проявено желание от страна на  детето или другия родител.

5.   Бащата се задължава да плаща чрез майката А.Г.П.-Ц. до 25-то число на месеца  издръжка за детето  З. Ц. Ц. ЕГН **********  в размер на 300 /триста/ лева месечно до навършване на пълнолетие на детето или до настъпване на обстоятелства, погасяващи това задължение.

6.   Майката ще получава Месечните помощи за дете  до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст, която се отпуска по реда на чл. 7 ЗСПД, както и Еднократна помощ за ученици, записани в първи клас, която се отпуска по реда на чл. 10а ЗСПД, като се задължава получените средства да бъдат изразходвани единствено за посочените законови цели и обезпечаване нуждите на детето.

6.1. При пребиваване на детето на почивка във ваканционно време с единия от родителите разноските за нея се носят от този родител. Същото правило се прилага съответно и когато детето пребивава на почивка с баба си или дядо си: издръжката и разноските се осигуряват от съответния родител.

7.Не желаем уреждане на имуществените отношения.

8.След прекратяване на брака страните не си дължат издръжка.

9.След прекратяване на брака, съпругата няма за запази допълнението към фамилно име-Ц., а ще се именува П..

10. С настоящото споразумение А.Г.П.-Ц. ЕГН ********** и Ц.З.Ц. ЕГН ********** заявяват, че са уредили всички лични и имуществени въпроси по между си.

11. Направените по делото разноски се разпределят между страните така, както са сторени.

ОСЪЖДА Ц.З.Ц. с ЕГН ********** с адрес ***, да заплати в полза на Държавата по сметка на Районен съд Каварна, държавна такса за развод  в размер на 25.00 (двадесет и пет) лева, на основание чл.6, т.3 от Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК.

ОСЪЖДА Ц.З.Ц. с ЕГН ********** с адрес ***, да заплати в полза на Държавата по сметка на Районен съд Каварна,  държавна такса относно определената издръжка, която е в размер на 216,00 (двеста и шестнадесет) лева, съгласно чл.7, т.2 от Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК.

Решението не подлежи на обжалване.

 

                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ:………………………….