Решение по дело №191/2022 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 223
Дата: 20 октомври 2022 г. (в сила от 20 октомври 2022 г.)
Съдия: Десислава Благоева Табакова
Дело: 20227110700191
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 юли 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

    223     

гр. Кюстендил, 20.10.2022 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - КЮСТЕНДИЛ, в открито съдебно заседание на двадесет и първи септември две хиляди двадесет и втора година, в следния състав:

 

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ИВАН ДЕМИРЕВСКИ

                                                    ЧЛЕНОВЕ:  НИКОЛЕТА КАРАМФИЛОВА

                                                                          ДЕСИСЛАВА ТАБАКОВА 

                                                                            

 

с участието на секретар: Антоанета Масларска и в присъствието на прокурора: Михаил Крушовски, като разгледа докладваното от съдия Табакова КАНД № 191/2022 година, за да се произнесе взе предвид:

Производството е по реда на чл. 208 и сл. Административнопроцесуалния кодекс (АПК), във връзка с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на началник група при сектор „Пътна полиция“ към ОДМВР – гр. Кюстендил, срещу решение № 131/31.05.2022 г., постановено по а.н.д. № 189/2022 г. по описа на Районен съд – Кюстендил. С оспореното решение е отменено наказателно постановление № 21-1139-001565 от 19.11.2021 г., издадено от началник група при сектор „Пътна полиция“ към ОДМВР –гр. Кюстендил.

В касационната жалба се излагат доводи за незаконосъобразност на съдебния акт, представляващи касационни основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК. Иска се отмяна на решението.

Ответната страна не взема становище.

Представителят на Окръжна прокуратура – гр. Кюстендил дава заключение за неоснователност на касационната жалба.

Производството пред въззивния съд е започнало по жалба на Б.С.Б. срещу НП № 21-1139-001565/19.11.2021 г. на началник група при сектор "Пътна полиция" към ОДМВР – гр. Кюстендил, с което на основание чл. 177, ал. 1, б. „а“ ЗДвП му е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 100 лв.

С оспореното решение е отменено посоченото наказателното постановление, като въззивният съд е формирал извод за неговата незаконосъобразност, приемайки че е издадено без допуснати съществени процесуални нарушение, но при неправилно определени елементи от състава на нарушението.

Настоящият състав на Административен съд – Кюстендил намира, че касационната жалба е допустима, като подадена надлежна страна и в преклузивния срок по чл. 211, ал. 1 от АПК.

В пределите на служебната проверка по чл. 218, ал. 2 от АПК не се установяват основания за нищожност на оспореното решение, но същото е недопустимо по следните съображения:

Съгласно разпоредбата на  чл. 61, ал. 1 от ЗАНН /изм., бр. 109 от 2020 г., в сила от 23.12.2021 г. / и приложима в настоящия случай, доколкото АНД № 123/2022 г. по описа на ДРС е образувано след 23.12.2021 г., при разглеждане на делото пред районния съд се призовават нарушителят, поискалият обезщетение, включително този по чл. 55, ал. 2, собственикът на вещите, с които е извършено разпореждане или са отнети в полза на държавата, ако не е нарушител, наказващият орган или учреждението, или организацията, чийто орган е издал акта по чл. 58д, т. 4, както и допуснатите от съда свидетели.

В случая, обжалваното пред въззивната инстанция наказателно постановление е издадено от началник група при сектор "Пътна полиция" към ОДМВР – гр. Кюстендил, а като ответник по делото е конституиран и призован сектор "ПП" Кюстендил при ОДМВР - Кюстендил. Това налага извода, че с оглед настъпилата законодателна промяна в ЗАНН, в производството пред Районен съд - Кюстендил е взел участие ненадлежен ответник и спрямо него е постановен съдебния акт. Нормата на чл. 61, ал. 1 от ЗАНН е процесуална и с влизането й в сила следва да се прилага от въззивния съд. Надлежен ответник по делото е следвало да бъде наказващият орган, а именно - началник група при сектор „Пътна полиция“ към ОДМВР –гр. Кюстендил.

В този смисъл касационният съд счита, че е налице неправилно конституиране на страна, което е основание за недопустимост на оспореното решение. Последното следва да се обезсили и делото да се върне за ново разглеждане от друг състав на съда, с указания за конституиране на надлежния ответник и разглеждане на делото с негово участие.

Настоящата съдебна инстанция не решава делото по същество, поради което е безпредметно да бъдат обсъждани доводите на жалбоподателя, по които счита оспореното съдебно решение за неправилно.

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 3 от АПК, във вр. с чл. 63в от ЗАНН, Административен съд – Кюстендил,

 

 

Р Е Ш И:

 

 

ОБЕЗСИЛВА решение № 131/31.05.2022 г., постановено по а.н.д. № 189/2022 г. по описа на Районен съд – Кюстендил.

ВРЪЩА делото на Районен съд – Кюстендил за ново разглеждане от друг състав на съда.

Решението е окончателно.

 

 

                                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                       

 

 

                                                                                 ЧЛЕНОВЕ: