Решение по дело №205/2020 на Районен съд - Лом

Номер на акта: 260034
Дата: 25 ноември 2020 г. (в сила от 18 декември 2020 г.)
Съдия: Борислава Славчева
Дело: 20201620200205
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 април 2020 г.

Съдържание на акта

 

             

                                     Р   Е   Ш   Е  Н   И   Е

 

                            

                                                           

 

 

                                         Гр.Лом, 25.11.2020г.

                      

 

                       В   И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

 

       Ломски районен съд, втори наказателен състав, в открито съдебно заседание на десети юли две хиляди и двадесета, година, в състав:

                                                                          

                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ : Б.СЛАВЧЕВА

 

        при секретаря Л.П., като се запозна с докладваното от съдията Славчева АНД № 205/20г. по описа на ЛРС, за да се произнесе взе предвид следното :

        

       Жалбоподателят Д.Б. с ЕГН ********** *** обжалва издаденото от Началник сектор към ОДМВР, РУ гр.Лом О. И. упълномощен със Заповед 8121з-515/14.05.2018г. на Министъра на вътрешните работи НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 19-0294-001524 от 16.08.2019г. с което на осн. чл.179, ал.2 във вр. с ал.1, т.5 от ЗДвП му е наложено административно наказание „ГЛОБА“ в размер на 200лв /двеста лева/, за нарушение на чл.25, ал.1 от ЗДвП, и на осн. чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП са му наложени административни наказания „ГЛОБА“ в размер на 200лв /двеста лева/ и „ЛИШАВАНЕ ОТ ПРАВО ДА УПРАВЛЯВА МПС“ за срок от 1 /един/ месец, за нарушение на чл.123, ал.1, т.3, б.“в“ от ЗДвП, като незаконосъобразно.

       В с.з. жалбоподателят редовно призован не се явява, не се представлява. Постъпило е писмено становище от пълномощника на жалбоподателя Б. – адв.М.П. ***, в което моли съда да постанови решение с което отмени изцяло издаденото НП, като неправилно и незаконосъобразно.

       Въззиваемият редовно призован не се явява, не се представлява.              

       Доказателствата по делото са писмени и гласни доказателства.

       Съдът, след като се запозна със събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната взаимна връзка и съвкупност, както и във връзка с доводите и становищата на страните, намери за установено следното :

       С Наказателно постановление № 19-0294-001524 от 16.08.2019г. на Началник сектор към ОДМВР, РУ гр.Лом О. И. упълномощен със Заповед 8121з-515/14.05.2018г. на Министъра на вътрешните работи на жалбоподателят Д.Б. *** на осн. чл.179, ал.2 във вр. с ал.1, т.5 от ЗДвП му е наложено административно наказание „ГЛОБА“ в размер на 200лв /двеста лева/ за нарушение на 25, ал.1 от ЗДвП, и на осн. чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП са му наложени административни наказания „ГЛОБА“ в размер на 200лв /двеста лева/ и „ЛИШАВАНЕ ОТ ПРАВО ДА УПРАВЛЯВА МПС“ за срок от 1 /един/ месец за нарушение на чл.123, ал.1, т.3, б.“в“ от ЗДвП, а именно за това, че на 02.08.2019г. в 13,20ч. в гр.Лом, ул.“Дунавска“ като водач на товарен автомобил, марка „Рено Премиум“, с рег.№ РВ 0600 СХ, на площад „Начаев“ управлява влекач, с прикачено полуремарке „Шмитц СО1“, с рег.№ РВ 43 92 ЕВ, собственост на „Пиргови“ ООД, с Булстат ********* гр.Съединение, като предприема маневра за излизане от реда на паркирани МПС-та, не оставя достатъчно странично разстояние от паркираното до него МПС с рег.№ 626-КS-868, като го блъска с прикачено ППС с рег. № РВ 43 92 ЕВ и нанася материални щети по МПС-то и ППС-то. След реализираното ПТП водача напуска мястото на ПТП-то без да уведоми органите на МВР с цел да се укрие. Установен е на 02.08.2019г. в 14,20ч. като е уведомен по телефона да се върне на мястото на ПТП-то.  

       Жалбоподателят редовно призован не се явява лично в с.з., не се представлява. В Писменото становище неговият пълномощник моли съда да приеме, че в хода на проведеното административнонаказателно производство са допуснати съществени процесуални нарушения, които водят до незаконосъобразност на съставеният АУАН и издаденото възоснова на него НП, тъй като е налице противоречие в посочване на имената на нарушителя и мястото на извършване на нарушението – в АУАН жалбоподателят е с три имена „Д. Д. Б.“, а в НП – с две „Д.Б.“. В НП като място на нарушението е посочено веднъж ул.“Дунавска“, а след това пл.“Начаев“. На следващо място жалбоподателят е санкциониран за нарушение на чл.123, ал.1, т.3, б.“в“ от ЗДвП като е посочено, че „при наличие на разногласия отностно обстоятелствата за ПТТП-то го напуска“, каквото разногласие не е имало. Тези нарушения са съществени по своя характер и достатъчно основание за отмяна на съставеният АУАН и издаденото възоснова на него НП.

       Въззиваемият редовно призован не се явява, не се представлява.

       Депозираната жалба е процесуално допустима, подадена от лице, обжалване.

       По същество жалбата се явява частично основателна.

       От събраните по делото писмени и гласни доказателства се установи по категоричен и безспорен начин следната фактическа обстановка :

       На 02.08.2019г. в 13,20ч. в гр.Лом, пл.“Начаев“, който се намира ул.“Дунавска“ жалбоподателят Д.Б., като водач на товарен автомобил, марка „Рено Премиум“, с рег.№ РВ 0600 СХ, управлява влекач, с прикачено полуремарке „Шмитц СО1“, с рег.№ РВ 43 92 ЕВ, собственост на „Пиргови“ ООД, с Булстат ……. гр.Съединение, като предприема маневра за излизане от реда на паркирани МПС-та, не оставя достатъчно странично разстояние от паркираното до него МПС с рег.№ 626-КS-868, като го блъска с прикачено ППС с рег. № РВ 43 92 ЕВ и нанася материални щети по МПС-то и ППС-то, като продължил пътя си без да спре.

      Водачът на пострадалото МПС с рег.№ 626-КS-868, записал номера на управляваният от жалбоподателят товарен автомобил и позвънил на дежурния ОДЧ при РУ гр.Лом, където съобщил за ПТП-то. За проверка на подадения сигнал били изпратени свидетелите С.И. и З.М., които пристигнали на мястото на ПТП-то – пл.“Начаев“ в гр.Лом. Там ги чакал водача на блъснатото МПС, който им разказал, че при извършване маневра движение на заден ход жалбоподателят го е блъснал, след което продължил пътя си, а той записал номера на автомобила и позвънил в РУ гр.Лом.

      Дежурният ОДЧ при РУ гр.Лом установил по регистрационния номер на товарния автомобил фирмата собственик на същият, провел разговор по телефона и така установил водача на МПС-то. Посредством телефонен номер получен от фирмата полицейските служители се свързали с жалбоподателят и му разпоредили да се върне на мястото на ПТП-то.

      Жалбоподателят се върнал в 14,20ч. на пл.“Начаев“ където представил на органите на МВР поисканите от тях документи за управляваното МПС. Били му снети обяснения, в които последният заявил, че на практика не е разбрал, че е причинил ПТП, тъй като не е усетил, че блъска с неговият товарен автомобил друг такъв и за това е продължил пътя си.

       На място св.С.И. в присъствието на св.З. М. и на нарушителя му съставил АУАН № 435697 от 02.08.2019г., в който описал две нарушения – на чл.25, ал.1 и на чл.123, ал.1, т.3, б.“в“ от ЗДвП. При съставяне на АУАН св.И. ползвал представеният документ за самоличност на жалбоподателят, в който последният фигурира с имената Д. Д. Б..

      Впоследствие възоснова на съставеният АУАН, АНО издал атакуваното НП, с което наложил на жалбоподателят административно наказание „ГЛОБА“ в размер на 200лв /двеста лева/ за нарушение на 25, ал.1 от ЗДвП, и на осн. чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП са му наложени административни наказания „ГЛОБА“ в размер на 200лв /двеста лева/ и „ЛИШАВАНЕ ОТ ПРАВО ДА УПРАВЛЯВА МПС“ за срок от 1 /един/ месец за нарушение на чл.123, ал.1, т.3, б.“в“ от ЗДвП.

       Съгласно разпоредбата на чл.6 от ЗАНН административно нарушение е това деяние /действие или бездействие/, което нарушава установеният ред на държавно управление, извършено е виновно и е обявено от закона за наказуемо с административно наказание налагано по административен ред. Следователно деянието обявено за административно нарушение трябва да е извършено виновни –умишлено или непредпазливо, като законодателят е предвидил непредпазливите деяния да се наказват само в предвидените от закона случай.

      В нормата на чл.25, ал.1 от ЗДП  законодателят е регламентирал задължението на водачите на пътни превозни средства, които ще предприемат каквато и да е маневра, като например да заобиколят пътно превозно средство, да излязат от реда на паркираните превозни средства или да влязат между тях, да се отклонят надясно или наляво по платното за движение, в частност за да премине в друга пътна лента, да завият надясно или наляво за навлизане по друг път или в крайпътен имот, преди да започнат маневрата, да се убедят, че няма да създадат опасност за участниците в движението, които се движат след тях, преди тях или минават покрай тях, и да извършат маневрата, като се съобразяват с тяхното положение, посока и скорост на движение.

      За нарушение на тази разпоредбата в  чл. 179, ал.2 от ЗДП е предвидена административнонаказателна отговорност за всеки, който поради движение с несъобразена скорост, неспазване на дистанция или нарушение по ал. 1 причини пътнотранспортно произшествие – „Глоба“ в размер 200лв /двеста лева/, ако деянието не съставлява престъпление.

      Безспорно от събраните по делото доказателства може да се направи извода, че жалбоподателят е бил участник в ПТП, което е причинил сам, и че като водач на товарен автомобил, марка „Рено Премиум“, с рег.№ РВ 0600 СХ, управляващ влекач, с прикачено полуремарке „Шмитц СО1“, с рег.№ РВ 43 92 ЕВ, собственост на „Пиргови“ ООД, с Булстат ….. гр.Съединение, като предприел маневра за излизане от реда на паркирани МПС-та, не е оставил достатъчно странично разстояние от паркираното до него МПС с рег.№ 626-КS-868, и е блъснал същото с прикачено ППС с рег. № РВ 43 92 ЕВ, като е нанесъл материални щети по МПС-то и ППС-то.

      За това нарушение съдът намира, че правилно е ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателят. Предвиденото и наложено административно наказание е с фиксиран размер от законодателят „Глоба“ в размер на 200лв /двеста лева/.

      Съдът намира, че в хода на проведеното съдебно следствие АНО не успя да докаже извършеното нарушение на чл.123, ал.1, т.3, б.“в“ от ЗДвП.

Посочената норма въвежда задължение на водачите, участници в ПТП, когато между тях няма съгласие относно обстоятелствата, свързани с него, без да напускат местопроизшествието, да уведомят съответната служба за контрол на Министерството на вътрешните работи /МВР/ на територията, на която е настъпило произшествието, и да изпълняват дадените им указания. От анализа на цитираната разпоредба следва, че за съставомерността на изпълнителното деяние на нарушението по чл.123, ал.1, т.3, б.“в“ от ЗДвП е необходимо да е настъпило ПТП, при което са причинени само имуществени вреди, произшествието да е възприето от участниците в същото, и между тях да няма съгласие относно обстоятелствата, свързани с него. Изброените предпоставки следва да бъдат налице кумулативно, за да бъде ангажирана отговорността на нарушителя. В случая е безспорно установено, че жалбоподателят е притежавал качеството на водач на пътно превозно средство /ППС/ по смисъла на §6, т.25 от Допълнителните разпоредби на ЗДвП. Не е спорно, че същият е бил участник в ПТП, тъй като с поведението си е допринесъл за настъпването му, както и че в резултат на допуснатото ПТП са били причинени само имуществени вреди. Съдът намира, че не е налице  последният от елементите, които са от значение за съставомерността на деянието като административно нарушение на чл.123, ал.1, т.3, б.„в” от ЗДвП, а именно липсата на съгласие относно обстоятелствата, свързани с произшествието.

       За да се ангажира отговорността на жалбоподателят, като водач на превозно средство за допуснато нарушение на чл.123, ал.1, т.3 б.“в“ от ЗДвП е необходимо от субективна страна същият да е съзнавал, че е станал участник в произшествие и въпреки липсата на съгласие с другия участник относно обстоятелствата, свързани с произшествието да е напуснал същото. В случая въз основа на събраните по делото доказателства не може да се направи обоснован извод, че жалбоподателят е разбрал и е съзнавал, че управляваният от него автомобил е участвал в ПТП. При разговора с полицейските служители, след като последният се е върнал на мястото на ПТП-то последният е заявил, че дори не е разбрал за същото, като актосъставителят – св.С.И. в дадените пред съда показания допуска тази възможност, тъй като удара е бил със задната част на полуремаркето странично и не е имал директен сблъсък между двете ППС-та.

       Ето защо съдът намира, че в тази му част издаденото НП се явява незаконосъобразно, тъй като извършеното административно нарушение, за което е санкциониран жалбоподателят не е доказано по безспорен и категоричен начин.

      Съдът намира за неоснователни доводите на пълномощника на жалбоподателят, че при съставянето на АУАН и издаването на НП са допуснати съществени процесуални нарушения свързани с различията при посочване на имената на нарушителя и мястото на извършване на нарушението, тъй като дори да има неточности в тази насока те не са довели до ограничаване правото му на защита. От процесуалното поведение на административнонаказаното лице съдът може да направи извода, че последното е разбрало, за какви точно нарушения, в това число тяхното място и време, е ангажирана неговата административнонаказателна отговорност.

       Водим от горното съдът намира, че депозираната жалба се явява частично основателна, и като такава следва да бъде уважена отностно наложените наказания на осн. чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП - „ГЛОБА“ в размер на 200лв /двеста лева/ и „ЛИШАВАНЕ ОТ ПРАВО ДА УПРАВЛЯВА МПС“ за срок от 1 /един/ месец, наложени за допуснато нарушение на чл.123, ал.1, т.3, б.“в“ от ЗДвП, като в тази част издаденото НП следва да бъде отменено, като незаконосъобразно и неправилно, а досежно наложеното наказание по чл.179, ал.2 от ЗДвП – „Глоба“ в размер на 200лв /двеста лева/ за извършено нарушение на чл.25, ал.1 от ЗДвП жалбата се явява неоснователна и следва да бъде оставена без уважение, а обжалваното НП, в тази му част следва да бъде потвърдено, като правилно и законосъобразно, за това и на осн.  чл.63 от ЗАНН

 

 

 

                                        Р  Е  Ш  И  :

 

 

 

         ОТМЕНЯВА НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 19-0294-001524 от 16.08.2019г. на Началник сектор към ОДМВР, РУ гр.Лом О. И. упълномощен със Заповед 8121з-515/14.05.2018г. на Министъра на вътрешните работи, В ЧАСТТА, в която на жалбоподателят Д.Б. с ЕГН ********** ***, на осн. чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП са му наложени административни наказания „ГЛОБА“ в размер на 200лв /двеста лева/ и „ЛИШАВАНЕ ОТ ПРАВО ДА УПРАВЛЯВА МПС“ за срок от 1 /един/ месец, за нарушение на чл.123, ал.1, т.3, б.“в“ от ЗДвП, като НЕПРАВИЛНО и НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

 

       ПОТВЪРЖДАВА НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 19-0294-001524 от 16.08.2019г. на Началник сектор към ОДМВР, РУ гр.Лом О. И. упълномощен със Заповед 8121з-515/14.05.2018г. на Министъра на вътрешните работи, В ЧАСТТА, в която на жалбоподателят Д.Б. с ЕГН ********** *** на осн. чл.179, ал.2 във вр. с ал.1, т.5 от ЗДвП му е наложено административно наказание „ГЛОБА“ в размер на 200лв /двеста лева/, за нарушение по чл.25, ал.1 от ЗДвП, като ПРАВИЛНО и ЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

        

          Решението може да се обжалва пред Административен съд гр.Монтана, по реда на АПК, в 14-дневен срок от съобщението на страните, за неговото изготвяне.

     

         След влизане в сила на решението препис от него да бъде изпратен на

Началника на РУ гр.Лом за сведение и изпълнение.

 

 

                                                                     РАЙОНЕН  СЪДИЯ :