Определение по дело №2/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 43
Дата: 7 януари 2019 г.
Съдия: Юлия Русева Бажлекова
Дело: 20193100500002
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 2 януари 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№________________

гр. Варна, 07.01.2019г.

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ в закрито заседание на седми януари две хиляди и деветнадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:ЮЛИЯ БАЖЛЕКОВА

ЧЛЕНОВЕ: ТАТЯНА МАКАРИЕВА

СВЕТЛАНА ЦАНКОВА

 

като разгледа докладваното от съдията Юлия Бажлекова в.гр.д.№2 по описа за 2019г. на ВОС, съобрази:

    

Производството по делото е образувано по въззивна жалба, подадена от Г.И.Б., в качеството й на майка и законен представител на малолетните деца Никола В. и Ивана Велчева, срещу решение №4121 от 16.10.2018г., постановено по гр.д. №4821 по описа на Варненски районен съд за 2018г., 30-и състав, с което е определен самостоятелен режим на лични контакти между децата и тяхната баба Н.П.Д..

Във въззивната жалба се излага, че решението е неправилно, незаконосъобразно и необосновано. Според въззивницата определения режим на лични контакти на децата с баба им не е съобразен с интересите на децата, тяхното нежелание да се срещят с баба си и липсата на емоционална връзка между тях. Сочи, че съдът не се е съобразил със становището на ДСП „Закрила на детето“ Варна, че определянето на самостоятелен режим на лични контакти с бабата на децата не е в техен интерес, предвид това отдалечеността на населените места, в които живеят децата и тяхната баба, както и с оглед специфичните нужди и потребности на детето Ивана. Излага, че прекъсването на режима на грижите и откъсването на децата от обичайната им среда би оказало неблагоприятно влияние. Определянето на самостоятелен контакт с бабата на децата, над определения режим на контакти с бащата ограничава времето за контакти на децата с майка им, като според въззивницата не е налице пречка Н.Д. да осъществява контакти с децата във времето определено за личен контакт на децата с баща им. Не е налице и пречка да се постанови самостоятелен режим на лични контакти на децата с баба им, във периодите и времето, определено за контакти с бащата, тъй като той живее в едно домакинство с бабата на децата.

Иска се отмяна на решението и постановяване на ново, с което се отхвърли иска, евентуално да се определи самостоятелен режим на контакти на децата с тяхната баба Н.Д. във времето, определено за лични контакти на децата с техния баща В.В., като се съобразят наведените в жалбата доводи.

В срока по чл. 263, ал. 1 от ГПК въззиваемата Н.Д. е депозирала отговор, с който оспорва въззивната жалба като неоснователна. Излага, че е необходимо определяне на режим за самостоятелен контакт на въззиваемата с децата, тъй като определения режим на личен контакт на бащата не се осъществява фактически, поради това, че въззивницата го възпрепятства. С отговора е направено искане да се изиска за послужване изп.д.№7068/2018г. по описа на СИС Варна, ДСИ Хр.Калчева, за установяване на обстоятелствата, изложени в отговора на въззивната жалба.

Съдебният състав на въззивния съд, като взе пред вид относимостта, допустимостта, необходимостта и новостта на исканите доказателствени средства, както и след като съобрази разпоредбата на чл.  266 от ГПК, намира следното:

Съгласно тълкувателно решение № 1 от 9.12.2013 г. на ВКС по тълк. д. № 1/2013 г., ОСГТК, доколкото основната функция на съда е да осигури прилагането на закона, тази му дейност не може да бъде обусловена от волята на страните, когато следва да се осигури приложение на императивен материален закон, установен в обществен интерес. Затова, когато законът е възложил на съда служебно да следи за интереса на някоя от страните в процеса, негово задължение е служебно да събере доказателствата в подкрепа или опровержение на правнорелевантните факти, както и да допусне поисканите от страните допустими и относими доказателства без ограничения във времето. При проверка на правилността на първоинстанционното решение въззивният съд може да приложи императивна материалноправна норма, дори ако нейното нарушение не е въведено като основание за обжалване. Поради това, когато за приложението на тази императивна материалноправна норма е необходимо събирането на доказателства, въззивният съд следва служебно да събере тези доказателства, дори ако във въззивната жалба не е въведено оплакване за допуснато от първата инстанция процесуално нарушение или за необоснованост на фактическите изводи, поставени в основата на първоинстанционното решение.

Спорът пред въззивната инстанция е досежно определяне, режима на лични отношения на малолетни деца с тяхната баба, тоест съдът следва да съобрази интересите на децата.

Предвид посоченото, настоящият състав на съда намира, че следва да се уважи искането на въззиваемата, за изискване за послужване на изпълнително дело №7068/2018г. по описа на СИС Варна, ДСИ Хр.Калчева, като допустимо и относимо към предмета на спора.

С оглед гореизложеното и на основание чл. 267, ал. 1 от Гражданския процесуален кодекс, настоящият състав на Варненски окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И  :

 

 

ПРИКАНВА страните към постигане на споразумение, като разяснява, че сключването на спогодба е доброволен способ за уреждането на спора, който има преимущество пред спорното производство, като при постигане на спогодба заплатената от ищеца държавна такса се връща в половин размер.

НАСОЧВА страните към МЕДИАЦИЯ като алтернативен способ за разрешаване на спорове, на осн.чл.140 ал.2 ГПК и чл.11 ал.2 Закона за медиацията

РАЗЯСНЯВА, че медиаторът може да съдейства на страните за доброволното разрешаване на спора им, който да приключи с постигане на споразумение, одобрено от съда. Освен това, чрез медиацията страните могат да разрешат и други свои конфликтни отношения, извън предмета на съдебния спор и да постигнат и по тях споразумение.

Медиацията може да бъде осъществена в ЦЕНТЪР ЗА МЕДИАЦИЯ към Окръжен съд - Варна, адрес гр.Варна ул.„Ангел Кънчев" № 12, ет.4 /сградата, в която се помещава СИС при ВРС/, без заплащане на такси.

За участие в медиация страните могат да се обърнат към координатора за ВОС: Нора Великова - ет. 4, стая 419, на тел. 052 62 33 62, както и на e-mail: *********@***.** .

За предприемане действия по започване на процедура по медиация следва да уведомят съда

Да си изиска за послужване изпълнително дело №7068/2018г. по описа на СИС Варна, ДСИ Хр.Калчева.

     НАСРОЧВА делото за разглеждане в открито съдебно заседание на 19.02. 2019 година от 9,30 часа, за която дата и час да се призоват страните.

 

Определението не подлежи на обжалване.

 

 

   ПРЕДСЕДАТЕЛ:       ЧЛЕНОВЕ: 1.          2.