Решение по дело №1191/2018 на Районен съд - Несебър

Номер на акта: 201
Дата: 1 ноември 2019 г.
Съдия: Йорданка Георгиева Майска-Иванова
Дело: 20182150101191
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 30 ноември 2018 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№201                                        01.11.2019г.                                   гр.Несебър

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

НЕСЕБЪРСКИ РАЙОНЕН СЪД                         ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ

на осемнадесети септември                     две хиляди и деветнадесета година

в публично заседание в състав:

                                          Председател: Йорданка Майска-И.

секретар Красимира Любенова

като разгледа докладваното от съдия Й.Майска

Гражданско дело № 1191 по описа за 2018г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е  образувано по повод молбата на И.Ф.О. с ЕГН-********** *** И.А.ІІ № 9, заявена чрез пълномощника адв.К.К. от АК-Сливен, с посочен съдебен адрес *** Константинов  10, ет.3, чрез адв.К. против Ф.Ф.М. с ЕГН-********** *** И.А.ІІ № 9 като майка и законен представител на малолетното им дете А.И.О. с ЕГН-**********.

 Видно от обстоятелствената част на исковата молба с Решение № .../30.11.2017г., по гр.д.  .../2017г. по описа на РС-Несебър и Решение № ..../03.04.2018г. по в.гр.д. № .../2018г. по описа на ОС-Бургас ищецът е осъден да заплаща на ответницата, като майка и законен представител на малолетното им дете Алис месечна издръжка в размер на 240евро. Ищецът твърди, че няма възможност да изплаща посочения размер на издръжката, тъй като поради настъпили междувременно усложнения изпитва сериозни затруднения във финансов и личен план. Твърди се в исковата молба, че ищецът е безработен, считано от 15.04.2017г. и няма никакви доходи, живее при родителите си и те са поели изцяло неговата издръжка. По финансови причини не се е явявал и не е могъл да ангажира адвокат за посочените по-горе дела, по които бил осъден да заплаща издръжка на детето си. Моли, дължимата от него издръжка да бъде намалена до 130лв.. Представя писмени доказателства-копие от Заповед № 42/15-04-2017г. за прекратяване на трудовото му правоотношение и копие от трудовата си книжка. Не са отправени доказателсвени искания.

Претенцията е с правно основание чл.150 СК.

В месечния срок е постъпил писмен отговор от назначения по реда на чл.47, ал.6 от ГПК особен представител на ответната страна, с който е сторено възражение за липса на компетентност на българския съд да разгледа настоящия спор с позоваване на Регламент (ЕО) № 4/2009г., чл.2, т.10, чл.3, б.“а“ и б.“б“, тъй като обичайното местопребиваване на майката и детето е във Федерална Република Германия, поради което компетентен да се произнесе по настоящото искане на ищеца е германският съд.

По същество претенцията се оспорва като неоснователна по следните съображения: на първо место се сочи, че ищецът се позовава на прекратяване на трудовия му договор от 15.04.2017г., т.е на факти настъпили по време на предходния процес по гр.д.  .../2017г. по описа на РС-Несебър и в.гр.д. № .../2018г. по описа на ОС-Бургас приключило с Решение № ..../03.04.2018г., поради което и преклудирани е неотносими към настоящия такъв. На следващо место се сочи, че от м.септември 2017г. ищецът е работил във ФРГермания, като е имал и собствен бизнес на територията на РБългария, от който също е реализирал значителен доход, а именно чрез“А. ..“ ЕООД с ЕИК-......., на което е управител е едноличен собственик на капитала. Така от ГФО на това дружество за 2017г. то е приключило тази календарна година с печалба от 18000,00лв. и неразпределена печалба от 23000,00лв., които не са разпределени под формата на дивиденти. От счетоводния баланс на дружеството към 31.12.2017г. дружеството е разполагало по касова наличност и сметки в страната със сумата от 46000,00лв.. Независимо, че за 2018г. дружеството е подало декларация по чл.38, ал.9 от ЗСч, то видно от Протокол № 01/29.03.2018г. печалбата за 2017г. не е разпределена, от което се прави извод и че е налична. По-нататък се сочи, че при вярност на сочената от ищеца липса на доходи, вместо да реализира доходи от свой имот, той сам се е поставил в невъзможност да дава издръжка на детето си, като е извършил дарението на собствените си 9/14ид.ч. от ПИ с идентификатор № 51500.501.274 на трето лице с нот.акт № 149, том 13, вх.рег.№ 4392, № дв.вх.рег.4359/29.06.2018г. на СВ при РС-Несебър. Предвид горното особения представител на ответника оспорва твърдените в исковата молба фактически обстоятелства довели до твърдяната от ищеца невъзможност да дава определената от съда издръжка и да поиска намаляването й. Сторено е възражение по приемането на представените от ищеца доказателства копие от Заповед № 42/15.04.2017г. за прекратяване на трудовото правоотношение и копие от трудовата книжка на ищеца, с аргумент за неотносимост към предмета на настоящото производство и тъй като установяват факти и обстоятелства, които са преклудирани от влезлите в законна сила решения. Представят се писмени доказателства. Отправено е искане за прилагане на гр.д. № .../2017г. на РС-Несебър, където е установено обичайното местопребиваване на майката и детето и тяхната адресна регистрация във връзка с възражението за липса на компетентност на българския съд за разглеждане на спора. Моли за служебно изискване от АВ-Имотен регистър на цитирания в отговора нотариален акт за дарение; за служебна справка н НАП за регистрирани трудови договори на името на ищеца, трудово възнаграждение и осигурителен доход за периода от 01.01.2018г. до датата на справката, както и на препис  от годишна данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ за 2018г. за ищеца; Справка от Агенция по заетостта дали има извършена регистрация от 01.01.2018г. до датата на справката от името на ищеца.

            Съдът,  след съвкупна преценка на събраните по делото доказателства и закона, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Не се спори между страните по делото, а и видно от представените по делото писмени доказателства по приложеното гр.д. № .../2017г. по описа на НРС, малолетният А.И.О., роден на ***г. е син на ищеца и ответницата.

С Решение № .../30.11.2017г., по гр.д. № .../2017г. по описа на РС-Несебър и Решение № ..../03.04.2018г. по в.гр.д. № .../2018г. по описа на ОС-Бургас ищецът е осъден да заплаща на ответницата, като майка и законен представител на малолетното им дете Алис месечна издръжка в размер на 240евро.Решението на въззивната инстанция е влязло в законна сила на 03.04.2018г.. С настоящата молба ищецът навежда, че считано от 15.04.2017г. е безработен, като със Заповед № 42/15.04.2017г. е прекратено трудовото правоотношение, като представя и копие от трудовата книжка на ищеца. Така представената заповед е от 15.04.2017г., т.е. близо седем месеца преди постановяване на първоинстанционното решение по гр.д. .../17г. на НРС, поради което е неотносима към предмета на настоящото производство, тъй като установява факти и обстоятелства, които са преклудирани от влезлите в законна сила решения по посочените по-горе граждански дела.

Съдът намира сложената за разглеждане  искова претенция е допустима, като е налице активна процесуална легитимация на ищеца попадащ в кръга на задължените за издръжка лица, съгласно чл.140, ал.1, т.2 от СК и пасивна легитимация на ответника, както и законна представителна власт на майката на непълнолетното дете, но неоснователна.

По силата на чл.143, ал.1 и ал.2 от СК всеки родител е длъжен съобразно своите възможности и материално състояние да осигурява условия на живот, необходими за развитието на детето. Родителите дължат издръжка на своите ненавършили пълнолетие деца независимо дали са работоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си.

Съгласно разпоредбата на чл.142, ал.1 от СК размерът на издръжката се определя според нуждите на лицето, което има право на издръжка, и възможностите на лицето, което я дължи. Минималната издръжка на едно дете е равна на една четвърт от размера на минималната работна заплата /арг. от ал.2 на чл.142 от СК/, като в конкретния случай по посочените в Решение № .../30.11.2017г., по гр.д. № .../2017г. по описа на РС-Несебър и Решение № ..../03.04.2018г. по в.гр.д. № .../2018г. по описа на ОС-Бургас съображения е определена в размер на 240евро. Към момента не са налице категорични данни по делото къде живеят майката с детето, като последните не са установени на адреса си в България, поради което и с оглед осигуряване на защита на интересите им е назначен особен представител.

Съгласно разпоредбата на чл.150 от СК при изменение на обстоятелствата присъдената издръжка може да бъде изменена, а изменение на обстоятелствата е налице при трайно съществено изменение на нуждите на издържания или трайна съществена промяна във възможностите на задълженото лице, като за изменението на присъдената издръжка е достатъчно наличието на една от алтернативно посочените предпоставки.

За успешното провеждане на настоящото производство ищецът следва да докаже по безспорен и несъмнен начин, че възможностите му да заплаща издръжка в определения размер са намалели и това намаляване е трайно обстоятелство.

С доклада при разпределянето на доказателствената тежест изрично е указано на ищцовата страна, предвид носената от нея доказателствената тежест за твърдените обстоятелства, необходимостта от ангажирането на доказателства относно тези факти, като ищеца следва да установи със средствата и способите по ГПК тяхната основателност и конкретно относно изменението на обстоятелствата, настъпило след пърновачалното определяне на размера на издръжката, обуславяща исканото намаляване на издръжката в посочените размери. В тази връзка съдът изрично е  указал на ищеца, че непредставянето на доказателства, въз основа на които да се установи по безспорен и категоричен начин твърдяните обстоятелства, води до неоснователност на исковата претенция, за заплащане на издръжка.

Въпреки това по  делото не се представят други доказателства, освен обсъдените за доказване на твърденията в исковата молба/изложени по-горе/, които да обосноват изменението на обстоятелствата, настъпило след пърновачалното определяне на размера на издръжката и които да установяват  по безспорен и несъмнен начин, че възможностите на ищеца да заплаща издръжка в определения размер са намалели и това намаляване е трайно обстоятелство.

Както бе посочено по-горе Семейния Кодекс регламентира задължението на родителите да издържат своите ненавършили пълнолетие деца, независимо дали са работоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си. Това задължение е от първи ред, което означава, че при разглеждане на въпроса за издръжката приоритет имат интересите на детето. Това поставя на преценка възможностите на задължените лица да осигуряват необходимите средства за детето, с оглед да осигурят живот, какъвто би имало, ако живеят заедно. Така представените доказателства не доказват трайно изменение на обстоятелствата, обосноваващо уважаване на претенцията за исканото намаляване размера на издръжката.

С оглед изложеното претенцията се явява недоказана по своето основание, поради което подлежи на отхвърляне.

С оглед изхода по делото, в тежест на ищеца следва да бъде възложена дължимата държавна такса в размер на 154лв., върху размера на исканото намаляване на издръжката.

 По изложените съображения, съдът

 

Р      Е      Ш      И:

 

ОТХВЪРЛЯ предявеният от И.Ф.О. с ЕГН-********** *** И.А.ІІ № 9, заявена чрез пълномощника адв.К.К. от АК-Сливен, с посочен съдебен адрес *** Константинов  10, ет.3, чрез адв.К. иск против Ф.Ф.М. с ЕГН-********** *** И.А.ІІ № 9 като майка и законен представител на малолетното им дете А.И.О. с ЕГН-**********, за намаляване размера на присъдената месечна издръжка от определения размер от 240евро малолетното им дете Алис до допустимия от закона минимум, като неоснователен.

ОСЪЖДА И.Ф.О. с ЕГН-********** *** И.А.ІІ № 9 да заплати в полза на Държавата, по сметка на РС-Несебър държавна такса в размер на 154лева.

Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок, считано от връчването му на страните пред Окръжен съд-Бургас .

                         

                                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: