Решение по дело №2317/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1131
Дата: 20 юни 2019 г. (в сила от 9 декември 2020 г.)
Съдия: Никола Петров Чомпалов
Дело: 20181100902317
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 5 ноември 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр.София, 20.06.2019 г.

                                                          

    СГС, VI-4 състав, в открито съдебно заседание на шести юни две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛА ЧОМПАЛОВ

 

     При участието на секретар Анелия Груева, като разгледа т.д.N 2317/2018 г., докладвано от съдия Чомпалов, установи следното:        

     СГС е сезиран с искова молба от В.С.М., с която в качеството на член на сдружението са предявени срещу Сдружение „Ф.НА Ц.в Б.“ искове с правно основание чл.29 ал.1 ЗТРРЮЛНЦ, с които се иска да се установят несъществуването на обстоятелства, вписани по партидата на сдружението в регистъра. Твърди се от ищеца, че на общото събрание от 03.07.2018 г. за приемане на решенията, по които са вписани процесните обстоятелства, са гласували лица, които не са членове на сдружението, а с молба от 03.12.2018 г. се уточнява, че на 03.07.2018 г. не е проведено ОС на членовете  на сдружението, респ. решенията са нищожни поради липса на компетентност на лицата да гласуват на ОС на сдружението. С уточнителни молби от 13.03.2019 г. и от 11.04.2019 г. ищецът поддържа, че е член на сдружението от самото му учредяване, от което произтича правният интерес да предяви исковете. Иска се да се установи, че вписаните по решенията на общото събрание от 03.07.2018 г. обстоятелства са несъществуващи - смяна на адреса на управление, допълване целите на сдружението, нов управителен съвет, нов председател и нов Устав.

   Ответникът е представил писмен отговор, с който оспорва исковете с възражението, че ОС на сдружението на 03.07.2018 г. е била законосъобразно свикано, както и че присъствалите на общото събрание лица, които са гласували за приемане на решенията, са били членове на сдружението. Оспорват се всички твърдения на ищците.

    Ищецът е подал допълнителна искова молба, с която поддържат исковете и изложените в тях фактически твърдения и възражения.

    Ответникът е представил допълнителен писмен отговор, с който поддържа оспорванията на исковете.

 

    Представен е протокол от 30.04.1998 г. на Учредително събрание, от който се установява, че 12 физически лица, сред които и ищецът В.С.М., са приели решение за създаване на Сдружение „Ф.НА Ц.в Б.“.

    С решение от 30.04.1999 г. на СГС по ф.дело N 8657/1998 г. е вписано в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел Сдружение „Ф.НА Ц.в Б.“.

     Представени са покани от 04.06.2018 г., с които е свикано ОС на Сдружение „Ф.НА Ц.в Б.“ на 03.07.2018 г. с дневен ред – освобождаване членовете на УС, избор на нови членове, смяна на седалището и адреса на управление, определяне на встъпителни вноски, приемане на нов Устав.

     Представен е актуален списък на членовете на Сдружение „Ф.НА Ц.в Б.“ към 04.06.2018 г. и към 03.07.2018 г., в който е посочено, че 18 физически лица са членове на сдружението.

     Представен е протокол от 03.07.2018 г. от ОС на Сдружение „Ф.НА Ц.в Б.“, от който се установява, че са приети решения за освобождаване членовете на УС, за избор на нови членове, промяна на седалището и адреса на управление, определяне на встъпителни вноски, както и за приемане на нов Устав. Към протокола е приложен присъствен списък от 03.07.2018 г., в който са посочени членовете /18 на брой/, които са присъствали на ОС.

   Към настоящето дело е приложено копие от ф.дело N 8657/1998 г. на СГС.

  

   При така установената фактическа обстановка съдът достигна до следните правни изводи:

 

   Предмет на спора пред първоинстанционния съд са искове с правно основание чл.29 ал.1, предл.3-то ЗТРРЮЛНЦ.

 

    По допустимостта на исковете. Установи се от представения протокол от 30.04.1998 г. от Учредително събрание, че 12 физически лица, сред които и ищецът В.С.М., са приели решение за създаване на Сдружение „Ф.НА Ц.в Б.“. Ищецът М. е участвал при учредяване на сдружението и от момента на неговото вписване в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел е придобил качеството на член – чл.IV, т.3 от Устава от 1998 г.

    След възникване на членственото правоотношение не е приет от орган на сдружението / ОС или УС/ акт, с който да е прекратено членственото правоотношение на ищеца, респ. да е констатирано отпадане на членството по чл.22 ал.4 ЗЮЛНЦ. Следователно ищецът е член на сдружението както към провеждане на ОС от 03.07.2018 г., така и към извършване на процесните вписвания по партидата на сдружението на 20.07.2018 г., а и към момента.

    Ищецът в качеството на член на сдружението има правен интерес да води исковете за установяване порочност на вписванията по партидата на сдружението. Членственото правоотношение на ищеца включва правото на участие в управлението – чл.21 ал.2 ЗЮЛНЦ - да бъде избиран в състава на управителния орган, да участва в ОС и да упражнява правото на глас за приемане на решения.      

    При  наведени от ищеца твърдения за вписани обстоятелства по партидата на сдружението въз основа на невзети от действителния орган на сдружението решения, които са нищожни, процесуалният път на защита е единствено чрез иск по чл.29 ал.1 ЗТРРЮЛНЦ /т.2 и т.3 от ТР № 1 от 06.12.2002 г. по тълк.д. № 1/2002 г., ОСГК на ВКС/.

    Ищецът е лице, което не е било страна в охранителното производство, т.е. трето за регистърното производство лице, но е член на сдружението, поради което при уважаване на предявените искове решението на съда ще рефлектира не само в правната сфера на сдружението, но и в правната сфера на ищеца, защото вписаните обстоятелства са от значение и за отношенията между сдружението и ищеца като член.

   Отричането на правото на членове на сдружението да водят исковете по чл.29 ал.1 ЗТРРЮЛЦ по същество означава да се изключи каквато и да е възможност за защита срещу порочните вписвания на нови членове на управителния орган и на представляващ, защото именно те имат право от името на сдружението да предявят искове за установяване порочност на вписвания по неговата партида.

    След извършена от съда служебно проверка се установи, че заявените с петитума на иска обстоятелства са вписани по партидата на сдружението със заявление N 20180720170548. Следователно исковете за установяване, че са вписани несъществуващи обстоятелства, са процесуално допустими.

    От страна на ищеца са повдигнати фактическите твърдения, че процесните обстоятелства са вписани въз основа на решения по Протокол от 03.07.2018 г., но всичките участвали и гласували на „събранието“ лица не са членове на сдружението.  В този случай в тежест на ответника е да установи, че всичките участвали и гласували на „събранието“ лица са били членове на сдружението към момента на провеждане и гласуване.  Според съда това релевантно фактическо обстоятелство е недоказано, защото не са представени никакви доказателства, от които да се установи, че посочените в присъствения списък от 03.07.2018 г. лица са членове на сдружението.

     Нормата на чл.25 ал.1, т.4 ЗЮЛНЦ предвижда компетентност на ОС на сдружението да приема и изключва членове. Следователно приемането на едно лице за член на сдружението и възникването на членствено правоотношение е обусловено от решение на ОС за неговото приемане. В този смисъл е и клаузата на чл.IV, т.4 от Устава от 1998 г., в която е предвидено изискване за приемане на решение от ОС на сдружението за „одобрение“, а съгласно клаузата на чл.IV, т.2 от Устава от 1998 г. кандидатите за членство е необходимо да подадат писмена молба чрез Председателя до ОС на сдружението. По настоящето дело, а и по приложеното към него копие от ф.дело 8657/1998 г. на СГС, не е представено решение на ОС за приемане /“одобрение“/ на посочените в списъка от 03.07.2018 г. лица за членове на сдружението. Не са представени и молби, с които посочените в списъка лица са заявили желание да  бъдат приети за членове на сдружението.

    При тези факти съдът приема, че всичките посочени в присъствения списък от 03.07.2018 г. лица, гласували на 03.07.2018 г.  за приемане на решенията, въз основа на които са вписани процесните обстоятелства, не са били членове на сдружението.  След като посочените лица не са членове на сдружението, те нямат право да формират ОС, да гласуват и да формират воля на ОС като върховен орган на сдружението за приемане на решения.

 

   Фактическата констатация, че всичките лица, гласували на 03.07.2018 г. за приемане на решенията, по които са извършени вписванията, на са били членове на сдружението, е основание за правния извод, че решенията по Протокол от 03.07.2018 г. не са приети от действителния върховен орган на сдружението - ОС, което се състои от членовете. За приемане на решенията от 03.07.2018 г. са гласували лица, които не са членове на сдружението и които не могат да формират ОС като негов върховен орган. Групата лица, гласували за решенията на 03.07.2018 г., не формират и не представляват ОС на сдружението като негов върховен орган. 

    При тези факти съдът намира, че са налице невзети решения от действителния орган на сдружението - ОС. Решенията, по които са извършени процесните вписвания, не са взети от ОС на сдружението, защото за тяхното приемане са гласували лица, които не са членове. „Събранието“ на 03.07.2018 г. е на група лица, които като общност не представляват ОС на сдружението.

    Членовете на сдружението /действителните/ не са провели на 03.07.2018 г. ОС и не са гласували, поради което ОС на сдружението като върховен негов орган не е приело решенията, по които са допуснати вписванията. Групата лица, гласували решенията, не са членове на сдружението, поради което тяхната воля не е воля на ОС на сдружението.  

    Обективираните в Протокола от 03.07.2018 г. решения са нищожни и не пораждат правни последици, защото това не са решения на ОС на сдружението. На 03.07.2018 г. не са гласували членовете на сдружението за приемане на решенията, поради което съдът приема, че на тази дата не е било проведено ОС на сдружението  и съответно този орган на сдружението не е формирал воля за приемане на решенията, обективирани в Протокола. Това означава, че вписаните обстоятелства по невзетите от ОС на сдружението решения за нов адрес, за добавяне на цели и за избор на нови членове на УС, са несъществуващи.

     След като не е налице валидно решение на ОС на сдружението за избор на нови членове на УС, съдът приема, че от това произтича и невалидността на решението на „новия“ УС за избор на нов Председател на УС. Следователно вписването в регистъра на избрания от „новия“ УС   председател на УС по поле „представляващ“ също е несъществуващо обстоятелство.

 

     Като краен извод – процесните обстоятелства са вписани по партидата на сдружението въз основа на решения по Протокол от 03.07.2018 г., но всички гласували на това „събрание“ лица не са членове на сдружението. В този случай са вписани обстоятелства по невзети решения от действителния орган на сдружението – ОС, чийто състав се формира от действителните членове на сдружението, но които не са провели на 03.07.2018 г. ОС  и не са гласували за приемане на решенията. Обективираните в Протокола от 03.07.2018 г. решения са нищожни и не пораждат правно действие, защото не са приети от ОС на сдружението, а от група лица, които не са членове и нямат право да формират ОС на сдружението. Вписаните обстоятелства по тези невзети от ОС на сдружението решения, които са нищожни, са несъществуващи. След като решението на ОС за избор на нови членове на УС е невзето от действителния върховен орган на сдружението, от това произтича и изводът, че не е налице и валидно прието от „новия“ УС решение за нов председател на УС, поради което вписването на нов представляващ е също несъществуващо обстоятелство.

    Доколкото по реда на чл.29 ал.1 ЗТРРЮЛНЦ се осъществява защита само срещу вписване на обстоятелства, но не и срещу подлежащи на обявяване актове, съдът не дължи нарочно произнасяне срещу обявяването на новия Устав, тъй като за тези обстоятелства от новия Устав, които са вписани в регистъра /добавените нови цели и нов адрес/, ще е налице изрично произнасяне с диспозитива на решението.

     С оглед на изложеното съдът намира, че предявените искове следва да се уважат.

     Мотивиран съдът

РЕШИ:

 

     ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО на основание чл.29 ал.1 ЗТРРЮЛНЦ по предявени искове от В.С.М. ЕГН **********,***, срещу Сдружение „Ф.НА Ц.в Б.“, ЕИК *******, гр.София, бул.“**********, че на 20.07.2018 г.  в Регистъра на юридическите лица с нестопанска цел по партидата на Сдружение „Ф.НА Ц.в Б.“, ЕИК *******,  по заявление N 20180720170548 са вписани следните несъществуващи обстоятелства:  

  

   - в поле 5 „Седалище и адрес на управление“ - гр.София, бул.“**********;

  

    - в поле 6б „Цели“ Да подкрепя еврейските каузи, да унищожи антисемитизма и омразата от всякакъв вид; да представлява И. по възникнали политически и икономически въпроси; да представлява интереса на наследниците на евреите от Б., имигранти в И., включително относно неподдържани имоти, които са изоставили в Б.“;

 

   -в поле 10а „Представляващи“ - Ж.-С. Е.Д.;

 

   - в поле 12д „Орани на управление“ – членове на Управителен съвет : Ж.-С. Е.Д., И. Х. С., Б. Т.А., И. А. А..

 

   ОСЪЖДА Сдружение „Ф.НА Ц.в Б.“, ЕИК *******, гр.София, бул.“**********, да заплати на В.С.М. ЕГН **********,***, съдебни разноски в размер на 80 лв.

 

   Решението може да се обжалва пред САС в двуседмичен срок от връчването.

 

                                                                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: