Решение по дело №246/2018 на Районен съд - Нови пазар

Номер на акта: 90
Дата: 4 октомври 2018 г. (в сила от 2 ноември 2018 г.)
Съдия: Галина Николова
Дело: 20183620200246
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 юли 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 90

 

гр. Нови пазар, 04.10.2018 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Районен съд – Н.в съд в публичното си заседание на деветнадесети септември две хиляди и осемнадесета година, в състав :

ПРЕДСЕДАТЕЛ : ГАЛИНА  НИКОЛОВА

СЕКРЕТАР: Валентина Великова 

като разгледа докладваното от съдия Николова АНХД № 246 по описа за 2018 година, за да се произнесе, взе предвид:

 

Подадена е жалба на основание чл.59 и сл. от ЗАНН.

В нея жалбоподателят Х.П.Д. ***, сочи че не е съгласен с издаденото от Началника на РУ-Н.НП № 411/ 17.06.2016 г., с което му е наложено административно наказание глоба в размер на 20 лв.

Жалбоподателят  сочи, че не си спомня да му е връчван и да е подписвал акта по НП. Твърди, че НП страда от пороци, изразяващи се в липса на описание на обстоятелствата при които е извършил описаното нарушение, с което е нарушен чл. 57, ал.1, т.5 от ЗАНН. Твърди, че нормата на чл. 81, ал.1, т.5 от ЗБЛД не предвижда наказание за посоченото деяние.

Твърди, че АНО не се е произнесъл относно нормата на чл. 28 от ЗАНН.

Жалбоподателят, сочи, че издаденото НП е незаконосъобразно и необосновано и моли да се отмени.

 

В съдебно заседание жалбоподателят не се явява, представлява се от адв. Димитрова от АК-Шумен, която заявява, че поддържа жалбата.

Въззиваемата страна, редовно призована не изпраща представител в открито  съдебно заседание.

В съпровождащото жалбата писмо се твърди, че НП е законосъобразно и като такова следва да бъде потвърдено. 

 

Като съобрази всички събрани по делото доказателства, съдът счете за установено от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е подадена в законоустановения срок. Поради това жалбата се явява процесуално допустима.

Административно наказателната отговорност на жалбоподателя Х.П.Д. *** е ангажирана с акт за установяване на административно нарушение с № 411 от 09.06.2016 г., с който актосъставителят Т.Д. ***, в присъствието на свидетеля П.П. и нарушителя по акта е констатирал, че на 09.06.2016 г. около 08,50 часа в гр. Н., на ул. „***“ било установено, че лицето не е подало заявление за издаване на нова лична карта в срок до 30дни след изтичане на срока на валидност  на предишната, който е до 28.03.2016 г.

Посочени са нарушените разпоредби - чл. 39, ал.2 от ЗБЛД.

Актът е подписан от жалбоподателят с посочване, че няма възражения.

Въз основа на този акт е издадено от Началника на РУ- Н.НП № 411 от 17.06.2016 г., с което за нарушение на чл.31, ал. 2 от ЗБЛД и на основание чл. 81, ал.1, т.5 от същия закон е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 20 лв.

Наказателното постановление е връчено на жалбоподателя на 26.06.2018 г.

 

Съдът намира, че актът за установяване на административно нарушение и издаденото въз основа на него наказателно постановление са издадени от съответните компетентни за това органи. Същите съдържат изискуемите реквизити, съгласно чл.42 и чл.57, ал.1 от ЗАНН.

 

Разгледано по същество се установи следното:

При посещение в паспортната служба при РУ Нови пазар, на жалбоподателят с цел издаване на нова лична карта, т.к срокът за годност на предишната бил изтекъл на 28.03.2016 г., било установено от служителят, че е изтекъл 30дневният  срок за подаване на заявление за издаване на нова лична карта. Веднага били повикани служителите при РУ Н.Т.Д. и П.П., за съставяне на акт за административно нарушение. След съставянето на акта, жалбоподателят подал необходимите документи за издаване на нова лична карта.

По същество описаното нарушение не се оспорва от жалбоподателят.

Гореописаната фактическа обстановка се подкрепя от събраните по делото доказателства и показанията на разпитаните като свидетели Т.Д. и П.П..

Въз основа на така установената фактическа обстановка, съдът приема, че в действителност нарушителят жалбоподателя Х.П.Д. ***, като се е явил в РУ Н., за подаване на заявление за издаване на нова лична карта на 09.06.2016 г. е направил това след изтичане на повече от законния 30 дневен срок. Това поведение представлява нарушение на разпоредбата на чл. 31, ал.2 от ЗБЛД, съгласно който, в случаите, когато личната карта е с изтекъл срок, повредена, унищожена, изгубена или открадната, лицето е длъжно в срок до 30 дни да подаде заявление за издаване на нова лична карта. Просрочието от крайният срок е от 2 месеца, след крайната възможна дата за подаване на заявлението.

За това нарушение чл. 81, ал.1, т.5 от ЗБЛД предвижда наказание глоба от 20 до 150 лв.

Съдът намира, че доколкото нарушението се установява и доказва по несъмнен начин, а наложеното с НП наказание е в минимален размер, то същото се явява законосъобразно и следва да бъде потвърдено. Този вид нарушения са формални, но самият закон ги оценява като такива с висока обществена опасност, поради което дори и да се приеме, че са маловажни те подлежат на санкция по реда на чл. 82 от ЗБЛД, която е в размер съвпадащ с минималния размер по чл. 81, ал.1. при определяне на наказанието, АНО е отчел краткитят период на просрочие и това, че се касае за първо нарушение от страна на жалбоподателя, поради което и му е наложил наказание в минималния възможен размер.

Относно твърденията за погасяване на административно наказателната отговорност на жалбоподателят поради изтекла давност, като конкретно неговата защита се позовава на нормите на чл. 34, ал.2 от ЗАНН и чл. 82 от ЗАНН.

Нормата на чл. 34, ал.2 от ЗАНН се отнася до административно наказателната давност за преследване на извършителя на нарушението и за да се приложи институтът на давността, следва в посочения от закона срок да не е бил съставен акт за установяване на нарушението. В случая актът е съставен 7 дни след установяване на извършването на нарушението, поради което образуваното административнонаказателно производство не може да се прекрати.

Не е изтекла и давността по чл. 82, ал.1 от ЗАНН, която е изпълнителска давност и настъпва след изтичане на посочения срок, но от ВЗС на НП. В настоящия случай има забавяне на връчването на НП, но същото не е ВЗС и следователно не може да се приложи и институтът на изпълнителската давност.

Предвид на горното, съдът намира, че НП е законосъобразно и следва да се потвърди изцяло.

Водим от горното и на основание чл.63, ал.1, предл. първо от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 411/17.06.2016 г. на Началника на РУ-Нови пазар, с което на жалбоподателя Х.П.Д. с ЕГН ********** ***, за нарушение на чл. 31, ал. 2 от ЗБЛД и на основание чл. 81, ал.1, т.5от ЗБЛД вр. чл. 53 от ЗАНН е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 20лв. (двадесет лева).

 

Решението подлежи на касационно обжалване съгласно чл. 211 от АПК пред Административен съд Шумен в 14 (четиринадесет) - дневен срок от получаване на съобщението, че същото е изготвено.

 

                                  

                                            Районен съдия: …………………..….......…

                                                                               Галина Николова