Решение по дело №6894/2015 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1337
Дата: 2 март 2018 г. (в сила от 21 юли 2020 г.)
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20151100106894
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 29 май 2015 г.

Съдържание на акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

02.03.18г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Георги Иванов

 

 

Разгледа в съдебно заседание на 01.02.18г. /с участието на секретаря М. Д./  гражданско дело № 6894/15г. и констатира следното:

Предявени са искове от П. П. и Н. В. против З. „У.“ АД с правно основание чл. 226 от КЗ за сумите: 40 000 лева и 16 535 лева /последната сума включва главница и законна лихва/ – за първата ищца /обезщетения за неимуществени вреди и за имуществени вреди – следствие от ПТП/; 10 000 лева и 16 535 лева /последната сума включва главница и законна лихва/ – за втората ищца /обезщетения за неимуществени вреди и за имуществени вреди – следствие от ПТП/. Претендира се и законна лихва върху изброените суми за периода – след завеждане на делото.

Конкретизацията на исковете по размери е направена от председателя на състава в съответствие с допълнителната молба на ищците от 18.11.16г.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Представените по делото доказателства удостоверяват, че:

На 30.05.10г. е настъпило ПТП-е в резултат на което е загинал П. П.. Произшествието е причинено от Б. Г.. Обстоятелствата, свързани с процесното ПТП-е /в това число: деянието на делинквента, противоправността му, вредоносния резултат, причинно-следствената връзка между деянието и резултата и вината на Б. Г./ са удостоверени с влязъл в сила съдебен акт на наказателен съд, който акт е задължителен за настоящия граждански съд на основание чл. 300 от ГПК. Към датата на ПТП-е – Б. Г. е имал действаща застраховка „Гражданска отговорност” при ответника.

Исковете са неоснователни:

От една страна:

Претенциите са заявени в рамките на законния давностен срок /започнал да тече – считано от момента на ПТП-е: 30.05.10г./. От последната дата до 28.05.15г. /когато е заведено делото/ е изтекъл срок – по-къс от визираният в разпоредбата на чл. 110 от ЗЗД 5 – годишен давностен срок. Възражението на ответника в тази връзка е – неоснователно.

От друга страна:

В процесната хипотеза са налице принципни пречки за уважаване на исковете:

Ищците се явяват легитимирани /в процесуално-правен аспект/ да водят настоящото дело /да претендират процесните обезщетения/ - в хипотезата на Постановление № 5/69г. на Пленума на ВС, доколкото обосновават исковете си с твърдението, че: загиналият П. П. се е грижил за тях приживе /съответно е възнамерявал и да ги осинови/. Това твърдение обаче се явява ненадлежно доказано по делото. В тази връзка:

По делото е представен изричен /еднозначен, недвусмислен/ социален доклад от АСП, който удостоверява, че към 05.02.10г. /който момент в случая се явява релевантен, доколкото предхожда момента на ПТП-е/ единствено майката и бабата на децата /ищците/ са се грижили за тях. Посочената констатация следва да бъде съобразена в настоящото производство, доколкото е направена след проверка на място /фактическа проверка/ от служители в държавен орган, овластен с изрична /конкретна/ законова контролна компетентност. Изводите в докладите следва да се приемат за достоверни и предвид факта, че същите са обосновани с изрична декларация на майката на ищците /това е отбелязано в докладите/, а последната никъде не е посочила, че и П. П. осъществява фактическа или финансова грижа за децата. В доклада е отбелязано също, че обитаваното жилище е собственост на трето лице /различно от П. П./. Същата констатация е направена и във всички останали представени по делото социални доклади /макар последните да се явяват неотносими към предмета на спора, доколкото обхващат проверки, направени в дома на ищците – след настъпването на инцидента/. Тези доклади /преди всичко релевантният такъв от 05.02.10г./ установяват, че единственият източник на издръжка в семейството е бил – получаваните месечни помощи. Последният извод косвено следва и от справката на АСП от 28.04.17г., а съответно и от констатациите на приетата по делото счетоводна експертиза /в това число и обясненията на вещото лице от съдебното заседание/, които установяват, че – липсват доказателства за получавани реални доходи от П. П. и за реални плащания от негова страна в полза на ищците. Всички тези доказателства /преценени в съвкупност/ на практика опровергават събраните по делото свидетелски показания /както по отношение на твърдението, че загиналият е оказвал финансова помощ и фактическа грижа за ищците, така и по отношение на твърдението, че между П. П. и ищците са съществували отношения на близост, привързаност/. Последният извод на практика се изключва пряко и от факта, че към момента на ПТП-е ищците /децата/ са били на възраст - 3 години, съответно 1 година. Този факт /разбира се/ сам по себе си не може да изключи /в общата хипотеза на Постановление № 4 от 61г. на Пленума на ВС/ правото на наследниците да претендират обезщетение за неимуществени вреди. Когато обаче исковете се основават в /обосновават със/ специфичната /допълнителната/ хипотеза на Постановление № 5/69г. на Пленума на ВС то – тази хипотеза следва да бъде изрично установена /доказана/ в процеса. Конкретният събран доказателствен материал обаче /изброен по-горе/ не позволява да бъде направен такъв извод. С оглед това – исковете следва да бъдат отхвърлени. В случай, че процесната специфична /допълнителна/ хипотеза на Постановление № 5/69г. на Пленума на ВС беше удостоверена надлежно по делото – исковете за неимуществени вреди биха били уважени от председателя на състава в пълните им заявени размери.

Съдът,

 

Р Е Ш И :

 

 

ОТХВЪРЛЯ исковете с правно основание чл. 226 от КЗ на П. Н. П. ЕГН ********** и на Н.Л.В. ЕГН ********** против З. „У.“ АД.

ОСЪЖДА П. Н. П. и Н.Л.В. да платят на З. „У.“ АД - 60 лева съдебни разноски и 100 лева - юрисконсултско възнаграждение на основание чл. 78, ал. 3 и ал. 8 от ГПК във връзка с чл. 37 от ЗПП и Наредбата към него.

 

 

Председател: