Решение по дело №1359/2019 на Районен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 29 ноември 2019 г.
Съдия: Свилена Стоянова Давчева
Дело: 20192230201359
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 септември 2019 г.

Съдържание на акта

  Р Е Ш Е Н И Е   

 

  гр. Сливен, 29.11.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СЛИВЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, наказателно отделение, шести наказателен състав, в публично заседание на тридесет и първи октомври през 2019  година, в състав:

 

                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:СВИЛЕНА ДАВЧЕВА

 

при секретаря Марияна Семкова, след като разгледа докладваното от председателя АНД № 1359 по описа за 2019 г., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е образувано по повод жалба на Б.С.Б. против Наказателно постановление № 19-0804-001532 от 04.07.2019 год. на Началник РУ към ОДМВР, РУ Сливен, с което на основание чл. 177 ал.1 т.7  от ЗДвП му е наложена "Глоба" в размер на 100.00 лева за нарушение на чл 9,у ал.3 от ЗДвП, както и „Глоба” в размер на от по 20.00 лева на основание чл. 185 от ЗДвП за нарушение на чл.139, ал.2, т.1, чл. 139, ал.2, т.2, чл.139, ал.2, т.3 и чл. 139, ал.2, т.4 от ЗДвП.

         В с.з. жалбоподателят, редовно призован се явява лично и с процесуален представител, който моли обжалваното наказателно постановление да бъде отменено като незаконосъобразно.

 В с.з. органът, издал обжалваното наказателно постановление не изпраща свой представител.

 Въз основа на събраните по делото доказателства, съдът прие за установена следната фактическа обстановка:

На 11.06.2019  год., жалбоподателят,  като водач на товарен автомобил „Мерцедес 814 Д”, с ДК № СН 2654 АК бил нает, за да достави строителен материал с цитирания товарен автомобил. Той паркирал автомобила на платното за движение - на ул. „Пирин” до дом №5, като извършвал дейност и престоявал на платното за движение с цитираното МПС не по предназначение. Жалбоподателят разтоварвал вар от товарния автомобил по средата на платното за движение без разрешение от администратора на пътя и по този начин препречил движението на МПС  по пътя и не можело да се премина. При извършената полицейска проверка било установено още, че товарният автомобил не е оборудвано и се движи без пожарогасител, аптечка, светлоотразителна жилетка и обезопасителен триъгълник.

Въз основа на горепосочените констатации, на жалбоподателя бил съставен АУАН,въз основа на който било издадено и обжалваното наказателно постановление.

Въз основа на събраните по делото доказателства, преценени в тяхната съвкупност и поотделно като безпротиворечиви и относими към предмета на делото, съдът направи следните фактически и правни изводи: Жалбата е процесуално допустима- подадена в законоустановения срок от лице имащо правен интерес от обжалването и разгледана по същество е частично основателна.

Както в акта, така и в наказателното постановление, следва изрично да е описано нарушението, дата и мястото на извършването му, обстоятелствата, при които е извършено и доказателствата, които го потвърждават. В наказателното постановление следва да бъдат посочени и точно законовите разпоредби, които са били нарушени, т.е. описаното деяние следва да може да се подведе под конкретна правна норма, съдържаща състав на административно нарушение. Следва, съгласно разпоредбата на чл. 57, ал.1, т. 5 и 6 от ЗАНН да има единство между описанието на нарушението, обстоятелствата, при които е извършено и законните разпоредби, които са били нарушени.

В настоящия случай, в обжалваното наказателно постановление административно наказващия орган е посочил, че жалбоподателят е нарушил разпоредбата на чл. 9, ал.3 от ЗДвП, която гласи, че „Поставянето на предмети или извършването на дейност в обхвата на пътя, несвързани с предназначението му, може да става само след разрешение от собственика или администрацията, управляваща пътя.”. Това нарушение е отразено като извършено и в АУАН. Същевременно обаче в наказателното постановление, административно наказващия орган е санкционирал жалбоподателят на основание чл. 177, ал.1, т.7 от ЗДвП, която гласи, че се наказва с глоба от 100 до 300 лева този, който постави плакати, агитационни материали, светещи тела, както и други средства за привличане на вниманието, които наподобяват пътни знаци или други средства за регулиране на движението, намаляват видимостта или ефективността на пътните знаци и другите средства за регулиране на движението или заслепяват участниците в движението. По този начин липсва единство между описанието на нарушение и законовите разпоредби, които са нарушени и въз основа на които е наложена санкция. Това нарушение обуславя процесуална незаконосъобразност на атакувания акт. Налице е нарушение на чл. 57, ал. 1, т. 5 ит.6 от ЗАНН, което е съществено. С така допуснатото нарушение в административно-наказателното производство е ограничено правото на защита на наказаното лице да разбере в извършването на какво нарушение е обвинен и съответно адекватно да организира защитата си, което представлява съществено процесуално нарушение и е самостоятелно основание за отмяна на наказателното постановление, без да е необходимо да се формират правни изводи относно наличието или не на доказателства, установяващи извършване на описаното в наказателното постановление нарушение.

Съдът намира, че при съставяне на АУАН и издаване на НП, в частта относно санкционираните нарушения на разпоредбите на чл.139, ал.2, т.1, чл. 139, ал.2, т.2, чл.139, ал.2, т.3 и чл. 139, ал.2, т.4 от ЗДвП. В настоящото производство не се ангажираха доказателства, които да опровергаят констатациите на полицейските служители, отразени в обжалваното наказателно постановление, че товарният автомобил не е бил оборудван и съответно се е движил без светлоотразителна жилетка, обезопасителен триъгълник, пожарогасител и аптечка, /като за констатираното нарущшение за липсата на пожарогасител жалбоподателят не оспорва/ поради което съдът намира, че в тази му част обжалваното наказателно постановление е законосъобразно и като такова следва да се потвърди.

 

Предвид изложеното, съдът

 

Р  Е  Ш  И:

 

         ПОТВРЪЖДАВА Наказателно постановление № 19-0804-001532 от 04.07.2019 год. на Началник РУ към ОДМВР, РУ Сливен, в частта в която на Б.С.Б. ЕГН **********, с адрес *** за извършено нарушение на чл. 139, ал.2, т.1 от ЗДвП, на основание чл.185 от ЗДвП е наложена "Глоба" в размер на 20.00 лева; за извършено нарушение на чл. 139, ал.2, т.2 от ЗДвП, на основание чл.185 от ЗДвП е наложена "Глоба" в размер на 20.00 лева; за извършено нарушение на чл. 139, ал.2, т.3 от ЗДвП, на основание чл.185 от ЗДвП е наложена "Глоба" в размер на 20.00 лева и за извършено нарушение на чл. 139, ал.2, т.4 от ЗДвП, на основание чл.185 от ЗДвП е наложена "Глоба" в размер на 20.00 лева, като ЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

 

  ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 19-0804-001532 от 04.07.2019 год. на Началник РУ към ОДМВР, РУ Сливен, в частта в която на основание чл. 177 ал.1 т.7  от ЗДвП на Б.С.Б. ЕГН **********, с адрес ***, за извършено нарушение на чл. 9, ал.3 от ЗДвП е наложена "Глоба" в размер на 100.00 лева, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

 

         Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд Сливен в 14 – дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: