Определение по дело №566/2010 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 473
Дата: 12 април 2010 г. (в сила от 28 май 2010 г.)
Съдия: Асен Тотев Радев
Дело: 20102100500566
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 7 април 2010 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

  473     12.04.2010 година, гр.Бургас

 

 

                        Бургаският окръжен съд, граждански състав, на дванадесети април две хиляди и десета година, в закрито заседание в следния състав :

 

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: Мариана Маринова

 

                                                            ЧЛЕНОВЕ:1. Кирил Градев

                                                                              2. мл.с.Асен Радев

 

 

                        като разгледа докладваното от мл.съдия А.Радев

                        частно гражданско дело № 566 по описа за 2010 год.

                        и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

                        Производството е по реда на чл.432, ал.1 от ГПК и е висящо за втори път пред настоящата инстанция след отмяна на определение № 35 / 26.01.2010 год.  по ч.гр.д.№ 674 / 2009 год. на БОС, с което е оставена без разглеждане като недопустима молбата за спиране на изпълнението, подадена от Г.С.Н. ***, длъжник по изп. дело № 2009 803 0400140 на ЧСИ Таня Маджарова, рег. № 803 на КЧСИ, район на действие – БОС. С отменителното си определение Бургаски апелативен съд е върнал делото за произнасяне по същество.

                        Молбата на Г.С.Н., чрез неговия процесуален представител – адв.М.Б. е подадена в деловодството на  Бургаски окръжен съд, като с нея длъжникът иска от настоящата инстанция да спре изпълнително дело. Сочи, че срещу заповедта, по повод на която е постановено незабавно изпълнение и е издаден изпълнителен лист, е депозирано възражение, а също така е висящо гражданско производство за установяване вземането, предмет на изпълнителното дело. На следващо място се изтъква в молбата, че дългът е обезпечен в достатъчна степен, а не е установено по надлежния ред че вземането съществува.

                        По делото е приложено копие на изпълнителното производство, в което се съдържа и мотиви на съдебния изпълнител относно неоснователността на молбата за отмяна.

                        Бургаски окръжен съд, с оглед дадените от апелативната инстанция указания по допустимостта на молбата, приема същата за процесуално допустима.

                        За да се произнесе по основателността й, настоящият съдебен състав взе впредвид следното:

                        Спирането на изпълнението по реда на чл.432 от ГПК би могло да се осъществи по инициатива на взискателя, съдебният изпълнител или по изрично разпореждане на съда в хипотезите на чл.245, ал.1 и 2, чл.309, ал.1, чл.397, ал.1, т.3, чл.438 и чл.524 от ГПК. Спирането на изпълнението е възможност, обусловена от вероятността актът, на който се основава вземането, предмет на изпълнението, да бъде отменен, респ. да бъде отменени като незаконосъобразни действията на съдебния изпълнител по приудителното изпълнение. В този смисъл спирането на изпълнението обслужва преюдициалния въпрос за валидността и правилността на изпълнителното основание или законосъобразността на изпълнителното действие.

                        От систематическото и граматическо тълкуване на разпоредбата на чл.432 от ГПК се налага извода, че ал.1 на същия член не създава отделна процесуална възможност, ред, процедура за длъжника да иска спиране на изпълнението. Нормата е изброителна, като цели единствено да очертае случаите, в които съдебният изпълнител е длъжен да спре изпълнението.

                        Редът за постигане на това спиране чрез изричен съдебен акт в този смисъл, постановен по молба на длъжника, е някой от предвидените в процесуалния закон - било по повод подадено възражение по чл.420 от ГПК срещу заповед за незабавно изпълнение, било с искане по чл.245, ал.1 от ГПК при обжалване пред по – горна инстанция в зависимост от конкретния казус. Друг пример за такава възможност за длъжника в изпълнителния процес да иска спиране на изпълнението е и разпоредбата чл.438 от ГПК - при обжалване действията на съдебния изпълнител.

                        Тъй като изпълнителното производство срещу длъжника, чието спиране се иска, е образувано по изпълнителен лист, издаден въз основа на документ по реда на чл.417 и сл. от ГПК по ч.гр.д.№ 4792 / 2009 год. на ВРС, длъжникът е могъл да подаде възражение срещу заповедта по чл.414 от ГПК, като едновременно с това да поиска спиране на изпълнението, представяйки убедителни писмени доказателства, че не дължи или представи надлежна гаранция по см. на чл.180 и чл.181 от ЗЗД.

                        Видно от приложеното копие на изпълнително дело № 2009 803 0400140 на ЧСИ Таня Маджарова (л.40 – 43), длъжникът е подал възражение с искане за спиране на изпълнението, като със свое определение № 9048 / 15.06.2009 год. по ч.гр.д.№ 4792 / 2009 год. ВРС е оставил същото без уважение.

                        Подадената до съда молба не съдържа оплаквания срещу действия на частния съдебен изпълнител, които да дадат основание на настоящия съдебен състав да приеме, че по съществото си се касае за жалба, едновременно с която е поискано и спиране на изпълнението по чл.438 от ГПК.

                        В контекста на гореизложеното и предвид липсата на хипотезите, изброени в чл.432, т.1 от ГПК, молбата за спиране на изпълнението по изпълнително дело № 2009 803 0400140 на ЧСИ Таня Маджарова се явява неоснователна, поради което същата следва да се остави без уважение.

 

                        Мотивиран от това, Бургаски окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И

 

                        ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на Г.С.Н. *** за спиране на изпълнително дело № 2009 803 0400140 на ЧСИ Таня Маджарова, рег.№ 830 на КЧСИ с район на действие - БОС.

                        Определението подлежи на обжалване пред Бургаски апелативен съд в едноседмичен срок от връчването му.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                             ЧЛЕНОВЕ: 1.                  2.