Решение по дело №7313/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 266066
Дата: 11 октомври 2021 г. (в сила от 11 октомври 2021 г.)
Съдия: Петър Любомиров Сантиров
Дело: 20201100507313
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 22 юли 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

гр. София, 11.10.2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГО, ІІ „Е” въззивен състав, в публичното заседание на двадесет и осми май две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАНКА ИВАНОВА

         ЧЛЕНОВЕ: ПЕТЪР САНТИРОВ

                    мл.с. ЕВЕЛИНА МАРИНОВА

 

 

при секретаря Елеонора Георгиева,

разгледа докладваното от съдия Сантиров в.гр. дело 7313/2019 г., по описа на СГС, и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 258 и сл. от ГПК.

С Решение № 70028 от 18.03.2020 г., постановено по гр. дело № 22432/2017 г. по описа на СРС, 38 състав, са отхвърлени предявените от „Т.С.” ЕАД против Л.Й.А., по реда на чл. 422, ал. 1 ГПК, обективно съединени установителни искове с правно основание чл. 150 ЗЕ вр. чл. 79, ал.1, пр. 1 ЗЗД и чл. 86, ал.1 ЗЗД за признаване за установено, че ответникът дължи сумата от 4898.48лв. - главница, представляваща стойност на незаплатената топлинна енергия /ТЕ/ за периода м.05.2014г., - 30.04.2016г., и 336,43лв., - законна лихва за забава от 15.11.2015г. до 16.11.2016г., ведно със законната лихва от 25.11.2016г.,- датата на депозиране на заявление за издаване на заповед за изпълнение по чл. 410 от ГПК вх. №3078938 до окончателното изплащане на сумите.

Със същото решение ищецът е осъден да заплати на ответника на основание чл. 78, ал. 3 ГПК сумата от 600,00 лв., представляващи разноски по делото.

Срещу така постановеното решение е постъпила въззивна жалба от ищеца „Т.С.” ЕАД с оплаквания за неправилност на обжалваното решение поради допуснати от първоинстанционния съд нарушения на материалния закон, съществени процесуални нарушения и необоснованост. Изтъква се, че е необоснован извода на първоинстанционния съд, че ответникът не е собственик на имота, до който е доставял топлинна енергия, тъй като по делото е представен договор за покупко-продажба на жилищен имот по реда на чл. 117 ЗТСУ и удостоверение за идентичност, от които се установявала собствеността върху процесния недвижим имот. Моли съда да отмени обжалваното решение и уважи предявените осъдителни искове, както и да присъди направените по делото разноски.

Въззиваемият ответник - Л.Й.А., чрез пълномощника си, е подал отговор на въззивната жалба, с който оспорва същата по подробно изложените съображения.

Жалбата е подадена в срока по чл. 259 ГПК, от легитимирано лице - страна в процеса, като е заплатена дължимата държавна такса, поради което е допустима.

Съгласно чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от релевираните въззивни основания в жалбата.

Решението е валидно и допустимо, постановено в рамките на правораздавателната власт на съдилищата по граждански дела и в съответствие с основанието и петитума на искането за съдебна защита.

Съдът, като съобрази доводите на страните и събраните по делото доказателства, съгласно правилата на чл. 235, ал. 2 ГПК, намира въззивната жалба за неснователна по следните съображения:

Съгласно цитираната разпоредба на чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася по правилността на фактическите и правни констатации само въз основа на въведените във въззивната жалба оплаквания, съответно проверява законосъобразността само на посочените процесуални действия и обосноваността само на посочените фактически констатации на първоинстанционния съд, а относно правилността на първоинстанционното решение той е обвързан от посочените в жалбата пороци. По конкретно наведените във въззивната жалба оплаквания, които очертават и предметния обхват на въззивната проверка, съдът намира следното:

В конкретния случай ищецът твърди, че ответникът е потребител на топлинна енергия като собственик на процесния недвижим имот - апартамент № 4, находящ се в гр. София, ж.к. „******, с аб. № 196400. Съгласно чл. 153, ал. 1 ЗЕ „потребители на топлинна енергия” са всички собственици и титуляри на вещно право на ползване в сграда - етажна собственост, присъединени към абонатна станция или към нейно самостоятелно отклонение. А по силата на определителната правна норма, регламентирана в §1, т. 2а от ДР на ЗЕ /след 17.07.2012 г./ "битов клиент" е клиент, който купува електрическа или топлинна енергия с топлоносител гореща вода или пара за отопление, климатизация и горещо водоснабдяване, или природен газ за собствени битови нужди. Следователно, купувач/и (страна) по сключения договор за доставка на топлинна енергия до процесния имот е неговият собственик или лицето, на което е учредено ограничено вещно право на ползване. Именно то е задължено да заплаща продажната цена за доставената и потребена топлинна енергия, респективно то е встъпило в облигационни правоотношения с ищцовото дружество.

С оглед събраните по делото писмени доказателства обоснован е изводът на първоинстанционния съд, че от доказателствата по делото не се установява твърдението на ищеца, че именно ответникът Л.Й.А. е собственик или пък вещен ползвател на процесния имот, до който ищецът твърди че е доставил топлинна енергия през процесния период, т.е. че е пасивно материално легитимиран да отговаря по така предявените искове. Противно на поддържаното във въззивната жалба, настоящият състав на съда приема, че ищецът не е установил при условията на пълно и главно доказване в съответствие с разпоредбата на чл. 154, ал. 1 ГПК принадлежността правото на собственост на ответника върху процесния недвижим имот. Този факт съгласно чл. 154, ал. 1 ГПК подлежи на пълно и главно доказаване от ищеца, поради което и при прилагане последиците на доказателствената тежест по чл. 154, ал. 1 ГПК обосновано и законосъобразно първоинстанционният съд е приел за недоказано твърдението на ищеца, че ответникът е потребител на топлинна енергия за процесния недвиим имот. За пълнота на изложението следва да се отбележи, че представеният с исковата молба договор за покупко-продажба на жилищен имот по реда на чл. 117 ЗТСУ касае недвижим имот, находящ се в ж.к. Дружба, а не в ж.к. Надежда. Това обстоятелство не се установява и от представения по делото Протокол за проведено ОС на ЕС от 04.09.2002 г., който представлява частен свидетелстващ документ и не доказва право на собственост върху процесния имот, респ. неговия обем (собствен, притежаван в съсобственост - обикновена дялова или в режим на СИО, вещно право на ползване, по наемно правоотношение и пр.), а и същият също се отнася до имот, който не се намира в ж.к. Надежда.

Ето защо в съответствие с доказателствата по делото предявеният главен установителен иск е бил отхвърлен, като с оглед изхода на делото по главния иск неоснователен е и предявения акцесорен иск.

Доколкото във въззивната жалба липсват други конкретни оплаквания, то в съответствие с разпоредбата на чл. 269, изр. 2 ГПК въззивния съд не дължи проверка за правилността на решението извън наведените оплаквания, като с оглед неоснователността на въззивната жалба и поради съвпадане на крайните изводи обжалваното решение следва да бъде потвърдено изцяло.

С оглед изхода на делото пред настоящата съдебна инстанция и на основание чл. 78, ал. 3 ГПК, вр. чл. 273 ГПК, вр. чл. 38, ал. 1, т. 2 ЗАдв. жалбоподателят следва да бъде осъден да заплати на адв. А.Т. от САК сумата от 300,00 лв., представляваща адвокатско възнаграждение в производството пред СГС за оказа безплатна адвокатска помощ.

С оглед на цената на всеки един от обективно съединените искове въззивното решение не подлежи на касационно обжалване по правилата на 280, ал. 3, т. 1 ГПК, във вр. с чл. 69, ал. 1, т. 1 ГПК.

 

Така мотивиран, Софийският градски съд

 

РЕШИ:

 

ПОТВЪРЖДАВА Решение № 70028 от 18.03.2020 г., постановено по гр. дело № 22432/2017 г. по описа на СРС, 38 състав.

ОСЪЖДА „Т.С.” ЕАД, ЕИК ******да заплати на Ц. Л. Д., ЕГН ********** адв. А.Т. от САК, на основание чл. 78, ал. 3 ГПК, вр. чл. 273 ГПК, вр. чл. 38, ал. 1, т. 2 ЗАдв., сумата от 300,00 лв., представляваща разноски за  за оказа безплатна адвокатска помощ.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на касационно обжалване.

 

 

   ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                                    ЧЛЕНОВЕ: